Προς το περιεχόμενο

Η Dell ανακοίνωσε τον ανανεωμένο φορητό workstation Precision M3800


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχασα πάσα ιδέα απο την Dell.
750 ευρώ οθόνη σχεδόν 1 μήνα τώρα περιμένω ανταλλακτικό.
Και είχα ακούσει τα καλύτερα. Απαράδεκτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχασα πάσα ιδέα απο την Dell.

750 ευρώ οθόνη σχεδόν 1 μήνα τώρα περιμένω ανταλλακτικό.

Και είχα ακούσει τα καλύτερα. Απαράδεκτοι.

Οθόνη;;

Καλά δεν σου την άλλαξαν;

Εμένα μου έτυχε 2 φορές πρόβλημα και μου έστειλαν καινούργια αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου έστειλαν άλλη οθόνη μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες για αλλαγή της δικιάς μου, καινούργια και στο κουτί της ενώ τους είπα ότι το πρόβλημα λύθηκε αυτοί την έστειλαν just in case

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη;;

Καλά δεν σου την άλλαξαν;

Εμένα μου έτυχε 2 φορές πρόβλημα και μου έστειλαν καινούργια αμέσως.

 

 

Φίλε είσαι εξαίρεση,  σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις και για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω σε καμιά περίπτωση ότι σε έχουν αφήσει χωρίς οθόνη για ένα μήνα..

 

Μπορεί να λέμε την άποψή μας για το συγκεκριμένο laptop και να έχουμε εστιάσει και λίγο παραπάνω στα αρνητικά αλλά σαν το service της Dell ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

 

Ή δε μας λες κάτι ή κάτι έχεις κάνει λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρεώνει διαφορετικά η adobe π.χ. την άδεια του photoshop για macosx και διαφορετικά για windows; γιατί ο επαγγελματίας που θα χρειάζεται να κάνει νόμιμα τη δουλειά του, το photoshop ή worst case scenario το lightroom θα χρειαστεί, όχι το iphoto...

 

Ένας επαγγελματίας δεν χρειάζεται μόνο το lightroom. 

Αν μιλάμε για βίντεο, το Final Cut της Apple είναι πολύ πιο φτηνό (από τα πιο φτηνά με διαφορά) και πολύ πιο δυνατό από π.χ. το Sony Vegas Pro (το οποίο έχει και άπειρα bugs ανάθεμα την Sony...)

 

Για φωτογραφία οι τιμές είναι ίδιες.

Αλλά ένας φωτογράφος που θέλει να φτιάξει απλό βιντεάκι (δεν είναι η κύρια ενασχόληση του), μπορεί να το κάνει και με το iMovie χωρίς να αγοράσει πρόγραμμα άλλο. Αντίστοιχων δυνατοτήτων προγράμματα βίντεο στα windows κοστίζουν τουλάχιστον 100 ευρώ (π.χ. Magix).

 

Και επίσης υπάρχουν τα προγράμματα οργάνωσης, καλεντάρια με tasks, κτλ που έρχονται έτοιμα στο Mac. Αντίστοιχα των Windows ή θα πας σε opensource αμφιβόλλου υποστήριξης ή θα πληρώσεις πάλι.

 

Οπότε...για εμένα για να συμφαίρει η αγορά ενός Dell+Windows θα πρέπει να έρχεται φτηνότερα από ένα Mac για τις ίδιες δυνατότητες.

 

Βάζοντας το Software λοιπόν ως παράγοντα, με σημερινές τιμές και μοντέλα, για τα μικρά (μέχρι 13 ίντσες) λαπτοπάκια συμφαίρει η Apple. Στα μεγαλύτερα (15 ίντσες και πάνω), η Apple γίνεται τόσο ακριβή που χάνει το προβάδισμα.

Περιμένω να δω τις τιμές για τις νέες εκδόσεις των Macbook και των Windows (Dell, surface pro 4, κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης η Dell με τα Alienware και το εξωτερικο graphics amplifier οταν εισαι σπιτι απλα σπερνεις αν εισαι gamer..

 

Απλα δηλαδη με 2300$ εχεις ενα αρκετα δυνατο gaming laptop 13" με 512 ssd + το graphics amplifier με την radeon hd r9 290 4gb gddr5 και αντε γεια για μεσα στο σπιτι..

 

Και εχεις και τη φορητοτητα του laptop για εξω..

Το μονο θεμα ειναι τα windows...

Κλασσικα..

Η με λιγοτερα χρηματα παιρνεις ενα laptop και 2 desktop και σου μενουν και ρεστα και εχεις και καλυτερα PC XD

Δε λεω οτι με τα windows δεν κανω τη δουλεια μου..

Ισα ισα.

Απλα θεωρω απ την μεχρι τωρα εμπειρια μου πως τα mac ειναι πολυ πιο δουλεμενα στο user friendly interface, πιο ασφαλη και πιο σταθερα..

Σταματα λοιπον να φαιρεσαι σαν να παιρνεις μεριδιο απ τις πωλησεις των windows, ανοιξε τα ματια σου και δες πως ολα ειναι θεμα προτιμησεων και προσωπικων επιλογων.

 

 

Συμφωνω οτι ειναι θεμα προτιμησεων, αλλα το να γραφεις οτι ειναι πιο ασφαλη και πιο σταθερα ΔΕΝ ειναι θεμα προτιμησεων. Ειναι σα να μου λες ειναι θεμα προτιμησεις πιο αμαξι τρεχει πιο γρηγορα. Ε δεν ειναι. Το να μου συγκρινεις την ασφαλεια των τρυπιων macOS με τα windows ειναι ανεκδοτο. Δεν λεω οτι και τα windows παρεχουν την απολυτη ασφαλεια, αλλα οχι και να τα συγκρινουμε ρε παιδι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε είσαι εξαίρεση,  σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις και για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω σε καμιά περίπτωση ότι σε έχουν αφήσει χωρίς οθόνη για ένα μήνα..

 

Μάλλον το quote σου δεν ήταν για το δικό μου σχόλιο.

Στο θέμα οθόνη η εξυπηρέτηση της DELL ήταν απίστευτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας επαγγελματίας δεν χρειάζεται μόνο το lightroom. 

Αν μιλάμε για βίντεο, το Final Cut της Apple είναι πολύ πιο φτηνό (από τα πιο φτηνά με διαφορά) και πολύ πιο δυνατό από π.χ. το Sony Vegas Pro (το οποίο έχει και άπειρα bugs ανάθεμα την Sony...)

 

Για φωτογραφία οι τιμές είναι ίδιες.

Αλλά ένας φωτογράφος που θέλει να φτιάξει απλό βιντεάκι (δεν είναι η κύρια ενασχόληση του), μπορεί να το κάνει και με το iMovie χωρίς να αγοράσει πρόγραμμα άλλο. Αντίστοιχων δυνατοτήτων προγράμματα βίντεο στα windows κοστίζουν τουλάχιστον 100 ευρώ (π.χ. Magix).

 

Και επίσης υπάρχουν τα προγράμματα οργάνωσης, καλεντάρια με tasks, κτλ που έρχονται έτοιμα στο Mac. Αντίστοιχα των Windows ή θα πας σε opensource αμφιβόλλου υποστήριξης ή θα πληρώσεις πάλι.

 

Οπότε...για εμένα για να συμφαίρει η αγορά ενός Dell+Windows θα πρέπει να έρχεται φτηνότερα από ένα Mac για τις ίδιες δυνατότητες.

 

Βάζοντας το Software λοιπόν ως παράγοντα, με σημερινές τιμές και μοντέλα, για τα μικρά (μέχρι 13 ίντσες) λαπτοπάκια συμφαίρει η Apple. Στα μεγαλύτερα (15 ίντσες και πάνω), η Apple γίνεται τόσο ακριβή που χάνει το προβάδισμα.

Περιμένω να δω τις τιμές για τις νέες εκδόσεις των Macbook και των Windows (Dell, surface pro 4, κτλ)

Εδω και χρονια δουλευω επαγγελματικα πανω σε video-reportage-documentary, φωτογραφια και ειδικα εφφε. Μεχρι το 2011 η apple πραγματικα ηταν κυριαρχος σε οτι αφορα τις ευκολιες που προσφερε στον συγγεκριμενο τομεα, μιας και τα δικα της προγραμματα οπως final cut και shake, χτυπουσαν στα ισα και ξεπερνουσαν τον ανταγωνισμο σε αρκετα σημεια. Η ξαφνικη καταργηση του shake ομως, οπως και η αλλαγη του final cut σε ενα κραμα imovie pro, την εκανε, αλλα και συνεχιζει να την κανει να χανει εδαφος και σε ελευθερους επαγγελματιες, για τους οποιους παλιοτερα ισως ερχοταν και πιο φτηνα απο οποιοδηποτε αλλο workstation, αλλα και σε εταιρειες, μιας και η αναβαθμιση και παραμετροποιηση του mac pro πλεον ειναι μηδενικη. Αναφερομαι μονο στον mac pro και οχι σε macbook pro η imac, μιας και το final cut x, που ειναι πλεον ο μονος λογος για εναν επαγγελματια της εικονας να μεινει στα συγκεκριμενα συστηματα, σερνεται σε υπερβολικο βαθμο στα mainstream μοντελα της εταιρειας. 

 

Αντιθετα το premiere και γενικα η adobe suite που ειχε παντα αρκετα μελανα σημεια και bugαρε με το καλημερα, τα τελευταια χρονια εχει παρει εναν αλλο αερα, κανοντας παρα μα παρα πολλους επαγγελματιες να περνανε εκει. Οι υπολοιποι βεβαια μενουν, η ξαναμετακινηθηκαν πισω στον avid.

 

Ενα αλλο σημειο στο οποιο το osx χανει, οχι το harware μιας και μπορουμε να του περασουμε και wondows, ειναι η υποστηριξη των προγραμματων της autodesk. Το 3DS max για παραδειγμα που χρησιμοποιειται πλεον περισσοτερο απ το maya για την κατασκευη γραφικων αλλα και εφφε, ουδεποτε υπηρξε για mac κι επισης δεν προβλεπεται κατι τετοιο.

 

Και το τελευταιο για να κλεισω αυτον το μακροσουρτη, η επιλογη της apple να αφησει πισω τις καρτες γραφικων της nvidia, ενωσε θεματα συμβατοτητας και με τα προγραμματα της adobe αλλα και με αυτα της autodesk, εχουν πολυ καλυτερο optimisation αλλα και υποστηριξη drivers.

 

Το τελευταιο ηταν που μ εκανε προσωπικα, μετα απο 8 χρονια να κανω το swich πισω σε pc και χωρις να το μετανιωσω στιγμη εδω και 6 μηνες.

 

Στο διλλημα μας λοιπον, εγω σαν επαγγελματιας θα προτιμουσα το συγκεκριμενο dell σε σχεση με ενα macbook pro αντιστοιχης η ελαφρως υψηλοτερης τιμης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε.. Στην Dell εχω βγαλει πολλες φορες το καπελο μου..

Ειναι ισως η μονη εταιρεια που βαζει windows που προσεχει την ποιοτητα της σε τετοιο επιπεδο.

Οχι σε ολα τα μοντελα αλλα την προσεχει.

 

Εχω δει πολυ ωραια μηχανηματα της απο κοντα και την παραδεχομαι.

προσπαθω να τα βλεπω σφαιρικα τα πραγματα και αν ηθελα παλι windows στη Dell θα πηγαινα..

 

Και εγώ έχω βγάλει το καπέλο στη Dell, είχα κιόλας 2 λάπτοπ της. Αλλά με τη τρέχουσα φάση των windows, δε βολεύουν καθόλου. Καλύτερα να τρέχω στο mac μου vm με windows, παρά το ανάποδο (και αν παίξει σωστά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνω οτι ειναι θεμα προτιμησεων, αλλα το να γραφεις οτι ειναι πιο ασφαλη και πιο σταθερα ΔΕΝ ειναι θεμα προτιμησεων. Ειναι σα να μου λες ειναι θεμα προτιμησεις πιο αμαξι τρεχει πιο γρηγορα. Ε δεν ειναι. Το να μου συγκρινεις την ασφαλεια των τρυπιων macOS με τα windows ειναι ανεκδοτο. Δεν λεω οτι και τα windows παρεχουν την απολυτη ασφαλεια, αλλα οχι και να τα συγκρινουμε ρε παιδι μου

Στο χέρι του καθενός είναι να κάνει το λειτουργικό πιο ασφαλές. Θεωρείς δηλαδή οτι το windows είναι πιο ασφαλές ακόμα και αν δεν κάνεις τα security updates του απο ένα OS X με όλα τα security updates? Δεν νομίζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνω οτι ειναι θεμα προτιμησεων, αλλα το να γραφεις οτι ειναι πιο ασφαλη και πιο σταθερα ΔΕΝ ειναι θεμα προτιμησεων. Ειναι σα να μου λες ειναι θεμα προτιμησεις πιο αμαξι τρεχει πιο γρηγορα. Ε δεν ειναι. Το να μου συγκρινεις την ασφαλεια των τρυπιων macOS με τα windows ειναι ανεκδοτο. Δεν λεω οτι και τα windows παρεχουν την απολυτη ασφαλεια, αλλα οχι και να τα συγκρινουμε ρε παιδι μου

 

Εγω λεω να μου παραθεσεις καποια στοιχεια γτ ανεκδοτο μου φαινεται η δηλωση σου....

Ας πουμε σε ασφαλεια απεναντι σε ιους και worms την τελευταια 10ετια.

Οπως και κρασσαρισματα, μπλε οθονες και δε συμμαζευεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά εμέ τα mac το μόνο πλεονέκτημα που σου προσφέρουν είναι ότι όταν πας σε ένα επαγγελματικό ραντεβού και δουν το μηλαράκι οι Έλληνες, έχεις ένα πρώτο αβαντάζ να κάνεις εντύπωση.

 

Γιαυτό πήρα και ένα macbook air. Από εκεί και πέρα δουλεύω αποκλειστικά στο asus n550jv

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να κάνεις μια αδύναμη κάρτα quadro σήμερα που σχεδόν όλα τα προγράμματα προσφέρουν υποστήριξη και των δυο api και θα είσαι πιο γρήγορος με μια απλή κάρτα

εν τω μεταξύ αναφέρθηκαν και κάποια προγράμματα από φίλους, τα οποία π-ο-τ-έ δεν υποστήριζαν επιπλέον απόδοση από τις quadro, ίσα ίσα τρέχουν πιο αργά γιατί παίζουν στο άλλο api

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά εμέ τα mac το μόνο πλεονέκτημα που σου προσφέρουν είναι ότι όταν πας σε ένα επαγγελματικό ραντεβού και δουν το μηλαράκι οι Έλληνες, έχεις ένα πρώτο αβαντάζ να κάνεις εντύπωση.

 

Γιαυτό πήρα και ένα macbook air. Από εκεί και πέρα δουλεύω αποκλειστικά στο asus n550jv

 

Αυτη η αντιληψη φιλε μου να μην υπηρχε μονο..

Χαντακωνει και ολους τους υπολοιπους που εχουν mac και που δε το πηραμε γι αυτο το λογο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...