Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλημέρα στο αγαπητό forum, ψάχνω να αγοράσω SSD για ένα laptop αρκετά παλιό, Acer 5920G 4GB Ram Core 2 Duo T9300 nVidia 8600 512MB. 
Μου προτείνουν αρκετός κόσμος διάφορα μοντέλα έχω μπερδευτεί με τόσες επιλογές στην αγορά.
Καταρχάς δεν θέλω να δώσω πάνω από 60 ευρώ για ένα τόσο παλιό μηχάνημα.
 
 
Λοιπόν ποιόν θεωρείτε για καλύτερη επιλογή για το laptop που διαθέτω;
Εάν έχετε κάποιον άλλων στο νου σας να μου προτείνετε είναι όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες.
 
Σας ευχαριστώ!

 

Τον intel που γράφεις ή τον ocz triton

 

http://www.e-shop.gr/ssd-ocz-trn150-25sat3-120g-trion-150-120gb-25-sata3-7mm-p-PER.323063

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε 10 χρόνια θα είναι μουσείο. :P  Άρα συμφέρει ο 850 evo. Καμιά άλλη πρόταση στα ίδια χρήματα και ίδια ή καλύτερη ποιότητα-απόδοση πριν την παραγγελία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, o Triton είναι καλός δίσκος; 

O 150 ειναι καλος, ο παλαιοτερος ο 100 ηταν η ντροπη των SSD, εγω σε αυτα τα χρηματα θα επαιρνα τον intel αλλα δεν πιστευω να καταλαβεις διαφορα σε κανεναν απο τους δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 150 ειναι καλος, ο παλαιοτερος ο 100 ηταν η ντροπη των SSD, εγω σε αυτα τα χρηματα θα επαιρνα τον intel αλλα δεν πιστευω να καταλαβεις διαφορα σε κανεναν απο τους δυο

Βασικά θέλω να είναι ποιο γρήγορος ο υπολογιστής από ότι ήτανε με τον παλιό WD 320GB WD3200BEVT Blue Scorpio στις 5400rpm.

Κάτι ακόμα αυτό το TRIM που λένε σε κάποιους άλλους δίσκους το έχει ο Intel 535 και ο Triton 150;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, o Triton είναι καλός δίσκος; 

Έχει γίνει review εδώ στο insomnia και έχουν διορθωθεί αρκετά σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο. Ο Intel έχει 5 χρόνια εγγύηση αλλά κάποιο κατάστημα αναφέρει ότι είναι bulk αλλά καλύτερα να το ρωτήσεις. Από την άλλη ο ocz έχει 3 χρόνια αλλά είναι shield plus δηλ. έρχεσαι σε επικοινωνία με την ocz και όχι με το κατάστημα με άριστη συνενόηση. Και οι 2 δεν διακρινονται για την ταχύτητά τους αλλά σε sata II αυτό εσένα δεν σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει review εδώ στο insomnia και έχουν διορθωθεί αρκετά σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο. Ο Intel έχει 5 χρόνια εγγύηση αλλά κάποιο κατάστημα αναφέρει ότι είναι bulk αλλά καλύτερα να το ρωτήσεις. Από την άλλη ο ocz έχει 3 χρόνια αλλά είναι shield plus δηλ. έρχεσαι σε επικοινωνία με την ocz και όχι με το κατάστημα με άριστη συνενόηση. Και οι 2 δεν διακρινονται για την ταχύτητά τους αλλά σε sata II αυτό εσένα δεν σε ενδιαφέρει.

To θέμα θα μου δουλεύει πολύ ποιο γρήγορα και καλύτερα από ότι ο παλιός WD 320GB WD3200BEVT Blue Scorpio στις 5400rpm που είχε μέσα laptop; Επίσης έχουνε και οι δύο Triton 150 & Intel 535 TRIM σύστημα; Βασικά πρέπει να το έχει αυτό το TRIM; Αυτό είχε ο παλιός ο δίσκος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έχει TRIM ο Intel 535 και Triton 150. Ωραία γιατί δεν έβλεπα στην περιγραφή στο e-shop για την ύπαρξη TRIM. Ναι Windows 7 Office 2007 K-Lite Mega Codec & Media Player Classic & Google Chrome χωρίς hibernation file & page file οπότε το πολύ 15-20 GB βαριά θα έχει μέσα ο δίσκος. Όλα τα αρχεία του Word & Excel & PowerPoint θα τα έχω στο USB Stick όχι ότι είναι πολλά περίπου 350ΜΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά βοηθήστε λίγο στο δίλημμά μου, τώρα που κατάφερα να βρω λεφτά για καινούριο ssd και ενώ τόσο καιρό στόχευα τον 250άρη 850 evo, σκέφτομαι πλέον και για κάνα 480άρη...

Πιστεύετε αξίζει να προτιμήσω κάποιον από τους 480άρηδες trion 150 και sandisk ultra ii (και αν ναι ποιον από τους δύο;; ) ή να πάω στον παραδοσιακό 250άρη 850 evo και αργότερα αν μπορέσω να πάρω έναν ίδιο για raid που θα 'ναι και φθηνότερος λογικά;

Τον θέλω για λογισμικό, games και προγράμματα και επειδή τα ~150 ευρώ του 480άρη είναι ήδη υπέρβαση δεν μπορώ να κοιτάξω για τον αντίστοιχο evo 850.

Με ενδιαφέρει πολύ η άποψη μερικών γνωστών ύποπτων από δω μέσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά βοηθήστε λίγο στο δίλημμά μου, τώρα που κατάφερα να βρω λεφτά για καινούριο ssd και ενώ τόσο καιρό στόχευα τον 250άρη 850 evo, σκέφτομαι πλέον και για κάνα 480άρη...

Πιστεύετε αξίζει να προτιμήσω κάποιον από τους 480άρηδες trion 150 και sandisk ultra ii (και αν ναι ποιον από τους δύο;; ) ή να πάω στον παραδοσιακό 250άρη 850 evo και αργότερα αν μπορέσω να πάρω έναν ίδιο για raid που θα 'ναι και φθηνότερος λογικά;

Τον θέλω για λογισμικό, games και προγράμματα και επειδή τα ~150 ευρώ του 480άρη είναι ήδη υπέρβαση δεν μπορώ να κοιτάξω για τον αντίστοιχο evo 850.

Με ενδιαφέρει πολύ η άποψη μερικών γνωστών ύποπτων από δω μέσα :)

Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις τα παιχνίδια σε ssd ή τουλάχιστον βάλε 2-3 τα πιο συχνά που παίζεις. Τα υπόλοιπα στον σκληρό. Οπότε παίρνεις τον evo 250. Δεν συγκρίνεται ρε παιδιά οι samsung, Τον έχω βάλει σε ότι pc φανταστείς. Οι ταχύτητές του είναι ασύγκριτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις τα παιχνίδια σε ssd ή τουλάχιστον βάλε 2-3 τα πιο συχνά που παίζεις.

Βασικά δεν υπάρχει λόγος να ΜΗ ΔΕ ΒΑΛΕΙΣ τα games σε 250άρη και άνω :)

Μόνο που κερδίζεις χρόνο στα loading times αρκεί.

 

Θυμάμαι πριν κάνα δυο χρόνια έπαιζα Borderlands 2 coop με έναν φίλο μου που τότε έμενε Αμστερνταμ και αυτός έπιανε τρελές ταχύτητες ίντερνετ ενώ εγώ ήμουν με adsl, αλλά κάθε φορά που μέσα στο game είχαμε loadings εγώ ξεκινούσα πιο γρήγορα. Αυτός δεν είχε ssd και εγώ είχα kingston v300 (!!!), σκέψου να είχα τον Samsung.

 

 

Πάντως κι εγώ στον Samsung γέρνω παρ' όλο που είναι μικρότερος, έχει και τα 5 χρόνια εγγύησης... Απλά ρώτησα μήπως και με πείσει κάποιος για το αντίθετο διότι και το 480gb είναι πολύ δέλεαρ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...