Προς το περιεχόμενο

Μετά το φιάσκο με το Superfish, η Lenovo προσφέρει δωρεάν το McAfee LiveSafe


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, αλλά πρέπει να ξαναπεράσεις ότι χρήσιμο software ξανά, αλλιώς κάτι δεν θα λειτουργεί σωστά (πχ η κάμερα ή τα κουμπάκια του πληκτρολογίου). Και δεν είναι σίγουρο ότι, ότι χρήσιμο software υπήρχε πριν το format θα υπάρχει και στο download page του κατασκευαστή (πχ αν έχει κάνα bluray player τύπου powerdvd/windvd).

Μα δεν υπάρχει τίποτα χρήσιμο, μόνο bloatware. Και επιπλέον, εκτός από το microsoft office, οτιδήποτε άλλο που βάζω είναι δωρεάν η/και opensource. Δεν βάζω εμπορικά προγράμματα ακόμη και αν έχει αγοραστεί η άδειά τους μαζί με τον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μακαφ? Μούφα έτσι κι΄ αλλιώς, νομίζω γίνεται υποχρεωτικό install μαζί με κάτι flash player updates και μετά το κάνω manually uninstall.

Υποχρεωτικα νομιζω δεν γινετε τιποτα, αν δεν το επιλεξεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να στειλουν ενα γαμολαπτοπ απο την αρχη χωρις τις μπουρδες που το φορτώνουν και σερνεται σαν πεντιουμ 4 μετα το τρίμηνο γινεται;;;

ευτυχως αρχισαν και φερνουν freedos & linux λαπτοπ στην ελλαδα και μπορούμε να λειτουργησουμε τα μηχανηματα που πληρώνουμε όπως πρεπει...

Δεν ξέρω τι μοδέλο έχεις,αλλά το lenovo G50-70 που έχω πετάει μετά από 6+ μήνες εντατικής και καθημερινής λειτουργίας(+καθημερινή μεταφορά σε τσάντες και σακίδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το format είναι υπερβολή. Απεγκατάσταση αυτά που δεν θέλεις και καθαρισες.

Να υπενθυμισω πως η απλη απεγκατασταση του Superfish ΔΕΝ αφαιρει το certificate το οποιο ειναι υπευθυνο για την ολη ιστορια. Και αυτος ειναι ο λογος που για την αφαιρεση του βγηκαν οδηγιες, 3rd party tools, opensource tool απο την ιδια την Lenovo, κλπ, κλπ.

Οποτε δεν ειναι σιγουρο πως οντως "καθαρισες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπενθυμισω πως η απλη απεγκατασταση του Superfish ΔΕΝ αφαιρει το certificate το οποιο ειναι υπευθυνο για την ολη ιστορια. Και αυτος ειναι ο λογος που για την αφαιρεση του βγηκαν οδηγιες, 3rd party tools, opensource tool απο την ιδια την Lenovo, κλπ, κλπ.

Οποτε δεν ειναι σιγουρο πως οντως "καθαρισες".

Εννοούσα τα έξτρα προγράμματα που προσθέτουν οι κατασκευαστές. Στο πρόβλημα με το superfish, όντως η απλή απεγκατασταση δεν λύνει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εννοούσα τα έξτρα προγράμματα που προσθέτουν οι κατασκευαστές. Στο πρόβλημα με το superfish, όντως η απλή απεγκατασταση δεν λύνει το πρόβλημα.

Eξτρα προγραμμα που προσθεσε ο κατασκευαστης ειναι το Superfish ;)

Δεν προσπαθω να σε πεισω να κανεις format, ειμαι απο τους τελευταιους που υποστηριζουν το δογμα "format και αγιος ο θεος". Αλλα στην προκειμενη περιπτωση, οπως αποδειχτηκε, "better safe than sorry".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Ζ-50 που υπάρχει στο σπίτι με μαμίσια γουιντοζ δεν έχει πρόβλημα με το σουπερφις.

ούτε το Ζ-50 που έχει η μάνα μου.

Και τα δυο απο αμαζον.δε

 

και μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι μοδέλο έχεις,αλλά το lenovo G50-70 που έχω πετάει μετά από 6+ μήνες εντατικής και καθημερινής λειτουργίας(+καθημερινή μεταφορά σε τσάντες και σακίδια).

Το δικό μου το πήρα επίτηδες χωρίς λειτουργικό αλλα αυτό το "πρόβλημα" το εχω παρατηρήσει και σε λενοβο ενός έτους (s500?) αλλα ακομα πιο έντονα σε dell 3521 i7!!! Για κλάματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε yoga 2 το malwarebytes εντόπισε αμέσως το superfish και το έβγαλε μαζι με το πιστοποιητικό του.

Επίσης κάτι υπολείμματα βρήκε και το antimalware της microsoft ύστερα απο windows update.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξτρα προγραμμα που προσθεσε ο κατασκευαστης ειναι το Superfish ;)

Δεν προσπαθω να σε πεισω να κανεις format, ειμαι απο τους τελευταιους που υποστηριζουν το δογμα "format και αγιος ο θεος". Αλλα στην προκειμενη περιπτωση, οπως αποδειχτηκε, "better safe than sorry".

Δεν χρειάζεται να κάνεις φορμάτ κάθε εβδομάδα, και κανείς δεν κάνει, αλλά από την στιγμή που θα πάρεις υπολογιστή με ήδη εγκατεστημένα τα Windows και ποιος ξέρει τι bloatware επιπλέον, χτυπάς εκεί ένα φορμάτ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Και ξανακάνεις φορμάτ όποτε είναι να ξανακάνεις (εγώ προσωπικά κάνω κάθε 2 χρόνια ας πούμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...