Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα μοντέλα είναι αυτά. Ο μαύρος έχει μεγαλύτερες επιδόσεις ενώ ο μπλε είναι κυρίως για αποθήκη.

 

@siracos

Ο Sandisk ultra 2 είναι καλύτερος με μικρή διαφορά στα λεφτά.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Καλύτερος ως προς την ταχύτητα ;  ή προς την αντοχή ;

Ποιο πολύ με ενδιαφέρει η ανθεκτικότητα του και εκεί δεν ξέρω τη παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός δίσκος ο ultra plus τον έχω αλλά για λίγα € παραπάνω παίρνεις τον ultra ii που είναι καλύτερος.

http://ssd.userbenchmark.com/Compare/SanDisk-Ultra-Plus-256GB-vs-SanDisk-Ultra-II-240GB/1511vs2548

 

http://www.e-shop.gr/ssd-sandisk-sdssdhii-240g-ultra-ii-240gb-sata3-p-PER.320913

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός δίσκος ο ultra plus τον έχω αλλά για λίγα € παραπάνω παίρνεις τον ultra ii που είναι καλύτερος.

http://ssd.userbenchmark.com/Compare/SanDisk-Ultra-Plus-256GB-vs-SanDisk-Ultra-II-240GB/1511vs2548

 

http://www.e-shop.gr/ssd-sandisk-sdssdhii-240g-ultra-ii-240gb-sata3-p-PER.320913

 

Επειδή είμαι κι εγώ στο να αγοράσω τον ultra οι διαφορές υπάρχουν κυρίως στις ταχύτητες γι αυτό και φαντάζομαι θεωρείται καλύτερος. Στην καθημερινή χρήση όμως χωρίς να ασχοληθούμε με benchmarks για ένα gaming pc δε θα ταν προτιμότερος ο απλός ultra που έχει και ~16GB παραπάνω, τα οποία νομίζω είναι πολύτιμα σε τέτοιες χωρητικότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό το σκεπτικό σου όπως τα λες είναι αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα bench πήγαινε για τον πιο φθηνό με τη μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να πάρω και εγώ τον Sandisk Ultra II 240GB, αλλά γλυκοκοιτάζω και τον 850 EVO 250GB της Samsung. 

Επειδή θα είναι ο 1ος SSD που θα πάρω, έχω κάποιες ερωτήσεις:

1] Εδώ αναφέρει το Turbo Write Cache του 850 EVO που είναι cache των 3GB και μετά πέφτει η ταχύτητα στα 300mb/s, το οποίο είναι ΠΟΛΥ πιο κάτω από του Ultra II που κρατάει σταθερά ένα 450+ mb/s. Τι παίζει με αυτό;

2] Η εγγύηση από 3 χρόνια στα 5 χρόνια σίγουρα είναι ένα συν, αλλά ακούω συνέχεια για προβλήματα στους Samsung δίσκους, ενώ για Sandisk όχι τόσο συχνά. Είναι επειδή είναι πιο δημοφιλής οι Samsung ή όντως παίζει κάτι;

3] Στον 850 evo αναφέρει την λειτουργία TRIM. Είναι απαραίτητο πλέον να ασχολείσαι με αυτή την λειτουργία στους SSD ή είναι ένα tool του παρελθόντος έτσι όπως έχουν εξελιχθεί;

Γενικά θέλω έναν δίσκο γρήγορο, αλλά πάνω από όλα αξιόπιστο! Στα ίδια τα review του userbenchmark στον Ultra II λέει πως καλό θα ήταν να περιμένει κανείς τον 850 evo, αλλά σε πολλά κομμάτια βγαίνει καλύτερος ο sandisk. Δώστε μου λίγο τα φώτα σας εσείς που ξέρετε από SSD.

Εντέλη, ποιον θα μου προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απ αυτό που έγινε με τον 840 Evo, εγώ προσωπικά δε παίρνω ξανά Samsung. Εκτός απ αυτό οι διαφορές μεταξύ των δύο δίσκων είναι αμελητεες που φαίνονται μόνο στα benchmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά κατέληξα στον sandisk ultra plus. Είχα παραγγείλει τον 850 evo από ένα κατάστημα επειδή τον βρήκα σε καλή τιμή, 116€ αλλά έφαγα άκυρο μιας και δεν είχαν διαθέσιμο οπότε μιας και έβγαλε το eshop έκπτωση στον sandisk τσίμπησα αυτόν. Είναι και αυτό που λες, οι ταχύτητες μόνο σε benchmark φαίνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το μετανιώσεις είναι πολύ καλός δίσκος ο Ultra Plus ούτε προβλήματα αποσύνδεσης ούτε χαμηλές ταχύτητες ούτε τίποτα,δεν έχει κανένα bug και δίνει ότι ακριβώς υπόσχεται.

 

Crystallization

Προτείνω να πας κόντρα στο ρεύμα και να πάρεις τον Ultra II η SanDisk είναι πολύ αξιόπιστη και δεν έχει ακουστεί κάποιο πρόβλημα για τους δίσκους της για αυτό τα πάει πολύ καλά 2η παγκοσμίως μαζί με την Intel σε πωλήσεις ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ψαχνω εσωτερικο σκληρο 2tb

με ενδιαφερει κυριως η αξιοπιστια μιας και τον θελω για αποθηκευση φωτογραφιων

 

λιγο που ειδα στις προηγουμενες σελιδες αναφερθηκε ο wd blue

να παω σε αυτον; υπαρχει κατι αλλο καλυτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να πάρω και εγώ τον Sandisk Ultra II 240GB, αλλά γλυκοκοιτάζω και τον 850 EVO 250GB της Samsung. 

 

Επειδή θα είναι ο 1ος SSD που θα πάρω, έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

1] Εδώ αναφέρει το Turbo Write Cache του 850 EVO που είναι cache των 3GB και μετά πέφτει η ταχύτητα στα 300mb/s, το οποίο είναι ΠΟΛΥ πιο κάτω από του Ultra II που κρατάει σταθερά ένα 450+ mb/s. Τι παίζει με αυτό;

 

2] Η εγγύηση από 3 χρόνια στα 5 χρόνια σίγουρα είναι ένα συν, αλλά ακούω συνέχεια για προβλήματα στους Samsung δίσκους, ενώ για Sandisk όχι τόσο συχνά. Είναι επειδή είναι πιο δημοφιλής οι Samsung ή όντως παίζει κάτι;

 

3] Στον 850 evo αναφέρει την λειτουργία TRIM. Είναι απαραίτητο πλέον να ασχολείσαι με αυτή την λειτουργία στους SSD ή είναι ένα tool του παρελθόντος έτσι όπως έχουν εξελιχθεί;

 

Γενικά θέλω έναν δίσκο γρήγορο, αλλά πάνω από όλα αξιόπιστο! Στα ίδια τα review του userbenchmark στον Ultra II λέει πως καλό θα ήταν να περιμένει κανείς τον 850 evo, αλλά σε πολλά κομμάτια βγαίνει καλύτερος ο sandisk. Δώστε μου λίγο τα φώτα σας εσείς που ξέρετε από SSD.

 

Εντέλη, ποιον θα μου προτείνατε;

 

Ο 850 evo ειναι πιο γρήγορος, αν και πρακτικά δεν προκειται να καταλάβεις τη διαφορά, και επιπλέον έχει 5 χρονια εγγύηση.

 

1) Παρομοια τεχνολογία έχει και ο ultra 2 που λέγεται ncache, και χωρίς αυτό η ταχύτητα του πέφτει στα 240mb/s

 

2) Δεν έχουν συνέχεια προβλήματα. Ενα προβλημα είχαν , οι 840 και 840 evo μόνο και ειχε σχέση με τις μνήμες τους, το οποιο λύθηκε στους evo με το τελευταιο firmware που κάνει απο μόνο του περιοδικο refresh τα data. Κατα πάσα πιθανότητα το ίδιο κάνει και o ultra 2, καθώς και οι περισσότεροι νεοι controller που υποστηρίζουν tlc μνήμες έχουν αυτο το feautre (silicon motion sm2256) . O 850 evo χρησιμοποιεί διαφορετικού τύπου μνήμες όποτε δεν έχεις να ανησυχείς για αυτο το θέμα

 

3) Ολοι οι ssd των τελευταίων 5+ χρονων έχουν τριμ.

 

 

 

ψαχνω εσωτερικο σκληρο 2tb

με ενδιαφερει κυριως η αξιοπιστια μιας και τον θελω για αποθηκευση φωτογραφιων

 

λιγο που ειδα στις προηγουμενες σελιδες αναφερθηκε ο wd blue

να παω σε αυτον; υπαρχει κατι αλλο καλυτερο;

 

 

όποιον και να πάρεις το ίδιο ειναι απο πλευράς αξιοπιστίας . Πάρε τον φθηνότερο ή αυτον με την μεγαλύτερη εγγύηση αν σε ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...