Προς το περιεχόμενο

Apple Q1 2015: To iPhone σαρώνει με 74.5 εκ. πωλήσεις, πτώση για το iPad, Apple Watch τον Απρίλιο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω το note 4 αλλα παιδια περα απο την πλακα σαν το iPhone 6 δεν υπαρχει μακραν καλυτερω και εχει λιγοτερους πυρηνες απο το note 4 το εχει ενας φιλος και ειναι τρομερο καλα και τα δυο αλλα αν ειχα την δυνατοτητα θα το αγοραζα σιγουρα !

 

Λαθος κανεις.. Ειναι αναλογα το γουστο.. Συνολικα ουτε το iphone ειναι καλυτερο αλλα ουτε το note.

 

Αναλογα τη χρηση μπορεις μονο να βγαλεις συμπερασμα.

 

Αν για σενα μετρανε τα apps και η ποιοτητα τους, η εμφανιση σε συνδυασμο με την απροβληματιστη και την πιο ομαλη λειτουργια ναι ειναι καλυτερο το iphone.

 

Αν ομως σου αρεσει η παραμετροποιηση, οι παραπανω λειτουργιες που συναδουν με την ελευθερια αλλα και το μαγευτικο s-pen τοτε ειναι το note καλυτερο..

 

Απλα ειναι τα πραγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα Just4fun το έπιασες τελικά το νόημα του σχόλιου μου? 

Το Android δεν είναι της Samsung. Αυτό από μόνο του ακυρώνει το 80% περίπου για το "η Apple αντιγράφει την Samsung" που είπες. 

Αντιγράφει το Android και γενικότερα τη Google? Βεβαίως, αυτό μάλιστα.

 

Tι σχεση εχει το android με την αυξηση των ιντσων, τα πενακια, τα phablets, τα mini pads κλπα? Καμια. Επισης σου ειπα ηδη, δεν μαρεσει η λεξη αντιγραφει

 

 

 

Επιμένεις βλέπω με τα specs... Πότε ήταν η τελευταία φορά λοιπόν που κατά την παρουσίαση iphone το focus ήταν στον αριθμό των πυρήνων?

 

Δηλαδή εαν το λειτουργικό γίνει πιο βαρύ αργότερα και τελικά μπουν περισσότεροι πυρήνες (φυσική εξέλιξη τεχνολογίας) τι θα πεις?? Ότι ακολουθεί την Samsung στο παιχνίδι των specs? Λίγο άκυρο μου φένεται αυτό. 

 

Κάθε φορά που ανακοινώνεται καινούργιο Galaxy (εδώ μπορούμε μάλιστα να το γενικεύσουμε κιόλας με άλλους κατασκευαστές) το πρώτο πράγμα που μαθαίνουμε είναι πόσες πυρήνες έχει η CPU και στα πόσα Ghz χρονίζονται... Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας. 

Τα specs δεν σημαινει αποκλειστικα αριθμο πυρηνων, στο γραψα και στο προηγουμενο ποστ μη κολλας εκει.

 

Σωστα, σωστοτατα, αλλα οταν διαβαζω για τα "τεχνολογικα επιτευγματα" της Apple, και τα υιοθετει και καποιος αλλος, ολοι λενε για αντιγραφη. Δεν σε βλεπω να λες "τσιλαρετε παιδια, φυσικη εξελιξη της τεχνολογιας ειναι". Οποτε η τα θεωρεις ολα φυσικη εξελιξη της τεχνολογιας ή oχι, με 2 μετρα και 2 σταθμα δεν κανουμε συζητηση. 

 

Καθε φορα που ανακοινωνεται καινουργιο iPhone το πρωτο πραγμα που μαθαινουμε (βομβαρδιζομαστε μαλιστα με γραφηματα) ειναι ποσο πιο γρηγορο ειναι απο το προηγουμενο (σε cpu / gpu κλπα). Και αυτο παρυοσιαση specs ειναι, απλα σε απλη γλωσσα για να καταλαβαινει το τεχνολογικα αναλφαβητο κοινο της. 

 

Εν τελει, δεν ειπα οτι η Apple αντιγραφει τη Samsung, ειπα απλα οτι την ακολουθει κατα ποδας σε αρκετα βηματα (τα οποια εγραψα παραπανω). Δεν το κατακρινω, ισα ισα καλα κανει. Απλα οταν διαβαζω το αναποδο, ε αφριζω λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μονο που θα ηθελε οποιαδηποτε εταιρια απο την Apple ειναι το logo της (η το αγοραστικο της κοινο, οπως το παρει κανεις). Θα κολαγανε και αυτοι το logo σε καρακλειδωμενα featurephones και θα πουλαγαν με τη σεσ

Το logo το εχει 30 χρόνια τώρα...κάποια χρόνια πηγαινε για κλείσιμο, το logo γιατί δεν βοηθησε τότε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο μη το ξαναπεις ουτε για αστειο!

ολε οι σοβαρες εταιρειες και οι developers  που φτιαχνουν site, facebook apps κλπ τα φτιαχνουν με responsive design και το πρωτο πραγμα που τσεκαρουν αν παιζει σωστα ειναι σε iphone/ipad, και καναδυο basic κινητα android (βλεπε fragmentation...),

το pc το εχουν κυριολεκτικα κλασμενο.. 

Το πρόβλημα όμως τελικά δεν το είχε το site αλλά το iPhone και ο τρόπος που έχει επιλέξει η apple να δια χειρίζεται διαδραστικά site. Σε iPad όλα φυσιολογικά καθώς και σε κινητά android και BlackBerry. Αλλά τον καίει γιατί το site απευθύνεται σε γιατρούς που ένα μεγάλο ποσοστό έχει iPhone... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το note 4 αλλα παιδια περα απο την πλακα σαν το iPhone 6 δεν υπαρχει μακραν καλυτερω και εχει λιγοτερους πυρηνες απο το note 4 το εχει ενας φιλος και ειναι τρομερο καλα και τα δυο αλλα αν ειχα την δυνατοτητα θα το αγοραζα σιγουρα !

Και σε τι ακριβως σε βολευει που εχει λιγοτερους πυρηνες και το βαζεις στα θετικα?

Το logo το εχει 30 χρόνια τώρα...κάποια χρόνια πηγαινε για κλείσιμο, το logo γιατί δεν βοηθησε τότε?

Μπορω να σου αντιστρεψω την ερωτηση και να βρεθεις προ εκπληξεως. Αλλα δεν θα το κανω γιατι ειμαι καλο παιδι και θα σου απαντησω. Γιατι πριν 30 χρονια δεν εφτιαχνε συσκευες για τη πλεμπα (iPods / iPhones / iPads). Δεν υπηρχε και η τεχνολογια αλλωστε. Πηγαινε για κλεισιμο γιατι προσπαθουσε να πουλησει στον επαγγελματια, κομματι οπου προφανως αποτυγχανει μεχρι και σημερα. Σιγα μη διαλεξει ο επαγγελματιας Apple. Για facebook, angry birds κτλπα που ασχολειται η πλεμπα μια χαρα ειναι, μιας και ο εν λογω χρηστης δεν εχει και απαιτησεις αλλωστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο μη το ξαναπεις ουτε για αστειο!

ολε οι σοβαρες εταιρειες και οι developers  που φτιαχνουν site, facebook apps κλπ τα φτιαχνουν με responsive design και το πρωτο πραγμα που τσεκαρουν αν παιζει σωστα ειναι σε iphone/ipad, και καναδυο basic κινητα android (βλεπε fragmentation...),

το pc το εχουν κυριολεκτικα κλασμενο.. 

 

 

 

Τα spoiler του insomnia δεν άνοιγαν σε ios 7 που δοκίμασα, για το 8 δεν ξέρω, ας μας διαφωτίσει κάποιος. :-) :-) :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just4Fun τι τεχνολογικά αναλφάβητοι ρε. Όλο το γραφείο μου μόλις έσκασε το τυπικό 700€ πρόσφατα. Περνάω και τους ακούω να καμαρώνουν.

Άκου τώρα το καλό.

Με φωνάζουν 5 χρόνια "hacker" επειδή τους κάνω reinstall το νέο εταιρικό πρόγραμμα τιμολόγησης που βγαίνει ανά καιρούς, αλλά είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες βλέπεις και δεν έχουν ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ για να το κάνουν για αυτές τις ψυχές.

- Πωωω πως τα πατάει γρήγορα τα πλήκτρα η Μαρία, χάκερ
- Πω και εγώ δε μπορούσα να βάλω chrome γιατί κάπου κόλλαγα, χάκερ
- Πω πως επεξεργάστηκε έτσι το βίντεο με τις πωλήσεις μας η Μαρία, χάκερ
- Πωωω για το iPhone6; το καλύτερο κινητό που υπάρχει. Να το πάρεις, κάνε οικονομίες, στο εύχομαι (ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ότι ακούω αυτά τα λόγια)

Δεν είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι. Κάτι άλλο είναι, αλλά δε μου το επιτρέπει ο χαλ. Δεν σπάζομαι που φευλάρουν και δε μπορούν να βάλουν ντίπλα ντίπλα τις διαφορές των ΝΟΥΜΕΡΩΝ του κάθε, αγνώστου για αυτούς, spec γράφοντας "τάδε phone specs" στο Google και να φτάσουν από σπόντα στο GSMarena. Σπάζομαι επειδή λυπάμαι τα λεφτά τους.

Τα λυπάμαι μα τω Θεώ δε ξέρω τι να νιώσω με αυτό που συμβαίνει.

 

Υ.Γ: Είναι τόσο αμέτρητες οι διαφορές τους με μια μέση κινεζιά των 200€, που όποιος φτάνει να αντιδρά εδώ μέσα δεν θέλει copy/paste και τεχνικά reasonings.. BAN ΘΕΛΕΙ.
Ψηφίστε με.


Υ.Γ2: ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ M8 64GB ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΕΙ ΦΘΗΝΟΥΛΑ ΑΓΟΡΑ AT LEAST. Θα βγάλουν μερικά MP μόνο καλύτερες καλοκαιρινές φωτό την άσχημη μούρη τους, και θα διεξάγουν τις καλύτερες τηλεφωνικές κλήσεις όλο το χρόνο. Άσε για τα SMS. ΠΑΠ-ΠΑΠ έτσι θα φεύγουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Τα spoiler του insomnia δεν άνοιγαν σε ios 7 που δοκίμασα, για το 8 δεν ξέρω, ας μας διαφωτίσει κάποιος. :-) :-) :-)

 

 

 

σορρυ που θα στο πω αλλα το insomnia φτιαχνεται και εξελισσεται απο χομπιστες!

και κατα κυριο λογο απευθυνεται σε αυτους!

 

και ως τετοιο ακολουθει τις εξελιξεις οχι απο μοδα ή απο πιεση για ανταποδοτικοτητα και συμφερον αλλα κατα το δοκουν!

 

δεν ανηκει στη κατηγορια των commercial sites κι ουτε προκειται να γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Just4Fun τι τεχνολογικά αναλφάβητοι ρε. Όλο το γραφείο μου μόλις έσκασε το τυπικό 700€ πρόσφατα. Περνάω και τους ακούω να καμαρώνουν.

Άκου τώρα το καλό.

Με φωνάζουν 5 χρόνια "hacker" επειδή τους κάνω reinstall το νέο εταιρικό πρόγραμμα τιμολόγησης που βγαίνει ανά καιρούς, αλλά είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες βλέπεις και δεν έχουν ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ για να το κάνουν για αυτές τις ψυχές.

- Πωωω πως τα πατάει γρήγορα τα πλήκτρα η Μαρία, χάκερ
- Πω και εγώ δε μπορούσα να βάλω chrome γιατί κάπου κόλλαγα, χάκερ
- Πω πως επεξεργάστηκε έτσι το βίντεο με τις πωλήσεις μας η Μαρία, χάκερ
- Πωωω για το iPhone6; το καλύτερο κινητό που υπάρχει. Να το πάρεις, κάνε οικονομίες, στο εύχομαι (ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ότι ακούω αυτά τα λόγια)

Δεν είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι. Κάτι άλλο είναι, αλλά δε μου το επιτρέπει ο χαλ. Δεν σπάζομαι που φευλάρουν και δε μπορούν να βάλουν ντίπλα ντίπλα τις διαφορές των ΝΟΥΜΕΡΩΝ του κάθε, αγνώστου για αυτούς, spec γράφοντας "τάδε phone specs" στο Google και να φτάσουν από σπόντα στο GSMarena. Σπάζομαι επειδή λυπάμαι τα λεφτά τους.

Τα λυπάμαι μα τω Θεώ δε ξέρω τι να νιώσω με αυτό που συμβαίνει.

 

Υ.Γ: Είναι τόσο αμέτρητες οι διαφορές τους με μια μέση κινεζιά των 200€, που όποιος φτάνει να αντιδρά εδώ μέσα δεν θέλει copy/paste και τεχνικά reasonings.. BAN ΘΕΛΕΙ.
Ψηφίστε με.


Υ.Γ2: ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ M8 64GB ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΕΙ ΦΘΗΝΟΥΛΑ ΑΓΟΡΑ AT LEAST. Θα βγάλουν μερικά MP μόνο καλύτερες καλοκαιρινές φωτό την άσχημη μούρη τους, και θα διεξάγουν τις καλύτερες τηλεφωνικές κλήσεις όλο το χρόνο. Άσε για τα SMS. ΠΑΠ-ΠΑΠ έτσι θα φεύγουν.

 

 

 

Φανταζομαι να απαγγελεις το απο πανω ποιημα σε stand up comedy XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε τι ακριβως σε βολευει που εχει λιγοτερους πυρηνες και το βαζεις στα θετικα?

Μπορω να σου αντιστρεψω την ερωτηση και να βρεθεις προ εκπληξεως. Αλλα δεν θα το κανω γιατι ειμαι καλο παιδι και θα σου απαντησω. Γιατι πριν 30 χρονια δεν εφτιαχνε συσκευες για τη πλεμπα (iPods / iPhones / iPads). Δεν υπηρχε και η τεχνολογια αλλωστε. Πηγαινε για κλεισιμο γιατι προσπαθουσε να πουλησει στον επαγγελματια, κομματι οπου προφανως αποτυγχανει μεχρι και σημερα. Σιγα μη διαλεξει ο επαγγελματιας Apple. Για facebook, angry birds κτλπα που ασχολειται η πλεμπα μια χαρα ειναι, μιας και ο εν λογω χρηστης δεν εχει και απαιτησεις αλλωστε

Το logo λοιπον έγινε διάσημο εξαιτίας της  πλέμπας. Αρα οι υπόλοιποι που δεν ασχολούνται με την πλέμπα το κάνουν επειδή δεν το θέλουν. Οκ ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ που θα στο πω αλλα το insomnia φτιαχνεται και εξελισσεται απο χομπιστες!

και κατα κυριο λογο απευθυνεται σε αυτους!

 

και ως τετοιο ακολουθει τις εξελιξεις οχι απο μοδα ή απο πιεση για ανταποδοτικοτητα και συμφερον αλλα κατα το δοκουν!

 

δεν ανηκει στη κατηγορια των commercial sites κι ουτε προκειται να γινει

 

 

 

gallery_184578_1528_103041.png

 

μάλλον δεν φταίει το site

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just4Fun τι τεχνολογικά αναλφάβητοι ρε. Όλο το γραφείο μου μόλις έσκασε το τυπικό 700€ πρόσφατα. Περνάω και τους ακούω να καμαρώνουν.

 

Άκου τώρα το καλό.

 

Με φωνάζουν 5 χρόνια "hacker" επειδή τους κάνω reinstall το νέο εταιρικό πρόγραμμα τιμολόγησης που βγαίνει ανά καιρούς, αλλά είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες βλέπεις και δεν έχουν ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ για να το κάνουν για αυτές τις ψυχές.

 

- Πωωω πως τα πατάει γρήγορα τα πλήκτρα η Μαρία, χάκερ

- Πω και εγώ δε μπορούσα να βάλω chrome γιατί κάπου κόλλαγα, χάκερ

- Πω πως επεξεργάστηκε έτσι το βίντεο με τις πωλήσεις μας η Μαρία, χάκερ

- Πωωω για το iPhone6; το καλύτερο κινητό που υπάρχει. Να το πάρεις, κάνε οικονομίες, στο εύχομαι (ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ότι ακούω αυτά τα λόγια)

 

Δεν είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι. Κάτι άλλο είναι, αλλά δε μου το επιτρέπει ο χαλ. Δεν σπάζομαι που φευλάρουν και δε μπορούν να βάλουν ντίπλα ντίπλα τις διαφορές των ΝΟΥΜΕΡΩΝ του κάθε, αγνώστου για αυτούς, spec γράφοντας "τάδε phone specs" στο Google και να φτάσουν από σπόντα στο GSMarena. Σπάζομαι επειδή λυπάμαι τα λεφτά τους.

Τα λυπάμαι μα τω Θεώ δε ξέρω τι να νιώσω με αυτό που συμβαίνει.

 

Υ.Γ: Είναι τόσο αμέτρητες οι διαφορές τους με μια μέση κινεζιά των 200€, που όποιος φτάνει να αντιδρά εδώ μέσα δεν θέλει copy/paste και τεχνικά reasonings.. BAN ΘΕΛΕΙ.

Ψηφίστε με.

Υ.Γ2: ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ M8 64GB ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΕΙ ΦΘΗΝΟΥΛΑ ΑΓΟΡΑ AT LEAST. Θα βγάλουν μερικά MP μόνο καλύτερες καλοκαιρινές φωτό την άσχημη μούρη τους, και θα διεξάγουν τις καλύτερες τηλεφωνικές κλήσεις όλο το χρόνο. Άσε για τα SMS. ΠΑΠ-ΠΑΠ έτσι θα φεύγουν.

 

Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που απλά δεν θέλουν αδροιδ. (Δεν μιλάω για τους παραπάνω, γενικά λέω..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλοι εσεις που κράζετε την apple απο χόμπι το κάνετε η έχετε εταιρία με smartphones και σας τρώει ποσοστά?

 

Sent from my iPad using Insomnia

ναι άσε τώρα τουλάχιστον εμείς δεν είμαστε ψώνια να βάζουμε σε κάθε μας μήνυμα  "sent from my ipad or iphone"     κραααααααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι άσε τώρα τουλάχιστον εμείς δεν είμαστε ψώνια να βάζουμε σε κάθε μας μήνυμα  "sent from my ipad or iphone"     κραααααααααααααα

Να φανταστώ δεν ξέρεις ότι αυτό είναι default μήνυμα της εφαρμογής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθόλου αναγκαστικά. Δεν έχουνε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις με τις δικές σου.

Προσωπικά δεν αισθάνομαι ότι μου λείπει κάτι και στην vanilla μορφή του εκτός φυσικά από το customization το οποίο είναι καθαρά γούστο του καθενός.

 

Σίγουρα το jailbreak προσφέρει πολλά έξτρας αλλά το να λέμε ότι το λειτουργικό δεν είναι ικανοποιητικό χωρίς αυτό είναι υπερβολή.

<p> φανταζομαι οι απαιτησεις σου ειναι μικρες αν εισαι απολυτα ικανοποιημενος.Εγω παντος απο την ωρα που ακομα και για μουσικη και ταινιες θες itunes,να μην μπορεις να κατεβασεις μια εφαρμογη απλα και να την βαλεις στο κινητο ταβλετ κλπ...δεν ειμαι ικανοποιημενος..θα μπορουσα να κανω παραγραφο με οσα δεν μπορεις να κανεις με το κλειστο λειτουργικο..και οπως ειπα ακομα και με jailbreak για μενα δεν βολευει..δεν εχω δικο μου κατι αλλο σε ταμπλετ περα απο το ipad για να κανω συγκρηση αλλα περισσοτερα κανω στο κινητο μου,ενα moto g ,παρα στο ipad.. Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...