Προς το περιεχόμενο

Τα Windows είναι πια λιγότερο ευάλωτα από τα OS X και Linux


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε με ενδιαφέρει για τα Apple.Τα windows 7 που είχα και τα 8.1 που έχω σε δύο μηχανήματα δεν χρειάστηκαν ποτέ antivirus και τα viruses (malware?) ήταν κάτι τραγικά που τα αφαιρούσα μόνος μου από τους browsers.Αυτά τα ενοχλητικά search engines που εμφανίζονται χωρίς να τα έχεις ορίσει ως επιλογή όπως και οι διαφημίσεις που σου πετάνε ενώ έχεις adblock.

Όταν όμως λέει vulnerabilities το άρθρο,τι εννοεί;Υποκλοπή στοιχείων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Λογικά βάζουν διάφορα windows γιατί δεν ειναι η update δωρεάν όπως στο osx. Για linux no comments, μιας και δεν το έχω δουλεψει ποτέ. 

Τι σχεση εχει εαν ειναι δωρεαν ή οχι? Εξεταζουμε εαν υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις οι οποιες χρησιμοποιουνται κανονικα απο χρηστες.

Δεν τρεχουν ολοι οι χρηστες την 3.19 του Linux, την 10.10.2 του Yosemite ή την 8.1.3 του iOS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγω. Εκφράζω προσωπική γνώμη, αλλά μου μυρίζει «χορηγία».

 

Αφου θεωρουν ΕΝΑ ολες τις εκδόσεις mac os και ΕΝΑ ολες τις εκδόσεις kernel του linux, θα έπρεπε αντίστοιχα να αθροίσουν ολες τις εκδόσεις windows αλλά μαντέψτε που φτάνει το νουμερο ... στο 248! ΝΤΙΝ ΝΤΙΝ ΝΤΙΝ

 

Καμια σχέση. Επειδή βάλανε τις εκδόσεις των Windows ξεχωριστά, δεν σημαίνει ότι όλα τα valnurabilitiues είναι μοναδικά. 
 
Τα πιο πολλά είναι σε όλες τις εκδόσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει εαν ειναι δωρεαν ή οχι? Εξεταζουμε εαν υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις οι οποιες χρησιμοποιουνται κανονικα απο χρηστες.

Δεν τρεχουν ολοι οι χρηστες την 3.19 του Linux, την 10.10.2 του Yosemite ή την 8.1.3 του iOS.

Σίγουρα υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις. Απλά ο χρήστης της Apple έχει δωρεάν αναβαθμίσεις. Ενώ ο χρήστης των windows, πιθανός να έχει αγοράσει το μηχάνημα με vista, και να ειναι ακόμα με αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λεει η ερευνα. Απο την εμπειρια μου εδω μεσα, βλεπω να ανοιγουν συνεχεια θεματα που αφορουν τα windows.

Αυτό έχει να κάνει περισσότερο με το ότι τα windows είναι το πιο διαδεδομένο λειτουργικό οπότε λογικό είναι να βρίσκεις στο insomnia περισσότερα άρθρα που αφορούν προβλήματα,λύσεις,απορίες και άλλα θέματα των windows.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι στο linux ή osx section του insomnia δεν θα βρεις παρόμοια θέματα ή παιδιά που να μην σε βοηθήσουν σε κάθε πρόβλημα και απορία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σίγουρα υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις. Απλά ο χρήστης της Apple έχει δωρεάν αναβαθμίσεις. Ενώ ο χρήστης των windows, πιθανός να έχει αγοράσει το μηχάνημα με vista, και να ειναι ακόμα με αυτά. 

Ξαναλεω πως δεν παιζει ρολο και δεν μας απασχολει το παραπανω. Αλλα ακομα και απο αυτη την προοπτικη εαν το δεις, γιατι εχουμε Windows 8 και Windows 8.1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω πως δεν παιζει ρολο και δεν μας απασχολει το παραπανω. Αλλα ακομα και απο αυτη την προοπτικη εαν το δεις, γιατι εχουμε Windows 8 και Windows 8.1?

 

Γιατί όπως είναι προφανές από το άρθρο, έχουν πολύ μεγάλη διαφορά τα 8.1 από τα 8... oh wait.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μετά φυσικά η πρώτη θέση σε Internet Explorer:

 

http://thehackernews.com/2015/02/vulnerable-operating-system.html

 

"

MOST VULNERABLE APPLICATION
However, when it comes to applications, Microsoft proved to be on the contrary, as its Internet Explorer browser lead the list with 242 total vulnerabilities, with 220 of them being rated as critical.
 
Obviously, this could embarrass Microsoft, as Internet Explorer has nearly twice as many security flaws than the second most vulnerable application, which was Google Chrome."
 
Περίεργη μέτρηση (OS vs Applications)....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και αλλο διαμαντακι που παρατηρησα, το mainstream support του Server 2008 εχει ληξει τον προηγουμενο μηνα.

Και προφανως δεν μιλαμε για τον R2 για καποιο λογο, διαφορετικα θα τον ειχαν βαλει ξεχωριστα, οπως εκαναν και για Windows 8 και 8.1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξερω τι λεει η ερευνα. Απο την εμπειρια μου εδω μεσα, βλεπω να ανοιγουν συνεχεια θεματα που αφορουν τα windows.

μήπως επειδή οι χρήστες είναι συντριπτικά περισσότεροι? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ήδη είπαν εμμέσως πλην σαφώς άλλοι προλαλήσαντες  δεν είναι δυνατόν να έχει πολλές εκδόσεις των windows και μία του mac os Χ και μία του Linux στη κατάταξη. Ή θα λέει windows και windows server (άντε και RT) ή θα έχει και διάφορες εκδόσεις mac os X και linux. Το επιχείρημα ότι είναι δωρεάν η αναβάθμιση στο mac ΔΕΝ στέκει για 2 λόγους: 

  • Δε βάζουν όλοι την τελευταία έκδοση κάθε φορά ειδικά όσο αφορά το Yosemite που έχει διάφορα θέματα να λύσει σε bugs και καθημερινή εμπειρία χρήσης
  • Τα Windows 8.1 δωρεάν αναβάθμιση των Windows 8 δεν ήταν ή θυμάμαι λάθος;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...