Προς το περιεχόμενο

Αγορά οθόνης 4Κ, 27" τουλάχιστον ή μεγαλύτερη.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης 28" 4Κ είναι no-go, θέλει 32"+  ενώ η  40" Phillips BDM4065UC ιδανική, μιας και με το scaling δεν χάνεις το real estate που σου παρέχει θεωριτικά η 4Κ ανάλυση, όπως γίνεται με τις 28"

Η οποία Phillips BDM4065UC δυστυχώς έφυγε πολύ γρήγορα από την ελληνική αγορά...κρίμα και με είχε ψήσει. Και γω πάντως θεωρώ τις 27-28'' πολύ λίγες για 4Κ, θέλει τουλάχιστον 32''.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά μάλλον καταλλήγω στην Asus PA328Q.

Πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω ότι θέλω μια οθόνη 4Κ που να τα κάνει όλα όσο το δυνατόν καλύτερα, όχι μόνο για gaming, αλλά σίγουρα πολύ καλή ΚΑΙ για gaming.

 

Ξεκολλήστε με την GTX580 μου, εννοείται ότι θα πάω και για καινούρια κάρτα γραφικών, αν όχι αμέσως μαζί με την αγορά της οθόνης, τότε πολύ σύντομα. Και εδώ θα ήθελα πάλι την βοήθειά σας, για να μην ανοίγω άλλο thread: Είμαι ανάμεσα στις GTX780 και GTX970 (που είναι και οικονομικότερη). Στο ακόλουθο site βλέπω ότι η 970 είναι ίσως και καλύτερη στο θέμα να "σηκώνει" περισσότερο τις αναλύσεις των 4Κ οθονών, αν και υπολείπεται μάλλον σε κάποιους άλλους τομείς: http://www.hwcompare.com/18046/geforce-gtx-970-vs-geforce-gtx-780/

Θα ήθελα την γνώμη σας ανάμεσά τους.

Ποτέ δεν παίρνω την τελευταία κάρτα γραφικών που υπάρχει (GTX980 τώρα) γιατί θεωρώ πεταμένα τα λεφτά με την τιμή τους, καθώς σε λίγους μήνες όταν βγει η επόμενη (π.χ. GTX1080) η τιμή της τωρινής κορυφαίας θα πέσει δραματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4Κ και 970 είναι το αστείο του έτους. Δες τα προβλήματα που υπάρχουν με την 970 πρώτα όπως το ότι υποστηρίζει κανονικά μόνο 3,5GB και μόλις πιάσεις τα 3,6 ξεκινά η παράνοια (της Nvidia). Αλλά ακόμα και μόνη 980 πάλι δεν είναι αρκετή για 4Κ. (και με τα λεφτά που έχουν αγοράζεις 295Χ2 στην Αγγλία).

 

Για 4Κ στην υπάρχουσα και επόμενες δύο σειρές κάρτων γραφικών μην περιμένεις single core GPU να τις σηκώσει. Ίσως η 390Χ αλλά κάτσε να την δούμε πρώτα. Χρειάζεσαι δύο, και κάνε σταυρό τα παιχνίδια που παίζεις να υποστηρίζουν SLI/CF. Ίσως οι επόμενες σειρές καρτών μετά τα μέσα του 2016 να μπορούν να σηκώσουν επάξια την 4Κ ανάλυση.

 

Επίσης θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για GSync (Nvidia) ή Freesync (AMD) υποστήριξη στο monitor, μιας και το θεωρώ πλέον απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4Κ και 970 είναι το αστείο του έτους. Δες τα προβλήματα που υπάρχουν με την 970 πρώτα όπως το ότι υποστηρίζει κανονικά μόνο 3,5GB και μόλις πιάσεις τα 3,6 ξεκινά η παράνοια (της Nvidia). Αλλά ακόμα και μόνη 980 πάλι δεν είναι αρκετή για 4Κ. (και με τα λεφτά που έχουν αγοράζεις 295Χ2 στην Αγγλία).

 

Για 4Κ στην υπάρχουσα και επόμενες δύο σειρές κάρτων γραφικών μην περιμένεις single core GPU να τις σηκώσει. Ίσως η 390Χ αλλά κάτσε να την δούμε πρώτα. Χρειάζεσαι δύο, και κάνε σταυρό τα παιχνίδια που παίζεις να υποστηρίζουν SLI/CF. Ίσως οι επόμενες σειρές καρτών μετά τα μέσα του 2016 να μπορούν να σηκώσουν επάξια την 4Κ ανάλυση.

 

Επίσης θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για GSync (Nvidia) ή Freesync (AMD) υποστήριξη στο monitor, μιας και το θεωρώ πλέον απαραίτητο.

Gsync και Freesync για να περιοριζεσαι στο τι καρτα θα αγορασεις ειναι απαραιτητο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το G-Sync όμως δεν απαιτεί οθόνη ΤΝ;

Παρεπιπτόντως, το G-Sync δεν σε περιορίζει τόσο στην κάρτα που θα αγοράσεις αλλά κυρίως στην οθόνη και το χειρότερο στο panel, που μάλλον πρέπει να είναι TN, με τα γνωστά μεινεκτήματα σε σχέση με τα IPS.

Επεξ/σία από Kostas75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Μετά από καιρό και επειδή βαρέθηκα να περιμένω την "τέλεια" οθόνη και κυρίως τις HBM κάρτες να κυκλοφορήσουν περισσότερο και με τουλάχιστον 8GB, αποφάσισα να προχωρήσω ίσως σε μια αγορά.  Σκέφτομαι την Dell UltraSharp 3415W, που είναι IPS, με καλό response time GtG, προτείνεται σαν gaming monitor, αλλά και για γενικότερη χρήση.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) Θα μπορώ να δω τις mkv, 720p και 1080p ταινίες μου, χωρίς πρόβλημα;  Εννοώ χωρίς κάποιο θέμα λόγω του ότι δεν βλέπω την ταινία σε native 4K resolution, καθώς και γιατί δεν ξέρω αν οι ταινίες είναι ΟΚ σε Ultra Wide, από την άποψη να μην αφήνονται κενά δεξιά και αριστερά στην οθόνη ή να μην "στρεσάρεται" η εικόνα για να πιάσει όλη την οθόνη με αποτέλεσμα παραμόρφωση κτλ.

 

2) Αν αγοράσω αρχικά μία GTX970, θα μπορώ να παίξω με low χαρακτηριστικά σε 4Κ, καθώς και κανονικά, με όλα στο FULL σε Full HD;  Στο Full HD μπορεί να έχω παραμορφώσεις στην εικόνα λόγω μη native;;;

 

3) Προτείνετε GTX970 ή να πάω σε Fury X HBM, ακόμη και που είναι μόνο 4GB για την ώρα;;;

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τέλεια οθόνη αυτή τη στιγμή θα έλεγα πως είναι η Asus PG279Q εφόσον έχεις το budget.

 

Θα ήταν κρίμα να πάρεις 4k οθόνη και να παίζεις παιχνίδια στα low ή ακόμη και να ρίχνεις την ανάλυση σε full HD. Γενικά μια οθόνη δείχνει πολύ χειρότερα αν δεν βρίσκεσαι στη native ανάλυση της. Δοκίμασε να κατεβάσεις την ανάλυση στο δικό σου Monitor και θα δεις πόσο άσχημο θα φαίνεται.

 

Επίσης η fury x είναι τελείως anti-value for money κάρτα. Καλύτερα να κοιτάξεις τις κορυφαίες της σειράς r9 300. Για ικανοποιητικο 4k Gaming ακόμη και μια 980 ti δεν ικανοποιεί. Είναι νωρίς για αυτην την ανάλυση και καλύτερα να κοιτάξεις σε 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κωστα καλημερα. Η Dell δεν ειναι κακη οθονη, το αντιθετο μαλιστα. Διαβαζοντας ομως το ποστ σου και βλεποντας οτι δε σε ενδιαφερει πρωτιστως η επαγγελματικη χρηση, θα ελεγα, οπως και ο naruto, οτι δε χρειαζεται να παρεις 4Κ. Οι 1080p ταινιες και παιχνιδια κανουν αριστο scaling σε 4Κ oθονη καθως ειναι ακριβες πολλαπλασιο, αλλα δεν κερδιζεις κιολας κατι για να δικαιολογησεις το αυξημενο κοστος. Επιπλεον τα παιχνιδια σε 4Κ αναλυση σε lcd monitors ειναι gimmick, η λεπτομερεια χανεται απο το sample and hold blur.

ΕDIT: Συγκεκριμενα η Dell δεν ειναι καν 4Κ, ειναι πεπλατισμενη 27αρα με ενδιαμεση αναλυση.

http://www.displaywars.com/34-inch-21x9-vs-27-inch-16x9

Μην περιμενεις λοιπον αριστο scaling σε 1080p. Aν η βασικη χρηση ειναι το gaming και οχι επαγγελματικη, τα 144Ηz και οι Sync techs και τα παραπανω fps της μικροτερης αναλυσης ειναι πιο χρησιμα απο το εξτρα πλατος.

 

Πιο συγεκριμενα με τις ερωτησεις σου.

 

1) Aναλογα με το φορματ της ταινιας θα κανει καλο scaling η οχι τοσο καλο, αλλα γενικα δε θεωρειται προβλημα με το καταλληλο software.

 

2) Θα γινεται καλο scaling, αλλα οπως ειπαμε ειναι τζαμπα εξτρα κοστος αν το gaming ειναι ο σημαντικοτερος σκοπος. Η PG279Q ή η XB271HU αποτελουν καλυτερες λυσεις οσον αφορα τις ακριβες οθονες, καθως εχουν 144Hz και G-Sync, ενω η μικροτερη αναλυση θα επιτρεψει περισοτερα fps. Με 970 θα παιζεις σε full hd, οχι 4K, εκτος και αν πραγματι τα εχεις ολα στο low, που δεν εχει νοημα ομως. ΕDIT: Συγκεκριμενα οσον αφορα την Dell, καλο ειναι να παιζεις στην native αναλυση, οπου και χρειαζεσαι μεγαλυτερη καρτα απο την 970, η 980ti ειναι ιδανικη, αλλα αν το budget ειναι περιορισμενο και η r9 nano θα κανει καλη δουλεια. Οριακα θα μπορουσα να δω και την 390Χ, με πολλες υποχωρησεις ομως (την 980 δεν την αναφερω, πολυ ακριβη καινουρια).

 

4) Γιατι οχι μια 980ti? Ειναι λιγο ακριβοτερη, αλλα εισαι ηδη διατεθειμενος να δωσεις πολλα χρηματα. Και ο συνδυασμος 970 + 1440p παντως ειναι αποδεκτος, αν και οχι ιδανικος.

Επεξ/σία από XMorsX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και ειδικά εσένα XMorsX για την αναλυτική σου απάντηση σε όλα μου τα ερωτήματα.

 

Τελικά δεν θα προχωρήσω με την Dell U3415W.  Μου φαίνεται εξαιρετική και ποιοτική οθόνη, αλλά δεν θέλω να έχω μπάρες αριστερά και δεξιά μιας ταινίας (https://lesterchan.net/blog/2015/02/27/dell-ultrasharp-u3415w-34-curved-monitor-review/).  Εξάλλου ακούγεται ότι υπάρχει πρόβλημα και με πολλά games σε ultra wide και όχι πολύ support σε αυτές τις διαστάσεις γενικά.

 

Οπότε πάλι από την αρχή στο ψάξιμο.

Εκτός από την Asus PA328Q που την έχω πάντα υπόψη μου, σκέφτομαι και τις ακόλουθες:

Samsung U32E850R  (Freesync)
Dell UltraSharp UP3216Q
Samsung U32D970Q

Ίσως να περίμενα λίγο και για την Dell UP3017Q (4K OLED), αλλά φοβάμαι το άλυτο ακόμη πρόβλημα με το burn-in.

 

Θέλω να πάω τελικά σε 30" και πάνω, γιατί δεν πιστεύω ότι θα έχει αξία και κυρίως διαφορά μεγάλη να πάω από 24" που είμαι τώρα με την εξαιρετική (για την εποχή της) Eizo HD2441W, στις 27". Και κατά προτίμηση σε 4Κ, καθώς θέλω να μπορώ να δω πλέον και 4K περιεχόμενο, και ας είναι και λίγο περιορισμένο, αλλά όποτε μπορώ, τότε θέλω να έχω την δυνατότητα.

 

Ακούω και πολλά τρελά για τις 4Κ αναλύσεις, ότι χρειάζεται οθόνη τουλάχιστον 39", αν και δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί υπάρχει πρόβλημα στις 30" ή στις 32". Αν μπορείτε εξηγήστε μου, καθώς και εσείς πόσες ίντσες προτείνετε για 4Κ οθόνη. Πάντως 39" και γενικά όσο φτάνουμε και ξεπερνάμε τις 40", θεωρώ ότι είναι υπερβολικό και κυρίως κουραστικό για οθόνη. Τηλεόραση ωραίες είναι οι πολλές ίντσες για ταινίες, ντοκιμαντέρ, αθλητικά, κτλ., ακόμη και.. 100" !!  Αλλά οθόνη είναι κουραστικό και μη πρακτικό πιστεύω να έχεις τέτοια μεγέθη. Μέχρι 32", άντε 34"-36" είναι ΟΚ, παραπάνω όμως δεν είναι για οθόνη υπολογιστή, που κάνεις και πολλά άλλα πράγματα εκτός από το να βλέπεις ταινίες και να παίζεις παιχνίδια.

 

Είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις φυσικά εκτός από τις παραπάνω οθόνες που έχω υπόψη μου, αρκεί να είναι 30" και πάνω και 4Κ, όπως είπα, αλλά καλύτερα και να μην τρελαθούμε και πάμε σε πολλές παραπάνω ίντσες από 34", ή 36".

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κώστα καλημέρα. Αν πάρεις 4Κ οθόνη να πάρεις 32". Είναι καλό μέγεθος, αν και σίγουρα θα τα βλέπεις όλα μικρα. Δεν υπάρχουν καλύτερες μεγαλύτερες 4K οθόνες όμως, μετά πας σε τηλεοράσεις.

 

Οι καλύτερες συνολικά είναι οι benq bl3210pt και philips bdm2705up. Ή samsung u32e850r είναι σχεδόν τόσο καλη όσο οι προηγούμενες, αλλά συνήθως είναι σημαντικά φθηνότερη και έχει και freesync. Υπόψιν ότι το freesync της όμως είναι πολύ περιορισμένο καθώς δεν επιτρέπει το frame compensation. Θα μπορούσες να δοκιμασεις να το μεγαλώσεις με το cru, αλλά τα περιθώρια για βελτίωση είναι μικρά. Όπως και να έχει, αυτές οι τρεις είναι οι καλύτερες λύσεις σου.

 

Η asus ειναι καλη αλλα χειροτερη, πρεπει να την βρισκεις πολυ φθηνοτερα για να την προτιμησεις. Οι άλλες που αναφερεις είναι wide gamut και απευθύνονται σε επαγγελματίες, ειδικά ή Samsung είναι απαισια για την κατηγορία της.

Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XMorsX και πάλι σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Τι εννοείς "wide gamut";  Ότι έχουν κάποιο πρόβλημα;  Οπότε να υποθέσω ότι και την Dell UltraSharp UP3216Q την θεωρείς κακή επιλογή;

 

H ΒenQ BL3210PT δεν είναι Full 4K, καθώς έχει χαμηλότερη ανάλυση (http://monitors.reviewed.com/products/benq-bl3210pt/specs). Οπότε την αποκλείω.

 

Την philips bdm2705up με Google search δεν την βρίσκω. Και αν υπάρχει, μάλλον παραπέμπει σε μοντέλο 27" (2705).  

Μήπως εννοούσες την BDM3275UP (http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/cpindex.pl?ctn=BDM3275UP/00&hlt=Link_Overview&scy=CZ&slg=AEN) που είναι 32";

Φαίνεται να έχει καλά specs, είναι IPS και έχει σχετικά καλό GtG response time σαν SmartResponse:  http://www.philips.gr/c-p/BDM3275UP_00/brilliance-4k-ultra-hd-lcd-display-with-multiview/specifications

Δεν είναι όμως ούτε G-Sync, ούτε Freesync, οπότε μου κάνει για επίπεδο Asus PA328Q, και αμφιβάλλω λίγο ότι θα είναι και καλύτερη αυτή η Philips της Asus PA328Q.

 

Επίσης, μιας και ανέφερες τις Philips, υπάρχει και μοντέλο 4K monitor (όχι τηλεόραση) στις 40"!  Το BDM4065UC, που είναι όμως VA LCD, όχι IPS (http://www.philips.com.au/c-p/BDM4065UC_75/brilliance-led-backlit-lcd-display/specifications), οπότε όχι καλύτερα.

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ τις Philips περισσότερο από π.χ. Dell, Samsung, Asus, που τα τελευταία χρόνια έχουν πολύ καλύτερο όνομα σαν οθόνες (και σαν ποιότητα).  Επίσης, είμαι λίγο επιφυλλακτικός για την ποιότητα κατασκευής των Philips, γιατί για τις τηλεοράσεις δεν έχω και την καλύτερη άποψη τα τελευταία χρόνια, σε 2 παιδιά που ξέρω, τους είχε χαλάσει η "πλακέτα" μετά από 1 χρόνο χρήσης περίπου, ίσως και λιγότερο, και χρειάστηκε να την αντικαταστήσουν, περιμένοντας μάλιστα να έρθει από Ιταλία, κάτι που τους άφησε χωρίς κυρίως τηλεόραση στο σπίτι για περίπου 15-20 μέρες!  Αυτό πριν περίπου 6-8 χρόνια.  Δηλαδή σκέφτομαι και κακή ποιότητα κατασκευής και κακή εξυπηρέτηση.  Δεν ξέρω αν τα πράγματα είναι καλύτερα στις οθόνες από τις τηλεοράσεις και δεν ξέρω αν μετά από τόσα χρόνια η Philips έχει βελτιώσει την ποιότητα ή/και την εξυπηρέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι wide gamut καλύπτουν μεγαλύτερο color space από το srgb, οπότε αν δε τις χρησιμοποιείς με color managed προγράμματα δείχνουν ανακριβή και υπερκορεσμένη χρώματα. Συνήθως έχουν srgb mode, αλλά οι περισσότερες αποδίδουν χειρότερα σε αυτό από ότι οι οθόνες που καλύπτουν μόνο το srgb. Ανάλογα την οθόνη, μπορεί να έχουν και αλλά μειονεκτήματα, όπως ή ακριβή samsung που έχει και πολύ μεγάλο input lag. Ή dell ίσως να μην είναι κακή, αλλά είναι πολύ νέα και δε χρειάζεται επιπλέον να πληρωσεις για feature που ενδέχεται να σε δυσκολέψει. Edit: οι wide gamut έχουν περισσότερο glow από τις μη wide gamut.

 

Μην απορρίπτεις την benq για αυτό το λόγο. Οι περισσότερες 4Κ οθόνες είναι έτσι, ή διάφορα στο real estate είναι μικρή, και ή συγκεκριμένη ανάλυση κάνει και 1:1 mapping με τα 1080p, οπότε κάνει άριστο scaling από τα 1080p.

 

Ναι, εννοουσα τη philips που βρήκε, το αλλο όνομα ήταν λάθος. Σαν οθόνη είναι ίδια με την benq ουσιαστικά, που σημαίνει πολύ καλή σε όλους τους τομείς.

 

Προσπάθησε να ξεπεράσεις την προδιάθεση σου στις εταιρίες. Καμία δε βγάζει ιδιαίτερα ποιοτικές οθόνες, και ή ποιότητα της κάθε οθόνης εξαρτάται περισσότερο από το κόστος της και λιγότερο από την εταιρία που τη βγάζει. Ή dell έχει την καλύτερη εγγύηση, ή eizo την μεγαλύτερη, αλλά δε σημαίνει ότι βγάζουν καλύτερες οθόνες. Αυτό που πρέπει να προσέξει είναι να την αγοράσεις από κατάστημα με καλή πολιτική επιστροφή σε περίπτωση που σουβτυχει ελλατωματικο μοντέλο.

 

Το βασικότερο πλεονέκτημα των benq και philips από τις άλλες είναι ότι έχουν λίγο ελαφρύτερο coating, οπότε φαίνεται καλύτερα ή λεπτομέρεια του 4k. Εχουν και καλυτερη βαση, η benq τουλαχιστον. Οι δύο τους μαζί με τη samsung έχουν και καλύτερα color presets, αντιθεση, response time και input lag από τις υπόλοιπες. Δες και reviews από κάτω.

 

http://be.hardware.info/reviews/6086/zes-32-inch-ultra-hd-monitoren-review-serieus-aan-de-slag

http://www.digitalversus.com/lcd-monitor/benq-bl3201pt-p22555/test.html

http://www.prad.de/new/monitore/test/2015/test-benq-bl3201pt.html

http://www.digitalversus.com/lcd-monitor/philips-bdm3275up-p27673/test.html

 

Υποψιν, ή lg που βγάζει κορυφαία το hardware info είναι καλή αλλά είναι και αυτή wide gamut, οπότε δεν είναι καλή αγορά για οποίον δε το χρειάζεται.

Edit: η νεα Acer XB321HK πρέπει να είναι εξίσου καλή με την benq και philips, δηλαδή παρά πολύ καλή, και έχει και gsync. Ξέχασα να αναφερω ότι ή samsung πρέπει να έχει λίγο περισσότερο glow από τις benq, philips και τελικά και acer. Επίσης κάπου διάβασα ότι ή benq πλέον υποστηρίζει freesync, αν είναι έτσι τότε μαζί με την acer είναι οι καλύτερες επιλογές, ανάλογα την gpu σου, με την samsung να ακολουθεί.

Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε την Philips δεν την προτείνεις τελικά, λόγω απουσίας G-Sync ή Freesync, προτείνεις Acer και BenQ, εγώ αποκλείω την BenQ λόγω μη Full 4K (προσωπική επιλογή), οπότε μόνο Acer.  Μου λες να μην κολλάω στα brands, αλλά εκτός του brand κοιτάω και λίγο το παρουσιαστικό που έχει η οθόνη, να ταιριάζει λίγο καλύτερα στο γραφείο μου. Ακόμη και αν αγνοήσω λοιπόν το brand, η Acer το παρακάνει λίγο με αυτά τα κόκκινα ποδαράκια... αν δεν έχεις δει, δες φωτό και θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Τελοσπάντων, η αλήθεια είναι ότι εγώ θα ήθελα ιδανικά τις Asus ή Dell, 30" και πάνω, καλύτερα 32" και πάνω, όχι Ultra wide, με G-Sync (καθώς έχω μία προτίμηση και στην nVidia).

Δυστυχώς οι Asus δεν βγάζουν σε τόσες ίντσες με G-Sync και IPS, το ίδιο και οι Dell απ'όσο ξέρω.

Και στην λίστα που υπάρχει εδώ μόνο η Acer φαίνεται να είναι πιο κοντά στο "πακέτο" που ψάχνω:

http://www.pcgamer.com/the-freesync-and-g-sync-monitors-available-now/

 

Η λίστα είναι από 16 Dec 2015, δεν ξέρω αν εντωμεταξύ έχει βγει κάτι πιο καινούριο σε αυτές τις ίντσες που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για αυτό δεν προτείνω τη Philips, ή ben q είναι ίδια αλλά με freesync. Τώρα αν βρεις την philips σε πολύ καλή τιμή όμως μπορείς να την χτυπήσεις.

 

Έχε υπόψιν σου ότι όλες οι 4Κ οθονες που κοιταμε την ίδια ανάλυση έχουν, ελάχιστες είναι αυτές με "πραγματικό" 4Κ. Μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

 

Ναι καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς σου στην αισθητική της acer, τους μοιράζομαι. Αλλά οι επιλογές είναι περιορισμένες, και τελικά αυτές οι δυο-τρεις επιλογές είναι που ξεχωρίζουν ως κορυφαίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...