Προς το περιεχόμενο

Corsair K95 RGB (Red) Keyboard Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή είχα την ευκαιρία να δουλέψω και με το K95 RGB και με το Filco Ninja Majestouch 2 NKR (και τα 2 με brown switches), μπορώ να πώ με άνεση ότι το Corsair δεν αξίζει ούτε το ήμισυ των χρημάτων που ζητάει σε σχέση με το κατά πολύ ανώτερο και σοβαρότερο Filco που ήδη κοστίζει σχεδόν τα μισά λεφτά.

 

Και ως keyboard feel και ως ποιότητα κατασκευής, το ένα είναι μια gadgetιά του κ@λου με λαμπιόνια και το άλλο είναι ένα σοβαρό keyboard για να πληκτρολογείς και να το χαίρεσαι...

 

Αυτά για όποιον ψάχνει σοβαρό keyboard και όχι consumer γαϊτανάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είχα την ευκαιρία να δουλέψω και με το K95 RGB και με το Filco Ninja Majestouch 2 NKR (και τα 2 με brown switches), μπορώ να πώ με άνεση ότι το Corsair δεν αξίζει ούτε το ήμισυ των χρημάτων που ζητάει σε σχέση με το κατά πολύ ανώτερο και σοβαρότερο Filco που ήδη κοστίζει σχεδόν τα μισά λεφτά.

 

Και ως keyboard feel και ως ποιότητα κατασκευής, το ένα είναι μια gadgetιά του κ@λου με λαμπιόνια και το άλλο είναι ένα σοβαρό keyboard για να πληκτρολογείς και να το χαίρεσαι...

 

Αυτά για όποιον ψάχνει σοβαρό keyboard και όχι consumer γαϊτανάκι.

k95 με brown δε δούλεψες πουθενά, ίσως σε ένα παράλληλο σύμπαν που υπάρχει k95 με brown 

 

επίσης από πού και ως πού τα filco κάνουν τα μισά λεφτά από τα corsair; 

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

k95 με brown δε δούλεψες πουθενά, ίσως σε ένα παράλληλο σύμπαν που υπάρχει k95 με brown 

 

επίσης από πού και ως πού τα filco κάνουν τα μισά λεφτά από τα corsair;

 

 

 

 

Α σου παραθέτω και 2 links να δείς (έστω από μακρυά) πως υπάρχει μια χαρά το K95 RGB με Brown Switches...

 

http://www.corsair.com/en/corsair-gaming-k95-rgb-mechanical-gaming-keyboard-cherry-mx-brown

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16823816027

 

 

Όσο για το της τιμής τώρα. Έγραψα παραπάνω πως το Filco κοστίζει "σχεδόν τα μισά λεφτά".

 

2 links να βεβαιώσουν το "σχεδόν" που αναφέρω στον ισχυρισμό μου 

 

http://www.amazon.co.uk/Corsair-CH-9000062-UK-Performance-Multi-Colour-Mechanical/dp/B00NHJPNH6/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1428960928&sr=8-2&keywords=corsair+K95+RGB

 

http://www.amazon.co.uk/Filco-Majestouch-2-Tactile-Action-Keyboard/dp/B006TTL2PI/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1428961306&sr=8-5&keywords=Filco+Ninja+Majestouch+2+NKR

 

Διαφορά της τάξης μεγέθους των 60 λιρών ~ 83 ευρώ...

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πότε βγήκε αυτό; δε βλέπω διαθεσιμότητα στο site της corsair

 

επίσης περίμενω και τα "φθηνά" filco στα μισά λεφτά; 


 

 

 

Διαφορά της τάξης μεγέθους των 60 λιρών ~ 83 ευρώ...

δε βλέπω κάποιο filco με ένα κάρο macro, πάλι καλά που δε μου σύγκρινες και με 10keyless 

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι ωραία σε πίστεψα υπάρχει, αλλά όταν έψαχνα γενικά για το τι έχει βγάλει η corsair σε brown απλά μπήκα στο site της, δε google-αρα

 

μόνο με google εμφανίζεται το link που μου δίνεις στη δική της σελίδα, από κει και πέρα δε θα κάτσω να ψάξω στο google οτιδήποτε πράγμα μου κατέβει στο κεφάλι

 

και έχει διαφορά ο τρόπος που εκφράστηκα εγώ σε σχέση με αυτόν που εκφράστηκες εσύ

 

τέλος, το k70 που είναι το μόνο συγκρίσιμο πράγμα με τα filco (και πάλι όχι ακριβώς) δεν κάνει τα διπλάσια λεφτά σε καμιά περίπτωση

 

το ότι τα filco είναι ποιοτικά είναι, από κει και πέρα όμως δεν έχουν άλλα πράγματα που έχει ένα k70 ή ένα k95 και μπορεί κάποιος να τα θέλει

 

ακόμα και τα λαμπιόνια (τα οποία η cherry στην ουσία ανέπτυξε, δε τα έβαλε ούτε η corsair, ούτε η cm , ούτε τη razer όταν είχε cherrry) είναι χρήσιμα σε κάποιους ακόμα και τα media buttons, δεν είναι όλοι σπαρτιάτες με τη πληκτρολόγια τους, ειδικά όταν δίνουν ένα σεβαστό ποσό 

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

k95 με brown δε δούλεψες πουθενά, ίσως σε ένα παράλληλο σύμπαν που υπάρχει k95 με brown

 

ναι ωραία σε πίστεψα υπάρχει

 

 

 

Θα αρκεστώ στα ανωτέρω λόγια σου. Με κάλυψες ο ίδιος.

 

έτυχε και το δούλεψα πραγματικά και side by side όπως έγραψα (αλλιώς δε θα γνώριζα καν για να ποστάρω)

 

Καλό σου βράδυ :)

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από πλήρη απεγκατάσταση του CUE το πρόβλημα μη αναγνώρισης του πληκτρολογίου κατά την εκκίνηση έχει μειωθεί κατά πολύ (1 φορά στις 4-5 μέρες) οπότε ίσως κάτι παίζει με αυτό σε συνδυασμό με το firmware του keyboard. Πάντως τελικά δεν πήγα στο Das Keyboard αλλά κράτησα στο σύστημα το Corsair μιας και το συνήθισα πλέον και δεν μου σπάνε τα νεύρα με τα απανωτά reboot που έκανα πριν για να αναγνωριστεί το πληκτρολόγιο. 

 

Θα προσπαθήσω να βρω κάποιο Corsair με brown switches πάντως για δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο δρόμος σου σε φέρει κατά Λονδίνο ή Reading μεριά στείλε μου ΠΜ εγκαίρως.

 

Θα δοκιμάσω αυτό που ανέφερες για το πρόβλημα μή αναγνώρισης, γιατί στο σύστημα είχα ως primary keyboard το Filco, οπότε δεν είχα τέτοιο ζήτημα και δε πήγε το μυαλό μου να δοκιμάσω το άλλο.

 

Μητρική είναι μια ASUS X99-S στο εν λόγω σύστημα το οποίο τα έστησα κι έκανα τις δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν ήξερα τι να βάλω από τι στιγμή που είχα το πρόβλημα αναγνώρισης του πληκτρολογίου σε κάθε εκίννηση. Επί αυτού επιμένει και τελευταία μου φαίνεται ότι έχει αγριέψει γιατί πλέον απαιτεί 2 απανωτά restart. Δοκίμασα να αλλάξω το polling rate αλλά τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει αναφερθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα σε κάποιο άλλο review. Στο σύστημα της δοκιμής έχω δοκιμάσει πάνω από 20 keyboards και δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα για να πω ότι φταίει η μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...