Προς το περιεχόμενο

Σχολη προγραμματισμου σε Ελλαδα


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά σπούδασα στο Τει Λαμίας που απλά τα πράγματα είναι ψόφια δηλαδή 7μο εξάμηνο και κάναμε Copy Paste Κώδικα αντί να κάνεις μια library και να ξεμπερδεύεις. Ενώ JAvascript πολύ λίγο και αν θες να δουλέψεις Ελλάδα ΠΡΕΠΕΙ να ξέρεις καλή javascript. Αλλά όσο καλή ή όχι και τόσο καλή σχολή να είναι πρέπει να το κυνηγήσεις, πχ. να δουλέψεις σαν freelancer μέσω http://www.odesk.comη  https://www.freelancer.com/ λόγο ότι θα θες μια προϋπηρεσία 2+ έτη για ποίασεις δουλειά εύκολα .

 

Ακόμη ψάχνε για projects και γενικά σκάλιζε όσο δεν πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρις να θελω να υποτιμησω το ΤΕΙ, αφου μπορω να γραψω καλους βαθμους, δεν θα παω σε ΤΕΙ. Ξερω παρ'ολα αυτα οτι υπαρχουν καλα ΤΕΙ και γνωριζω ενα ατομο που εργαζεται ως διαχειριστης Βασεων δεδομενων στη Θεσσαλονικη και εχει πτυχιο απο το ΤΕΙ Θεσσαλονικης και Μαθηματικου απο το ΑΠΘ. Αυτο με τους freelancers πρωτη φορα το ακουω. Γενικα εχω μεγαλη εμπειρα με τους Υπολογιστες, οχι μακροχρονια προφανως, αλλα μεγαλη με την εννοια, πολυ καψιμο καθημερινα. Φανταζομαι μπορεις να γινεις freelancer ακομα και αν δεν εχεις πτυχιο απλα περνωντας καποια τεστ, γιατι εχω κανει πολλα μαθηματα απο το lynda.com και κανω καλο web design συμφωνα με τη γνωμη αρκετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dinos_12345 δε ξέρω τι διάβασμα κάνεις αλλά αυτό το μπορω να γραψω καλούς βαθμούς, είδα τη περσινή βάση και την έχω κλπ κλπ πρόσεξέ το λίγο. Έχω δει άτομα που μια ζωή ήταν μαθητές του 18-19-20 να πηγαίνουν πανελλήνιες και να πατώνουν.. Μακάρι να βγάλεις όσο θέλεις και να μπεις όπου θέλεις. Οσον αφορά τη σχολή νομίζω πως δεν έχει και τόοοοοσο πολύ σημασία που θα μπεις τελικα, στην εποχή του ιντερνετ όσον αφορά τον τομέα του προγραμματισμού (που θες) μπορεις πραγματικά να μάθεις τα πάντα από το σπίτι...

Επεξ/σία από ALLisCHAOS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να υποτιμησω το ΤΕΙ

 

Φανταζομαι μπορεις να γινεις freelancer ακομα και αν δεν εχεις πτυχιο απλα περνωντας καποια τεστ, γιατι εχω κανει πολλα μαθηματα απο το lynda.com και κανω καλο web design συμφωνα με τη γνωμη αρκετων.

 

α) Σαν να λες "δεν θέλω να υποτιμήσω την ομάδα του Κάτω Παρταλίου" - δεν χρειάζεται  :-)

 

β) Πτυχίο χρειάζεσαι μόνο στις "επίσημες" δουλειές. Σε freelancing και σε πολλά startups είναι εντελώς αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεπιστήμιο Κρήτης δαγκωτό. Όποιος έχει φοιτήσει εκεί καταλαβαίνει γιατί το λέω...Ούτε μισή ώρα δε χάνεται, καταλήψεις δε γίνονται, έχει πολύ δυνατούς καθηγητές σε όλους τους τομείς και ανθρώπους που κάνουν έρευνα, συνεπώς θα έχεις άκρες για αργότερα.

 

ΥΣ. Προσωπικά είμαι στο Φυσικό της Κρήτης, άρα δε ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει στο CSD, όμως φαντάζομαι μια από τα ίδια θα γίνονται κι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

β) Πτυχίο χρειάζεσαι μόνο στις "επίσημες" δουλειές. Σε freelancing και σε πολλά startups είναι εντελώς αδιάφορο.

 

Δηλαδή αν πάει κάποιος σε "επίσημη" δουλειά και παρουσιάσει στον εργοδότη 50 δικά του projects, θα τον απορρίψουν επειδή δεν έχει καλό πτυχίο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν πάει κάποιος σε "επίσημη" δουλειά και παρουσιάσει στον εργοδότη 50 δικά του projects, θα τον απορρίψουν επειδή δεν έχει καλό πτυχίο;

Εγω οταν πηγα εργασια Μετρησε ο βαθμός πτυχιου και το πόσο καλά ξέρω τις τεχνολογίες. Και η Javascript με έχει κάψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν πάει κάποιος σε "επίσημη" δουλειά και παρουσιάσει στον εργοδότη 50 δικά του projects, θα τον απορρίψουν επειδή δεν έχει καλό πτυχίο;

 

Πήγαινε να κάνεις αίτηση σε δουλειά μεγάλης εταιρίας που έχει HR, outsourced hiring processes κτλ. και δες πώς θα σου στρώσουν το κόκκινο χαλί αν δεν έχεις τα τυπικά προσόντα που ζητάνε.  :-D

 

Στο δε Δημόσιο, εννοείται ότι αν δεν πιάνεις τα τυπικά, κόβεσαι άμεσα.

 

Σε μικρότερες εταιρίες ή εταιρίες που είναι engineered focus, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα προτιμήσουν τον απόφοιτο της καλής σχολής που ίσως να μην ξέρει καν προγραμματισμό; 

 

Το δημόσιο που κολλάει; Εχει τμήμα που ασχολείται με προγραμματισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα προτιμήσουν τον απόφοιτο της καλής σχολής που ίσως να μην ξέρει καν προγραμματισμό; 

 

Το δημόσιο που κολλάει; Εχει τμήμα που ασχολείται με προγραμματισμό;

Για προγραματισμό όχι αλλα μηχανογράφηση πιστεύω πως ναι. Στην Ελλάδα Ισχύει ένα άτομο για όλα και που θες να ασχοληθείς με προγραμματισμό δεν θα κάνεις μόνο αυτό.

Σε μικρή εταιρεία θα κάνεις και Data Entry ίσως να επισκευάζεις και Η/Υ.

 

Στην Καλύτερη θα σχεδιάζεις και το Site και θα γράφεις ΚΑI Javascript. Αποκελιστικά frontend η Backend  web development θα κάνεις στο Εξωτερικό

 

Δηάδη δεν θα γράφεις μόνο σε μια γλώσσα κώδικα αλλά σε 2-3 (μιλόντας για web development)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα προτιμήσουν τον απόφοιτο της καλής σχολής που ίσως να μην ξέρει καν προγραμματισμό; 

 

Φυσικά, μην σκέφτεσαι μια μεγάλη εταιρία ανθρωπομορφικά σαν ένα ον. Αυτός που θα πρέπει να βάλει την τζίφρα (και συνήθως δεν έχει τα τεχνικά skills να κρίνει), πώς καλύπτει τον πισινό του καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή αν πάει κάποιος σε "επίσημη" δουλειά και παρουσιάσει στον εργοδότη 50 δικά του projects, θα τον απορρίψουν επειδή δεν έχει καλό πτυχίο;

   Για να εχεις 50 δικα σου projects τοτε μιλαμε οτι θα εχεις 5++ χρονια στις πλατες σου. Αυτες οι περιπτωσεις παιζουνε με αλλους κανονες και δεν εχει καμια σχεση με αυτα που συζηταμε. 

    Η συζητητη ειναι προφανως για νεους αποφοιτους, συνηθως χωρις η με ελαχιστη εμπειρια. Ενας με 2+ χρονια εμπειριας προφανως δεν θα απευθυνει ερωτηση σχετικα με το επαγγελματικο του μελλον στο ινσομνια...

  Καποιος φρεσκος αποφοιτος , ισως να εχει καποιες ( συνηθως πολυ βασικες και θεωρητικες) γνωσεις, που απεχουνε αρκετα απο τις γνωσεις που σου χρειαζονται για αρκετες θεσεις. Αρα το ΜΟΝΟ που θα εχει θα ειναι το πτυχιο του . 

   Ακομη και ενας νεος αποφοιτος που εχει ασχοληθει πολυ μονος του και εχει 3 εφαρμογες πχ στο play store θα παιξει με αλλους κανονες...

  

   Γενικως το πτυχιο για θεσεις προγραμματισμου δεν ειναι προυποθεση για να δουλεψεις στις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ εταιριες λογισμικου και σε διαφορες startups, αλλα για ολες σχεδον τις αλλες θεσεις σε εταιριες ( που αφορα την πλειοψηφια των καλοπληρωμενων δουλειων )  που επιλεγουνε με πιο παραδοσιακα κριτηρια, στην πλειοψηφια των περιπτωσεων δεν περνας την πορτα χωρις πτυχιο. 

 

Και αυτο γιατι συνηθως δεν επενδυουνε απλα σε εναν προγραμματιστη, πχ οι οικονομικες εταιριες ετσ επενδυουνε σε μια προσωπικοτητα με δυνατοτητες που στο μελλον θα μπορουσανε τον χρησιμοποιησουνε και σε αλλες θεσεις, και οι προγραμματιστες σε αυτες τις εταιριες ειναι ενα εξαιρετικο pool για μελλοντικους traders.

  

   Κοινος η διαφορα αμα εχεις καλο πτυχιο, ειναι οι διαφορετικες επιλογες και δρομοι που σου ανοιγονται.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να γίνεις προγραμματιστής ? Μείνε σπίτι σου και λιώσε στα tutorials.

Θες να γίνεις επιστήμονας Μηχανικός υπολογιστών (Πληροφορικής) Πήγαινε στο CEID (τελειώνω τις σπουδές μου φέτος εκεί)

 

ΓΕΝΙΚΑ:

Θες να γίνεις εξειδικευμένος εργαζόμενος?--->ΤΕΙ

Θες να γίνεις επιστήμονας? ---> Πολυτεχνείο (για το αντικείμενο που ενδιαφέρεσαι) ή ΑΕΙ (για τα υπόλοιπα αντικείμενα)

 

Αν σε ενδιαφέρει ο προγραμματισμός αυτός καθ' αυτός, ΜΗΝ πας σε τμήμα Ηλεκτρολόγων.

Αν σε ενδιαφέρει ο προγραμματισμός αυτός καθ' αυτός, αλλά δεν είσαι και τόσο σίγουρος, πήγαινε Πολυτεχνείο (CEID ή άλλο...).

Αν σε ενδιαφέρει ο προγραμματισμός αυτός καθ' αυτός, ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ πήγαινε ΤΕΙ ή μείνε σπίτι σου (βλ. παραπάνω).

 

Ψάξε/μάθε τι είναι οι παραπάνω όροι που σου λεώ, και αναλόγως πράξε. Μην κοιτάς τους τίτλους των σχολών, κοίτα τα μαθήματα/προγράμματα σπουδών.

Γιατί προτείνω το CEID: Είναι σχετικά κοντά στην πόλη σου.

Είναι η πρώτη σχολή στην Ελλάδα στο αντικείμενό της. (η παλαιότητα μετράει στις σχολές)

Είναι Πολυτεχνική.

Έχει το ΙΤΥ (Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών δηλαδή Ερευνητικό Κέντρο στο αντικείμενο η/υ)

Έχει (=διδάσκονται από καθηγητές TOP στο είδος τους) μαθήματα κλειδιά όπως: "επιστημονικός υπολογισμός", "λειτουργικά συστήματα", "αλγόριθμοι άμεσης απόκρισης", "υπολογιστική πολυπλοκότητα", "Ψηφιακή επεξεργασία σημάτων/Ψηφιακές τηλεπικοινωνίες", "μαθηματική λογική/μαθήματα θεωρίας γράφων", "κατανεμημένα συστήματα" κ.α

Γενικά, για να μην το πολυαναλύουμε, δεν έχει να ζηλέψει ΤΙΠΟΤΑ από καμία άλλη αντίστοιχη σχολή στην Ελλάδα, ίσα ίσα άλλες έχουν να ζηλέψουν σε σχέση με το CEID

 

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΝΙΚΑ:

Θες να γίνεις εξειδικευμένος εργαζόμενος σε εταιρία?--->ΤΕΙ, AEI, τιποτα

Θες να γίνεις εξειδικευμένος εργαζόμενος σε πανεπιστημιακό ίδρυμα? ---> Πολυτεχνείο (για το αντικείμενο που ενδιαφέρεσαι) ή ΑΕΙ (για τα υπόλοιπα αντικείμενα)

 

 

FIXED.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΝΙΚΑ:

Θες να γίνεις εξειδικευμένος εργαζόμενος σε εταιρία?--->ΤΕΙ, AEI, τιποτα

Θες να γίνεις εξειδικευμένος εργαζόμενος σε πανεπιστημιακό ίδρυμα? ---> Πολυτεχνείο (για το αντικείμενο που ενδιαφέρεσαι) ή ΑΕΙ (για τα υπόλοιπα αντικείμενα)

 

FIXED.

 

Συνεπώς, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν επιστήμονες (ή σχολές που οδηγούν κάποιον να γίνει επιστήμονας) παρά μόνο εξειδικευμένοι εργαζόμενοι. ΟΚ :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...