Προς το περιεχόμενο

Apple: Κατάφερε να ξεπεράσει την Samsung και να γίνει ο μεγαλύτερος κατασκευαστής smartphones;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Π@π@ρια εχουν μπει στις τσεπες των εργαζομενων αδελφε.Στο καπιταλιστικο συστημα τα χοντρα τα παιρνουν οι επενδυτες,οι σχεδιαστες και οι τραπεζες.Ο εργατης ειναι ο τελευταος τροχος της αμαξης.Εχει δικιο ο φιλος ναι μεν τα αγοραζουμε τα προιοντα τους αλλα οχι. οτι μας καιγεται και καρφι ποιος κονομα περισσοτεροSent from my iPhone using Insomnia

 

Ε οχι μην εισαι τετοιος παιρνουν 300 ευρω... ξερεις τι ειναι στην κινα 300 ευρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μ@λ@κ@ κοντευω να φρικαρω με αυτα που διαβαζω εδω μεσα..

Δε συμφωνειτε παιδια μου με αυτες τις τιμολογιακες πολιτικες?

Σας την δινει που παιδακια πεθαινουν και η apple και η καθε apple πουλαει το κινητο 800 ευρω?

 

Ειναι πολυ απλο. Mην αγοραζετε τις συσκευες τους..

Αλλα δε συμβαινει κατι τετοιο.

Απλα παιρνουμε ενα iphone ή ενα Note ή οτι αλλο και μετα καθομαστε μπροστα στο pc και γραφουμε για το ποσο λαθος κανουν οι εταιρειες και οτι τα παιδακια πεινανε..

 

Ετσι κανεις γ@μησε παντως.. Ξεκαθαρα.

Ειναι τελειως υποκριτικο.

Δε μιλαω για ολους προφανως.

 

Εμενα δε με νοιαζει τοσο παντως.

Δεν εχω φτασει σε αυτο το σημειο.

Και νομιζω πως ειμαι ειλικρινης και δεν εχω μιλησει ποτε για ακριβεια και για το που παει η κοινωνια, ενω εχω στη τσεπη μου 800 ευρω συσκευη.

 

Ισως ειναι και ντροπη μου που δε με νοιαζει.. Ναι. Εχω ξενερωσει με πολλα πραγματα σε αυτη τη κωλοχωρα και σιναμα την ωραιοτερη του κοσμου απο οσα εχουν δει τα ματια μου. 

Και εχουν δει πιστεψτε με..

Ναυτικος ειμαι και φερνω ξενο χρημα στη χωρα μου που εχει πολλαπλα οφελη απο μενα και τη ναυτιλια.

Και τι κανει η χωρα μου?

Αναγκαζομαι να πληρωνω καθε μηνα προσωπικα 1000 ευρω φορους και αλλα 400 ευρω ασφαλεια και να μην εχω τα στοιχειωδη (δρομους, ασφαλιση της προκοπης, νοσοκομεια, παιδεια κ οτι σκεφτει ο νους σας)..

Αυτο κ αν ειναι ντροπη... 

 

Οποτε καθε φορα που φευγω εκτος κανω τα ψωνια μου εξω. Οσο μπορω βεβαια, θα πληρωνω ολο και λιγοτερους φορους.

Ελπιζω να αλλαξει η κατασταση και να αναθεωρησω..

 

Μακαρι να ειχαμε ολοι μας τα balls να τα τρωγαμε μεσα στην ελλαδα τα λεφτα μας και οι απ εξω να παιρνανε τα @@ μας.

Αλλα να υπηρχαν οι βασεις.. Και οχι να κανουμε χωρις λογο μαγκες τα λαμογια τα δικα μας για να αποφυγουμε να πλουτησει η apple και οποιαδηποτε αλλη εταιρεια.. 

 

Καθως τα λεφτα σου δεν πανε μονο στο σουβλατζη που ειπε καποιος πιο πανω..

Πανε και στο διεφθαρμενο κρατος..

Χεστα δηλαδη..

Για να χτισουν βιλλες στα καμμενα, να τα βγαλουν εξω οι ιδιοι, στις offshore τους και δε συμμαζευεται.

Με τιποτα ομως.

 

Ειναι πολυπλευρο το θεμα και σηκωνει πολυ συζητηση για να το λυσουμε εδω..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο αστείο αυτό που συμβαίνει... Αυτοί πλουτίζουν για να σας καλύψουν τις άδειες και ματαιόδοξες ζωές σας κι εσείς διαβάζετε τα ρεκόρ των νταβατζίδων, των εργατών αυτού του κόσμου. Μ' αρέσει που το λένε κι ελεύθερη αγορά. Λες και δεν σε βομβαρδίζουν όλη μέρα είτε στην TV είτε στο Ίντερνετ για τα προϊόντα τους. Καταναλώνεις χρόνο για τα δικά τους προϊόντα για να σε κάνουν να θέλεις να ΕΧΕΙΣ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Πόσο ρομαντικό πάντως... Να περιμένεις από ιδιώτες (που έγιναν πλούσιοι επειδή ο κόσμος δεν έχει καταναλωτική παιδεία), από ιδιώτες λοιπόν να κάνουν επενδύσεις σε κράτη για να έχει δουλειά η μεσαία τάξη. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ.

Και αν ζητήσεις να τους φορολογήσουν παραπάνω, σου λέει το επιχείρημα ο άλλος...

«Αν τους φορολογήσεις θα απολύσουν αυτούς που έχουν αλλά δεν θα κάνουν κι επενδύσεις με αποτέλεσμα την ανεργία».

Να χεζόμαστε οι πολλοί μην πιέσουμε τους λιγοστούς εκατομμυριούχους και τους δισεκατομμυριούχους. Και τους προστατεύουμε. Και ξέρετε γιατί; Γιατί θα θέλαμε να ήμασταν στη θέση τους. ΤΟΣΟ σκουπίδια είμαστε!
Σε πολιτισμένες υποτίθεται χώρες της Ευρώπης και πολιτείες της Αμερικής, υπάρχουν στην ίδια πόλη εκατομμυριούχοι και άστεγοι. Και δεν μιλάμε για μετανάστες. Μιλάμε για ανθρώπους που έχουν γεννηθεί σ' αυτές τις χώρες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά όποιος στερείται βασικών αγαθών δε θα μπει στο φόρουμ να σχολιάσει ποιο κινητό είναι καλύτερο από το άλλο...δε θα ξεχωρίσω αυτόν που κάνει φρικτή οικονομία για να πάρει ένα ακριβό κινητό (το γενικεύω γιατί κάποιοι νομίζουν ότι μόνο τα Iphone είναι ακριβά) από αυτόν που τα σκάει για να πάρει και τα 3 χρώματα γιατί δε ξέρει ποιο να διαλέξει.

Ποτέ δεν είπα ότι τα smartphone είναι προϊόν πρώτης ανάγκης, όπως φυσικά ούτε και τα σουβλάκια είναι! Ισα  ισα που προσπαθώ να τα διαχωρίσω γιατί κάποιοι μπήκαν στη διαδικασία να τα συγκρίνουν. Όλο αυτό μου θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο με τον καπνιστή και τον μη-καπνιστή που όταν του λέει ο δεύτερος "αν μάζευες όλα αυτά τα λεφτά που χαλας στα τσιγάρα θα έπαιρνες Φεράρι" ο πρώτος του απαντά "εσύ που την έχεις παρκάρει;"

Οπότε λοιπόν ο καθένας να γίνει πρώτα κριτής του εαυτού του και μετά των άλλων.

Και κάτι τελευταίο εφόσον το έθεσες...προφανώς και δε θα πάω στα lidl να ψωνίσω όταν υπάρχουν δεκάδες ελληνικά σουπερ μάρκετ αλλά αυτός που θέλει να πάρει bmw έχει άλλη επιλογή; Πρέπει δλδ να τα φάει σε σουβλάκια για να μη πάρει ένα Γερμανικό προϊόν;

 

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά πέρα από την τόνωση της οικονομίας που όσο να πεις θα ναι κάπως μεγαλύτερη αν προτιμήσεις τα εγχώρια προϊόντα από το εισαγόμενο από την Κίνα τηλέφωνο.. είναι πως υπάρχει πολύς κόσμος - ανάμεσα σε αυτούς κι εγώ - που θα προτιμήσει να πάρει ένα smartphone με 200 και τα υπόλοιπα 500 θα τα φάει σε σουβλάκια. Τα ίδια λεφτά θα χαλάσει συνολικά και στις 2 περιπτώσεις αλλα η απόλαυση  μάλλον δε θα είναι η ίδια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τιτλος νομιζω πρεπει να διορθωθει.Μιλαμε για Q4 '14 Και οχι για συνολο μεριδιου αγορας smartphones.Eκει ειναι με διαφορα μπροστα η Samsung για το 2014.Οσο για τα σχολια που διαβαζω εδω...κλασικα "οπαδικα" ειναι τα περισσοτερα λες και ειμαστε μετοχοι των εταιρειων.Για μενα η Apple δεν υφισταται σαν επιλογη μιας τεχνολογικης συσκευης αυτο ομως δεν σημαινει πως  δεν σεβομαι την επιλογη αλλων.Παρολα αυτα στο θεμα marketing της βγαζω το καπελο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ειναι αξιοθαύμαστο,που μια εταιρεία που δεν είχε σκοπό να φτιάχνει τηλεφωνα για την πλειοψηφεία του κόσμου καταφέρνει να ξεπερνάει εταιρείες με μεγαλυτερο target group και αριθμο μοντελων. Θέλω να δω του χρόνου αν θα κρατησει στην παραγωγη και τα δυο iphone 6. Aν το κάνει θα έχει ενα επιπλεον μοντελο στην γκάμα της λογικά και θα δουμε ακόμα περισσοτερες πωλήσεις αναλογικά πάντα,βαση των τωρινών αποτελεσμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκφραστικό λάθος του άρθρου όταν λέει "ο μεγαλύτερος κατασκευαστής smartphone".

 

Διπλάσια Unit δείχνει να πουλάει η Samsung. Πως γίνεται να επιβραβεύουμε λοιπόν με τέτοια εκφραστικά λάθη το δεδομένο πως με τα μισά Unit, έβγαλε πολλαπλάσια φράγκα;

 

Αν ήμουν η Apple θα ήθελα να αποκρύψω πόσα βγάζω για να μην καταλάβουν τίποτα μερικοί πελάτες.

 

Φίλε μου δεν έχει να κρύψει κάτι γιατί είναι απόλυτα λογικό, όταν εγώ ο Α θα πουλήσω 10 μοντέλα που θα έχουν τιμές από 50 ευρό μέχρι 1000, και εσύ ο Β θα πουλήσεις 7 που θα έχουν τιμές φιξ γιατί έχεις μόνο μια ναυαρχίδα τότε λογικό είναι να βγάλεις περισσοτερα...

Στο τέλος της μέρας θα είσαι και ο νικητής, γιατί εσύ πούλησες σε 7 άτομα μια ναυαρχίδα, εγώ σε πόσους από τους 10 πούλησα κινητό τελευταίας γενιάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά το iphone 6 είναι υπέροχο κατασκευαστικά.

Θυμήζει κάτι από HTC.(δε μιλάω για αντιγραφές κλπ.)

Είχα το ΟΝΕ Μ7 και το επόμενο τηλέφωνο από άλλη εταιρία που έπιασα στα χέρια μου με την ίδια τέλεια υφή ήταν το iphone 6. Μπράβο στην Apple πλέον δεν θεωρώ τόσο "κορόιδα" τους iphone user (εφόσον έχουν το 6).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυγίζει και χτύπα το κωλο σου κάτω πάλι θα λυγίζει. Είναι μουφα μόνο για τους κλαρινογαμπρους.

 

Φίλε μου δεν είναι όμως το μόνο κινητό που λυγίζει, μόνο όμως το ότι ήταν Apple ήταν αρκετό για να το κάνουν ντόρο, ότι είναι κάτω από 7mm είναι απόλυτα λογικό να λυγίζει στην δύναμη που θα ασκήσουμε... Xperia Z4, Zperia Z Ultra, Lenovo VZ, Asus ZenFone, όποιο και αν είχα όρκο σου δίνω οτι έτσι ήταν... 

 

Υπάρχουν βέβαια κινητά που έχουν  μικρότερο PCB και έτσι η μπαταρία πιάνει μεγαλύτερο μέρος της συσκευής, από πάνω μέχρι κάτω σκεδόν, με αποτέλεσμα να αντιστέκοντε περισσότερο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια η sony που ειναι;;;

 

Η Sony δεν έχει καλά αποτελέσματα εδώ και 1 χρόνο...

Έκλεισε το Vaio τμήμα, μίλησε για κλείσιμο του Mobile τμήματος, και εν τέλει λέει θα κρατήσει το PS4, τα Κινηματογραφικά, και θα το σκεφτεί πολύ ακόμα και για τις τηλεοράσεις!!!

 

Είχε αναιβεί και εδώ ένα άρθρο νομίζω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μ@λ@κ@ κοντευω να φρικαρω με αυτα που διαβαζω εδω μεσα..

Δε συμφωνειτε παιδια μου με αυτες τις τιμολογιακες πολιτικες?

Σας την δινει που παιδακια πεθαινουν και η apple και η καθε apple πουλαει το κινητο 800 ευρω?

 

Ειναι πολυ απλο. Mην αγοραζετε τις συσκευες τους..

Αλλα δε συμβαινει κατι τετοιο.

Απλα παιρνουμε ενα iphone ή ενα Note ή οτι αλλο και μετα καθομαστε μπροστα στο pc και γραφουμε για το ποσο λαθος κανουν οι εταιρειες και οτι τα παιδακια πεινανε..

 

Ετσι κανεις γ@μησε παντως.. Ξεκαθαρα.

Ειναι τελειως υποκριτικο.

Δε μιλαω για ολους προφανως.

 

Εμενα δε με νοιαζει τοσο παντως.

Δεν εχω φτασει σε αυτο το σημειο.

Και νομιζω πως ειμαι ειλικρινης και δεν εχω μιλησει ποτε για ακριβεια και για το που παει η κοινωνια, ενω εχω στη τσεπη μου 800 ευρω συσκευη.

 

Ισως ειναι και ντροπη μου που δε με νοιαζει.. Ναι. Εχω ξενερωσει με πολλα πραγματα σε αυτη τη κωλοχωρα και σιναμα την ωραιοτερη του κοσμου απο οσα εχουν δει τα ματια μου. 

Και εχουν δει πιστεψτε με..

Ναυτικος ειμαι και φερνω ξενο χρημα στη χωρα μου που εχει πολλαπλα οφελη απο μενα και τη ναυτιλια.

Και τι κανει η χωρα μου?

Αναγκαζομαι να πληρωνω καθε μηνα προσωπικα 1000 ευρω φορους και αλλα 400 ευρω ασφαλεια και να μην εχω τα στοιχειωδη (δρομους, ασφαλιση της προκοπης, νοσοκομεια, παιδεια κ οτι σκεφτει ο νους σας)..

Αυτο κ αν ειναι ντροπη... 

 

Οποτε καθε φορα που φευγω εκτος κανω τα ψωνια μου εξω. Οσο μπορω βεβαια, θα πληρωνω ολο και λιγοτερους φορους.

Ελπιζω να αλλαξει η κατασταση και να αναθεωρησω..

 

Μακαρι να ειχαμε ολοι μας τα balls να τα τρωγαμε μεσα στην ελλαδα τα λεφτα μας και οι απ εξω να παιρνανε τα @@ μας.

Αλλα να υπηρχαν οι βασεις.. Και οχι να κανουμε χωρις λογο μαγκες τα λαμογια τα δικα μας για να αποφυγουμε να πλουτησει η apple και οποιαδηποτε αλλη εταιρεια.. 

 

Καθως τα λεφτα σου δεν πανε μονο στο σουβλατζη που ειπε καποιος πιο πανω..

Πανε και στο διεφθαρμενο κρατος..

Χεστα δηλαδη..

Για να χτισουν βιλλες στα καμμενα, να τα βγαλουν εξω οι ιδιοι, στις offshore τους και δε συμμαζευεται.

Με τιποτα ομως.

 

Ειναι πολυπλευρο το θεμα και σηκωνει πολυ συζητηση για να το λυσουμε εδω..

 

Εσυ φιλε μου καλα τα λες. Και εγω απορω εδω μεσα πως κανουν μερικοι για τα λεφτα που βγαζουν οι εταιριες. Τους ρωτας αμα εχουν μετοχες και εκεινοι λενε οτι ζηλευεις... Πιασε το αυγο και κουρευτο.

Ίσως νιωθουν την αναγκη να ειναι ασφαλης οικονομικα η εταιρια που υποστηριζουν και θελουν να ανηκουν καπου, οπως λειτουργει και η θρησκεια στους ανθρωπους. Γι αυτο και ο φανατισμος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...