Προς το περιεχόμενο

Άσκηση C


xmouts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gon1332 Από βιβλίο C έχω διαβάσει όλο το C σε σε βάθος του Νίκου χατζηγιαννακη

 

migf1 έχω ένα θέμα με την οbjective c έχω λειτουργικό Windows και δεν ξερω πως ακόμα στο ψάξιμο είμαι πως να βάλω mac στο λάπτοπ μου

 

Αν θες σκέτη Objective-C, τότε το mingw toolchain περιλαμβάνει objective-c compiler.

 

Αν θες Cocoa για OSX (διαφέρει από το Cocoa Touch που είναι για iOS) υπάρχουν κάποιες προπάθειες όπως το GNuStep. Για iOS έχει πάρει το μάτι μου το iOS Build Environment.

 

Αλλά το καλύτερο είναι να πάρεις έναν Mac :P

 

EDIT:

 

Δες κι αυτο. Βήματα για GNUStep με το mingw toolchain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

migf1 Αν θες σκέτη Objective-C, τότε το mingw toolchain περιλαμβάνει objective-c compiler.

 

τι εννοεις σ αυτο ποιο ειναι καλο να κατεβασω?

 

MinGW

 

Στον installer του διαλέγεις και τον Objective C compiler, μαζί με όποιον άλλον θέλεις, υποστηρίζει 4-5 γλώσσες: c (default), c++, objective-c, fortran και ada.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

migf1 τι κατεβάσω πρώτα από το ΜinGw και στο installer Μετά κατεβάσω και από εκει?

 

Είσαι σίγουρος πως η παραπάνω φράση είναι στα ελληνικά; Δεν κατάλαβα τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/450299-notepad-plugins-mingw-ide/

 

Εξηγώ πως μπορεί να στήσει κανείς Notepad++ και mingw σε Windows, για να έχει ένα μίνιμουμ αλλά κοινό περιβάλλον ανάπτυξης σε οποιαδήποτε γλώσσα. Αν δεν σε ενδιαφέρει το Notepad++ διάβασε μονάχα για το mingw toolchain. Ο installer του έχει αλλάξει τώρα, αλλά η γενική ιδέα παραμένει η ίδια (άσε τις default επιλογές του installer, και πρόσθεσε τον objective-c compiler, ενδεχομένως και τον c++).

 

Στην 1η σελίδα εκείνου του νήματος είναι τα περί mingw, environment variables, κλπ.


EDIT:

 

Ξέχασα, σε πιο μετέπειτα σελίδες του νήματος εξηγώ και πως μπορείς να κάνεις compile GTK+2 προγράμματα με τον mingw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατεβάσω compiler Από eclipse μπορώ να προγραμματίζω?

 

Ναι, αλλά νομίζω πως ανάλογα τη γλώσσα κατεβάζεις διαφιρετική "παραλλαγή" του Eclipse (ρυθμισμένη ειδικά για την εκάστοτε γλώσσα). Σε γενικές γραμμές, τα καλά IDE (όπως το Eclipse) σε αφήνουν να ορίσεις ποιο compiler toolchain θες να χρησιμοποιήσεις. Αλλά αν πας στα τυφλά δεν θα βγάλεις άκρη.

 

Με άλλα λόγια, μπορείς να στήσεις αυτόνομα ένα ή περισσότερα compiler toolchains στο σύστημά σου (τα toolchains είναι προγράμματα γραμμής-εντολών) και κατόπιν ρυθμίζεις το IDE σου να χρησιμοποιεί οποιο από τα εγκατεστημένα σου tool-chains θέλεις. Πολλά IDEs παρέχουν installers που εκτός από το ίδιο το IDE  εγκαθιστούν και σετάρουν κάποιο compiler toolchain (κατά συντριπτική πλειοψηφία κάποια διανοπμή του mingw toolchain).

 

Σε αυτή την περίπτωση, αν έχεις εγκαταστήσει μόνος σου κάποιο αυτόνομο toolchain και κατόπιν εγκαταστήσεις κι ένα IDE που περιέχει και toolchain, καταλήγεις να έχεις 2 toolchains στο σύστημά σου. Ένα αυτόνομο που έβαλες μόνος σου, κι ένα που σου έβαλε ο installer του IDE.

 

 

Μια φιλική συμβουλή. Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με προγραμματιστό, καλό είναι να μην βαριέσαι και να μην ψάχνεις ετοιματζίδικες λύσεις. Γιατί από όλα σου τα ποστς αυτή την εντύπωση μου έχεις δώσει. Αν κάνω λάθος απολογούμαι. Είναι πολύ καλύτερα, έστω για μια φορά να τα κάνεις μόνος σου, τουλάχιστον για να ξέρεις πως γίνεται, έτσι ώστε αν και όταν παραστεί ανάγκη (και είναι σίγουρο πως θα παραστεί) τότε να είσαι σε θέση να αντεπεξέλθεις. Αλλιώς σε κάθε δυσκολία που δεν θα σου παρέχεται έτοιμη θα σηκώνεις τα χέρια ψηλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...