Προς το περιεχόμενο

Name that tune (αναζητήσεις τραγουδιών)


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψάχνω ένα τραγούδι κρητικό που λέει μέσα για έναν τύπο που τα είχε με μια κοπέλα και μετά χωρίσανε και του έστειλε προσκλητήριο για τον γάμο της.

νομίζω λέγεται "προσκλητήριο" και το είχα κατεβάσει παλιά αλλα έχω φάει τον κόσμο να το ψάχνω και δε το βρίσκω.

είναι αρκετά μεγάλο σε διάρκεια από όσο θυμάμαι και είναι αρκετά θλιμμένο.

 

μήπως κατάλαβε κανεις πιο κομμάτι ψάχνω?:roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

predator, το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι "το προσκλητήριο" απο Μάκη Χριστοδουλόπουλο.

 

"το προσκλητήριο, μου έπεσε απ΄τα χέρια..οχι δε γίνεται, δεν είναι δυνατόν, εσυ που μου'ταζες, τον ουρανό με τ'αστέρια, τώρα στο γάμο σου με θες να'μαι παρών"

 

Μπας και σου λέει τίποτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειναι αυτο, ειναι κρητικο το κομματι με μαντιναδες και λιρα!

και ειναι πιο θλιμμενο τραγουδι, ο στιχος ειναι να βαλεις τα κλαματα.

ευχαριστω για την συμμετοχη παντως!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ενα τραγουδι δεκαετιας 80-90 με ενα video clip οπου μια γυναικα γιγαντας κυνηγαει εναν τυπο σε αυτοκινητο καμπριο. Ισως ειναι των Chicago αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Θυμαται κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας!

 

Ψάχνω μια πένθιμη μελωδία του Μπετόβεν! Η οποία ακούγεται, τουλάχιστον εδώ στη Χίο, την Μ. Παρασκευή απο τη φιλαρμονική. Άκουσα που παιζότανε και στην κηδεία του πρίγκιπα του Μονακό..

 

ξέρει κανείς μήπως;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ενα τραγουδι δεκαετιας 80-90 με ενα video clip οπου μια γυναικα γιγαντας κυνηγαει εναν τυπο σε αυτοκινητο καμπριο. Ισως ειναι των Chicago αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Θυμαται κανεις?

 

Καλά θυμάσαι: Chicago - Stay The Night

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας!

 

Ψάχνω μια πένθιμη μελωδία του Μπετόβεν! Η οποία ακούγεται' date=' τουλάχιστον εδώ στη Χίο, την Μ. Παρασκευή απο τη φιλαρμονική. Άκουσα που παιζότανε και στην κηδεία του πρίγκιπα του Μονακό..

 

ξέρει κανείς μήπως;;[/quote']

 

Λέγεται «Marcia Funebre» και είναι από την 3η συμφωνία του, «Ηρωϊκή» (Eroica). :)

Ακόμα μία κλασική, πένθιμη σύνθεση είναι το «Adagio for Strings in G Minor» του Tomaso Albinoni. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραθέσω κάποια θέματα που λόγω refresh έμειναν πίσω..

 

Αυτές τις μέρες παίζει έντονα σε αρκετούς σταθμούς ένα κομματάκι(τρελό) το οποίο είναι ένα σφύριγμα σε ένα τρελιάρη ρυθμό και δε μπορώ να βρω ποιο είναι......!@#$$%%%^^^Έχει βγει επίσης και σε club mix που τα σπάει.Καμιά βοήθεια....

post-17421-129062921153_thumb.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θυμάσαι: [b']Chicago - Stay The Night[/b]

 

Οχι, το "Stay the night" ειχε video clip με κυνηγι απο αστυνομικους. Εγω λεω για μια γυναικα που ειναι γιγαντας και κυνηγαει εναν τυπο (ο οποιος οδηγαει και τραγουδαει ταυτοχρονα) σε καποια ερημο η κατι τετοιο. Αν θυμαμαι καλα στο τελος σηκωνει στην παλαμη της το αυτοκινητο... Εχω φαει το κεφαλι μου αλλα δεν μπορω να θυμηθω ουτε ενα στοιχο! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@predator, ξέρω ότι είναι "long shot", αλλά αν θυμάσαι κάποιους στίχους απο το τραγούδι, δοκίμασε να τους βάλεις στο google, έστω και μια γραμμή(χαρακτηριστική για το τραγούδι). Μπορεί να το έχει σε κανένα ελληνικό σάιτ, που είτε έχει ταμπλατούρες για κιθάρα, είτε γενικά στίχους.. Εγώ έτσι έχω βρει μερικά τραγούδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...