Προς το περιεχόμενο

Merenda vs Nutella


nikolaos13

E.  

270 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Nutella ή Merenda;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κάθομαι να μετράω. Αλλά το σώμα σου θα τις μετρήσει μία προς μία...

 

Και στο τέλος του μήνα θα λες "από που στο διάολο πήρα τα 2 κιλάκια?"

 

Αυτές οι τροφές είναι παντελώς άχρηστες. Αν θέλετε κάτι γλυκό, φάτε λίγη σοκαλάτα υγείας (όχι Παυλίδη, έχουν λίγο κακάο και πολύ ζάχαρη και αυτές).

 

Λίγο προσοχή δεν βλάπτει.

άμα νιώθεις καλά με το να ζεις με στερήσεις μπράβο σου, σε κάποιους αρέσει να απολαμβάνουν ο,τι μπορούν σε κάποιους άλλους μάλιστα αρέσουν οι καταχρήσεις

 

εδώ λοιπόν είναι ένα θέμα που αφορά την απόλαυση (και την ενδεχόμενη κατάχρηση βεβαίως) , οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι κάπως άκυρο να κάνουμε κουβέντα για υγιεινή διατροφή

 

ζήσε εσύ μέχρι τα 90 σου και άσε εμάς να πεθάνουμε στα 60

 

έχω γενικά βαρεθεί πάντως να βλέπω άτομα γύρω μου να ασχολούνται με την υγιεινή διατροφή είναι κάπως κουραστικό.. τα μακαρόνια είναι ανούσια, οι πατάτες είναι ανούσιες , οι κλανιές είναι ανούσιες.. έλεος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν με τίτλο θέματος merenda vs nutella πιστεύεις πως είσαι on topic με αυτά που γράφεις φυσικά και ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Να γελάσω με την έλλειψη κατανόησης.

Αν θεωρείς ένα post με αναφορά στη Nutella, σε θέμα merenda-vs-nutella , είναι off topic , τότε δεν ξέρω ποιός πρέπει να γελάσει πρώτος. 

Όπως είπα αν διαφωνείς ξέρεις τι πρέπει να κάνεις (hint γιατί δεν το έπιασες -> κοίτα κάτω δεξιά, δίπλα από την "πολλαπλή παράθεση" , έχει ένα κουμπί, το λένε "Αναφορά", πάτα το , γράψε αυτά που νομίζεις και χάρισε στιγμές γέλιου και στον moderator).

 

Σταματώ εδώ με την ανούσια αντιπαράθεση.

 

@qsis αφιερωμένο : 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι από τα 2 προτιμάει κάποιος όπως πολύ διακριτικά μας δείχνει το vs στον τίτλο ( <--- hint).

Όχι διατροφική τους ανάλυση και με τι μπορεί κάποιος να αντικαταστήσει την όρεξη για γλυκό.

 

Ήλπιζα για μια φορά πως κάποιος εδώ μέσα θα ακούσει τη λογική. Το αν έχω καταλάβει κάτι ή όχι άσε να το ξέρω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα νιώθεις καλά με το να ζεις με στερήσεις μπράβο σου, σε κάποιους αρέσει να απολαμβάνουν ο,τι μπορούν σε κάποιους άλλους μάλιστα αρέσουν οι καταχρήσεις

 

εδώ λοιπόν είναι ένα θέμα που αφορά την απόλαυση (και την ενδεχόμενη κατάχρηση βεβαίως) , οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι κάπως άκυρο να κάνουμε κουβέντα για υγιεινή διατροφή

 

ζήσε εσύ μέχρι τα 90 σου και άσε εμάς να πεθάνουμε στα 60

 

έχω γενικά βαρεθεί πάντως να βλέπω άτομα γύρω μου να ασχολούνται με την υγιεινή διατροφή είναι κάπως κουραστικό.. τα μακαρόνια είναι ανούσια, οι πατάτες είναι ανούσιες , οι κλανιές είναι ανούσιες.. έλεος

 

Το πρόβλημα δεν είναι όταν κάποιος τρώει Nutella μια στις τόσες. Άμα όμως αυτό γίνεται καθημερινά ή όπως είπε κάποιος πιο πριν ότι έφαγε ολόκληρο το βάζο, δημιουργείτε πρόβλημα γενικότερα στην υγεία (βάρος, διαβήτης, καρδιακές παθήσεις κτλ). Δεν είναι μόνο ότι θα ζήσει κάποιος παραπάνω χρόνια (που και αυτό δεν είναι σίγουρο γιατί παίζουν γενετικά θέματα) αλλά και το πόσο πιο ποιοτική θα είναι η ζωή του μέχρι τα γεράματα. Άμα εσύ γουστάρεις να βγάλεις διαβήτη τύπου β στα 50 σου και να βαράς ινσουλίνες, κανένα πρόβλημα. Το θέμα είναι να υπάρχει μέτρο. Μια χαρά μπορείς να φας νουτέλα και μερέντα αλλά άμα γίνεται κατάχρηση θα έχεις και επιπτώσεις στη υγεία σου. Τελεία και παύλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτό το κλασικό που λένε οι διαιτολόγοι στη τηλεόραση....αντί για παγωτό φάτε γιαούρτι με μέλι.... αντί για πίτα γύρο τζατζίκι απ όλα φάτε μία στεγνή αλάδωτη πίτα με καλαμάκι κοτόπουλο χωρίς πατάτες , μόνο μαρούλι και ντομάτα κλπ....

 

Όλα αυτά αν και καταλαβαίνω ότι είναι καλά, το θέμα είναι ότι κάποιος δεν τρώει παγωτό γιατί θέλει κάτι γλυκό ή τρώει πίτα γιατί θέλει κάτι αλμυρό... Τα τρώει γιατί του αρέσουν η γεύση, και η σύγκριση του ενός με την εναλλακτική είναι εντελώς άκυρη... Αν φας μαύρη σοκολάτα δεν σου καλύπτει την επιθυμία για μερέντα....

 

Αν είναι να προσέξω τη διατροφή μου, δεν θα πάω καθόλου σε σουβλατζίδικο.... αλλά να πάω και να πάρω μια στεγνή και άγευστη αηδία επειδή έχει 450 θερμίδες αντί για 650 που έχει το κανονικό σουβλάκι.... όχι προτιμώ να μην φάω καθόλου σουβλάκι και να φάω ένα κανονικό φαγητό που είναι από τη φύση του light όπως οι φακές πχ...

 

ελα μου ντε. ειλικρινα απορω με δαυτους, καθονται και τα πιστευουν; ή ειλικρινα νομιζουν οτι ειναι καλες συμβουλες αυτες;  καλυτερο ειναι να πεις «ρε φιλε θες νουτελα; ωραια, αντι να κατεβασεις ολο το βαζο, φαε ενα κουταλακι» εχει περισσοτερο νοημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δοκιμαστε αυτο που εφαγα χθες

 

Παγωτο καϊμακι με ριγμενο μπισκοτο digestive , απο πανω μια κουταλια Νουκρεμα ,γυρη και καρυδια .

 

Οργκαζμ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δοκιμαστε αυτο που εφαγα χθες

 

Παγωτο καϊμακι με ριγμενο μπισκοτο digestive , απο πανω μια κουταλια Νουκρεμα ,γυρη και καρυδια .

 

Οργκαζμ

Στο καϊμάκι μόνο βύσσινο πάει....:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δοκιμαστε αυτο που εφαγα χθες

 

Παγωτο καϊμακι με ριγμενο μπισκοτο digestive , απο πανω μια κουταλια Νουκρεμα ,γυρη και καρυδια .

 

Οργκαζμ

 

καλη η ιδεα σου αλλα πολυ πραμα. θα εβαζα μαλλον βυσινο, τα μπισκοτα και τα καρυδια. σαν παγωμενο cheesecake ενα πραμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ορέξεως....nutella γιατί μου αρέσει η γεύση πραλίνας φουντουκιού και η nutella είναι ξεκάθαρα η μόνη με πραγματική γεύση πραλίνας.

Η ferrero δεν παίζεται σε όλους τους κωδικούς της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάθομαι να μετράω. Αλλά το σώμα σου θα τις μετρήσει μία προς μία...

 

Και στο τέλος του μήνα θα λες "από που στο διάολο πήρα τα 2 κιλάκια?"

 

Αυτές οι τροφές είναι παντελώς άχρηστες. Αν θέλετε κάτι γλυκό, φάτε λίγη σοκαλάτα υγείας (όχι Παυλίδη, έχουν λίγο κακάο και πολύ ζάχαρη και αυτές).

 

Λίγο προσοχή δεν βλάπτει.

 

Το επιχειρησα.Στην φαντασια μου , για δυο λεπτα περιπου.Ενιωσα μια  εντονη ζαλαδα , ευτυχως ειχα ενα κουτι μερεντα. :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...