Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες και στο άμαζον είναι 60 λίρες συν μεταφορικά ο ΒΧ100 στα 90 περίπου βγαίνει, γι αυτό  ρωτούσα κι εγώ για ultra 2 ή αυτόν, εκτός απο τα προβλήματα απο ταχύτητα τι λένε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αναφορές σε ξένα φορα ακόμα και σε ελληνικά ότι οι crucial καμιά φορά χάνονται και δεν τους βλέπει το σύστημα καθόλου.

Δεν σημαίνει ότι όλοι είναι προβληματικοί απλά είναι να μη σου τύχει.

Για μένα ρίξτε μια ματιά σε Sandisk έχει από entry level οικονομικούς ssd μέχρι και performance ssd με 10ετή εγγύηση.

https://www.skroutz.gr/c/88/ssd-sklhroi-diskoi/m/469/Sandisk.html?order_dir=asc&page=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Έχω αυτόν εδώ τον ssd σφραγισμένο και κάθετε.

www.e-shop.gr/ssd-intenso-3812430-top-performance-128gb-25-sata3-p-PER.320817

 

Είναι καλός, να τον βάλω στον υπολογιστή μου η να πάω να τον αλλάξω με κάποιον καλύτερο;

Δεν τον έχω ανοίξει ακόμα. λογικά μπορώ να τον δώσω πίσω και να πάρω έναν καλύτερο και ποιο ακριβό.

απλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστος είναι και αν θα δω διάφορες στο μάτι με έναν πχ samsung 850 σε απλά καθημερινή χρήση.

 

τη λέτε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αναφορές σε ξένα φορα ακόμα και σε ελληνικά ότι οι crucial καμιά φορά χάνονται και δεν τους βλέπει το σύστημα καθόλου.

 

o bx100 έχει διαφορετικό controller (silicon motion) απο τους υπολοιπους (mx100,m500,m550,m600/mx200) οποτε δεν αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο θέμα

 

Καλημέρα.

Έχω αυτόν εδώ τον ssd σφραγισμένο και κάθετε.

www.e-shop.gr/ssd-intenso-3812430-top-performance-128gb-25-sata3-p-PER.320817

 

Είναι καλός, να τον βάλω στον υπολογιστή μου η να πάω να τον αλλάξω με κάποιον καλύτερο;

Δεν τον έχω ανοίξει ακόμα. λογικά μπορώ να τον δώσω πίσω και να πάρω έναν καλύτερο και ποιο ακριβό.

απλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστος είναι και αν θα δω διάφορες στο μάτι με έναν πχ samsung 850 σε απλά καθημερινή χρήση.

 

τη λέτε να κάνω;

 

πρακτικά διαφορα σε καθημερινή χρήση δεν θα δεις (δλδ αν κάποιος σου αλλαξει τους δίσκους χωρις εσύ να το ξέρεις δύσκολα θα το καταλάβεις) παρολο που στις μικρες χωρητικότητες οι διαφορές ειναι μεγαλύτερες. Βέβαια συγκρίνεις τον καλυτερο sata με ένα value ssd, χωρις caching solutions οποτε διαφορες υπάρχουν, ποσο μάλλον αν πας να τρεξεις και benchmark αλλά διπλάσια ειναι και η τιμή του 850pro. Tωρα ανάλογα με την τιμή που τον πήρες ίσως θα μπορούσες να κάνεις και καλύτερη αγορά. Eχε υποψη σου βέβαια οτι τα write του σε as-ssd ειναι κάτω απο 100mb/s. Eχω έναν σε ένα παλιo pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o bx100 έχει διαφορετικό controller (silicon motion) απο τους υπολοιπους (mx100,m500,m550,m600/mx200) οποτε δεν αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο θέμα

 

Σωστό κ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος του bx100 δηλώνω ότι μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανέά θέμα. Τό ίδιο και ένας φιλαράκος μου που τον αγόρασε και αυτός την ίδια μέρα (ήταν στο crazy sundays 100.00€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω άμα ένας 120άρης SSD θα είναι αρκετός για PC γραφείου το οποίο θα έχει πάνω Win7 x64, Libre Office και μερικά μικρά προγράμματα για καθημερινές δουλειές.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω καλές τιμές SSD στα 240GB με ένα κατοστάρικο και κάτι και στα 480GB με 200 και κάτι. Δε βλέπω κάτι στο ενδιάμεσο που να συμφέρει. Δεν το έχω δει εγώ ή απλά δε βγαίνουν στο ενδιάμεσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,να ρωτησω κατι,η σειρα 850 της samsung εχει το ιδιο προβλημα με την 840 που πεφτε η ταχυτητα και πρεπε να το φτιαξεις με ενα προγραμμα?

Ρωταω γιατι ενδιαφερομαι για αγορα SSD γυρω στα 80 ευρο και ο 850 Evo 120GB μου φαινεται καλη προταση.Φυσικα περιμενω και αλλες προτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...