Προς το περιεχόμενο

Αγορά οθόνης 4Κ, 27" τουλάχιστον ή μεγαλύτερη.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.  

 

Θέλω να αγοράσω καινούρια οθόνη, τουλάχιστον 27", 4Κ, η οποία να έχει πολύ καλή απόκριση (response time) για παιχνίδια, αλλά να μπορώ να δω και μια HD ή 4Κ ταινία άνετα. Θα προτιμούσα να είναι IPS, τελοσπάντων καλύτερα όχι TN. Επίσης, επειδή ενδέχεται να βάλω και πάνω αποκωδικοπιητή, π.χ. OTE TV, θα ήθελα να έχει και κάποιες εισόδους HDMI και να δείχνει καλά το περιεχόμενο, να μην έχω δηλαδή προβλήματα με την ποιότητα της απεικόνισης.

 

Και μία ερώτηση-λεπτομέρεια: Οι 4Κ χρειάζεται να απεικονίζουν το Desktop με 4Κ ανάλυση, λόγω native, ή μπορούν να δουλέψουν και με 1920x1200 σαν native;

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ως κατοχος της P2715Q στην προτεινω μιας και οι εντυπωσεις που μου εχει αφησει ειναι αριστες. 

 

Εχει πεντακαθαρη εικονα, υπεροχα χρωματα,κανενα bright-dead pixel και ελαχιστο εως μηδαμινο backlight bleed. 

Eχει AH-IPS Panel απο LG στα 60Hz και SST.

Η διαφορα απο το προηγουμενο Monitor που ειχα στα 1200p, 24 ιντσες και ΤN Panel ειναι χαοτικη.

Οσον αφορα τα games, το 4Κ ειναι απλα απιστευτο, τα περισσοτερα παιχνιδια τα παιζω σε μετρια αναλυση αλλα τα γραφικα ειναι τρομερα, αιωνες μπροστα απο τα 1200p με φουλ τα παντα.

Οσον αφορα το scaling το εχω στα 150% και ειμαι πολυ ανετος, κανενα προγραμμα δεν εχει προβλημα, ολα εμφανιζονται κανονικα.

Η Dell εχει κανει σημαντικες βελτιωσεις και εχει μαθει απο τα προηγουμενα λαθη της εχοντας ως αποτελεσμα το monitor να μην εχει κανενα προβλημα και να ειναι απλα υπεροχο.

 

Το πρωτο και μοναδικο καταστημα που την εφερε στην Ελλαδα ειναι το msystems, η διαθεσιμοτητα ειναι ελαχιστη εως μηδαμινη σε ολη την ευρωπη, οποτε θα σου συνιστουσα να την τσιμπησεις το συντομοτερο. Ειναι η πρωτη παρτιδα που φερνει οποτε υποθετω πως θα φυγει συντομα.

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=19142

 

π.χ στην γερμανια δεν υπαρχει διαθεσιμη εδω και ενα τριμηνο-τετραμηνο

 

http://geizhals.de/dell-professional-p2715q-210-advo-a1204381.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ!... Φαίνεται πολύ καλή, την σκέφτομαι σοβαρά, αν και δεν θα με χάλαγε και η ίδια στις 30"!!! :)

 

Από response time πως πάει;  Δεν θέλω καθόλου ghosting και άλλα τέτοια ενοχλητικά effects στα παιχνίδια.

Αυτή την στιγμή έχω την Eizo HW2441W για να καταλάβεις και ενώ είναι γενικά εξαιρετική σαν οθόνη όσο αφορά ποιότητα κατασκευής, χρώματα, κτλ., στα παιχνίδια που πάνε γρήγορα δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος, είναι μέτρια εώς κουραστική κάποιες φορές.


Τις ταινιες 4k που θα βρεις..επισης για 4k games φανταζομαι πως ξερεις το κοστος σε gpu,cpu,psu κτλ.

 

Πιστεύω πως CPU (Core i7 3770K. 3.5 GHz) και PSU (Corsair 1200W) είμαι καλλυμένος. Ίσως να πάρω κάποια στιγμή και μια καλύτερη κάρτα γραφικών από την GTX580 που έχω τώρα.

 

Ταινίες 4Κ δεν υπάρχουν πολλές ακόμη όντως, αλλά έχουν αρχίσει και βγαίνουν περισσότερες. Όπως και να χει, τι να πάρω τώρα σαν καινούρια οθόνη, πάλι Full HD να είναι μόνο; Δεν είναι καλύτερα να πάω στο κάτι πιο καινούριο και το κάτι παραπάνω από αυτό που είμαι τώρα (Eizo 2441W) ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την UP3214Q τι λέτε;;;  Είναι τόσο καλή όσο και η P2715Q;;;

Ένα μειονέκτημα της UP3214Q που βλέπω και είναι λίγο περίεργο είναι ότι έχει μειομένη γωνία θέασης στις 176° παρά το γεγονός οτι είναι IPS. Επίσης κάτι άλλο είναι ότι πέφτει στα 8ms απόκριση από τα 6ms που δίνει η P2715Q.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την UP3214Q τι λέτε;;;  Είναι τόσο καλή όσο και η P2715Q;;;

Ένα μειονέκτημα της UP3214Q που βλέπω και είναι λίγο περίεργο είναι ότι έχει μειομένη γωνία θέασης στις 176° παρά το γεγονός οτι είναι IPS. Επίσης κάτι άλλο είναι ότι πέφτει στα 8ms απόκριση από τα 6ms που δίνει η P2715Q.

Είδες την τιμη της οθόνης; Με αυτα τα λεφτα παιρνεις 2 p2715q και σου μένουν και ρέστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η UP3214Q ειναι παλαιοτερο μοντελο και νομιζω πως ειχε βγαλει καποια προβληματα στα πρωτα revision, οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω δεν πιστευω πως αξιζει σε αυτην την τιμη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft/f/111200_358629/IPS-Panel-Ultra-HD-3840-x-2160.html?keyphrase=monitor

 

για 32αρι μέχρι στιγμής το Acer και το Benq είναι τα μοναδικά "vfm", τα υπόλοιπα ξεφεύγουν και δεν αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>η UP3214Q ειναι παλαιοτερο μοντελο και νομιζω πως ειχε βγαλει καποια προβληματα στα πρωτα revision, οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω δεν πιστευω πως αξιζει σε αυτην την τιμη!</p>

 

Δηλαδή π.χ. η Asus PA328Q είναι καλύτερη πρόταση σε αυτές τις ίντσες, αλλά και γενικότερα; Δεν έχω άποψη για τις οθόνες Asus, δεν γνωρίζω αν μπορούν να ανταγωνιστούν σε ποιότητα και απεικόνιση τις Dell.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή π.χ. η Asus PA328Q είναι καλύτερη πρόταση σε αυτές τις ίντσες, αλλά και γενικότερα; Δεν έχω άποψη για τις οθόνες Asus, δεν γνωρίζω αν μπορούν να ανταγωνιστούν σε ποιότητα και απεικόνιση τις Dell.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Θα τις εβαζα στην ιδια κατηγορια, προσωπικα συμφωνω με τον Thresh, θα πηγαινα σε Benq ή Acer στις 32 ιντσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω δεν σε ικανοποιεί η τωρινη?ή σε τρωει η τσεπη σου? ;-) ..γιατι το 4κ gaming χρειαζεται και καλυτερη κάρτα...

 

Όπως ανάφερα παραπάνω, δεν με ικανοποιεί ή τωρινή, έχει αρκετό ghosting και είναι πολύ κουραστική σε γρήγορα παιχνίδια. Οπότε αν πάρω άλλη, λέω να μην είναι μια από τα ίδια, με απλά καλύτερη απόκριση, να πάω σε κάτι πιο τελευταίας τεχνολογίας (4Κ, και όχι απλά μια άλλη full HD). Όσο αφορά την κάρτα γραφικών, ναι αυτό είναι ένα θέμα που θα πρέπει να σκεφτώ, αν παίζω παιχνίδια σε 4Κ. Αλλά πόσα είναι αυτά, είναι πολλά;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα με κράζετε που σκέφτομαι και TN, και εγώ δύσκολα σκέφτομαι για TN σε σχέση με IPS, αλλά τα 144 Hz, το G-Sync αλλά και τα καλά λόγια που έχω ακούσει για την ποιότητα των οθονών Asus, με έχουν βάλει σε σκέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...