Προς το περιεχόμενο

Αγορά οθόνης 4Κ, 27" τουλάχιστον ή μεγαλύτερη.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θες και αυτά τα χαρακτηριστικά και ips θα κυκλοφορησουν και αυτά τα 2 :  

απο την acer : http://us.acer.com/ac/en/US/content/model/UM.HB0AA.001

 

και απο ΑSUS: https://pcdiy.asus.com/2015/01/mg279q-wqhd-ips-120hz-gaming-monitor-ces-2105/#comments

 

απλά για τα συγκεκριμένα θα πρέπει να περιμένεις παραπάνω καιρό και αφού κυκλοφορυσουν γιατί τα παίρνουν σαν ζεστό ψωμάκι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν θες και αυτά τα χαρακτηριστικά και ips θα κυκλοφορησουν και αυτά τα 2 :  

απο την acer : http://us.acer.com/ac/en/US/content/model/UM.HB0AA.001

 

και απο ΑSUS: https://pcdiy.asus.com/2015/01/mg279q-wqhd-ips-120hz-gaming-monitor-ces-2105/#comments

 

απλά για τα συγκεκριμένα θα πρέπει να περιμένεις παραπάνω καιρό και αφού κυκλοφορυσουν γιατί τα παίρνουν σαν ζεστό ψωμάκι..

 

Φοβερή η Asus που θα βγει!!  Ξέρουμε πότε με το καλό και Ελλάδα;;;

Και η Acer τελευταία έχουν πάρα πολύ καλά χαρακτηριστικά και ωραίο design, αλλά δεν ξέρω.. κάπου διστάσω να προτιμήσω Acer από Asus ή Dell, που τις θεωρώ κορυφή τελευταία (κυρίως τις Dell, καθώς έχουν επενδύσει αρκετά πάνω στα Monitors εδώ και αρκετά χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου Μάιο λένε για την ASUS βάζω κανα μήνα+ μέχρι να έρθει Ελλάδα. Η ΑSUS δεν θα έχει G-sync όμως θα έχει adaptive sync και λογικά θα υποστηρίζει την τεχνολογία της AMD(freesync). προσωπικά περιμένω reviews για την ACER καθώς έχει οσα θα ήθελα και με το παραπάνω. 

τώρα για το ποια εταιρία είναι καλύτερη σχετικό είναι για εμένα το θέμα είναι ποια μου προσφέρει αυτό που θέλω και στην καλύτερη τιμή, και η ACER είναι πολύ καλή σε θέμα τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ!... Φαίνεται πολύ καλή, την σκέφτομαι σοβαρά, αν και δεν θα με χάλαγε και η ίδια στις 30"!!! :)

 

Από response time πως πάει;  Δεν θέλω καθόλου ghosting και άλλα τέτοια ενοχλητικά effects στα παιχνίδια.

Αυτή την στιγμή έχω την Eizo HW2441W για να καταλάβεις και ενώ είναι γενικά εξαιρετική σαν οθόνη όσο αφορά ποιότητα κατασκευής, χρώματα, κτλ., στα παιχνίδια που πάνε γρήγορα δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος, είναι μέτρια εώς κουραστική κάποιες φορές.

 

Πιστεύω πως CPU (Core i7 3770K. 3.5 GHz) και PSU (Corsair 1200W) είμαι καλλυμένος. Ίσως να πάρω κάποια στιγμή και μια καλύτερη κάρτα γραφικών από την GTX580 που έχω τώρα.

 

Ταινίες 4Κ δεν υπάρχουν πολλές ακόμη όντως, αλλά έχουν αρχίσει και βγαίνουν περισσότερες. Όπως και να χει, τι να πάρω τώρα σαν καινούρια οθόνη, πάλι Full HD να είναι μόνο; Δεν είναι καλύτερα να πάω στο κάτι πιο καινούριο και το κάτι παραπάνω από αυτό που είμαι τώρα (Eizo 2441W) ;;;

Καλα ρε παιδια,συγνωμη κιολας αλλα σοβαρα τωρα καθεστε και προτεινετε μερικοι 120 και 144Hz monitor σε ατομο που εχει την Gtx 580???

 

Όπως ανάφερα παραπάνω, δεν με ικανοποιεί ή τωρινή, έχει αρκετό ghosting και είναι πολύ κουραστική σε γρήγορα παιχνίδια. Οπότε αν πάρω άλλη, λέω να μην είναι μια από τα ίδια, με απλά καλύτερη απόκριση, να πάω σε κάτι πιο τελευταίας τεχνολογίας (4Κ, και όχι απλά μια άλλη full HD). Όσο αφορά την κάρτα γραφικών, ναι αυτό είναι ένα θέμα που θα πρέπει να σκεφτώ, αν παίζω παιχνίδια σε 4Κ. Αλλά πόσα είναι αυτά, είναι πολλά;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Πρωτα αποφασισε εσυ τι χρηση θες να κανεις με το Monitor για να ξερουμε και εμεις,και αν ειναι για παιχνιδια πες μας ποια παιχνιδια παιζεις κυριως γιατι ακρη με αυτα που γραφεις δεν βγαζουμε. Επισης τι παει να πει ποσα παιχνιδια θα παιζεις σε 4κ,οτι παιχνιδι βαζεις απο το Lol μεχρι πχ και το GTA σε 4κ θα τα παιξεις,γιαυτο αλλωστε αγοραζεις το συγκεκριμενο Monitor.Αν θες να τα παιζεις τα παιχνιδια σε χαμηλοτερη αναλυση,απλα παρε αντιστοιχο Monitor.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έθεσα το θέμα για 144Hz αρχικά, δεν μου πρότεινε κανείς άλλος. Γνωρίζω ότι χρειάζομαι καλύτερη κάρτα γραφικών για να μπορώ να παίξω καλά σε 4Κ, απλά σκεφτόμουν να μοιράσω λίγο το κόστος αγοράζοντας πρώτα ένα καλό 4K monitor, τις ίντσες τις σκέφτομαι ακόμη, θα παίξει ρόλο αν υπάρχει τελικά καλή ποιότητα σε 30"+ και δεν γίνεται "διαστημική" η τιμή, διαφορετικά στις 27" και με πολύ καλή ποιότητα και πιο "ανεκτή" τιμή. Και μετά από 1-2 μήνες θα πάρω και καλύτερη κάρτα γραφικών, π.χ. GTX 780,  ίσως και 980 αν βρω σε κάποια καλή προσφορά εκείνη την στιγμή.

Διευκρίνισα ότι με την οθόνη που έχω προφανώς και δεν είναι καλά τα Hz, σίγουρα και ένα Display port θα αυξήσει σημαντικά την ποιότητα απόκρισης, οπότε ακόμη και αν δεν γράφω ποια παιχνίδια θέλω να παίξω, νομίζω είμαι σαφής τι ζητάω. Τελοσπάτων, εκτός από Fifa και ΝΒΑ 2K15, μου αρέσει κάθε παιχνίδι τύπου Battlefield 4, Far Cry, Max Payne, Fear, κτλ. Δεν γνωρίζω είναι αλήθεια αν όλα υποστηρίζουν αναλύσεις 4Κ, αλλά τελικά θέλω να παίξω και σε 4Κ όπου και όταν είναι δυνατόν, χωρίς να σημαίνει ότι με χαλάει να παίζω και σε Full HD, όπου και όταν δεν υποστηρίζεται 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί ευκαιρίας θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι ώστε να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.

Αν θα αγοράσω μια οθόνη 4Κ ανεξαρτήτου μάρκας και ο ιντσών,θα μπορέσει το μηχάνημα που έχω να παίζει 4Κ games?

Το μηχάνημα μου αποτελείτε από τα εξεις:

Cpu-I5 3470,8gb ram 1600 mhz,psu 1200 watt,sapphire r9-290 4gb 512 bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έθεσα το θέμα για 144Hz αρχικά, δεν μου πρότεινε κανείς άλλος. Γνωρίζω ότι χρειάζομαι καλύτερη κάρτα γραφικών για να μπορώ να παίξω καλά σε 4Κ, απλά σκεφτόμουν να μοιράσω λίγο το κόστος αγοράζοντας πρώτα ένα καλό 4K monitor, τις ίντσες τις σκέφτομαι ακόμη, θα παίξει ρόλο αν υπάρχει τελικά καλή ποιότητα σε 30"+ και δεν γίνεται "διαστημική" η τιμή, διαφορετικά στις 27" και με πολύ καλή ποιότητα και πιο "ανεκτή" τιμή. Και μετά από 1-2 μήνες θα πάρω και καλύτερη κάρτα γραφικών, π.χ. GTX 780,  ίσως και 980 αν βρω σε κάποια καλή προσφορά εκείνη την στιγμή.

Διευκρίνισα ότι με την οθόνη που έχω προφανώς και δεν είναι καλά τα Hz, σίγουρα και ένα Display port θα αυξήσει σημαντικά την ποιότητα απόκρισης, οπότε ακόμη και αν δεν γράφω ποια παιχνίδια θέλω να παίξω, νομίζω είμαι σαφής τι ζητάω. Τελοσπάτων, εκτός από Fifa και ΝΒΑ 2K15, μου αρέσει κάθε παιχνίδι τύπου Battlefield 4, Far Cry, Max Payne, Fear, κτλ. Δεν γνωρίζω είναι αλήθεια αν όλα υποστηρίζουν αναλύσεις 4Κ, αλλά τελικά θέλω να παίξω και σε 4Κ όπου και όταν είναι δυνατόν, χωρίς να σημαίνει ότι με χαλάει να παίζω και σε Full HD, όπου και όταν δεν υποστηρίζεται 4Κ.

Μια χαρα υποστηριζουν 4κ τα παιχνιδια που λες,βεβαια μην περιμενεις τρελες διαφορες στα γραφικα. Εγω πχ δοκιμασα το Pro σε 2560x1440 και τα γραφικα του πραγματικα εχουν μεινει πισω σε εποχες Ps3 ακομα.

 

Για τα παιχνιδια που παιζεις δεν σου χρειαζονται τα 144hz της Asus Rog αυτο ειναι το σιγουρο,μη σου πω γενικα δεν σου χρειαζονται τα Hz που κοιτας. Καλυτερα να κοιταζες θα ελεγα την Dell πιο πισω που σου ειχε αναφερθει ή καποια παρομοια σε 4κ. 

 

Τελος να ξερεις οτι ακομα και η ακριβοτερη 980 των 600ευρω δεν αρκει για να μπορεις να παιζεις ολους τους τιτλους σε 4κ(μιλαω για τα πιο βαρια παιχνιδια φυσικα,και μιλοντας για ρυθμισεις σε High,very high και να εχεις σταθερα Fps).

 

Ξανασκεψου θα ελεγα τι ακριβως ζητας απο ενα Monitor με βαση τα games που παιζεις καθως οσο και πιο Smooth να φενονται στα monitor των 144hz μην ξεχναμε οτι παραμενουν απλες μεταφορες απο τις κονσολες.

Επί ευκαιρίας θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι ώστε να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.

Αν θα αγοράσω μια οθόνη 4Κ ανεξαρτήτου μάρκας και ο ιντσών,θα μπορέσει το μηχάνημα που έχω να παίζει 4Κ games?

Το μηχάνημα μου αποτελείτε από τα εξεις:

Cpu-I5 3470,8gb ram 1600 mhz,psu 1200 watt,sapphire r9-290 4gb 512 bit.

Προφανως και θα μπορεσει να τρεξει σε 4κ παιχνιδια αναλογα παντα για ποια παιχνιδια μιλαμε,και σε τι απαιτησεις θες να παιξεις.

 

Για να γινω πιο συγκεκριμενος να ενα παραδειγμα ενως Gaming PC για 4K αν θες να παιξεις παιχνιδια τυπου Wow,Starcraft 2 κλπ για να παρετε μια ιδεα τι ακριβως εννοω οτι εξαρταται παντα και το παιχνιδι,μετα το 6περιπου λεπτο εχει και γραφηματα που δειχνει ακριβως πως παταει η συγκεκριμενη καρτα του video που ειναι η R9 285,που ειναι πιο αδυναμη απο τις καρτες που αναφερθηκαν παραπανω οπως 980 και R9 290

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια παιχνίδια δηλαδή, για να καταλάβω, χρειάζονται 144Hz; Αν δεν φτάνει και η 980 για κάποια παιχνίδια, τότε απλά δεν υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο για την ώρα! :)

Σχετικά με τα παιχνίδια σε κονσόλες, πιστεύεις ότι είναι ανώτερα δηλαδή σε σχέση με τα αντίστοιχα σε PC; Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας. Θυμάμαι να έχω διαβάσει σε reviews κάποιων παιχνιδιών ότι το PC version είναι καλύτερο από της κονσόλας, ιδιαίτερα όσο αφορά την ποιότητα της εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια παιχνίδια δηλαδή, για να καταλάβω, χρειάζονται 144Hz; Αν δεν φτάνει και η 980 για κάποια παιχνίδια, τότε απλά δεν υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο για την ώρα! :)

Σχετικά με τα παιχνίδια σε κονσόλες, πιστεύεις ότι είναι ανώτερα δηλαδή σε σχέση με τα αντίστοιχα σε PC; Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας. Θυμάμαι να έχω διαβάσει σε reviews κάποιων παιχνιδιών ότι το PC version είναι καλύτερο από της κονσόλας, ιδιαίτερα όσο αφορά την ποιότητα της εικόνας.

Τα παιχνιδια που επωφελουνται απο τα παραπανω Hz ειναι κυριως τα Fps. Παρολα αυτα σκεψου οτι συμφορουμιτης με Monitor 1920x1080 για να μπορεσει στο BF4(το οποιο ειναι και παιχνιδι 1.5χρονο τωρα που βγηκε)να πιασει τα παραπανω Frames σταθερα στο Multiplayer,με τις αναλογες ρυθμισεις σε High/very high κλπ εχει 2xR9 290.

 

Δεν καταλαβες τι εννοω. Στο Pc τα τελευταια χρονια επικρατει αυτο που λεμε οτι παιζουμε αθλια Console ports.Δηλαδη ενω απολαμβανουμε τα περισσοτερα παιχνιδια μιας και βγαινουν ταυτοχρονα και σε Pc και σε κονσολες,παρολα αυτα τα παιχνιδια αυτα δεν αξιοποιουν το Hardware των Pc,που ειναι πολλες φορες καλυτερο απο αυτο των κονσολων.Και το αποτελεσμα ειναι οτι ορισμενα παιχνιδια δειχνουν στο pc ελαχιστα καλυτερα απο οτι στις κονσολες. Μονο θετικο που πραγματικα εχει το Pc ειναι οτι υποστηριζει αναλυσεις απο 1080p και πανω,ενω οι κονσολες ακομα και το 1080P δεν το εχουν σιγουρο,και επισης στο pc μπορεις να πετυχεις το Smooth των 60frames σε σχεση με τις κονσολες που και εκει τα πραγματα ειναι τραγικα σε αρκετα παιχνιδια και περιοριζονται στα 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είπα να ψάξω λίγο παραπάνω μήπως βρω καμιά πολύ αξιόλογη 30" και πάνω, αλλά μετά λύπης διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει, εφόσον μάλιστα μου είπατε ότι η Dell UP3214Q είχε διαπιστωθεί να έχει προβλήματα και η Samsung S34E790C (κυρτή 34") μου φαίνεται λίγο υπερβολική, δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζεται από games και εφαρμογές και επίσης φαντάζομαι θα θέλει ακόμη καλύτερη GPU αφού η ανάλυσή της ξεπερνάει τα "κλασσικά" 4Κ.  Έχετε να μου προτείνετε κάποια πολύ αξιόλογη σε 30" και πάνω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναλυση της συγκεκριμενης Samsung δεν ειναι μεγαλυτερη απο 4Κ αλλα μικροτερη σχεδον κατα το μισο!

Οριστε μια πραγματικη 4Κ οθονη (4096x2160) για την οποια εχω ακουσει πολυ καλα λογια:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναλυση της συγκεκριμενης Samsung δεν ειναι μεγαλυτερη απο 4Κ αλλα μικροτερη σχεδον κατα το μισο!

Οριστε μια πραγματικη 4Κ οθονη (4096x2160) για την οποια εχω ακουσει πολυ καλα λογια:

 

 

Ενδιαφέρουσα πρόταση, αν και με μπερδεύει λίγο ο τύπος που κάνει την παρουσίαση, καθώς στην αρχή λέει ξεκάθαρα ότι δεν είναι gaming monitor, με ότι συνεπάγεται αυτό (π.χ. κακό response time, refresh rate, κτλ.) και στην συνέχεια δείχνει μια φωτογραφία με 3 τέτοιες οθόνες η μία δίπλα στην άλλη, που χρησιμοποιούνται για gaming!!

 

Για τις Ultra Wide ποια είναι η γνώμη σου; 

Ποια η γνώμη και των υπόλοιπων εδώ στο forum (για τις Ultra Wide);

 

Με μπέρδεψε που στην παρουσίαση προτείνει και τις 34" (π.χ. LG 34UC97) αν θέλουμε να έχουμε Native resolution...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

χετε να μου προτείνετε κάποια πολύ αξιόλογη σε 30" και πάνω;

Ευχαριστώ.

από πλευράς VFM πας σε 32" Acer και Benq...

 

οι 34" δεν είναι "4Κ"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζει κανείς μαγαζί/μαγαζιά, που να έχουν μια έκθεση της προκοπής με μεγάλες και ποιοτικές οθόνες σαν αυτές που συζητάμε στο topic εδώ;;;

Πιστεύω είναι σημαντικό να δεις και με το δικό σου μάτι αυτό που προτίθεσαι να αγοράσεις, ιδίως όταν πρόκειται για ακριβές αγορές. Τουλάχιστον αν είναι να τα "σπρώξεις" λίγο περισσότερο να λες μετά τουλάχιστον ότι άξιζε τα λεφτά της, και να μην έχεις σκέψεις του τύπου "ε δεν είναι και κάτι τόσο ιδιαίτερο για τόσα που έδωσα".


από πλευράς VFM πας σε 32" Acer και Benq...

οι 34" δεν είναι "4Κ"...

 

Αγαπητέ μπορεί να έχεις δίκιο, να είναι αξιόλογες τελικά, αλλά όταν ακούω Acer ή Benq και value.... κάπου "ξύνομαι"!... Από Eizo να πάω σε σκέτη φτήνια;;  Πόσο μάλλον όταν συγκρίνουμε με παραδοσιακές δυνάμεις με εμπειρία και ιστορία μεγάλη σε panel οθονών και τηλεοράσεων, όπως οι Dell, Samsung, LG, Asus (λιγότερο από τις προηγούμενες, αλλά τα τελευταία χρόνια έχει κάνει "άλματα").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν θες 32αρι Eizo, πρέπει να δώσεις 2000 euro...

 

https://www.skroutz.gr/s/5793482/Eizo-FlexScan-EV3237.html

 

μετά τις 2 που ανέφερα πας σε

 

https://www.skroutz.gr/s/5863308/LG-31MU97.html

https://www.skroutz.gr/s/6319641/Asus-PA328Q.html

 

η Benq πάντως δεν είναι φτήνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...