Προς το περιεχόμενο

Iphone 6 vs "Random Android ναυαρχιδα"


Odys007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για απεδειξε μου με λινκ πως παταει κατω το νοτε 4 η το σ6 να γελασω

πολυ απλα, γιατι δεν θα καταλαβαινεις ΚΑΜΙΑ, ΜΑ ΚΑΜΙΑ διαφορα αποδοσης, και θα εχεις και τουλαχιστον €300 στην τσεπη. 

 

μπορεις να το κανεις αυτο με το Note 4 - S6....?

 

 

(ΥΓ. σκοτιστηκα για τις μετρησεις. εμενα οταν με ικανοποιει η συσκευη, για τις χρησεις που το θελω, χωρις να μου δημιουργει προβληματα, τοτε να βρασω και τα IPhone - G3- S6- κλπ.  δεν αγοραζω κινητο για κοσμημα, αλλα για εργαλειο..!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κλινω προς το αιφον 6 γιατι εκτος απο την ομορφια κλπ κλπ. Οπως ειπα κουραστηκα με το λαγκ  του εξπιρια και θελω κατι απλο ευκολο και γρηγορο οπως το μακ.

 

Τελικα η συνεργασια μακ αιφον αξιζει η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κλινω προς το αιφον 6 γιατι εκτος απο την ομορφια κλπ κλπ. Οπως ειπα κουραστηκα με το λαγκ  του εξπιρια και θελω κατι απλο ευκολο και γρηγορο οπως το μακ.

 

Τελικα η συνεργασια μακ αιφον αξιζει η οχι?

Το Xperia S που ειχες ειναι 2πυρηνο με 1gb ram,λογικο ειναι να ειχες lag. Γιαυτο το λογο παλια ειχε βγει η κακη φημη του Android και το λεγανε Lag droid,γιατι ηθελες κινητα ναυαρχιδες για να τρεχουν νερο πραγμα που δεν ισχυει πια. Αν θες να πας σε Iphone 6 κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η προσωπική μου γνώμη ειναι πρώτα iPhone δεύτερο android και τρίτο windows phone.

Στο iphone ξεχνάς να κλείνεις της εφαρμογές όπως σε ένα android,και στο windows phone σταθερό γρήγορο αλλά δεν έχει τόσες πόλλες εφαρμογές από τα παραπάνω!

Έπειτα το iphone δεν χάνει τόσο εύκολα την αξία του αν αργότερα θέλεις να το πουλήσεις και να αγοράσεις κάποιο άλλο.

Τωρα επειδή έχεις MacBook δεν έχει καμία σχέση στο να έχεις και iphone γιατί εγώ έχω iphone και δουλεύω στα windows,και μια χαρά κάνω την δουλειά μου!

Πάντως να ξέρεις πως όσα δίνεις τόσα παίρνεις!

Δεν θέλω να σε επηρεάσω σκέψου το καλά και ψάξε το επίσης καλά στο τι σου αρέσει εσένα περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ απλα, γιατι δεν θα καταλαβαινεις ΚΑΜΙΑ, ΜΑ ΚΑΜΙΑ διαφορα αποδοσης, και θα εχεις και τουλαχιστον €300 στην τσεπη. 

 

μπορεις να το κανεις αυτο με το Note 4 - S6....?

 

 

(ΥΓ. σκοτιστηκα για τις μετρησεις. εμενα οταν με ικανοποιει η συσκευη, για τις χρησεις που το θελω, χωρις να μου δημιουργει προβληματα, τοτε να βρασω και τα IPhone - G3- S6- κλπ.  δεν αγοραζω κινητο για κοσμημα, αλλα για εργαλειο..!)

δεν συμφωνω με αυτό και επισης ειπες ότι τα παταει κατω γιαυτο σου ειπα απεδειξε το μου και τωρα λες σκοτιστικες για τις μετρισεις ...παω πασο.Παντως μην παραμυθιάζεσαι ότι είναι ετσι τα πραγματα ...ουτε καν αλλα προφανος δεν εχεις συγκρινει κατι για να εχεις αποψη,καντο και τα ξαναλεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συμφωνω με αυτό και επισης ειπες ότι τα παταει κατω γιαυτο σου ειπα απεδειξε το μου και τωρα λες σκοτιστικες για τις μετρισεις ...παω πασο.Παντως μην παραμυθιάζεσαι ότι είναι ετσι τα πραγματα ...ουτε καν αλλα προφανος δεν εχεις συγκρινει κατι για να εχεις αποψη,καντο και τα ξαναλεμε

εχω φιλο που καθε 3-4 μηνες αλλαζει κινητο.

 

και οταν λεω κινητο, εννοω ο,τι πιο ακριβο κυκλοφορει, απο S6- G3- OnePlusOne - Sony Z3, κλπ.  

 

οταν του εδωσα το Zenfone 5 και το δουλεψε, η αντιδραση του ξερεις ποια ηταν..?  

 

"ρε συ, που το βρηκες αυτο?  εργαλειο καλο.....!!"  

 

προφανως, δεν εχει κορυφαια τεχν. χαρακτηριστικα, οσον αφορα καμερα, οθονη, βαρος, μπαταρια, κλπ.  ομως, οταν βγηκε στην αγορα πριν ενα χρονο, ειχε ολα εκεινα τα χαρακτηριστικα που το εκαναν αριστο VFM για την τιμη του..!!  ομως περαν των τεχνικων χαρακτηριστικων, ειναι και η δουλεια που εχει κανει η ASUS απο πισω...!!!  και εχει κανει τρομερη δουλεια, οπως εχει αποδειχτει..!!  

 

το συγκεκριμενο μοντελο που εχω στα χερια μου, ειναι το μοντελο με Intel Z2560, 2GB RAM. το ειχα αγορασει €140... μολις...!!!  

 

αν θες να καταλαβεις, την αισθηση που σου δινει, ΜΟΝΟ αν το πιασεις στα χερια σου και το δουλεψεις, θα καταλαβεις τι εννοω..! 

γι αυτο μην αρπαζεσαι αμεσως απο νουμερα.  τα νουμερα δεν δειχνουν την αισθηση λειτουργιας..!!  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φιλο που καθε 3-4 μηνες αλλαζει κινητο.

 

και οταν λεω κινητο, εννοω ο,τι πιο ακριβο κυκλοφορει, απο S6- G3- OnePlusOne - Sony Z3, κλπ.  

 

οταν του εδωσα το Zenfone 5 και το δουλεψε, η αντιδραση του ξερεις ποια ηταν..?  

 

"ρε συ, που το βρηκες αυτο?  εργαλειο καλο.....!!"  

 

προφανως, δεν εχει κορυφαια τεχν. χαρακτηριστικα, οσον αφορα καμερα, οθονη, βαρος, μπαταρια, κλπ.  ομως, οταν βγηκε στην αγορα πριν ενα χρονο, ειχε ολα εκεινα τα χαρακτηριστικα που το εκαναν αριστο VFM για την τιμη του..!!  ομως περαν των τεχνικων χαρακτηριστικων, ειναι και η δουλεια που εχει κανει η ASUS απο πισω...!!!  και εχει κανει τρομερη δουλεια, οπως εχει αποδειχτει..!!  

 

το συγκεκριμενο μοντελο που εχω στα χερια μου, ειναι το μοντελο με Intel Z2560, 2GB RAM. το ειχα αγορασει €140... μολις...!!!  

 

αν θες να καταλαβεις, την αισθηση που σου δινει, ΜΟΝΟ αν το πιασεις στα χερια σου και το δουλεψεις, θα καταλαβεις τι εννοω..! 

γι αυτο μην αρπαζεσαι αμεσως απο νουμερα.  τα νουμερα δεν δειχνουν την αισθηση λειτουργιας..!!  

Καλα βεβαια και το παραπανω που λες δεν ειναι οτι το καλυτερο,να αλλαζεις καθε λιγο κινητα γιατι ετσι δειχνεις οτι δεν ξερεις ουτε εσυ τι θελεις,εκτως αν ο φιλος σου ειναι Reviewer :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φιλο που καθε 3-4 μηνες αλλαζει κινητο.

 

και οταν λεω κινητο, εννοω ο,τι πιο ακριβο κυκλοφορει, απο S6- G3- OnePlusOne - Sony Z3, κλπ.  

 

οταν του εδωσα το Zenfone 5 και το δουλεψε, η αντιδραση του ξερεις ποια ηταν..?  

 

"ρε συ, που το βρηκες αυτο?  εργαλειο καλο.....!!"  

 

προφανως, δεν εχει κορυφαια τεχν. χαρακτηριστικα, οσον αφορα καμερα, οθονη, βαρος, μπαταρια, κλπ.  ομως, οταν βγηκε στην αγορα πριν ενα χρονο, ειχε ολα εκεινα τα χαρακτηριστικα που το εκαναν αριστο VFM για την τιμη του..!!  ομως περαν των τεχνικων χαρακτηριστικων, ειναι και η δουλεια που εχει κανει η ASUS απο πισω...!!!  και εχει κανει τρομερη δουλεια, οπως εχει αποδειχτει..!!  

 

το συγκεκριμενο μοντελο που εχω στα χερια μου, ειναι το μοντελο με Intel Z2560, 2GB RAM. το ειχα αγορασει €140... μολις...!!!  

 

αν θες να καταλαβεις, την αισθηση που σου δινει, ΜΟΝΟ αν το πιασεις στα χερια σου και το δουλεψεις, θα καταλαβεις τι εννοω..! 

γι αυτο μην αρπαζεσαι αμεσως απο νουμερα.  τα νουμερα δεν δειχνουν την αισθηση λειτουργιας..!!  

πηρε το s6 ο φιλος σου? :-D

δεν μου λενε τπτ ολα αυτα ακομα δεν μ απαντησες γιατι παταει κατω τις ναυαρχιδες..το οτι καποιος ειπε εργαλειο καλο δεν μ ου λεει τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως ή αλλως ο ορος ναυαρχιδα τα τελευταια χρονια πηγαινει μονο για το πιο προσφατο και ακριβοτερο μοντελο το οποιο ομως δεν σημαινει οτι το αμεσως προηγουμενο ειναι αχρηστο.

 

πχ το Galaxy S4 με το S5

το Z2 με το Z3

Το Nexus 4 με το Nexus 5 κλπ.

 

Οι πραγματικες αλλαγες που εχουν τα τελευταια μοντελα ειναι κυριως λιγο στην ταχυτητα των επεξεργαστων πχ απο 2200 στα 2500MHZ κλπ,καποιες φορες στην Ram αν το μοντελο εχει 2gb ram βλεπε G2 και G3 και τωρα τελευταια και στην αναλυση οθονης πραγμα ομως που πιο πολυ κακο φενεται να κανει στην διαρκεια μπαταριας παρα καλο λογω της παραπανω αναλυσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηρε το s6 ο φιλος σου? :-D

δεν μου λενε τπτ ολα αυτα ακομα δεν μ απαντησες γιατι παταει κατω τις ναυαρχιδες..το οτι καποιος ειπε εργαλειο καλο δεν μ ου λεει τπτ

οσονουπω....!! ;)

 

αναρωτησου, τι ουσιαστικο παραπανω προσφερουν οι "ναυαρχιδες"  απο το Zenfone2...??   απλο ειναι.  βαλτα κατω και συγκρινε τα..!!

 

 

 μηπως σου αρεσει κι εσενα, να βλεπεις antutu scores..? τα οποια στην πραγματικοτητα δεν λενε τιποτα?

 τι να το κανω οταν εχω 40.000 antutu score και το octacore(τα κινεζικα εννοω) ψιλοκομπιαζει οταν του ανοιγω 2-3 εφαρμογες?  

 

αν θες νουμερα σε Antutu Bench 

S5   http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-s5/402405-post-your-antutu-benchmark-score.html , http://www.gsmarena.com/antutu_4_scores_of_octacore_galaxy_s5_top_s801packing_s5-news-8237.php

Zenfone2 γυρω στα 40 με  41.000

 

 

Υ.Γ   δεν ειναι υποχρεωτικο να αρεσει σε ολους..! μπορει να ειναι και..... το χειροτερο κινητο που υπαρχει στα....€250..!!! :-D

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό έχω πει ότι είναι προτιμότερο να επιλέγεις με βάση τα απτά και φυσικά τεχνικά χαρακτηριστικά μιας συσκευής επειδή από κάποιο σημείο και μετά η ταχύτητα δεν παίζει ρόλο. Τι αν τρέχεις με 250 τι με 300, η αίσθηση θα είναι πάντα η ίδια (ότι πας πολύ γρήγορα). Φυσικό hardware όμως δεν έχουν όλες οι συσκευές. Εντάξει και η εμφάνιση παίζει σαφώς το ρόλο της ακόμα και γι αυτούς που λένε "εργαλείο αγοράζω" γιατί το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Μπορείς να έχεις και τα δυο σε μια συσκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να πω κι εγώ την εξυπνάδα μου....

 

Θα επέλεγα άνετα το Iphone 6 γιατί κατα τη γνώμη μου έχει τις ιδανικές διαστάσεις. Είμαι fan των 4.5-4.7 ιντσων, αλλά φυσικά να μην είναι και τεράστια τα bezels, ενώ ταυτόχρονα σε συνδυασμό με το λειτουργικό του θεωρώ ότι βολεύει πάρα πολύ για καθημερινές εργασίες όπως internet, mail, calendar, notes, sms, skype, κλπ κλπ. Επίσης το βρίσκω τρομερά γρήγορο, αλλά με βάση ότι έχω χρησιμοποιήσει ως τώρα.

 

Τα δύο πράγματα που με χαλάνε είναι πρώτον η τιμή. Παραείναι ακριβό για τα χρηματικά ποσά που θα σπαταλούσα ποτέ για ένα smartphone και ένα άλλο που για κάποιους μπορεί να μην έχει και τόση σημασία έιναι το SAR που συγκριτικά με άλλες εταιρίες φαίνεται να μην το υπολογίζει και τόσο η Apple. Ίσως και η κάμερα, αλλά δεν ήμουν ποτέ και ψημένος με την φωτογραφία για να πω ότι με καίει πολύ η ποιότητα της κάμερας. Αν δεν είχε flash θα με χάλαγε ας πούμε.

 

Επίσης, το macbook που απέκτησες δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να σε περιορίσει τόσο στην επιλογή. Εχω γνωρίσει κόσμο που δουλεύει με windows pc και έχει iphone, αλλά και κόσμο με macbook με android smartphone. Κανένας δεν μου παραπονέθηκε για κάτι. Αν θέλεις να τα συνδυάσεις, θα βρεις τρόπους. Για την μπαταρία, εγώ ακόμα δεν ενοχλούμαι από τη διάρκεια της μπαταρίας στο κινητό μου (έχω ένα Nokia X) γιατί πολύ απλά έχω μόνιμα μαζί μου ένα καλώδιο usb ή και φορτιστή και προσωπικά δεν έχω ξεμείνει ποτέ. Και το χρησιμοποιώ αρκετά μέσα στη μέρα για διάφορα πράγματα. Δεν λεω, στο τέλος της μέρας θέλει φόρτιση, αλλά δεν μου είναι προσωπικά κόπος να το βάλω να φορτίσει πριν κοιμηθώ ή όπως θα έχω αράξει στο pc να κάνω καμια δουλειά. Φαντάζομαι ότι και με το iphone θα ήμουν αντίστοιχα ευχαριστημένος.

 

Από την άλλη, ως android user εδώ και καιρό, έχω μεγάλη απορία να δω τα καινούρια mini της Samsung και της HTC. Ειδικά από άποψη χαρακτηριστικών, γιατί απο σχεδιασμό μάλλον ξέρουμε τι θα περιμένουμε. Αν συνυπολογίσουμε και τα πιο ελαφρυά interfaces που υποστηρίζουν ότι έχουν οι δύο εταιρίες, αν κινηθούν πάλι στις 4.5-4.7 ίντσες θα είναι ότι πρέπει για κάποιον που θέλει smartphone σε τέτοιο μέγεθος.

 

Καλές αγορές ότι κι αν επιλέξεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...