Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) όλοι οι ssd θα σου δουλέψουν, άσχετα με τα αν η μητρικη σου δεν αξιοποιήσει πλήρως τις δυνατότητες του κάθε Drive. Όπως και να έχει όμως είναι καλύτερα από οποιαδήποτε μηχανικό.

2)Και 1εκ mtbf να ήταν δεν με απασχολεί.

Δεν πρόκειται τα tbw να προλάβουν τα tbw του ssd και ειδικά ενός 120αρη.Αλλα πράγματα παίζουν μεγαλύτερο ρόλο.

Άρα καλύτερα ο transcend με τις 3d nand flash μνήμες, που έχει μεγαλύτερο lifespan και endurance.

Δεν είναι απλά tlc, είναι slc/tlc.

Εν τέλει καλύτερες ταχύτητες και iops, και ποιοτικοτερες μνήμες.

3)Ναι, μια χαρά είναι!

 

οκ σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κωστα  μπορω να σε ρωτησω κατι??

πιστευεις πως δεν συμφέρει? να πάρει καποιος  δίσκο 10TB??. Κατ' αρχάς, με ένα τέτοιο δίσκο βάζεις όλα σου τα αυγά στο ίδιο καλάθι, αν αποφασίσει αύριο να σταματήσει και να μην ξανανάψει, θα έχεις χάσει ό,τι έχεις μέσα. δεν  εινε μεγαλο ρισκο αυτο???

Επίσης, το κόστος ανά Terabyte είναι υψηλότερο απ' ότι σε μικρότερες χωρητικότητες δίσκων.

 

δηλαδη αν επαιρνα 

4 δίσκους των 3TB θα έχω  δώσει 360 ευρώ, θα έχω  2TB περισσότερη χωρητικότητα, και θα έχω και τριπλάσια ασφάλεια σε περίπτωση αποτυχίας δίσκου, καθώς είναι εξαιρετικά απίθανο να αποτύχουν και οι τρεις ταυτόχρονα.???

 

εσενα πια εινε  η γνωμη σου??

 

επισης θελω να σε ρωτησω και ενα τελευταιο

πιστευεις οτι   αν επαιρνα πχ  4  δίσκους των 3TB   πιους θα με συμβουλευες να επαιρνα??

 

βασικα  θελω να  ακουσω και  την  γνωμη σου  για ολα αυτα.>.

 

 

 

πιστευεις  οτι αν επαιρνα  4  δίσκους των 3TB  θα ειτανε  πιο ασφαλεστερο σε σχεση με εναν δισκο τον 10 ΤΒ??κωστα εσυ τι θα εκανες?? θα επαιρνες το ρισκο να επαιρνες εναν δισκο τον 10 ΤΒ?? η θα επαιρνες   δίσκους των 3TB??

Επεξ/σία από alluros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα για αγορά 4 δίσκων 4TB για NAS η σειρά ironwolf pro της seagate έχει διπλάσια cache από τους αντίστοιχους RED PRO της WD και προσφέρει δωρεάν διετή ανάκτηση δεδομένων.Έχει κάποιος εμπειρία με τη σειρά αυτή;Θα τους προτείνατε σε σχέση με το αντίστοιχο μοντέλο της WD;Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1160524

 

Λεω να τσιμπησω αυτον τον ssd για το lenovo g700 που εχω (ιντελ 2030m). Οκ δεν ειναι?

 

Το εχω για προχειρη δουλεια, αλλα θελω κατι πιο γρηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός είναι αλλά προτίμησε τον samsung με 5 χρονια εγγύηση

https://www.skroutz.gr/s/5918223/Samsung-850-Evo-500GB.html

Ισως χαζο, αλλα το λαπτοπ μου εχει σκληρο 2.5" ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις  οτι αν επαιρνα  4  δίσκους των 3TB  θα ειτανε  πιο ασφαλεστερο σε σχεση με εναν δισκο τον 10 ΤΒ??κωστα εσυ τι θα εκανες?? θα επαιρνες το ρισκο να επαιρνες εναν δισκο τον 10 ΤΒ?? η θα επαιρνες   δίσκους των 3TB??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα για αγορά 4 δίσκων 4TB για NAS η σειρά ironwolf pro της seagate έχει διπλάσια cache από τους αντίστοιχους RED PRO της WD και προσφέρει δωρεάν διετή ανάκτηση δεδομένων.Έχει κάποιος εμπειρία με τη σειρά αυτή;Θα τους προτείνατε σε σχέση με το αντίστοιχο μοντέλο της WD;Ευχαριστώ.

Eιναι μια καλη ,καινουργια σειρα της ironwolf  και γενικα; θα την προτεινα ανετα.

Η δωρεαν διετη ανακτηση ειναι ενα συν (πραγμα που δεν γνωριζα)

Θα τον προτιμουσα σιγουρα.

Καθε αυτου εμπειρια του συγκεκριμενου δεν εχω ,αλλα  τα reviews  δειχνουν γενικα ΟΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις  οτι αν επαιρνα  4  δίσκους των 3TB  θα ειτανε  πιο ασφαλεστερο σε σχεση με εναν δισκο τον 10 ΤΒ??κωστα εσυ τι θα εκανες?? θα επαιρνες το ρισκο να επαιρνες εναν δισκο τον 10 ΤΒ?? η θα επαιρνες   δίσκους των 3TB??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O wd θεωρω ειναι καλυτερος σε  αξιοπιστια ενω ο maxtor εχει 3 χρονια εναντι τον αλλον που εχουν δυο.

Τον seagate ξεχνα τον λοιπον,και πηγαινε σε εναν απο τους αλλους δυο.

Αν δεν σε ενοχλει που εχει εξωτερικη παροχη ρευματος ο wd ,προτιμησε τον.

πιστευεις  οτι αν επαιρνα  4  δίσκους των 3TB  θα ειτανε  πιο ασφαλεστερο σε σχεση με εναν δισκο τον 10 ΤΒ??κωστα εσυ τι θα εκανες?? θα επαιρνες το ρισκο να επαιρνες εναν δισκο τον 10 ΤΒ?? η θα επαιρνες   δίσκους των 3TB??

Ρε φιλε , πες μου ειλικρινα, θα κανεις nas συστημα?

Αν ναι παρε πολλους σε συστοιχια raid_1 για να εισαι καλλυμενος, αλλιως μεινε ως εχει με εναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν θα κανω  nas συστημα

 

απλα  καπιοι λενε οτι οταν  εχουμε εναν δισκο μεγαλης χωριτικοτητας  πχ 10 ΤΒ εινε  μεγαλυτερο ρισκο  να χασεις ολα τα δεδομενα σου

 

σε σχεση  αν  επαιρνε  καποιος  πχ  3 δισκους   τον  3  ΤΒ

 

οτι και καλα λενε  οτι  υπαρχει μεγαλύτερη ασφαλεια οταν εχεις παρα  πολλους δισκους

 

δεν γνωριζω αν ισχυει αυτο.. κωστα

 

εννοω οτι οταν εχεις ενα δισκο τον 10 ΤΒ και εχεις πχ αποθηκευσει  ταινιες παιχνιδια κτλ  μπορει  ανα πασα στιγμη  αυτος ο δισκος  να  παει στον αερα..δηλαδη

αν αποφασίσει αύριο να σταματήσει και να μην ξανανάψει, θα έχεις χάσει ό,τι έχεις 

 

δεν  γνωριζω αν αυτο ισχυει σε μεγαλο βαθμο κωστα

 

εσενα  πια εινε  η γνωμη σου κωστα?>?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν θα κανω  nas συστημα

 

απλα  καπιοι λενε οτι οταν  εχουμε εναν δισκο μεγαλης χωριτικοτητας  πχ 10 ΤΒ εινε  μεγαλυτερο ρισκο  να χασεις ολα τα δεδομενα σου

 

σε σχεση  αν  επαιρνε  καποιος  πχ  3 δισκους   τον  3  ΤΒ

 

οτι και καλα λενε  οτι  υπαρχει μεγαλύτερη ασφαλεια οταν εχεις παρα  πολλους δισκους

 

δεν γνωριζω αν ισχυει αυτο.. κωστα

 

εννοω οτι οταν εχεις ενα δισκο τον 10 ΤΒ και εχεις πχ αποθηκευσει  ταινιες παιχνιδια κτλ  μπορει  ανα πασα στιγμη  αυτος ο δισκος  να  παει στον αερα..δηλαδη

αν αποφασίσει αύριο να σταματήσει και να μην ξανανάψει, θα έχεις χάσει ό,τι έχεις 

 

δεν  γνωριζω αν αυτο ισχυει σε μεγαλο βαθμο κωστα

 

εσενα  πια εινε  η γνωμη σου κωστα?>?

220px-DK-Chel15_%2819%29.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω microSD card, για xiaomi redmi note 3 & redmi note 4/4x, μεγέθους 64GB για τραγούδια, videos και apps. Πιο πολύ την θέλω για να αποθηκεύω offline τραγούδια από το spotify premium. Τι προτείνετε; Εγώ βλέπω αυτή: https://www.skroutz.gr/s/11603327/Samsung-Evo-Plus-microSDXC-64GB-U3-with-Adapter.html

 

Μιας και το έπιασα: ταινίες και σειρές σε τι format θα την παλέψει το xiaomi;

Πληροφορίες περί compatibility με rm note 3: https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/accessories/report-microsd-card-t3342439

 

Τελικά την τσίμπησα στα 27 ευρώ.

Επεξ/σία από Rodes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...