Προς το περιεχόμενο

Apple Q1 2015: To iPhone σαρώνει με 74.5 εκ. πωλήσεις, πτώση για το iPad, Apple Watch τον Απρίλιο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απορω γιατι χαιροντε μερικοι εδω μεσα ενω αλλοι κραζουν...ουτε λεφτα στην τσεπη σας μπαινουν ουτε και βγαινουν.καλό το Iphone αλλά απλά καλό.Η απόδοση του δεν αλλάζει είτε πουλήσει 1 είτε 70 εκκατομύρια.Η αλήθεια είναι πως δεν βολεύει σαν λειτουργικό και αναγκαστικά θες jailbreak για να γίνει απλά ικανοποιητικό.

p.s το app insmonia στο ipad έχει άπειρα bugs φτιάξτε το..!!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Like για το Κομμάτι με το Insomnia App για iOS.

 

Διαφωνώ όμως, ότι δεν βολεύει σαν λειτουργικό. Ο Κύριος λόγος που το πείρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το άρθρο έχει οικονομικό χαρακτήρα . Δεν μιλάει ούτε για Samsung ούτε για καμία άλλη εταιρεία ... Τα νούμερα ειναι απίστευτα , καμία "τυχαία" - κακή - πίσω τεχνολογικά κ.α. εταιρεία δεν βγάζεις τέτοια κέρδη . Νομίζω οτι εσπασε παγκόσμιο ρεκόρ κάθε άλλης εταιρείας με αυτό το οικονομικό τρίμηνο, πριν πρέπει να το κατείχε η Exxon Mobil .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση:

 

Η Apple έπιασε και ξεπέρασε σε πωλήσεις μονο με τον Ιανουάριο τις εκτιμήσεις των αναλυτών για όλο το πρώτο τρίμηνο του 2015;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to note 4 ειναι και πιο ομορφο και αλλου σα συσκευη ..καλο το 6αρι ωραιο και πιο χρησιμο απο τα παλια ομως note 4 δεν ειναι ..τωρα πωλησεις ειμαι σιγουρος οτι κανει το 6 και γιατι οχι καλο και ωραιουλι ειναι.. τωρα ακουω ακομη για το s5 ..τι εχει το s5 ? πολυ ωραιο και τοπ συσκευη καλα πουλησε κιολας απλα ηταν κοντα σε χρηση και πιο μεγαλο απο το s4 ..ok .. ευτυχώς οι χρηστες αντροιντ δεν ειναι τυφλα φανμπουζ να παιρνουν οτι ναναι και προτιμουν το καλυτερο και πιο συμφερον απλα

 

Το note 4 του οποιου ειμαι κατοχος ειναι εξαιρετικη συσκευη και κανει αρκετα πραγματα παραπανω απ το iphone..

Στη καθημερινη χρηση ειναι οντως πιο χρησιμο..

 

Βεβαια σαν ομορφια και design το iphone συνεχιζει να ειναι πολυ καλυτερο και αυτο φαινεται με το που το πιασεις στα χερια σου.

 

Επισης βγαζω το καπελο στην apple για το appstore της.

Ειναι πολλα χρονια μπροστα με τους ποιοτικους ελεγχους των εφαρμογων.

Το playstore στο τομεα των εφαρμογων ειναι απαραδεκτο ποιοτικα για το μεριδιο που εχει στην αγορα.

 

Το appstore και το design ειναι λογος να αγορασει καποιος iphone προσπερνωντας το android.

Και το αναποδο φυσικα ισχυει για τις δυνατοτητες του android.

 

Δεν τα παιρνω απο κανεναν και αυτη ειναι η ειλικρινης αποψη μου.

Δε μετανιωνω καθολου που εφυγα απ το iphone και πηγα στο note 4 αλλα δε θα με χαλασει να ξαναγυρισω κ ολας στο μελλον.

 

Καθε συσκευη εχει τα πανω της και τα κατω της.

 

Αν βγαλετε καποιοι τις παρωπιδες θα καταλαβετε καλτερα τα οσα λεω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από την κατηγορία των phablets και το πρόσφατο iphone 6+, δεν βλέπω που αλλού έχει αντιγράψει η Apple την Samsung...

Συνδεσιμότητα κλπ είναι κάτι που προσφέρει το Android από την αρχή και το Android δεν είναι της Samsung.

Full updates κάνουν και άλλοι android κατασκευαστές. Όχι μόνο η Sammy.

Επίσης η Sammy δεν έχει κανένα "οικοσύστημα". Το Android έχει οικοσύστημα.

 

Τώρα που βλέπεις εσύ ότι η Apple "ακολουθεί" τη Samsung δεν ξέρω.. Εντελώς γελοίο.

Στο cluttered UI?

Στον εντελώς χήμα σχεδιασμό?

Στα πλαστικά υλικά?

Στους 8πύρηνους CPU?

Στη RAM?

Στην αποσπώμενη μπαταρία?

Στην SD card?

Στην Amoled οθόνη?

Κάνει τίποτα παραπάνω από αυτά η Apple?

Αυτά είναι ακριβώς τα στοιχεία που ξεχωρίζουν την Samsung από τους υπόλοιπους κατασκευαστές Android. 

To oτι κατι το κανουν και οι αλλοι κατασκευαστες android δεν σημαινει οτι η Apple δεν ακολουθει. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Τωρα ερχεται και το πενακι. Επισης tablet mini. Δεν ξερω αν το λες αντιγραφη (αλλωστε ποτε δεν μαρεσε ο ορος αντιγραφη, ειτε για την μια ειτε για την αλλη πλευρα), αλλα το οτι ακολουθει σαν σκυλακι το λες

 

Και ναι, και στα specs κυνηγαει. Τωρα αν εσυ κολλας στους πυρηνες επειδη ετσι σου διαφημιζουν δεν σημαινει κατι. Η sammy ξεκινησε ΚΑΙ τον χορο των specs και η apple την ακολουθησε

Απλά μερικοί εσφαλμένα έχουν συνυφάνει το Android με τη Samsung και λένε ό,τι να ναι...

Και μερικοι αλλοι τρεχουν να σωσουν απο τα post που λενε κακα λογακια για την Apple. Τον αλλον που γραψε το αναποδο δεν ειδα να τρεχεις να τον διορθωσεις xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γνωστο, ευκατασταστο, με πατερα μεγαλογιατρο. Οταν εφτιαξε ενα site και υπηρχε θεμα στο πως το εκανε προβολη σε iphone , αλλα σε ipad και αλλα κινητα δεν υπηρχε θεμα, προσπαθησα να του εξηγησω οτι δεν πειραζει γιατι οι κατοχοι iphone ειναι ενα σχετικα μικρο ποσοστο, ειδικα στην Ελλαδα και με κοιταζε λες και  του ειπα οτι ηρθαν εξωγηινοι στην αυλη...

 

αυτο μη το ξαναπεις ουτε για αστειο!

ολε οι σοβαρες εταιρειες και οι developers  που φτιαχνουν site, facebook apps κλπ τα φτιαχνουν με responsive design και το πρωτο πραγμα που τσεκαρουν αν παιζει σωστα ειναι σε iphone/ipad, και καναδυο basic κινητα android (βλεπε fragmentation...),

το pc το εχουν κυριολεκτικα κλασμενο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε λες και το ξερα...είπα μιμηθει...έλεος.

Το marketing της και την φιλοσοφία της κυρίως.Δεν θα σχολιασω τα άλλα που έγραψες και δεν εννοούσα. Αυτό που έχει πετυχει η Apple προσπαθούν να το ακολουθήσουν και άλλοι(πρόσεξε είπα ακολουθήσουν). Αν έσυ πιστευέις οτι η Apple δεν έχει τίποτα που οι άλλοι θα ΘΕΛΑΝΕ  και αυτοί, τοτε πάω πασο...

Λοιπόν για να μην παίζουμε τις λέξεις...η Αpple έχει μια κερδοφορία που και ο κάθε σοβαρός ανθρωπος στον κόσμο θα ήθελε. Δεν είπα θα ζήλευε γιατί πάλι κάποιος πικραμένος θα έλεγε το κοντό του και το μακρύ του. Αν κάποιοι πιστεύετε οτι δεν είναι γεγονος αυτό,για μένα η συζήτηση έχει τελειώσει.

To μονο που θα ηθελε οποιαδηποτε εταιρια απο την Apple ειναι το logo της (η το αγοραστικο της κοινο, οπως το παρει κανεις). Θα κολαγανε και αυτοι το logo σε καρακλειδωμενα featurephones και θα πουλαγαν με τη σεσουλα XD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nταξει, αμα δεν εχεις και πολλες απαιτησεις πας σε 3310. Πλακα κανω αλλα...δεν κρατηθηκα

Ναι καλά όταν είχα το 4s είχα jailbreak μια βδομάδα στο cydia για να δουλέψω dlna αλλά τίποτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To oτι κατι το κανουν και οι αλλοι κατασκευαστες android δεν σημαινει οτι η Apple δεν ακολουθει. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Τωρα ερχεται και το πενακι. Επισης tablet mini. Δεν ξερω αν το λες αντιγραφη (αλλωστε ποτε δεν μαρεσε ο ορος αντιγραφη, ειτε για την μια ειτε για την αλλη πλευρα), αλλα το οτι ακολουθει σαν σκυλακι το λες

 

Και ναι, και στα specs κυνηγαει. Τωρα αν εσυ κολλας στους πυρηνες επειδη ετσι σου διαφημιζουν δεν σημαινει κατι. Η sammy ξεκινησε ΚΑΙ τον χορο των specs και η apple την ακολουθησε

Και μερικοι αλλοι τρεχουν να σωσουν απο τα post που λενε κακα λογακια για την Apple. Τον αλλον που γραψε το αναποδο δεν ειδα να τρεχεις να τον διορθωσεις xD

 

Πρώτα απ'όλα Just4fun το έπιασες τελικά το νόημα του σχόλιου μου? 

Το Android δεν είναι της Samsung. Αυτό από μόνο του ακυρώνει το 80% περίπου για το "η Apple αντιγράφει την Samsung" που είπες. 

Αντιγράφει το Android και γενικότερα τη Google? Βεβαίως, αυτό μάλιστα.

 

 

 

Επιμένεις βλέπω με τα specs... Πότε ήταν η τελευταία φορά λοιπόν που κατά την παρουσίαση iphone το focus ήταν στον αριθμό των πυρήνων?

 

Δηλαδή εαν το λειτουργικό γίνει πιο βαρύ αργότερα και τελικά μπουν περισσότεροι πυρήνες (φυσική εξέλιξη τεχνολογίας) τι θα πεις?? Ότι ακολουθεί την Samsung στο παιχνίδι των specs? Λίγο άκυρο μου φένεται αυτό. 

 

Κάθε φορά που ανακοινώνεται καινούργιο Galaxy (εδώ μπορούμε μάλιστα να το γενικεύσουμε κιόλας με άλλους κατασκευαστές) το πρώτο πράγμα που μαθαίνουμε είναι πόσες πυρήνες έχει η CPU και στα πόσα Ghz χρονίζονται... Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα αρκετα μοντελα iphone απο το 3g ειναι καλα τηλεφωνα σταθεροτατα απλα στη χρηση με εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης και καλη μεταπωλητικη αξια.

σιγουρα θα παρω το iphone 6+ το σκεφτομαι στο αμεσο μελλον προς το παρον ειμαι με ενα galaxy note 2

γ@μ@ει και η samsung το note μου ειναι εξαιρετικο μια διαφορετικη εμπειρια για μενα κανω τα παντα αν το εχω μαζι δεν χρειαζομαι υπολογιστη κατεβαζω τορεντ αν ειναι δυνατον και πολλα αλλα που δεν τα ειχα με το μηλοφωνο.

θεωρω και οι 2 εταιριες ειναι αξιολογες και θα ξαναεδινα και λεφτα να παρω προιοντα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To oτι κατι το κανουν και οι αλλοι κατασκευαστες android δεν σημαινει οτι η Apple δεν ακολουθει. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Τωρα ερχεται και το πενακι. Επισης tablet mini. Δεν ξερω αν το λες αντιγραφη (αλλωστε ποτε δεν μαρεσε ο ορος αντιγραφη, ειτε για την μια ειτε για την αλλη πλευρα), αλλα το οτι ακολουθει σαν σκυλακι το λες

 

Και ναι, και στα specs κυνηγαει. Τωρα αν εσυ κολλας στους πυρηνες επειδη ετσι σου διαφημιζουν δεν σημαινει κατι. Η sammy ξεκινησε ΚΑΙ τον χορο των specs και η apple την ακολουθησε

 

Καταρχάς να πω πως έχω WinPhone.

 

Ξεκίνησε τον χώρο των specs η samsung??? Θα μπορούσες να μου δώσεις ένα άρθρο που να το λέει αυτό??? Σε πληροφορώ λοιπόν, οτι λίγο πριν το android γίνει η επιτυχία που είναι τώρα (Google και όχι Samsung) όλοι είχαμε dummyphones και οχι spartphones και οι μόνοι που είχαν κάτι αντίστοιχο ήταν όσοι κατήχαν PDA!!! Και βγήκε τότε η nvidia και είπε, ετοιμάζουμε τον Tegra, ένα τσιπάκι μας που θα βγεί 2 χρόνια μετά και θα σηνώνει παιχνίδια σαν το Quake Arena στο κινητό σας, ούτε καν που ξέραμε τι ήταν τότε αυτά, το ποιο high end κινητό ήταν της HTC το HD και εγώ είμουν με το Omnia και το Diamond...

Μετά ήρθε κάτι που το λένε EVOLUTION όσο προχωράει η τεχνολογία, τόσο προχωράει το λειτουργικό, τόσο προχωράνε οι απαιτήσεις, τόσο εξελίσοντε οι προδιαγραφές!!!

 

Αυτήν την στιγμή ο καλύτερος ARM επεξεργαστής είναι της APPLE και πάντα ήταν, ακόμη και ο προηγούμενος σκέψου πως είχε τόσους IN.REG όσους ένα Ivy Vridge επεξεργαστής, ο παραποροηγούενος τα ίδια και και και και... Δε έχει σημασία το πλήθος των πυρήνων αλλά η υλοποίηση τους... Είναι σαν να μου λές ότι ο i7 ο 2 Core είναι κατώτερος από τον i3 με τους τέσσερεις πυρήνες και τον μεγαλύτερο χρονισμό, ΟΤΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ!!!

Μπορείς να το ψάξεις στο ίντερνετ για την δύναμη τον A'n' chip και πόσο μάλλον των A'n'X

Ποιός έκανε τον πρώτο x64ARM επεξεργαστή και mobile λειτουργικό? (η APPLE)...

Τέσπα δεν θα πω άλλα, μπορείς να ψάξεις, το μόνο που έχει η Samsung είναι ένα όνομα και την πατέντα ενός επεξεργαστή, ούτε λειτουργικό, ούτε καλούπι, ούτε υλικά, ούτε κάμερα, ούτε μνήμη, ούτε πρωτοπορία!!!

 

Στο link θα δεις το Antutu που τεστάρει όχι μόνο CPU αλλά και GPU και RAM και που κατηγορήθηκε ότι η Samsung το επιρεάζει για να βγάζει μεγαλύτερα αποτελέσματα!!! (την διαφορά θα την δεις το δεύτερο τεστ όπου σαν PerCore έχει μεγαλύτερο σκορ αλλά όντας 2 Core χάνει από τον 8 Cores στο MultiCore, παρα ταύτα μανατζάρει σαν σύνολο να ξεπεράσει τον "φοβερό επεξεργαστή την Sammy" και βλέπουμε βάσει του πρώτου τέστ οτι για να είναι σφαίρα το κινητό δεν μετράνε οι παραπάνω πυρήνες μόνο!!! Οσο για την κάρτα γραφικών στο τρίτο τεστ θα δεις πως παλι η Apple είναι μπροστά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το note 4 αλλα παιδια περα απο την πλακα σαν το iPhone 6 δεν υπαρχει μακραν καλυτερω και εχει λιγοτερους πυρηνες απο το note 4 το εχει ενας φιλος και ειναι τρομερο καλα και τα δυο αλλα αν ειχα την δυνατοτητα θα το αγοραζα σιγουρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AnimusRenati

 

Πανω κατω συμφωνουμε.

Στο βιντεο το note 4 ειναι με τον 4 core..

Απλα να ξερεις πως το note 4 με τον exynos ξεπερναει στο Αntutu το iphone..

Οχι στο single core και παλι ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...