Προς το περιεχόμενο

007 - Spectre


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Gilmaru είπε

Το θέμα είναι ότι όπως έχει φανεί τελευταία, τελικά πολλοί θεωρούν το χρώμα του δέρματος βασικό κριτήριο ποιότητας. Βγήκε και η κουτσή Μαρία που δεν θυμάται καν καλά τα γεγονότα της Ιλιάδας και γκρινιάζει για τον μαύρο Αχιλλέα πιο πολύ από ότι γκρίνιαζε ποτέ κανείς για όλες τις παραποιήσεις στην πλοκή και τους χαρακτήρες σε προηγούμενες μεταφορές. Γιατί όπως φαίνεται στην πράξη κατά πολλούς η ψυχή του έργου του Ομήρου και η ποιότητά είναι στα ξανθά μαλλιά του Αχιλλέα, αλλιώς "πέφτει η ποιότητα". -sorry, offtopic-

Δεν έχω άποψη περί James Bond, as far as I can tell, ίσως όντως να είναι τόσο ρηχός σαν χαρακτήρας που η πεμπτουσία του να είναι η "καθαρά Βρετανική" του καταγωγή και εμφάνιση. 

Εγώ ψηφίζω μαύρη bisexual γυναίκα Bond με ροζ μαλλί και τατουάζ. :P

Ε τοτε ας παραποιησουμε τα παντα απο την ιστορια (γενικα) αλλα μετα να μην φωναζει κανενας οτι πχ. ο Αλεξανδρος ειναι Ελληνας (βαλτε οποιοδηποτε αλειωμενο ιστορικο παραδειγμα εδω το ιδιο κανει).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αναφέρεσαι στην Ιλιάδα, ο Όμηρος θεωρείς ότι προσπαθεί να εξιστορήσει ιστορικά γεγονότα με ακρίβεια στην Ιλιάδα;

Σημαντικά στοιχεία κάθε πολιτισμού που έχουν να κάνουν με το φανταστικό, από την μυθολογία, την θρησκεία, έως και τα λαϊκά παραμύθια, ανέκαθεν εξελίσσονταν με την "παραποίηση" από αφηγητή σε αφηγητή και από κοινωνία σε κοινωνία. Έτσι βλέπεις διαφορετικές εκδοχές μύθων, έτσι συναντούσες διαφορετικές εκδοχές λαϊκών παραμυθιών και έτσι βλέπεις ακόμη και θρησκείες να έχουν κοινά στοιχεία με άλλες θρησκείες που έχουν λειτουργήσει πολιτισμικά ως επιρροές. Κάποια στοιχεία μεταφέρονταν, κάποια άλλαζαν.

Την εμμονή ότι ντε και καλά πρέπει κάτι αφού γράφτηκε με έναν τρόπο να μένει ίδιο για πάντα δεν την καταλαβαίνω. Και είναι και αντικειμενικά κάτι αφύσικο, ακόμη κι αν πρόκειται για θρησκευτικό δόγμα. Και εδώ δεν μιλάμε καν για θρησκεία ή μύθο, μιλάμε για τον James Bond, lol.

Τώρα τα γούστα είναι άλλο θέμα, στον καθένα μπορεί να μην αρέσει το α ή το β, είτε πρόκειται για το original υλικό είτε για στοιχεία που αλλάζουν σε μεταφορές. Απλά είναι λίγο "ύποπτο", χωρίς να θέλω να την πω σε κάποιον συγκεκριμένα, το γεγονός ότι παρότι πάντα υπήρχαν παραποιήσεις σε κάθε είδους μεταφορές, αντιδράσεις όπως αυτές που συναντάς τώρα σε σχέση με μαύρους ηθοποιούς σε ρόλους χαρακτήρων που ήταν λευκοί στο original υλικό σπάνια συναντούσες.

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι ποιος σου πε οτι δεν εχουμε προβλημα με τις παραποιησεις των δικων μας εργων; επειδη δεν μιλαμε;

εγω ακομη περιμενω μια σωστη αξιοποιηση της ελληνικης μυθολογιας, διοτι η βασικη ιδεα οτι εχεις ενα ματσο θεους που κανουν οτι γουσταρουν εις βαρος των θνητων επειδη μπορουν και το κανουν, δεν εχει εξερευνηθει ποτε οπως πρεπει. τουλαχιστον στο σινεμα και την τηλεοραση, δεν ξερω για τη λογοτεχνια.

εχεις τον αλλο τον βασιλια των θεων που κερατωνει την γυναικα του και βιαζει αθωες θνητες κοπελες αβερτα,  οι οποιες τιμωρουνται και απο πανω,  και  αντι να παιξεις με αυτο που εχει ζουμι, να το εξερευνησεις, να το σχολιασεις, να δεις τι εχει να πει για τον ιδιο τον Ανθρωπο, τι πανε και γυριζουν τελικα; τον Rοck ως Ηρακλη. μαλιστα.

εδω απο τους δικους μας δεν περιμενω τιποτα, και καποιος να επιχειρησει να φτιαξει μια σωστη σειρα γυρω απο την ελληνικη μυθολογια, θα τον βγαλουν εθνικιστη οι μισοι, και προδοτη οι υπολοιπο, οποτε να παραπονεθουμε για ποιο πραμα; οτι ο Ηρακλης του Rock δεν ειχε μεγαλα ποντικια;

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Gilmaru said:

Εγώ ψηφίζω μαύρη bisexual γυναίκα Bond με ροζ μαλλί και τατουάζ

Αν δεν ξεκουμπώνουν σουτιέν με το "Bond...James Bond", καλύτερα να σταματήσουν να βγαίνουν ταινίες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αν δεν ξεκουμπώνουν σουτιέν με το "Bond...James Bond", καλύτερα να σταματήσουν να βγαίνουν ταινίες...

 

Bond.. *παυση* *hairflip*

 

source.gif

*raises eyebrow* ... Jane Bond. 

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευεις δηλαδη οτι θα ειχε κανει προβλημα αν οι 20κατι προηγουμενες ταινειες ειχαν γυριστει με μαυρο ηθοποιο θα ειχε κανεις προβλημα? Τα ιδια θα γραφαμε αν ειχαμ γυριστει ΟΛΕΣ ετσι και ξαφνικα γυριζοτανε η τελευταια με λευκο. Το ιδιο πραγμα ειναι. Και το rocky πχ να γυριζονταν remake και κανανε τον Apolo λευκο σκατα θα τα ηταν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, 4saken είπε

Καναν μια ταινια με καλους μαυρους και κακους ασπρους και ανακαλυψαμε την σκευωρια....

Για δεκαετιες ειχαμε το ακριβως αντιθετο αλλα δεν ηταν σκευωρια αλλα πραγματικοτητα ε?

https://www.huffingtonpost.com/entry/26-times-white-actors-played-people-of-color-and-no-one-really-gave-a-sht_us_56cf57e2e4b0bf0dab313ffc

Παρόλο που και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τηρείται η εθνική πιστότητα, ειδικά όταν αναφέρονται σε πραγματικά πρόσωπα ( και έχω ήδη δηλώσει σε αυτό το topic ότι θα ηθέλα να δω τον Elba στον ρόλο) το συγκεκριμένο άρθρο από τις δύο κύριες, είναι από τα πιο παραπλανητικά  και προπαγανδιστικά  άρθρα που έχω διαβάσει. Αναφέρει περιπτώσεις ταινιών του 30-40-50 που μόνο ένας χαζός θα ανέφερε ως παραδείγματα whitewashing. Τον mj  που ο ίδιος μεταμορφώθηκε σε λευκό. Επίσης αφού αναφέρει παράπονα για το ότι ο Νόα και ο Μωυσής αναπαραστάθηκαν από λευκούς ενώ θα έπρεπε να ήταν "middle Eastern origin", γιατί δεν κάνει καμία αναφορά στις πολύ περισσότερες ταινίες για τον Χριστό που ισχύει το ίδιο ακριβώς. Αλλά εκεί βέβαια δεν ακουμπάμε γιατί από εκεί θα μας την πέσουν ενώ τώρα γράφουμε ότι θέλουμε και κανείς δεν θα πει κουβέντα.

Επεξ/σία από mike299
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, coffeex είπε

Εγώ θέλω να ξαναδώ James Bond σαν και αυτόν του Sean Connery, στυλ/χαρακτήρας κτλ  αλλά λόγο sjw δεν πρόκειται ....

s-919a3a002e33e6a5a01d3d3763835f02539602

tumblr_owt4cp5rkC1wzvt9qo1_500.gif

Real+gentleman+knows+how+to+behave+with+

source.gif

Με διαφορά ο καλύτερος 007

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coffeex είπε

Μπερδεύτηκα, ο Craig τι ρόλο βαράει στην υπόθεση? Θα κάνει αυτός πάλι τον 007? Τότε γιατί κάναμε τόσες κουβέντες για τον αντικαταστάτη του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...