Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 θα υποστηρίζουν υπότιτλους srt, ass και ssa


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν προσθέτουν πράγματα, κράζετε

Προσθέτουν, παλι κράζετε

 

Είπαμε να είστε haters, αλλά αυτό ειναι πάθηση μαλακινσης στον εγκέφαλο.

αριστερή αντιπολίτευση μου θυμίζει αυτό!

αντιπολίτευση  : κατά ΕΝΦΙΑ, κυβέρνηση : πρόστιμο που δεν πλήρωσες ΕΝΦΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στα windows 8 οι ξεφτίλες είχαν αφαιρέσει και την αναπαραγωγη DVD... Τώρα ξαφνικά κάνουν όλα αυτά; Πως κι ετσι;

 

Η αναπαραγωγή DVD κοστίζει. License fees για το CSS και το Dobly Digital (AC3). Το να βάλουν μια κάποια υποστήριξη εξωτερικών υποτίτλων όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Windows phone 10 θα ισχύει το ίδιο άραγε; Γιατί η εφαρμογή που έχουν τώρα τα 8.1 είναι το λιγότερο για κλάματα. Η ποιότητα αναπαραγωγής είναι χάλια (Νοκια 730) και οι υπότιτλοι βγαίνουν κινέζικοι. Έλεος ρε φίλε... Περιμένουμε το MX player, κρίμα και η AMOLED οθόνη!

Υπαρχει mx player για wp 8.1

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/mx-player/8ec67eb7-1158-4d34-9898-007fcc49683e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρήστες πειρατικού λογισμικού θα αναβαθμιστούν στα windows 10 κανονικά. Έρχεται και η υποστήριξη srt, ανέλαβε ο Jack Sparrow CEO και δεν το μάθαμε; :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους δεν θελουν τον media player η ms εχει τις N εκδοσεις των λειτουργικων της και μαλιστα απο την εποχη των xp!

 

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows7/products/what-is-windows-7-n-edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό η Ευρωπαϊκή ένωση κάνει πόλεμο στην MS για μονοπώλιο : βλέπε "μήνυμα για να διαλέξεις browser" και εκδόσεις windows Ν και άλλα πολλά. Οπότε όλα αυτά μπορεί να μην ισχύουν για τις retail εκδόσεις εντός Ευρώπης. Αν μου πείτε ότι οι ομάδα του vlc σκέφτηκε να υποστηρίξει υπότιτλους srt πριν την MS, μάλλον δεν θα πείσετε. Εδώ πληρώνουμε φόρο για πνευματικά δικαιώματα σε άδεια δισκάκια και στο λευκό χαρτί , στους υπότιτλους θα κολλήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά! Και να τραγουδάς χωρίς την συγκατάθεση του συνθέτη/στιχουργού/τραγουδιστή στο μαγαζάκι της γειτονιάς σου απαγορεύεται, αλλά το κάνουν κι οι πέτρες. Να σας τα κόψουν θέλω να δω που θα πίνετε το κρασί σας... Πάρτε το χαμπάρι η παιδεία πρέπει να είναι ελεύθερα προσβάσιμη σε όλους. Κατ επέκταση και οι τέχνες ως "μέρος" της παιδείας.

 

Λύσεις υπάρχουν για να βγάλει και ο δημιουργός χρήματα και ο κόσμος να έχει free content και η πειρατία να μειωθεί. Πχ. η εφαρμογή ενός εύλογου χρονικού ορίου ισχύος των εμπορικών πνευματικών δικαιωμάτων ενός καλλιτέχνη. Δεν μπορεί ταινίες τραγούδια που γυρίστηκαν/γράφτηκαν πριν 50 χρόνια (Καζαντζίδης) να πουλούνται σήμερα. Αυτό λέγεται αισχροκέρδια. Με αυτήν την λογική να ψάξουμε τους απόγονους του αρχιμήδη και να τους βάλουμε να ζητήσουν πνευματικά δικαιώματα για την χρήση του π(=3.14) μπας και βγούμε από την κρίση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για υποκρισία. τι το κάνει τον υπότιτλο άραγε ο χρήστης που μισεί την πειρατεία? αν θεωρήσουμε ότι με κάποιον τρόπο βλέπει επεισόδια νόμιμα ( π.χ hulu,netflix) ή ταινίες νόμιμα ( amazon, itunes etc ) τότε αυτή η ανακοίνωση είναι άχρηστη. Αν πάλι αποδεχτούμε ότι ο μέσος χρήστης θα κατεβάσει τον κ*λο του από σειρές,ταινίες κλπ τότε ναι οι υπότιτλοι είναι απαραίτητοι και το συγκεκριμένο βήμα γλιτώνει τον χρήστη απο ταλαιπωρία.

 

Χμμμ, δεν είναι ακριβώς έτσι. Μην ξεχνάς ότι οι περισσότερες ταινίες και σειρές σε Amazon και Google δεν έχουν ελληνικούς υπότιτλους. Μπορείς όμως να αγοράσεις νόμιμα την ταινία και να την προβάλεις με ξεχωριστούς ελληνικούς υπότιτλους. Εγώ την όλη κίνηση την βλέπω ποιο πονηρά. Πιστεύω πως είναι ένας τρόπος να φορτώσουν τα έξοδα και την μέριμνα του υποτιτλισμού για γλώσσες με μικρό τιράζ στους χομπίστες υποτιτλιστές της κάθε χώρας.

Η λογική είναι "εγώ σου πουλάω νόμιμα την ταινία, σου δίνω και τα εργαλεία να την προβάλεις νόμιμα με υπότιτλους κόψε εσύ το κεφάλι σου και βρες υπότιτλους αν θες να τους δεις στην γλώσσα σου".

Πιστεύω πως κάτι τέτοιο παίζει. Και αν ήμουν studio θα υποστήριζα μια τέτοια κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...