Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχετε να προτείνεται κανα καλό εξωτερικό δίσκο με υποστήριξη torrent client (δηλαδη ο δίσκος να λειτουργέι αυτόνομα σαν κατεβαστήρι;) εχω δεί τον my cloud είναι καλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κολλητος θελει να πουλησει τον Intel SSD 520 Series SSDSC2CW240A3K5 (240GB, 2.5in SATA 6Gb/s, 25nm, MLC) .. τον εχει 2μιση χρονια (εχει 5 χρονια εγγυηση) σε MacBook και εκανε πολυ συγκεκριμενα πραγματα γυρω απο μουσικη..οχι Ιντερνετ..λογικα δεν ειναι και ταλαιπωρημενος.
εχει MLC.. και μου τον δινει 90ε.. αλλα με ενδιαφερει και το θεμα της αξιοπιστιας..
Μηπως ειναι καλυτερα να δωσω κοντα στα 120ε να παρω ενα καινουργιο (πχ Samsung 850 EVO)?

Θα ειναι πολυ πιο αξιοπιστος;

 

το λαπτοπ μου Lenovo G50-45 (80E300MLGM) δουλευει 8ωρες/6μερες τη βδομαδα.. Ιντερνετ κατα βαση με πολλες καρτελες και καποια λιγα κατεβασματα καθε μερα.
5-6 φορες το μηνα τον χρησιμοποιω και για DJing.

Βεβαια θα κρατησω και τον 1ΤΒ που εχει αλλα μαλλον γενικα θα τον εχω σαν αποθηκη κλειστο απο το Device manager και οταν χρειαζομαι κατι μια στο τοσο μπορει αν τον ανοιγω.
Αλλα τα προσωρινα αρχεια Windows/Internet και τα downloads θα πηγαινουν στον SSD.. ειναι πολυ κακο αυτο; ποσο πιο σιγουρος θα ειμαι με τον 850 EVO πχ..
Τι προτεινετε;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αξίζει 90 ευρώ sandforce controller (4ετιας) ακομα και αν τον έχει πακεταρει η ιντελ , ποσο μάλλον και χρησιμοποιημένος 2,5 χρονια .Το "λογικα δεν έχει ταλαιπωρηθεί" δεν λέει τπτ. Δες το smart του δισκου, τι εγγραφές  έχει κάνει, αν εχει bad sectors κλπ Επιπλέον ο ιντελ 530 καινουριος εχει 113 ευρώ. 20 ευρω σου κοψε ο κολλητός? Με κανα 70αρι θα σου λεγα σκέψου του.

 

Πλέον όλοι οι ssd απο πλευράς αξιοπιστιας ειναι οκ και δεν έχουν ιδιαιτερες διαφορές μεταξύ τους. Τώρα αν είσαι γκαντεμής και σου κάτσει ένα κακο κομμάτι... οκ τυχαίνει

 

ο 850 evo ειναι απο τις καλύτερες επιλογές, αλλά και κάτι φθηνότερο αν θες να πάρεις, ο crucial bx100 μια χαρά ειναι, και ουσιαστική διαφορά δεν προκειται να δεις. Εκτος αν σε ενδιαφέρουν τα 5 χρόνια εγγύηση του samsung εναντι 3 του crucial

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αξίζει 90 ευρώ sandforce controller (4ετιας) ακομα και αν τον έχει πακεταρει η ιντελ , ποσο μάλλον και χρησιμοποιημένος 2,5 χρονια .Το "λογικα δεν έχει ταλαιπωρηθεί" δεν λέει τπτ. Δες το smart του δισκου, τι εγγραφές  έχει κάνει, αν εχει bad sectors κλπ Επιπλέον ο ιντελ 530 καινουριος εχει 113 ευρώ. 20 ευρω σου κοψε ο κολλητός? Με κανα 70αρι θα σου λεγα σκέψου του.

 

Πλέον όλοι οι ssd απο πλευράς αξιοπιστιας ειναι οκ και δεν έχουν ιδιαιτερες διαφορές μεταξύ τους. Τώρα αν είσαι γκαντεμής και σου κάτσει ένα κακο κομμάτι... οκ τυχαίνει

 

ο 850 evo ειναι απο τις καλύτερες επιλογές, αλλά και κάτι φθηνότερο αν θες να πάρεις, ο crucial bx100 μια χαρά ειναι, και ουσιαστική διαφορά δεν προκειται να δεις. Εκτος αν σε ενδιαφέρουν τα 5 χρόνια εγγύηση του samsung εναντι 3 του crucial

 

 

αυτο που θα ηθελα να ξερω ειναι αν ο bx100 με τον 850 evo εχουν διαφορα στην αξιοπιστια, περα απο την εγγυηση..

δηλαδη αν ο 850 θα αντεξει περισσοτερη ταλαιπωρια...

Γιατι μαλλον εκει θα γραφονται τα προσωρινα αρχεια Windows/Internet και τα downloads..ή ειναι καλυτερα να γραφοται στον HDD 1ΤΒ, που βεβαια θα ειναι πολυ πιο αργος;

 

(ο ιντελ 530 καινουριος που εχει 113 ευρώ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θα ηθελα να ξερω ειναι αν ο bx100 με τον 850 evo εχουν διαφορα στην αξιοπιστια, περα απο την εγγυηση..

δηλαδη αν ο 850 θα αντεξει περισσοτερη ταλαιπωρια...

Γιατι μαλλον εκει θα γραφονται τα προσωρινα αρχεια Windows/Internet και τα downloads..ή ειναι καλυτερα να γραφοται στον HDD 1ΤΒ, που βεβαια θα ειναι πολυ πιο αργος;

 

(ο ιντελ 530 καινουριος που εχει 113 ευρώ; )

 

 

Λάθος μου για τον ιντελ, το είδα βιαστικά και  ήταν τελικά ο 180gb , είχα βάλει το φίλτρο για 151-250gb στο skroutz και ξέχασα ότι βγάζει η ίντελ βγάζει και τέτοιες κουλές χωρητικότητες. Το παραπανω σχολιο μου όμως ισχύει. δεν θα δινα αυτά τα λεφτα για μεταχειρισμένο sandforce controller

 

Oπως σου είπα παραπάνω δεν τιθεται ούτε θέμα αξιοπίστιας ούτε ταλαιπωρίας του δίσκου. Αυτή ειναι η δουλειά του δίσκου.Και οι δυο εταιρειες ειναι γνωστές και χρησιμοποιούνε δικές τους καλές μνήμες . Μην ανησυχεις δεν προκειται να πάθουν τπτ απο τις εγγραφές και ειναι πολύ πιο αξιοπιστοι απο τους hdd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος μου για τον ιντελ, το είδα βιαστικά και  ήταν τελικά ο 180gb , είχα βάλει το φίλτρο για 151-250gb στο skroutz και ξέχασα ότι βγάζει η ίντελ βγάζει και τέτοιες κουλές χωρητικότητες. Το παραπανω σχολιο μου όμως ισχύει. δεν θα δινα αυτά τα λεφτα για μεταχειρισμένο sandforce controller

 

Oπως σου είπα παραπάνω δεν τιθεται ούτε θέμα αξιοπίστιας ούτε ταλαιπωρίας του δίσκου. Αυτή ειναι η δουλειά του δίσκου.Και οι δυο εταιρειες ειναι γνωστές και χρησιμοποιούνε δικές τους καλές μνήμες . Μην ανησυχεις δεν προκειται να πάθουν τπτ απο τις εγγραφές και ειναι πολύ πιο αξιοπιστοι απο τους hdd.

 

ok.. σε ευχαριστω για την γνωμη..

θα τον παρω μαλλον τον δισκο, δεν με πειραζει αν ειναι λιγο ακριβος.. το θεμα ειναι να μου κανει τη δουλεια και να μην με κρεμασει τα επομενα 2 χρονια, ειδικα την ωρα που θα δουλευει Djing (για την ωρα παντως λιγο το δυλευω αυτο).

Αν πιστευεις οτι ειναι πολυ πιο αξιοπιστος απο τον HDD που εχω τωρα ειμαι ικανοποιημενος.

Το ερωτημα μου που παραμενει ειναι τα προσωρινα αρχεια Windows/Internet και τα downloads που θα γραφονται σε αυτον..ειναι μεγαλο προβλημα; θα τον ταλαιπωρησουν πολυ;; ή ειναι καλυτερα να γραφοται στον HDD 1ΤΒ, που βεβαια θα ειναι πολυ πιο αργος;

 

και ετσι για την ιστορια θα ηθελα να καταλαβω ποσες ωρες εχει δουλεψει.. απο τις εικονες που μου εστειλε δεν μπορω να βγαλω ακρη...

Power on Hours and Msec 896541

ποσο ειναι τελικα; δεν μπορω να καταλαβω..

 

 

 

 

post-62534-0-42628400-1429252403_thumb.pngpost-62534-0-25959500-1429252407_thumb.pngpost-62534-0-20644500-1429252412_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 896541 ειναι 16αδικο που σε 10αδικο ειναι 9004353. Συνήθως ειναι σε ώρες αλλα εσένα λέει και miliseconds, οποτε /1000= 9004,353ωρες /24ώρες =375μερες και κάτι ψιλά έχει δουλεψει ο δίκος. Μια χαρα φαινεται ο δισκος και οι εγγραφές του ειναι νορμαλ.

 

Για τα άλλα σου χω απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 896541 ειναι 16αδικο που σε 10αδικο ειναι 9004353. Συνήθως ειναι σε ώρες αλλα εσένα λέει και miliseconds, οποτε /1000= 9004,353ωρες /24ώρες =375μερες και κάτι ψιλά έχει δουλεψει ο δίκος. Μια χαρα φαινεται ο δισκος και οι εγγραφές του ειναι νορμαλ.

 

Για τα άλλα σου χω απαντήσει

σε ευχαριστω πολυ!!!

θα τον παρω ασχετως τον χρηματων γιατι και κολλητος με εχει βοηθησει πολλες φορες

 

οι εγγραφες ποιες ειναι για τον συγκεκριμενο;

εμενα αυτος που εχω εδω και 4 μιση χρονια στο PC ειχε 12.3 ΤΒ σε 415 μερες χρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το τελευταιο nand writes 1gb η τιμή ειναι 2763. Συνήθως οι εταιρείες τη συγκεκριμένη τιμή την βάζουν σε δεκαδικό συστημα για να ειναι εύκολα αντιληπτο δλδ 2,7tb, αλλα και σε 16αδικο να ειναι και τα 10tb δεν ειναι ασχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...