Προς το περιεχόμενο

Ποιότητα ύπνου


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες είναι υπεραρκετές για μένα.Λειτουργώ όμως και με 6 όλη μέρα.Το θέμα για τον ποιοτικό ύπνο είναι το πρόγραμμα όπως ανέφερε και ο Thomas.

Επίσης,παίζει σημαντικό ρόλο και η θερμοκρασία δωματίου όσο χαζό και αν ακούγεται.~20 βαθμοί είναι ιδανικά τον χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ! Με τις κουβέρτες και τα συναφή 20 βαθμοί είναι μια χαρά! Βέβαια με το που ξυπνήσω θέλω κατευθείαν ζακέτα και ανάβω θέρμανση γιατί δεν την παλεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πόσι κοιμάστε τις καθημερινές?? Εγώ με δουλειά και εξόδους το πολύ 5-5,5 ώρες/ημέρα! Μήπως είναι λίγο??

4-6 ωρες τις καθημερινες. Κι αυτες παιζονται, εχει περιπτωσεις που κοιμαμαι και λιγοτερο, απλα 4-6 ειναι το συνηθες για μενα.

Τα Σ/Κ συμπληρωνω τον χαμενο υπνο με 10ωρα-12ωρα, αναλογως.

 

Σημαντικη δεν ειναι μονο η διαρκεια του υπνου αλλα και η ποιοτητα. Αλλος κοιμαται 6 ωρες βαθια και του ειναι υπεραρκετες κι αλλος στις ιδιες ωρες ξυπναει 3-4 φορες και προφανως ειναι σαν ζομπι 24/7.

 

Οσοι εχουν θεμα με τις αυπνιες, ψαχτε το με βαλεριανα για αρχη. Επομενο βημα αντιισταμινικα χαπια, αλλα οχι με τρελη συχνοτητα γιατι στο τελος θα τα συνηθισετε και δε θα σας πιανουν. Παρακατω μην πατε χωρις να σας το συστησει γιατρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ακουσει (δεν ξερω αν ισχυει βεβαια) οτι πριν πεσουμε για υπνο πρεπει να αεριζουμε το δωματιο ανοιγωντας το παραθυρο για κανα πενταλεπτο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αποψη σας για την βαλεριανα ποια ειναι;

Κανει δουλεια, ή ετσι κι ετσι;

 

Δεν με βοηθησε...αντιθετα, προτεινω ενα αλλο βοτανο, την πασιφλορα...η πασιφλορα (η βιολογικη ακομα καλυτερα) δεν ειναι της ιδιας κατηγοριας, διοτι θεωρειται περισσοτερο ηρεμηστικο παρα "υπνωτικο".

Η πασιφλορα γενικα θεωρειται το lexotanil της φυσης, χωρις βεβαια τις παρενεργειες του lexo.

Εχει εντυπωσιακα αποτελεσματα σαν ηρεμηστικο, και προσωπικα αιφνιδιαστηκα, διοτι δεν το περιμενα οτι θα ηταν σε τετοιο βαθμο.

Επεξ/σία από Eyedentify
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wifi ειναι μηδεν μπροστα στην ακτινοβολια του gsm δικτυου...Για αυτο καθε βραδυ πριν κοιμηθω το βαζω σε airplane mode και κλειστο και wifi και ολα...Μονο για το ξυπνητηρι το εχω κοντα.

 

Ενα 8ωρο υπνου ειναι καλο για ολους.Οχι μονο για παιδια κτλ.

 

Εαν δεν μπορεις να κοιμηθεις πινεις ενα scoop gaba!!!! και ξαπλωσεε οσο πιο γρηγορα γινεται πριν ξεκινησουν να μουδιαζουν τα αυτια σου γιατι καποιους τους ενοχλει :)

Οταν ξυπνησεις θα καταλαβεις την διαφορα στην ποιοτητα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ακουσει (δεν ξερω αν ισχυει βεβαια) οτι πριν πεσουμε για υπνο πρεπει να αεριζουμε το δωματιο ανοιγωντας το παραθυρο για κανα πενταλεπτο....

 

μονο αν κλάσεις πιο πριν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με βοηθησε...αντιθετα, προτεινω ενα αλλο βοτανο, την πασιφλορα...η πασιφλορα (η βιολογικη ακομα καλυτερα) δεν ειναι της ιδιας κατηγοριας, διοτι θεωρειται περισσοτερο ηρεμηστικο παρα "υπνωτικο".

Η πασιφλορα γενικα θεωρειται το lexotanil της φυσης, χωρις βεβαια τις παρενεργειες του lexo.

Εχει εντυπωσιακα αποτελεσματα σαν ηρεμηστικο, και προσωπικα αιφνιδιαστηκα, διοτι δεν το περιμενα οτι θα ηταν σε τετοιο βαθμο.

Μπορεις να το βρασεις μαζι με χαμομιλι για γευση η επηρεαζονται οι ιδιοτητες του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη σας για την βαλεριανα ποια ειναι;

Κανει δουλεια, ή ετσι κι ετσι;

 

ενα μυτακι ζαμπον και εισαι αρχοντας με ωραια ονειρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να το βρασεις μαζι με χαμομιλι για γευση η επηρεαζονται οι ιδιοτητες του?

 

Η γευση ειναι ικανοποιητικη και απο μονο του...βαλε και λιγο μελι στο φλυτζανι να γλυκισει και εισαι ετοιμος. Ζαχαρη καλο θα ηταν να την αποφυγουμε, γιατι δινει ενεργεια. Για γλυκαντικο, η μελι, η στεβια, η σιροπι αγαυης.

Προσωπικα δεν εχω το συνδυάσει με αλλο βοτανο, γιατι φοβαμαι λιγο τους συνδυασμούς...αν και πανω στην ετικέτα γραφει οτι η πασιφλορα μπορει να συνδυαστει με βαλεριανα η λυκισκο. Το αποφευγω προσωπικα. Συν τοις αλλοις, η γευση της βαλεριανας δεν ειναι και οτι καλυτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο-πολύ όλοι ξέρουμε πώς να μας πάρει ο ύπνος. Το θέμα είναι πώς να τον κάνεις πιο ποιοτικό, όπως ζητάει και το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...