Προς το περιεχόμενο

Ποιότητα ύπνου


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν με βοηθησε...αντιθετα, προτεινω ενα αλλο βοτανο, την πασιφλορα...η πασιφλορα (η βιολογικη ακομα καλυτερα) δεν ειναι της ιδιας κατηγοριας, διοτι θεωρειται περισσοτερο ηρεμηστικο παρα "υπνωτικο".

Η πασιφλορα γενικα θεωρειται το lexotanil της φυσης, χωρις βεβαια τις παρενεργειες του lexo.

Εχει εντυπωσιακα αποτελεσματα σαν ηρεμηστικο, και προσωπικα αιφνιδιαστηκα, διοτι δεν το περιμενα οτι θα ηταν σε τετοιο βαθμο.

εγώ πίνω ένα συνδυασμό των δύο που μου πρότεινε η μάνα του φίλου μου. Μάλιστα η πασιφλόρα είναι από το περιβόλι της και πλήρως βιολογική.Τα προβλήματα του ύπνου μου τα τελευταία χρόνια ξεπεράστηκαν (χωρίς κάποιον ιδιαιτερο τρόπο, απλά άρχισα να κοιμάμαι καλύτερα πριν 3-4 χρόνια), αλλά αν θέλω να χαλαρωσω το συγκεκριμένο ρόφημα μετά πο ένα ζεστό μπάνιο είναι ιδανικό. Επίσης την αναμιγνύω με χαμομήλι (χωρίς τη βαλεριάνα) και λίγο φλαμούρι για το υπέροχο άρωμα του. Κατά τα άλλα για μένα ο καλός ύπνος προυποθέτει :μέτριο ορθοπεδικό στρώμα, πολύ χαμηλό μαξιλάρι για το κεφάλι και ένα ψηλότερο που βάζω κάτω απο τα πόδια μου και με ξεκουράζει, θερμοκρασια 16- 18 βαθμούς κελσίου, ελαφριά παπλωματα αλλά αφρατα, ελάχιστο φως, ελάχιστο θόρυβο. Είμαι κάπως απαιτητική αλλά στο σπίτ μου τα έχω καταφέρει να είναι οι συνθηκες ιδανικές (με βοηθεια ωτοασπίδων). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

Μικρη ερευνα, αλλα δινει καποιες ανησυχητικες ενδειξεις...

 

Μελέτη εξηγεί γιατί ο κακός ύπνος αυξάνει τον κίνδυνο νόσου Αλτσχάιμερ
http://health.in.gr/news/scienceprogress/article/?aid=1500154018

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...