Προς το περιεχόμενο

Η Dell ανακοίνωσε τον ανανεωμένο φορητό workstation Precision M3800


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ακομα κραταει το παραμυθι για τα mac κ τους επαγγελματιες??? Την απαντηση την εχουν δωσει οι τεχνικοι της adobe που ειχαν πει οτι τρεχει καλυτερα σε καλυτερο hardware. ++ τα περισσοτερα προγραμματα της autodesk δεν βγαινουν για mac os. Τελος πρεπει να σε χαζος για να παρεις ενα λαπτοπ για επαγγελματικη δουλεια οτι μαρκα και αν ειναι

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα το αγόραζα για να του βάλω ένα "άλλο" λειτουργικό, βασισμένο στο Unix κλπ. (Το Hackintosh είναι παράνομο !). Μιχάλης.

 

Όχι απλώς παράνομο, καίγεσαι και σε μεγάλο καζάνι στην Κόλαση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Το είδαμε, πήρα αναβάθμιση από 10.8 σε 10.9 κανονικά και κάποια στιγμή που Χρειάστηκα το support και τους έδωσα το s/n με εξυπηρέτησαν μια χαρά.

 

Όποιος θέλει να κάνει γραφιστική δουλειά τα windows είναι μονόδρομος γιατί τα προγράμματα της autodesk μόνο windows υποστηρίζουν. Το Mac για φωτογράφους και video editors είναι ότι πρέπει.

 

Επί του μηχανήματος, ΈΜΠΑΙΝΕ DELL! Οποιος παρακολουθεί φέτος τις εξελίξεις στο lineup της εταιρίας πρέπει να έχει πάθει πλάκα, μαζί με τα xps 13,15 και τα alienware με τις external gpu αυτό είναι το κερασάκι στην τούρτα, και έχουμε 11 μήνες ακόμα μέχρι το τέλος του έτους οπότε πιστεύω θα δούμε πολλά και καλά.

Πάντα τέτοια

Κώστας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τον μακ ειναι ότι μπορείς να τρέχεις νόμιμα windows και να κάνεις τη δουλειά σου ενώ το αντίστροφο όχι μόνο δε γίνεται επίσημα αλλά ειναι και παράνομο.

 

Προσωπικά δε θα αγόραζα high end windows laptop το 2015 αν η οθόνη του δεν ήταν αφής και αν δεν είχε τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθει αναδιπλούμενο και ως ένα μεγάλο tablet. Αυτά ειναι να πλεονεκτήματα του λειτουργικού στο κομμάτι της ευχρηστίας και δεν γίνεται να αγνοούνται.

 

Το OS X ειναι πιο snappy και πιο ευχάριστο στον απλό ή μέσο χρήστη και η Apple δίνει την ίδια εμπειρια χρήσης σε οποία συσκευή και να πάρεις.

 

Πολύ καλά τα specs του Dell και πολύ καλό μηχάνημα overall αλλά προσωπικά θα το προσπερνούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ακομα κραταει το παραμυθι για τα mac κ τους επαγγελματιες??? Την απαντηση την εχουν δωσει οι τεχνικοι της adobe που ειχαν πει οτι τρεχει καλυτερα σε καλυτερο hardware. ++ τα περισσοτερα προγραμματα της autodesk δεν βγαινουν για mac os. Τελος πρεπει να σε χαζος για να παρεις ενα λαπτοπ για επαγγελματικη δουλεια οτι μαρκα και αν ειναι

Αυτό το τέρας laptop το παίρνεις μαζί σου στην δουλειά σου και το συνδέεις με μια 28" 4Κ και κάνεις την δουλειά σου... + το παίρνεις μαζί σου για να κάνεις εταιρικές παρουσιάσεις και δειγματισμό της δουλειάς σου.

+ το έχεις και στο σπίτι για internet ταινίες κλπ.

 

Έχεις 3000 και έχεις και τούμπανο laptop για όλα...

ή έναλλακτικά έχεις ένα pc στο σπίτι 600-700E + 1500Ε για ένα σταθμό εργασίας στην δουλειά σου.

+ ένα ταμπλετάκι 400-500Ε για δειγματισμό - παρουσιάσεις κλπ.

 

Στα ίδια λεφτά έρχεσαι... απλά σίγουρα το ατού των desktop ειναι η εύκολη αναβάθμιση.

 

 

* Η adobe με το να νοικιάζεις τα προγράμματα έχει διευκολύνει κατα πάρα πολύ τον νέο επαγγελματία γιατί δεν είναι πλέον αναγκασμένος να δείνει 2000ε για να πάρει μια σουίτα...με ένα σωρό προγράμματα και βοηθάει στο να μειωθούν τα πειρατικά προγράμματα αφού πλέον είναι πραγματικά ΧΑΖΟ να είσαι επαγγελματίας και να μην δίνει 20-100Ε το μήνα για να έχεις γνησια τα προγράμματα σου!

Ζεις από αυτό, δεν σπαταλάς απλά την ώρα σου!

 

Και σε ότι αφορά τα windows vs mac... Νομίζω ότι έχει λιώσει η καραμέλα περί επαγγελματίας designer = mac.

Εκτός αν κάποιος δουλεύει κάποιο πρόγραμμα που είναι μόνο για mac, αλλά με την ίδια λογική υπάρχουν και προγράμματα για μόνο για PC.

Απλά σε θέματα web dev ή γενικά προγραμματισμού νομίζω ότι τα unix based os έρχονται με περισσότερες βιβλιοθήκες φορτωμένες και θεωρούνται production ready out of the box....

 

Τέλος η Dell χτυπάει στα ισα με τέτοιες τιμές την Apple αφού δεν υστερούν και ποιοτικά.

Από κει και πέρα είναι στο χέρι του καταναλωτή να επιλέξει ανάλογα με τις ανάγκες του...

Προσωπικά θα επέλεγα macbook διότι πιο εύκολα κάνεις dual boot windows/mac παρά dual boot με hackintosh/win.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω όλοι έγιναν trendy επαγγελματίες mac users...

 

Οχι απλα ειδα το φως.. Και επειδη τα εχω δοκιμασει και τα 2 προτιμω τα macintosh.

Τι ειναι αυτο που σε πειραζει?

Εχω 2 χρονων κοντα μηχανημα, δεν εχει παρουσιασει τιποτα, στις επεξεργασιες μου ειναι σκυλος, δεν κολλαει τιποτα (τουλαχιστον το δικο μου), ειναι πολυ απλο και αν γουσταρω βαζω και windows..

 

Δε λεω οτι με τα windows δεν κανω τη δουλεια μου..

Ισα ισα.

Απλα θεωρω απ την μεχρι τωρα εμπειρια μου πως τα mac ειναι πολυ πιο δουλεμενα στο user friendly interface, πιο ασφαλη και πιο σταθερα..

 

Απομονωσες μια προταση μου παραπανω και παρεβλεψες εσκεμμενα οτι αλλο γραφω για την dell..

Οχι φιλε μου δεν ειμαι εγω trendy και συγγνωμη που στη χαλαω.

Εσυ εισαι κολλημενος που με κρινεις και με χαρακτηριζεις για την επιλογη μου.

Σταματα λοιπον να φαιρεσαι σαν να παιρνεις μεριδιο απ τις πωλησεις των windows, ανοιξε τα ματια σου και δες πως ολα ειναι θεμα προτιμησεων και προσωπικων επιλογων.

 

Πες οτι θες για τα mac. Δε με νοιαζει.

Εμενα μη χαρακτηριζεις μονο.

 

Υ.Σ. Δεν ειμαι επαγγελματιας. Ασχολουμαι ερασιτεχνικα με τη φωτογραφια και το βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί μου έστειλε (η DELL) προσφορά για το ίδιο μηχάνημα  στα 2050€ + ΦΠΑ ? Και μου είπε πως δεν το δίνει με Linux και ανεβαίνει πολύ το κόστος αν επιλέξω την 91Wh μπαταρία.... τουλάχιστον έχει 5 χρόνια εγγύηση Next Business Day, On site service

 

Είμαι ενδιάμεσα σε αυτό και MBP 15" Retina 2.5Ghz (DG)

Ίδια τιμή πάνω κάτω.

Είμαι developer και δουλεύω πάνω σε Linux τα τελευταία 2 χρόνια. Windoze μόνο για παιχνίδια.

 

--- Το MBP έχει μερικά πλεονεκτήματα ---

91Wh μπαταρία

CPU: I7-4870HQ i7-4712HQ (cpuboss, passmark)

GPU: GT750M > Q1 K1100 (videocardbenchmark, passmark)

Δεν είναι Windoze

Και νομίζω πως καλά κρατεί η μπαταρία..

Επίσης σου δίνει "prestige" με τους πελάτες οι οποίοι δεν πολύ γνωρίζουν από αυτά. Trust me... ισχύει.

---

 

Τώρα για την DELL έχω ακούσει καλά πράγματα για το service τους, αλλά δεν ξέρω από ποιότητα κατασκευής και πόσο καλή είναι η οθόνη out of the box.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί μου έστειλε (η DELL) προσφορά για το ίδιο μηχάνημα  στα 2050€ + ΦΠΑ ? Και μου είπε πως δεν το δίνει με Linux και ανεβαίνει πολύ το κόστος αν επιλέξω την 91Wh μπαταρία.... τουλάχιστον έχει 5 χρόνια εγγύηση Next Business Day, On site service

 

Είμαι ενδιάμεσα σε αυτό και MBP 15" Retina 2.5Ghz (DG)

Ίδια τιμή πάνω κάτω.

Είμαι developer και δουλεύω πάνω σε Linux τα τελευταία 2 χρόνια. Windoze μόνο για παιχνίδια.

 

--- Το MBP έχει μερικά πλεονεκτήματα ---

91Wh μπαταρία

CPU: I7-4870HQ i7-4712HQ (cpuboss, passmark)

GPU: GT750M > Q1 K1100 (videocardbenchmark, passmark)

Δεν είναι Windoze

Και νομίζω πως καλά κρατεί η μπαταρία..

Επίσης σου δίνει "prestige" με τους πελάτες οι οποίοι δεν πολύ γνωρίζουν από αυτά. Trust me... ισχύει.

---

 

Τώρα για την DELL έχω ακούσει καλά πράγματα για το service τους, αλλά δεν ξέρω από ποιότητα κατασκευής και πόσο καλή είναι η οθόνη out of the box.

Οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι η σειρα Quadro ειναι για επαγγελματιες αλλα γενικα μπορουν να παιξουν απαιτητικά games ? 

 

sure darlin'

 

αλλά δεν θα μπορεί πιθανότατα να πιάσει τα fps που θα πιάσει μια κάρτα με το 1/5 - 1/10 της αξίας μιας Quadro, και αυτό συμβαίνει γιατί οι κάρτες αυτές προορίζονται για άλλη δουλειά (όπως πολύ σωστά επισημαίνεις)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα επρεπε να υπηρχε δυνατοτητα εγκαταστασης και σε εκτος μακ μηχανηματα..αλλα που..ξερουν τι κανουν αυτοι.

 

το μηχανακι πολυ ομορφο και ελπιζω να ειναι οσο ποιοτικο δειχνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...