Προς το περιεχόμενο

Τα Windows είναι πια λιγότερο ευάλωτα από τα OS X και Linux


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>η NSA έχει ήδη πρόσβαση στο firmware των δίσκων και στις sim των κινητών μας κι εσεις μιλάτε για κάτι πράγματα μικρά</p>

 

Πες τα ''βρωμοστομε''.Απο ταινια Ψαλτη βεβαια χωρι παρεξηγηςη, ειμαι 1000 % συμφωνος μαζι σου.Βαζουμε antivirus, αntispyware μαμαμε τις μνημες με 300 προιοντα προστασιας και στο τελος κανουν οτι γουσταρουν και βλεπουν οτι γουσταρουν.Ρε θα κανω το laptop surferokatevasthri kai το σταθερο ακαλοδιωτο και μετα φερτε το zepelin πανω απο το σπιτι μου να δειτε τι κατεβαζω στο pc.Ελεος πια με τα big brother σας

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

η NSA έχει ήδη πρόσβαση στο firmware των δίσκων και στις sim των κινητών μας κι εσεις μιλάτε για κάτι πράγματα μικρά

 

Πες τα ''βρωμοστομε''.Απο ταινια Ψαλτη βεβαια χωρις παρεξηγηση, ειμαι 1000 % συμφωνος μαζι σου.Βαζουμε antivirus, αntispyware μαμαμε τις μνημες με 300 προιοντα προστασιας και στο τελος κανουν οτι γουσταρουν και βλεπουν οτι γουσταρουν.Ρε θα κανω το laptop surferokatevasthri kai το σταθερο ακαλοδιωτο και μετα φερτε το zepelin πανω απο το σπιτι μου να δειτε τι κατεβαζω στο pc.Ελεος πια με τα big brother σας

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS έχει κάνει τα τελευταία χρόνια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά στον τομέα της ασφάλειας.

 

Η apple βασιζόταν πάντα στο security by obscurity. Κοινώς, ποιός να ασχοληθεί με το λειτουργικό μας όταν έχουμε 4% της αγοράς;

 

Το linux υποτίθεται οτι είναι σούπερ ασφαλές, δε σπάει, δε χαλάει, δεν έχει exploits κλπ. Η πραγματικότητα φαίνεται να είναι πολύ διαφορετική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κενά ασφαλείας υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα, σε όλα τα λειτουργικά. Το θέμα είναι πόσο ΓΡΉΓΟΡΑ διορθωνονται.

Η ανταπόκριση της Linux κοινότητας, είναι αστραπιαια. Αν περιμενεις 1 μήνα για ενα patch, δεν έχει νόημα να μιλάμε για ασφάλεια.

Πέρυσι πέταξα τα Windows οριστικά, απο όλα μου τα pc,εκτός απο ενα dual boot λαπτοπ.

Η ζωή μου έγινε καλύτερη.

Ξενοιασα.

Όσα χρόνια θυμάμαι με Windows , ήμουν με antivirus, antispyware, anti... anti... anti.. να τρέχουν στο παρασκήνιο ολη την ώρα.

Με την εγνοια του να αναβαθμιζω χειροκίνητα, μια-μια τις εφαρμογές μου, με Windows updates, με sandboxes κτλ.

Όλα, για την ασφάλεια.

Μια μέρα, έβαλα Linux.

Παιδευτηκα λίγο να συνηθίσω. Αφιέρωσα χρόνο, ψάχνοντας σε fora για λύσεις σε προβλήματα που εμφανίστηκαν.

Ξέρετε κατι, παιδιά?

Αξιζε.

Γιατί απλά με εκανε καλύτερο χρήστη, απο όλες τις απόψεις.

Ασχέτως αν μια Linux διανομή είναι η ίδια κάθε αυτού απείρως ασφαλέστερη για τον οικιακό απλό χρήστη.

Στο φινάλε, εχω πλέον εναλλακτικη.

Μπορώ να δουλεύω και σε άλλο περιβάλλον.

Και δωρεάν, το κυριότερο.

Δε θα μιλήσω καθόλου περι ιδεολογιων και Ανοικτού Κώδικα-Ελευθερου Λογισμικού ,που είναι και αυτο, μεγάλο και πολύ σημαντικό κομμάτι.

Δε με βλέπω να ξανα γυρνώ πίσω στα Windows ποτέ.

Βέβαια, αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να το κάνω, θα το κάνω, δεν είμαι κολλημενος.

Απλά,δε θέλω να παίζω με την ασφάλεια μου.

Το έκανα για πολλά χρόνια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η έρευνα βασίζεται στο πόσα vulnerabilities αναφέρθηκαν το 2014. Αρα δεν εννοεί bugs απο το 1998 μέχρι σήμερα, όπως είπε κάποιος.

 

2) Πρόκειται για στατιστική απεικόνιση δεδομένων απο μια αδιαμφισβήτητη πηγή. Το τι μαγειρεματα έκαναν στους υπολογισμούς δεν το ξέρουμε, αλλά σίγουρα δεν είναι και στοιχεία του αέρα.

 

3) Υπάρχει μία γενίκευση που "αδικεί" το Linux. Περιλαμβάνονται bugs όπως το OpenSSL ή το Shellshock που αφορούν λογισμικό που δεν είναι απαραίτητο να έχει ενα συστημα με Linux. Βέβαια, στο 90%+ πάνε μαζί, αλλά όχι παντού (πχ υπάρχει Linux χωρίς OpenSSL ή bash). Εν αντιθέσει, στο OSX και τα Windows είναι σαφές οτι παίρνεις ενα πακέτο απο core apps των οποίων τα vulnerabilities μπορούν να θεωρηθούν ως μέρος του OS. Γενικά, δεν αμφισβητώ τον αριθμό του Linux, απλά το σημειώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η έρευνα βασίζεται στο πόσα vulnerabilities αναφέρθηκαν το 2014. Αρα δεν εννοεί bugs απο το 1998 μέχρι σήμερα, όπως είπε κάποιος.

2) Πρόκειται για στατιστική απεικόνιση δεδομένων απο μια αδιαμφισβήτητη πηγή. Το τι μαγειρεματα έκαναν στους υπολογισμούς δεν το ξέρουμε, αλλά σίγουρα δεν είναι και στοιχεία του αέρα.

3) Υπάρχει μία γενίκευση που "αδικεί" το Linux. Περιλαμβάνονται bugs όπως το OpenSSL ή το Shellshock που αφορούν λογισμικό που δεν είναι απαραίτητο να έχει ενα συστημα με Linux. Βέβαια, στο 90%+ πάνε μαζί, αλλά όχι παντού (πχ υπάρχει Linux χωρίς OpenSSL ή bash). Εν αντιθέσει, στο OSX και τα Windows είναι σαφές οτι παίρνεις ενα πακέτο απο core apps των οποίων τα vulnerabilities μπορούν να θεωρηθούν ως μέρος του OS. Γενικά, δεν αμφισβητώ τον αριθμό του Linux, απλά το σημειώνω.

Σε ποια έκδοση του OS X δεν λέει. Υπάρχουν ακόμα και σήμερα που μιλάμε Mac που τρέχουν 10.6 και 10.5. Δηλαδή 5 εκδόσεις πίσω. Το γενικά και αόριστα OS x δεν μου λέει προσωπικά τίποτα. Αν εννοεί το OS x μέχρι το 2014 που ήταν το 10.9 επαναλαμβάνω αυτό είχε 5 update.

Εκτός και τα στοιχεία αυτά "τα αδιάσειστα" αφορουν τα vulnerabilities που ειχε πριν το update. Αν ειναι έτσι το συμπέρασμα του λιγότερου ασφαλους δεν έχει θέση. Το λειτουργικό ειναι ζωντανό με απανωτά updates , όπως και αυτό του Linux και δεν αφορά αυτούς που έχουν γενικές γνώσεις με υπολογιστές και το μόνο που κοιτάνε ειναι τα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια έκδοση του OS X δεν λέει. Υπάρχουν ακόμα και σήμερα που μιλάμε Mac που τρέχουν 10.6 και 10.5. Δηλαδή 5 εκδόσεις πίσω. Το γενικά και αόριστα OS x δεν μου λέει προσωπικά τίποτα. Αν εννοεί το OS x μέχρι το 2014 που ήταν το 10.9 επαναλαμβάνω αυτό είχε 5 update.

Εκτός και τα στοιχεία αυτά "τα αδιάσειστα" αφορουν τα vulnerabilities που ειχε πριν το update. Αν ειναι έτσι το συμπέρασμα του λιγότερου ασφαλους δεν έχει θέση. Το λειτουργικό ειναι ζωντανό με απανωτά updates , όπως και αυτό του Linux και δεν αφορά αυτούς που έχουν γενικές γνώσεις με υπολογιστές και το μόνο που κοιτάνε ειναι τα νούμερα.

 

Ρε φιλε γιατί τόσο υπέρ τον MacOS? Έχεις tpt να αποδείξεις?
 
Blackhat 3 η 4 συνεχόμενες χρονιες (Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς) τα MacOS σπάσανε πρώτα, σε μερικά δευτερόλεπτα, πολύ εύκολα με απλά exploits, και μάλιστα κάποια χρονια σπάσανε χωρίς την χρήση κάποιου προγράμματος (BTW τα προγράμματα ήταν μονο τα core install, dld ο safari p.x.)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε γιατί τόσο υπέρ τον MacOS? Έχεις tpt να αποδείξεις?

 

Blackhat 3 η 4 συνεχόμενες χρονιες (Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς) τα MacOS σπάσανε πρώτα, σε μερικά δευτερόλεπτα, πολύ εύκολα με απλά exploits, και μάλιστα κάποια χρονια σπάσανε χωρίς την χρήση κάποιου προγράμματος (BTW τα προγράμματα ήταν μονο τα core install, dld ο safari p.x.)

Εγώ τίποτα αλλά η έρευνα δείχνει για εκδόσεις του windows όπως για παράδειγμα vista που βγαίνουν και με λιγότερα vulnerabilities από το windows 8.1 και αφήνει ένα γενικό OS x , στον αέρα...

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά από τότε μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει πάρα πολλά....

ΥΓ. Δεν περιμένω να γνωρίζεις τι έχει αλλάξει, αλλά αν δεν σε ενδιαφέρει να μάθεις και σε ενδιαφέρει αυτό που γράφει η έρευνα και μόνο, τότε συγνώμη που σε ενόχλησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε ολοι οτι το λογισμικό της microsoft ειναι ευάλωτο σε bug , κενά ασφαλείας κτλπ αλλα επειδή ηταν πάντα ετσι δεν σημαίνει οτι υσχύει και τώρα αυτο. Ενοώ οτι βρίσκω λογικό να έχουν μάθει απο τα λάθη τους και να έχουν προνοήσει / προβλέψει σε καινούργια windows / λογισμικό να κλείνουν περισσότερες τρύπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Blackhat 3 η 4 συνεχόμενες χρονιες (Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς) τα MacOS σπάσανε πρώτα, σε μερικά δευτερόλεπτα, πολύ εύκολα με απλά exploits, και μάλιστα κάποια χρονια σπάσανε χωρίς την χρήση κάποιου προγράμματος (BTW τα προγράμματα ήταν μονο τα core install, dld ο safari p.x.)

Pwn2Own μαλλον θα εννοεις. Και μια παρατηρηση, δεν παιζει ρολο σε ποσα δευτερολεπτα "σπασανε" οτιδηποτε. Ολα τα exploits σε δευτερολεπτα λειτουργουν, για ολα τα λειτουργικα, για ολα τα software. Το ερωτημα ειναι το ποση ερευνα επεσε απο πισω για να παραχθει το εκαστοτε exploit και η πολυπλοκοτητα του. Η οποια δεν μετριεται σε δευτερολεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...