Προς το περιεχόμενο

Το YouTube πειραματίζεται με βίντεο 4K με 60 καρέ το δευτερόλεπτο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν παιζει σε 60fps τοτε τι μια χαρα παιζει; για 4k 60fps ειναι το θεμα.


http://www.ghacks.net/2014/05/10/enable-media-source-extensions-firefox/

 

Εδω λεει πως ενεργοποιουμε τα 4k στον Firefox

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχουν hw decoder. Και ο 3570 και 3770 και 4570 και ο 4770.

http://www.insomnia.gr/topic/564368-το-youtube-πειραματίζεται-με-βίντεο-4k-με-60-καρέ-το-δευτερ/?p=53899109

Και αν δεις στο site της Intel υποστηρίζει 100% Η264. Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται καθόλου cpu.

 

Μονο που το h.264 ειναι last year πλεον και ολα τα online streaming services θα βασιζονται σε hevc h.265 το οποιο ειναι πιο απαιτητικο και δεν το υποστηριζει σχεδον καμια καρτα γραφικων και κανενα ενσωματωμενο για 4Κ@60FPS.

 

εσύ δοκίμασες? :P

 

ΙΕ βγάζει επιλογή μέχρι 1080p60fps και Firefox δεν βγάζει καν για 60fps, μόνο o Chrome βγάζει όλες τις επιλογές...

 

Μια απο τα ιδια μονο στον chrome, προσπαθησα και να το κατεβασω καπως, αλλα δεν εβγαλα ακρη, ολα τα download tools μου δινουν μεχρι 720p, κατα τα αλλα μεχρι 1440p60fps παιζει καλα με εναν i5 3470 και εχω usage 50% και δειχνει να εχει usage και στην καρτα γραφικων (amd 7950) στα 4K@60fps o επεξεργαστης παει 90% και παιζει καρε καρε, η καρτα γραφικων ουτε που κουνιεται.

 

Θα ειχε ενδιαφερον να μαθουμε τι codec χρησιμοποιησε η google γιαυτο το video, αλλα μαλλον ειναι h.265.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που το h.264 ειναι last year πλεον και ολα τα online streaming services θα βασιζονται σε hevc h.265 το οποιο ειναι πιο απαιτητικο και δεν το υποστηριζει σχεδον καμια καρτα γραφικων και κανενα ενσωματωμενο για 4Κ@60FPS.

 

 

Μια απο τα ιδια μονο στον chrome, προσπαθησα και να το κατεβασω καπως, αλλα δεν εβγαλα ακρη, ολα τα download tools μου δινουν μεχρι 720p, κατα τα αλλα μεχρι 1440p60fps παιζει καλα με εναν i5 3470 και εχω usage 50% και δειχνει να εχει usage και στην καρτα γραφικων (amd 7950) στα 4K@60fps o επεξεργαστης παει 90% και παιζει καρε καρε, η καρτα γραφικων ουτε που κουνιεται.

 

Θα ειχε ενδιαφερον να μαθουμε τι codec χρησιμοποιησε η google γιαυτο το video, αλλα μαλλον ειναι h.265.

Το video είναι h264 για αυτό και έχω 0% cpu όταν το βλέπω με hw decoding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχαστικα τοσες μερες ..

 

το κατεβασα απο τορρεντ (4k/60 star citizen), το εβαλα να παιξει σε vlc, 50-80% ο cpu και ~34% η gpu

(fx6300 4.7ghz, hd7850)

επαιζε τζαμι χωρις ουτε 1 fps drop.

 

την gpu δεν μπορουν να την βαλουν στο παιχνιδι για τον player του youtube? τεραστια διαφορα το 1fps απο τα 60fps χωρις και με gpu.

 

γιατι ειναι λιγο τρελο να χρειαζεσαι 300-400€ cpu ενω θα μπορουσες να το παιξεις με 100€ gpu ανετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχαστικα τοσες μερες ..

 

το κατεβασα απο τορρεντ (4k/60 star citizen), το εβαλα να παιξει σε vlc, 50-80% ο cpu και ~34% η gpu

(fx6300 4.7ghz, hd7850)

επαιζε τζαμι χωρις ουτε 1 fps drop.

 

την gpu δεν μπορουν να την βαλουν στο παιχνιδι για τον player του youtube? τεραστια διαφορα το 1fps απο τα 60fps χωρις και με gpu.

 

γιατι ειναι λιγο τρελο να χρειαζεσαι 300-400€ cpu ενω θα μπορουσες να το παιξεις με 100€ gpu ανετα..

στο VLC κοιταξες τις ιδιοτητες βιντεο, να δεις αν οντως το παιζει στα 4κ/60fps...? 

 

γιατι εγω, κανα 2 που κατεβασα (απο youtube)  μου τα βγαζε 4Κ/29,97fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προσβαλλεις τωρα,

Μπορω να καταλαβω την διαφορα 30-60fps :mellow:

 

το τσεκαρα για 100% σιγουρια, 4k/60 fps

ρωταω.  δεν προσβαλω, καθως θεωρω οτι σε σταθερη ροη 30fps και πανω, εγω δυσκολα βλεπω διαφορα..! μπορει να φταιει το ματι μου (γεραματα..... :-D ), τι να κανω..? 

 

 

αν μπορεις, στειλε μου (σε ΠΜ) link για το 4Κ/60 βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα σε 3770κ παιζουν τελεια τα 4κ 60fps. Με αυτα που διαβαζα περιμενα οτι δεν... αλλα βρε παιδια πραγματικα παιζουν παρα πολυ καλα με 80% τον CPU. Εχω VDSL 50αρα δεν ξερω αν παιζει ρολο. Παντως ολα καλα  

:))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...