Προς το περιεχόμενο

Η Dell ανακοίνωσε τον ανανεωμένο φορητό workstation Precision M3800


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

KAKADI, on 30 Jan 2015 - 12:12 PM, said:
Εγω λεω να μου παραθεσεις καποια στοιχεια γτ ανεκδοτο μου φαινεται η δηλωση σου....
Ας πουμε σε ασφαλεια απεναντι σε ιους και worms την τελευταια 10ετια.
Οπως και κρασσαρισματα, μπλε οθονες και δε συμμαζευεται..

Δεν έχω διαβάσει πάρα πολλές έρευνες και άρθρα επί αυτού αλλά από τα λίγα που διαβάζω:
(Για τα windows ξέρω, γιατί τα δουλεύω καθημερινά)

Τα mac ακόμη και σήμερα έχουν μικρότερο αριθμό σε πιθανούς ιούς αλλά ως εκεί.
Από κει και πέρα από web base malwares κινδυνεύουν και οι 2 το ίδιο, επίσης πολύ χρήστες mac επαναπαύονται στην ιδέα ότι είναι ασφαλείς και δεν χρησιμοποιούν κάποια προστασία με αποτέλεσμα να εκτίθενται περισσότερο.

Η ιστορία με τα BSOD (blue screen of death) στα windows κοντεύει να γίνει πιο αρχαία και από τον Μητσοτάκη!
Από τα Vista και μετά έχουν γίνει άλματα από την MS και έχω να δω προσωπικά μπλε οθόνη από την εποχή που είχα XP και επειδή δουλεύω σε μέρος όπου επιδιορθώνουμε υπολογιστές ότι pc έρχεται με τέτοια προβλήματα, είναι με XP η pc με hardware προβλήματα.
Οι μπλε οθόνη δεν βγαίνει τυχαία, συχνά έτσι καταλαβαίνεις ότι έχει "πεθάνει" ή αργοπεθαίνει ένα μέρος του υπολογιστή!

Κρασαρίσματα υπάρχουν, ευτυχώς όχι πολλά και συνήθως γιαυτό ευθύνονται τα προγράμματα και όχι το λειτουργικό, αν το πρόγραμμα είναι κακογραμμένο ή έχει bugs που δημιουργούν memory leaks, ε δεν φταίει το λειτουργικό, όχι πάντα!
Επίσης έχω δουλέψει σε mac στην σχολή... (γραφιστική) όλα καλά, αλλά δεν έλειπαν τα "beach balls" και δεν είδα διαφορά σε ταχύτητα στα exports σε σχέση με τα υπόλοιπα pc της τάξης.

Κρατάω μικρό καλάθι και από τους 2 (MS & Apple) και προσπαθώ να μην ενθουσιάζομαι πάρα πολύ, έχω χρόνια να πιάσω mac να το δουλέψω καθημερινά και σίγουρα θα ήθελα ένα, δοκίμασα hackintosh αλλά επειδή το σύστημα μου δεν ήταν και πολύ συμβατό δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη ολοκληρωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δουλεύω ένα εταιρικό Latitude i5 και μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι μακράν το καλύτερο μηχάνημα που έχει περάσει ποτέ από τα χέρια μου (και έχουν περάσει πολλά)... Η Dell είναι απίστευτη και μονόδρομος για εταιρικά μηχανήματα [όπου τα windows είναι μονόδρομος]... Είναι ψιλοχοντροπανάκριβη βέβαια, αλλά τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και αντίστοιχα βαλάντια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...