Προς το περιεχόμενο

Kingston SSDNow V300 120 GB 49 € [TΕΛΟΣ]


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Χάλια ξεχάλια ο δίσκος,δεν βλέπω και να παραλαμβάνουμε.σήμερα έχει 62 ευρώ,και για την παραγγελία των 49 ευρώ,ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

 

Γιατι να μην παραλαβετε; Όταν γινεται μια παραγγελια σε μια "χ" τιμη, αυτό που θα πληρωσεις είναι "χ" και όχι η τιμη μετα την ληξη της εκάστοτε προσφορας. Απλα πραγματα στην αγορα. Υπομονη, θα παραλαβεις στην τιμη που παρηγγειλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Συνεχίζεις τις εξυπνάδες χωρίς να ξέρεις ούτε ποιος είμαι ,ούτε γιατί δουλειά ήθελα τον δίσκο,ούτε πόσους τέτοιους δίσκους έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα χωρίς κανένα πρόβλημμα.

Εντάξει είμαστε σε forum τεχνολογίας,αλλά αυτό το πράγμα ο καθένας να λέει την εξυπνάδα του με την λογική να την πει στον άλλο ,δεν την καταλαβαίνω,και ο συντονιστής στην ουσία να το επικροτεί όλο αυτό,στο φινάλε το θέμα είναι οι προσφορές και ο συγκεκριμένος δίσκος όταν βγήκε στα 49 ευρώ,ήταν 20% φθηνότερα από τον αμέσως επόμενο ανεξαρτήτου μάρκας,άσχετα αν είναι καλός η κακός.

 

 

Για να τελειώνουμε...

 

1) Δε με ενδιαφέρει ποιός είσαι, οπότε με το να το λές συνεχώς μόνο αδιαφορία μου προκαλεί και χαλάς κόπο και χρόνο (κυρίως δικό μου για να σου απαντήσω).

 

2) Το αν λέω εξυπνάδες ή όχι επί του συγκεκριμένου θέματος άσε να φανεί από τις απαντήσεις άλλων παιδιών. Δε νομίζω ως ώρας ότι σου την είπα σε κάτι ή ότι σου μίλησα άσχημα. Αντιθέτως έχεις 7 πόστς όλα όλα στο φόρουμ (υποψιάζομαι προηγούμενο account σου να έφαγε ban) κι εσύ είσαι αυτός που τη λέει σε όλους (συντονιστές και μή για τό τί κάνουν, πώς θα έπρεπε να το κάνουν κλπ)...

 

3) Αν είχες χρησιμοποιήσει πολλούς τέτοιους όπως λες κι ενώ ήταν όλοι σάπιοι και στην πράξη όπως οι παρτίδες που αναφέρθηκαν εσένα αυτό σε ικανοποιούσε, τότε ή έχεις εσφαλμένη αντίληψη της πραγματικότητας, ή έχεις μόνο μηχανήματα τόσο παλιά που πραγματικά ακόμα και η τιμή του δίσκου είναι διπλασιασμός της αξίας τους.

 

 

Για το δια ταύτα να αναφέρω ότι χάρη στον συγκεκριμένο συντονιστή ήρθε στην αντίληψή μου στο παρελθόν το συμβάν με την ξαφνική αλλαγή παρτίδας και οφείλω να του πω δημοσίως ένα μεγάλο ευχαριστώ κι ένα μεγάλο μπράβο που το επισήμανε σε όλους, γιατί πολλοί μπορεί να ενεργήσουν/ενεργήσουμε παρορμητικά παρασυρόμενοι μόνο από το της τιμής και 1-2 παλιά reviews.

 

Δεν έχω να σου πώ κάτι άλλο, σε σένα εύχομαι ειλικρινά να προχωρήσει η παραγγελία σου και να τον αποκτήσεις τον συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα το θέσω λίγο διαφορετικά, με 50ευρώ παίρνεις είτε αυτόν είτε ένα 500άρι 2,5ιν (μιλάμε για λαπτοπ).

 

1. Με ποιον θα φορτώνει το λειτουργικό και τα προγράμματα πιο γρήγορα?

2.Ποιός θα δίνει καλύτερη εμπειρία χρήσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα το θέσω λίγο διαφορετικά, με 50ευρώ παίρνεις είτε αυτόν είτε ένα 500άρι 2,5ιν (μιλάμε για λαπτοπ).

 

1. Με ποιον θα φορτώνει το λειτουργικό και τα προγράμματα πιο γρήγορα?

2.Ποιός θα δίνει καλύτερη εμπειρία χρήσης?

 

Προφανώς ο ssd :) Δεν υπάρχει αμφιβολία ειδικά ότι ξεπερνά κατά πολύ δίσκους 5,400rpm τόσο στην αναζήτηση όσο και στην φόρτιση των προγραμμάτων.

 

Απλά προσφέρει κάτι αρκετά χειρότερο από τον ανταγωνισμό που υπάρχει (μεταξύ ssd Πάντα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 samsung και τον παραπάνω ssd. Ο παραπάνω λοιπόν τοποθετήθηκε σε laptop στην θέση του καταπληκτικού scorpio 7200 στροφές. Αν σας πω ότι διαφορά ΔΕΝ είδα!!! Το είχα αναφέρει και τότε σε αντίστοιχο θέμα εδώ. Ενώ οι samsung πετάνε στην κυριολεξία.

Όμως google δεν έχετε??? Αντί να τσακώνεστε γιατί δεν το ψάχνετε? Τότε λοιπόν 1ος εδώ είχα αναφέρει στην ΑΠΑΤΗ με την αλλαγή στα τσιπάκια της μνήμης. Η ίδια η kingston το παραδέχτηκε και έβγαλε μετρήσεις ΜΟΝΟ με συγκεκριμένο benchmark που το αναφέρει και στην συσκευασία του δίσκου. Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του αλλά υπάρχει και το γενικά αποδεχτό από την πλειοψηφία που είναι ότι ο δίσκος είναι ότι χειρότερο υπάρχει σε ssd και μάλιστα σε επιδόσεις δεν διαφέρει σε καθημερινή χρήση και πολύ από ένα καλό μηχανικό από ότι εγώ είδα με πολλαπλάσια χωρητικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης από το άρθρο που αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ 

 

http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=sv&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.nordichardware.se%2FSSD-Recensioner%2Fnya-kingston-v300-du-betalar-fullpris-men-far-40-av-prestandan%2FTestresultat-NHSB-och-Robocopy.html

 

φαίνεται ότι ο "κακός" είναι αυτός που αναφέρει ότι διαθέτει ήδη το 521 firmware στην ετικέτα.

Εδώ στη περίπτωση του you πρόκειται για οτν ίδιο ή τον πιο παλιό?  

 

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0CDsQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.anandtech.com%2Fshow%2F7763%2Fan-update-to-kingston-ssdnow-v300-a-switch-to-slower-micron-nand&ei=IMrZVOujGJbhat2IgIAI&usg=AFQjCNF2sFHR-pPQwsxoDPBQGYaZPqd_PQ&bvm=bv.85464276,d.d2s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω θα το θέσω λίγο διαφορετικά, με 50ευρώ παίρνεις είτε αυτόν είτε ένα 500άρι 2,5ιν (μιλάμε για λαπτοπ).

 

1. Με ποιον θα φορτώνει το λειτουργικό και τα προγράμματα πιο γρήγορα?

2.Ποιός θα δίνει καλύτερη εμπειρία χρήσης?

Αν και εχει τελειωσει η τιμη του τιτλου όπως βλέπεις, οποτε μαλλον θεωρητικη είναι η κουβεντα και η απορια, θα σου πω ότι είναι αναλογα τι θες να κανεις στο λαπτοπ.

 

Αν επρεπε να αποφασισεις μεταξυ αυτου του ssd και ενός hdd θα σου ελεγα σαφως hdd, μιας και με 53 ευρω παιρνεις 1ΤΒ δισκο. Αγοράζεις δηλαδή 8.5 φορες μεγαλυτερη χωρητικοτητα. Ειδικα αν δεν το θες το λαπτοπ μονο για σερφαρισμα και Word/Office (που τοτε ετσι και αλλιως δεν θα ειχε ιδιαιτερο νοημα να ριξεις χρηματα), τοτε σημαινει ότι τα 112GB δεν σου φτανουν στην ουσια για πολυμεσα και παιχνιδια, επομένως συντομα θα εχεις θεμα χωρητικότητας. Άλλος ενας λογος που θα σου ελεγα υπερ του hdd είναι ότι ο συγκεκριμένος ssd δεν είναι καθολου vfm, αγοράζεις σε "κανονικα" χρηματα κατι που είναι πολύ "παλιο", ταχύτητες 5ετιας ssd.

 

Όπως καταλαβαινεις μονο με ορους προσφορας και αξιας σου απαντησα μιας και ειμαστε στις προσφορες και όχι με ορους απολυτης επιδοσης αφου αφορα 2 εντελως διαφορετικα προιοντα, ένα τεχνολογιας παροντος για την κατηγορια του (ενας hdd νέο μοντελο) και ενός πολύ ξεπερασμενης/παρωχημένης τεχνολογιας στην κατηγορια του (ο ssd αυτος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπέρα,μόλις παρέλαβα...Μάλλον ήμουνα από τους "τυχερούς".Τα νουμεράκια δεν είναι τόσο άσχημα,

Με as ssd benchmark σε seq. read 262mb/s και write 132mb/s

 

Σε σχεση με τους μηχανικους που είχα πάνω ειδα μεγαλη διαφορα....Τωρα όσο για τα νουμερα ότι πληρωνεις παιρνεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπέρα,μόλις παρέλαβα...Μάλλον ήμουνα από τους "τυχερούς".Τα νουμεράκια δεν είναι τόσο άσχημα,

Με as ssd benchmark σε seq. read 262mb/s και write 132mb/s

 

Σε σχεση με τους μηχανικους που είχα πάνω ειδα μεγαλη διαφορα....Τωρα όσο για τα νουμερα ότι πληρωνεις παιρνεις.....

 

Αν ήσουν από τους τυχερούς έπρεπε να γράφει ακριβώς τα διπλάσια :)

 

ΑΝ σε ικανοποιεί σεβαστό πάντως. Ο καθένας ξέρει καλύτερα τις ανάγκες του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως ανεξαρτήτως των δυνατοτήτων του δίσκου για τα benchmarks παίζει ρόλο και η σύνδεση sata της μητρικής.

 

Οπότε από μια ταχύτητα διασύνδεσης και κάτω ο δίσκος αυτός έχει νόημα.
Με τι σύνδεση έχει λοιπόν νόημα ο δίσκος?
Έχω ένα παλιό netbook με sata1, θα άξιζε να τον έπαιρνα γι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως ανεξαρτήτως των δυνατοτήτων του δίσκου για τα benchmarks παίζει ρόλο και η σύνδεση sata της μητρικής.

 

Οπότε από μια ταχύτητα διασύνδεσης και κάτω ο δίσκος αυτός έχει νόημα.

Με τι σύνδεση έχει λοιπόν νόημα ο δίσκος?

Έχω ένα παλιό netbook με sata1, θα άξιζε να τον έπαιρνα γι αυτό?

 

Βεβαίως και αξίζει για sata 1, πάνω από 130κάτι mb/s στο write δεν θα έβλεπες ότι δίσκο και αν του έβαζες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

please, no more......τελιωσε ετσι και αλλιως η ''προσφορα''.....

ας κλεισει επιτελους το τοπικ.....να παει στα ταρταρα

 

Γιατί ρε, μπορεί να με ενδιαφέρει να τον πάρω και εκτος προσφοράς, έτσι κι αλλιώς ο φθηνότερος παραμένει.

Αν παρά την κακή του ποιότητα δεν δω διαφορά με έναν καλύτερο στο MSI Wind U100 plus γιατί να μην τον προτιμήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...