Προς το περιεχόμενο

Η Dell ανακοίνωσε τον ανανεωμένο φορητό workstation Precision M3800


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατί στο κέρατο ανανέωσε το M3800 πριν βγουν οι Broadwell?

 

Γιατί το M3800 είναι μοντέλο τουλάχιστον 1 χρόνου πριν...

 

Απλά πολλοί εδώ μέσα δε το γνωρίζετε. Η μόνη αλλαγή είναι η προσθήκη επεξεργαστή Haswell Refresh. Τίποτε άλλο.

Έχει έναν 4712MQ αντί για 4702ΜQ.

 

 

Οχι φιλε.. Στην Dell εχω βγαλει πολλες φορες το καπελο μου..

Ειναι ισως η μονη εταιρεια που βαζει windows που προσεχει την ποιοτητα της σε τετοιο επιπεδο.

Οχι σε ολα τα μοντελα αλλα την προσεχει.

 

Εχω δει πολυ ωραια μηχανηματα της απο κοντα και την παραδεχομαι.

προσπαθω να τα βλεπω σφαιρικα τα πραγματα και αν ηθελα παλι windows στη Dell θα πηγαινα..

 

 

Επίσης για κάποιον που θέλει σοβαρό Workstation, τα thermals και το συστημα ψύξης παίζουν σημαντικότατο ρόλο.

Το συγκεκριμένο μηχανάκι κρίνεται ανεπαρκές για βαριά χρήση ή για production γιατί είναι φυτεμένο σε σασσί από Ultrabook.

 

Παταγώδης αποτυχία κατ'εμέ, κανένα μπράβο στην DELL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί το M3800 είναι μοντέλο τουλάχιστον 1 χρόνου πριν...

 

Απλά πολλοί εδώ μέσα δε το γνωρίζετε. Η μόνη αλλαγή είναι η προσθήκη επεξεργαστή Haswell Refresh. Τίποτε άλλο.

Έχει έναν 4712MQ αντί για 4702ΜQ.

και θα ανανεώσει πάλι του χρόνου? τραγικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θα ανανεώσει πάλι του χρόνου? τραγικό...

 

Ό,τι έκανε ακριβώς και η Lenovo και η HP με τα δικά τους workstations.

 

...με ΜΟΝΗ αλλαγή τη CPU 4x00MQ σε 4x10MQ.

 

Ουσιαστικά καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το M3800 είναι μοντέλο τουλάχιστον 1 χρόνου πριν...

 

Απλά πολλοί εδώ μέσα δε το γνωρίζετε. Η μόνη αλλαγή είναι η προσθήκη επεξεργαστή Haswell Refresh. Τίποτε άλλο.

Έχει έναν 4712MQ αντί για 4702ΜQ.

 

Φυσικα δεν είναι μονο αυτη η αλλαγη(που τον 4712 τον επαιρνε κ το προηγούμενο μοντέλο) .

Ειναι και η διαφορετικη οθόνη (μεγαλυτερης αναλυσης αλλα πιο energy efficient), προσθηκη thunderbolt 2, διαφορετικες επιλογες για storage κλπ.

 

 

Επισης, με i7 4712mq μπορουσες να παρεις κ το προηγούμενο μοντελο, ακομα κ απο Ελλάδα :

http://www.skroutz.gr/s/6006000/Dell-Precision-M3800-i7-4712HQ-16GB-508GB-HDD-256GB-SSD.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πράγματι, τώρα είναι κανονικό 4Κ, αλλά η ανανέωση πριν την κυκλοφορία των Broadwell είναι απαράδεκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι, τώρα είναι κανονικό 4Κ, αλλά η ανανέωση πριν την κυκλοφορία των Broadwell είναι απαράδεκτη...

Τα επαγγελματικα workstation σπανια έχουν τον τελευταίο επεξεργαστή λογω πιστοποιησεων που πρέπει να περασουν, πιο εκτενων ελεγχων συμβατοτητας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικό, αλλά και πάλι τόσους μήνες μετά κακοφαίνεται, αρκετά...

Συνηθως αργουν πανω απο ενα 4-6μηνο να μπουν οι τελευταιας γενιας επεξεργαστες σε επαγγελματικα workstations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το Σιγκεκριμένο precision Kαι η σειρά XPS 13 και 15 κοντράρουν for fun macbook pro/air. ΕΙμαι κατοχος Dell xps 13 FHD δυο χρονια και μπορώ να πω πως ειναι απίσευτα σε ποιότητα εμφάνιση αλλά και επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συνηθως αργουν πανω απο ενα 4-6μηνο να μπουν οι τελευταιας γενιας επεξεργαστες σε επαγγελματικα workstations.

το γνωρίζω για τους Broadwell, σχετικά σύντομα θα κυκλοφορήσουν, Q1 νομίζω...

 

για τους μήνες εννοώ την αναμονή μετά την κάθε κυκλοφορία ενός νέου cpu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης για κάποιον που θέλει σοβαρό Workstation, τα thermals και το συστημα ψύξης παίζουν σημαντικότατο ρόλο.

Το συγκεκριμένο μηχανάκι κρίνεται ανεπαρκές για βαριά χρήση ή για production γιατί είναι φυτεμένο σε σασσί από Ultrabook.

 

Παταγώδης αποτυχία κατ'εμέ, κανένα μπράβο στην DELL.

 

Φιλε μου αν ειναι ετσι και μιλας για τοσο σοβαρο workstation γιατι να πας σε laptop?

 

Εγω παντως με το macbook δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα ψυξης στις επεξεργασιες μου και νομιζω πως και με το dell δε θα ειχα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φιλε μου αν ειναι ετσι και μιλας για τοσο σοβαρο workstation γιατι να πας σε laptop?

υπάρχουν κι άλλες σειρές Precision που καλύπτουν αυτές τις απαιτήσεις αν δεν κάνω λάθος, πιο fugly βέβαια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί μου έστειλε (η DELL) προσφορά για το ίδιο μηχάνημα  στα 2050€ + ΦΠΑ ? Και μου είπε πως δεν το δίνει με Linux και ανεβαίνει πολύ το κόστος αν επιλέξω την 91Wh μπαταρία.... τουλάχιστον έχει 5 χρόνια εγγύηση Next Business Day, On site service

 

Είμαι ενδιάμεσα σε αυτό και MBP 15" Retina 2.5Ghz (DG)

Ίδια τιμή πάνω κάτω.

Είμαι developer και δουλεύω πάνω σε Linux τα τελευταία 2 χρόνια. Windoze μόνο για παιχνίδια.

 

--- Το MBP έχει μερικά πλεονεκτήματα ---

91Wh μπαταρία

CPU: I7-4870HQ i7-4712HQ (cpuboss, passmark)

GPU: GT750M > Q1 K1100 (videocardbenchmark, passmark)

Δεν είναι Windoze

Και νομίζω πως καλά κρατεί η μπαταρία..

Επίσης σου δίνει "prestige" με τους πελάτες οι οποίοι δεν πολύ γνωρίζουν από αυτά. Trust me... ισχύει.

---

 

Τώρα για την DELL έχω ακούσει καλά πράγματα για το service τους, αλλά δεν ξέρω από ποιότητα κατασκευής και πόσο καλή είναι η οθόνη out of the box.

 

 

Φίλε μου δεν πρέπει να ξεχνάς το κόστος για το apple care το οποίο δεν είναι και αμελητέο...

Δε νομίζω να είσαι επαγγελματίας και να μείνεις στον 1 χρόνο  της βασικής εγγύησης...

 

Εγώ πήρα τον υπολογιστή που αναφέρεις(15retina, 2.5GHz , 16GB RAM , 512SSD) πριν 3 εβδομάδες στα 1750(τιμολόγιο). To apple care το ψάνχω μέσω ebay να το αγοράσω στη χαμηλότερη δυνατή τιμή καθώς έχω ακόμα 11+ μήνες περιθώριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί στο κέρατο ανανέωσε το M3800 πριν βγουν οι Broadwell?

 

http://www.pcworld.com/article/2865877/dell-plans-laptops-with-intels-skylake-chips-in-second-half-of-year.html

 

Δεν νομιζω οτι οι broadwell 4πυρηνοι θα κυκλοφορησουν πριν το Q2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...