Προς το περιεχόμενο

Τα Windows είναι πια λιγότερο ευάλωτα από τα OS X και Linux


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Αφού τα apple δεν έχουν ιούς... (το έχω ακούσει άπειρες φορές)...

Ερωτηση ΣΧΕΤΙΚΑ με το θεμα τωρα,

αυτα τα στοιχεια αφορουν τα συστηματα χωρις καποιο antivirus??

το άρθρο μιλάει για vulnerabilities, όχι για viruses/malware/etc

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρουμε ότι τα winblows είναι το ποιο φοβερό και τρομερό λειτουργικό σύστημα που έχει δημιουργήσει ποτέ η ανθρωπότης... :P 

Και δεν φτάνουν μόνο τα παραπάνω αλλά είναι και απόρθητος χωρίς ποτέ κανείς να έχει μπορέσει να το παραβιάσει.

Δεν είναι τυχαίο λέγω ότι μεγάλα ιδρύματα και οργανισμοί ασφαλείας χρησιμοποιούν μόνο winblows και όλοι οι server παγκοσμίως τρέχουν μόνο winblows server.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν χρήστης iMac (μοντέλο 2013) οφείλω να ομολογήσω ότι δεν μου αρέσει καθόλου η είδηση που διάβασα.Για την δικιά μου ασφάλεια.Η ῾῾μονομαχία῾῾ με τα εκατέρωθεν funboys γίνεται απλά για την πλάκα μας.2250 € έδωσα και φαίνεται να καταρρίπτεται ένα από τα ισχυρότερα ατού του λειτουργικού.Ίσως πρέπει τώρα να βάλω με boot camp τα windows 7 που τα έχω εύκαιρα.Ντροπή Apple... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρουμε ότι τα winblows είναι το ποιο φοβερό και τρομερό λειτουργικό σύστημα που έχει δημιουργήσει ποτέ η ανθρωπότης... :P

Και δεν φτάνουν μόνο τα παραπάνω αλλά είναι και απόρθητος χωρίς ποτέ κανείς να έχει μπορέσει να το παραβιάσει.

Δεν είναι τυχαίο λέγω ότι μεγάλα ιδρύματα και οργανισμοί ασφαλείας χρησιμοποιούν μόνο winblows και όλοι οι server παγκοσμίως τρέχουν μόνο winblows server.

 

Μάλλον αστιεύεσαι.... (αν κρίνω και απο το χαμόγελο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν χρήστης iMac (μοντέλο 2013) οφείλω να ομολογήσω ότι δεν μου αρέσει καθόλου η είδηση που διάβασα.Για την δικιά μου ασφάλεια.Η ῾῾μονομαχία῾῾ με τα εκατέρωθεν funboys γίνεται απλά για την πλάκα μας.2250 € έδωσα και φαίνεται να καταρρίπτεται ένα από τα ισχυρότερα ατού του λειτουργικού.Ίσως πρέπει τώρα να βάλω με boot camp τα windows 7 που τα έχω εύκαιρα.Ντροπή Apple... 

 

Ε εντάξει γενικά το iMac έχει και άλλα καλά. Αν αξίζει τα λεφτά του εσύ θα το κρίνεις. Αλλά είπαμε όσο πιο διάσημο γίνεται ένα λειτουργικό τόσο πιο πολύ το χτυπάνε. 

Btw έχω την ετνύπωση ότι τα χτυπήματα σε mac αυξήθηκαν κυρίως λόγω του iOS και του αρκετά παρόμοιου λειτουργικού που είναι... δλδ πάνω κάτω με ένα σμπάρο 2 τριγόνια...

 

Πάντως όπως ειπώθηκε το σημαντικότερο όλων είναι ο χρήστης....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω λόγο να αρχίσουμε τις αντιπαραθέσεις όπως περιμένουν αρκετοί.Θεωρώ πως ελάχιστοι θα δώσουν βάση σε τέτοιους πίνακες και αριθμούς και απλά ο καθένας θα διαλέξει να δουλέψει με το λειτουργικό της αρεσκείας του,ανάλογα με τι τον βολεύει.

Οπότε κανένας λόγος για τσακωμούς.

Στο pc μου έχω win8.1 μαζί με ubuntu 14.10.OSX δεν έχω αλλά δεν θα με χαλούσε να είχα και αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωθεί φυσικά ότι ο αριθμός των HIGH vulnerabilities(των πιο σημαντικών δηλαδή) είναι ίσος μεταξύ Linux και των περισσότερων εκδόσεων Windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι 6 διαφορετικες εκδοσεις Windows και απο 1 μονο για Linux/OSX/iOS?

Εχω την εντυπωση πως υπαρχουν τουλαχιστον..2 εκδοσεις Linux/OSX/iOS.

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγω. Εκφράζω προσωπική γνώμη, αλλά μου μυρίζει «χορηγία».

 

Αφου θεωρουν ΕΝΑ ολες τις εκδόσεις mac os και ΕΝΑ ολες τις εκδόσεις kernel του linux, θα έπρεπε αντίστοιχα να αθροίσουν ολες τις εκδόσεις windows αλλά μαντέψτε που φτάνει το νουμερο ... στο 248! ΝΤΙΝ ΝΤΙΝ ΝΤΙΝ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά βάζουν διάφορα windows γιατί δεν ειναι η update δωρεάν όπως στο osx. Για linux no comments, μιας και δεν το έχω δουλεψει ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...