Προς το περιεχόμενο

Corsair K95 RGB (Red) Keyboard Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπήκα καν στον κόπο να διαβάσω για την παρουσίαση... Έφτασα μόνο μέχρι την δεύτερη  παράγραφο...

 

Αν δε τη διάβασες πώς την έκρινες??

 

Και αυτό γιατι μου θύμισε πιο πολύ έκθεση έκφραση λυκείου με θέμα "διαφημίστε ενα αξεσουάρ υπολογιστή" παρά με αξιολόγηση (στην όποια θα πρέπει να υπάρχει αντικειμενικότητα,να μήν υπάρχουν θετικοί και υπερθετικοί βαθμοί "το καλύτερο" "τα σπάει" κτλ καιρεότητα (να μην λέμε ότι θέλουμε να έχουμε ψάξει για το θέμα) και ρεαλισμός (να αναφέρουμε πραγματικά τα μηχανήματα που αξιολογούμε για αυτό που είναι όχι με βάση το τι θα έλεγε ο κατασκευαστής για αυτά σε μια διαφήμιση..

 

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις παραπάνω από δύο παραγράφους θα έβλεπες ότι μόνο για διαφήμιση δεν πρόκειται. Αλλά την επόμενη φορά επειδή προφανώς βαριέσαι να το κάνεις αυτό πες μας να στο κάνουμε σε audio book. 

 

Πχ "Τα μηχανικά πληκτρολόγια έχουν μπει για τα καλά στην ζωή μας..." δεν ειναι κάτι καινούργιο για "να μπουν για τα καλά"  στην ζωή μας... υπήρχαν απο πάντα (βασικά πριν ακόμη βγουν τα πρώτα PC) και δεν σταμάτησαν ποτέ την παρουσία τους στην αγορά desktop ... (εδώ κολλάει η καιρεότητα)

 

Ο νοών νοείτω. Υπήρχαν από πολύ παλιά ΑΛΛΑ προσφάτως (δηλαδή πριν από 2-3 χρόνια) έγιναν μόδα ξανά!! Τι δεν καταλαβαίνεις! Εκτός και αν θες να το παίξεις έξυπνος για να δείξεις πόσο πολλά ξέρεις περί του θέματος. Εγώ πάντως από το 85 που είμαι στα PC και home computers δεν είχα εμπειρία με μηχανικά πληκτρολόγια τότε. 

 

"βελτιώνοντας τρομακτικά την απόδοση σε κάθε χρήση..." δεν υπάρχει καμία έρευνα που να το υποστηρίζει αυτό... και κανένας σοβαρός επαγγελματίας/reviewer δεν θα το ισχυριζόταν αυτό... συνήθως τα αγοράζουμε γιατι απλά μας αρέσει η αίσθηση και συνήθως αντέχουν περισσότερο στον χρόνο αρνητικό βέβαια ειναι οτι ειναι πολύ θορυβώδη... (εδώ κολλάει ο ρεαλισμός )

 

Το 99% των επαγγελματιών gamers χρησιμοποιούν μηχανικά και επίσης όσοι γράφουν πολύ κείμενο. Δηλαδή θες και έρευνα πανεπιστημίου για να το πιστέψεις ότι για να τα έχουν οι παραπάνω κάτι παραπάνω προσφέρουν?? Επίσης σε αυτό με το ρεαλισμό στο τέλος δεν κατάλαβα τι θέλει να πει ο ποιητής.

 

 

Γενικά σχεδόν καθε φορά που βλέπω ελληνικό review μου δίνεται η αίσθηση ότι αυτός που κάνει το review φαντάζεται πως παίρνει ενα μικρόφωνο στο χέρι και αρχίζει να πλασάρει το προϊόν και το πόσο κούλ ειναι "κυρίες και κύριοι το νεο τρίλ καθαριστικό θα κάνει τα τζάμια σας αόρατα" σαν να κάνει διαφήμιση στο ραδιόφωνο το 80...

 

Εσύ έχεις μάθει στα καλά ξένα reviews και δεν ασχολείσαι πλέον με Ελλάδα. No other comment here.. Απλά tragic!!

 

 

"τον περασμένο χρόνο ηταν η πρώτη εταιρία που κυκλοφόρησε RGB διακόπτες (?) διακόπτες της Cherry (?) RGB διακόπτες της cherry (?) " και εδώ κολλάει η καιρεότητα (αλλά και ιδιαίτερα ασαφές ότι και να εννοούσε ο ποιητής τίποτα απο τα παραπάνω δεν ισχύει πάντως) 

 

Θελω να γράφω ελληνικά και όχι αγγλικά όπου μπορώ, αν δεν το ξέρεις να σε βοηθήσω. Τα switches μεταφράζονται σε διακόπτες. Επίσης σε περίπτωση που δεν το ξέρεις η Cherry είναι η εταιρία που τους φτιάχνει γιαυτό και τη γράφω Cherry και όχι cherry. Αν είχες μπει όντος στον κόπο να διαβάσεις κανά review θα τα ήξερες αυτά.

 

Πιστεύω ότι εν έτει 2015 πια πρέπει να αφήσουμε τους παλιμπαιδισμούς και να προσεγγίζουμε τα τεχνολογικά θέματα με ωριμότητα που πάει να πεί: σαφήνεια,καιρεότητα,ειλικρίνεια,ρεαλισμός να το πω πιο απλά δεν πας να μου πουλήσεις κάτι αλλά υποτίθεται ότι κατέχεις αυτο που κάνεις και σκέφτεσαι σε ποιούς πραγματικά απευθύνεται το προϊόν και μετά προσπαθείς να καταλάβεις αν για αυτούς που απευθύνεται κάνει καλά την δουλειά του και το γιατί, με μέθοδο έρευνα και ακρίβεια...

 

καιρεότητα, το πετάς συχνά αυτό. Ξέρεις τι σημαίνει να μας το πεις και εμάς. Επίσης είσαι τόσο μέγας αναγνώστης που ενώ με θράσος δηλώνεις αρχικά ότι διάβασες μόνο τις πρώτες δυο παραγράφους μετά έρχεσαι να μας πεις πως θα κάνουμε και reviews? Αν νομίζεις ότι μπορείς να μας δείξεις το δρόμο πες μου να σου στείλουμε κάτι για review, να δούμε πως γράφεις για να πάρουμε και εμείς παράδειγμα. 

 

και όλα αυτά θελουν ΔΟΥΛΕΙΑ δεν διαβάζουμε 5 λεπτα σελίδες κράχτες στο ιντερνετ για το προιόν κρατάμε κάνα σκονάκι κτλ ή πάμε σε έκθεση λέμε ότι γράφει στο καρτελάκι και 2,3 πράματα που googlaραμε 1 λεπτό πριν το shooting... πρόβες για το τι θα πείς κείμενο για το τι θα πείς σοβαρή έρευνα με έγκυρες πηγες για να γράψεις το κείμενο που θα πείς και γενικά ακόμη και πρόβα στα φωνητικά και προσοχή στο λεξιλόγιο και στην σύνταξη για την σαφήνειά ερεύνα για τις εντυπώσεις χρηστών που έχουν την συσκευή (πχ σε forum του κατασκευαστή για rma, support, troubleshooting κτλ)  και προσωπικό λιώσιμο με την συσκευή σε όλες τις πιθανές καταστάσεις για τις οποίες κατασκευάστηκε να λειτουργεί...

 

Πάλι αφού δε διάβασες το review πώς κατάλαβες ότι δε γίνανε όλα τα παραπάνω?? Θα με τρελάνεις ΤΕΛΟΣ!!!!

 

Δεν πάς να μου πουλήσεις φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες... δείτε και κανένα πραγματικό review στο anandtech ή έστω linustechtips για να εμπνευστείτε...

 

Anandtech εντάξει αλλά linus???? Seriously!!! O τύπος κάνει unboxing, ΕΛΕΟΣ!! Τον είδες να παίρνει μετρήσεις ήχου, διαδρομή πλήκτρων, να μετράει τη δύναμη που απαιτούν οι διακόπτες για ενεργοποίηση? Και όχι μόνο τον Linus, ο οποίος-άσχετο-είναι πολύ καλό παλικάρι μιας και τον έχω γνωρίσει από κοντά, αλλά το 99% των sites που κάνουν reviews και όχι μόνο σε keyboards αλλά γενικά.

 

όλα τα παραπάνω ειναι feedback καθαρά.

Ναι σίγουρα κατάλαβα τις αγνές προθέσεις σου με τη μία. Να σου πω όμως, για να κάνεις feedback σε κάτι θα πρέπει να το έχεις διαβάσει πρώτα εε.. Αν δεν το έχεις κάνει απλά λες 2-3 αερολογίες για να το παίξεις ξύπνιος στο internet όπου ο καθένας είναι ότι δηλώσει και για να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Συνήθως δεν έχω καθόλου χρόνο ούτε και όρεξη να ασχοληθώ με trolling αλλά στη δική σου περίπτωση έκανα μια εξαίρεση. Μη νομίζεις όμως ότι θα συνεχίσω να ασχολούμαι και να μπλέξω σε flame μαζί σου. Πρώτον γιατί κάλυψα ότι ανέφερες παραπάνω ενώ μπορούσα να το κάνω με το παρακάτω και μόνο:

Ο συγκεκριμένος κύριος ενώ δηλώνει εξαρχής ότι διάβασε μόνο τις πρώτες δύο παραγράφους της δοκιμής εντούτοις μπαίνει στον κόπο να τη σχολιάσει ολόκληρη και να τη βγάλει άχρηστη. Είτε μάντης είναι είτε άλλο πράγμα έχει στο μυαλό του όπως να θίξει τον reviewer και το site, κάτι που δεν θα το ανεχτεί κανείς από εμάς και την ομάδα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Colonel πιστευω οτι προτιμοτερο θα ηταν να το στειλεις με pm ολα αυτα που λες σε αυτον που εκανε το review ή στον Hal παρα να αραδιαζεις offtopic wall of text απαντησεις στο νημα. Στο φιναλε, μπες και εσυ στην ομαδα των reviewers και εξεφρασε εκει τις αποψεις σου.

 

Δεν έχω πρόβλημα. Ας το κάνει δημόσια. Αλλά τι να σχολιάσει??? Αφού δεν το διάβασε καν.

 

Επίσης ρε παιδιά εντάξει αντί για "δραματικά" έβαλα "τρομακτικά". Ε σταυρώστε με και μένα τι να πω... Θα πω στον Hal να μου βάλει πρόστιμο που έκανα λάθος σε μια λέξη! Και θα μαστιγώσω και τον proof editor που δεν το είδε να το διορθώσει!

 

Απλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το μένος και τη χολή που βγάζουν μερικοί. Εμείς προσπαθούμε να σας μεταφέρουμε τις εντυπώσεις από προϊόντα που δοκιμάζουμε έτσι ώστε να σας προστατεύσουμε από άτυχες αγορές. Νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση το κάνω παραπάνω από εμφανές αυτό στον επίλογο και στην ενότητα των εντυπώσεων. Τώρα αν μερικοί θέλουν να γράφουμε έκθεση ιδεών και να προσέχουμε που βάζουμε και το κόμμα ας πάνε να διαβάσουν κάνα μυθιστόρημα καλύτερα.

 

Δε μου αρέσει να ακούω ότι οτιδήποτε ξένο είναι καλύτερο και ότι τα ελληνικά reviews είναι μέτρια ή κακά. Αυτό δεν ισχύει με την καμία και το έχουμε αποδείξει πολλάκις και όχι μόνο εμείς αλλά και άλλα γειτονικά site που κάνουν φοβερή δουλειά που αντίστοιχη δεν έχω δει στα μεγάλα ξένα sites (και ανήκω σε μερικά από αυτά εδώ και πολλά χρόνια). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος δεν ειναι ορθογραφικός έλεγχος φιλολόγου εξηγώ με σαφήνεια τι θέλω να πω (γιαυτό και τα κατεβατά) αλλα και γιατι το λέω (βάζοντας παραδείγματα)

 

Τα παραδείγματα δεν ήταν ξεκάθαρα τουλάχιστον σε μένα

 

Τέλος δεν υπάρχει ακριβώς ο όρος "επαγγελματίας reviewer" με την έννοια ότι δεν ειναι κάποια επιστήμη δεν το σπουδάζεις κτλ

 

Εδώ έχεις μέγα λάθος. Δε χρειάζεται να σπουδάσεις κάτι για να γίνεις επαγγελματίας σε αυτό.

Απλά για να θεωρείσαι σοβαρός (και αν θές να βγάζεις λεφτά απο αυτό χωρίς να ειναι απαραίτητη προϋπόθεση όμως) πρέπει να αντιμετωπίζεις και αυτό που κάνεις σοβαρά αλλιώς μην το κάνεις... δηλαδή τι πήγες να κάνεις να παίξεις; να κάνεις και εσύ κατι παρόμοιο στα γρήγορα επειδή ζήλεψες τους άλλους; δεν ειναι σοβαρά πραματα αυτά... το review δεν έχει κανένα νόημα να γίνει έτσι

 

Λεφτά για να βγάλεις πρέπει να δουλεύεις στο Anandteh και συναφή site και μάντεψε από ποιες εταιρίες πληρώνουν τους μισθούς τους τα μεγάλα site. 

 

Γιατι ως αναγνώστης τζάμπα σπαταλάς τον χρόνο διαβάζοντας το γιατι είτε θα παραπληροφορηθείς αν δεν ξέρεις ή δεν θα μάθεις τίποτα απο τα ήδη γνωστά που ήξερες σαν απλά ασχολούμενος γενικά με τον χώρο  χωρίς να έχεις καν δοκιμάσει ποτέ εσύ το προϊόν για το οποίο κάνει και καλα ο άλλος το review.. άρα ποιό το νόημα;

 

Οπότε δεν έχει νόημα να διαβάζεις κανένα review. Άρα πας και παίρνεις εσύ το προϊόν αφού δεν εμπιστεύεσαι κανέναν.

 

Αν θες να παραπληροφορείσαι βλέπεις λιακόπουλο και defencenet ... αν θές να μάθεις τα απολύτως βασικά με λίγη διαφημιστική σάλτσα πας στην σελίδα του κατασκευαστή που γράφει για το προϊόν του... το review όμως έχει εντελώς άλλη αποστολή.

και σίγουρα δεν έχει σχέση με μεροληψία διαφήμιση και λαϊκισμό (με την μορφή υπερθετικών, πομπωδέστατων εκφράσεων και κολακειών και made up facts που ακούγονται ωραία χωρίς να έχουν όμως βάση -πχ εδώ τα πληκτρολόγια που αυξάνουν τις επιδόσεις σε όλους τους τομείς...και αυτό μάλιστα ως λόγος για να το αγοράσεις φίλε αναγνώστη... πως να πάρεις στα σοβαρά κάτι τέτοιο; πως να εμπιστευτείς μια τέτοια γνώμη; σαν αυτούς που χτυπάνε κουδούνια για να σου πουλήσουν το "γρήγορο" internet που θα κατεβάζει καρφωτά 24 ακούγονται.. )

 

Συμφωνώ, γιαυτό υπάρχουν και τα αρνητικά σε κάθε παρουσίαση.  Αλλά τη συγκεκριμένη όπως είπες δεν μπήκες καν στον κόπο να τη διαβάσεις γιατί δε σου άρεσε ο πρόλογος. 

 

Γιαυτό χρειάζονται τα παραπάνω που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ.

 

 

Υ.Γ αυτό το feedback ήταν απλά με αφορμή αυτό το review δεν το λέω όμως μόνο γιαυτό πολλά αν όχι τα περισσότερα στο insomnia έτσι γίνονται...

Να σε καλά για τα καλά σου λόγια. Όπως είπα και προηγουμένως διάβαζε/μάλλον βλέπε Linus και άσε εμάς να κάνουμε ότι κάνουμε. Και όταν μάθεις (αν μάθεις) κάποια στιγμή τι παίζει στο χώρο έλα να το ξανασυζητήσουμε είτε private είτε δημοσίως. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης ρε παιδιά εντάξει αντί για "δραματικά" έβαλα "τρομακτικά". Ε σταυρώστε με και μένα τι να πω... Θα πω στον Hal να μου βάλει πρόστιμο που έκανα λάθος σε μια λέξη! Και θα μαστιγώσω και τον proof editor που δεν το είδε να το διορθώσει!

 

Απλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το μένος και τη χολή που βγάζουν μερικοί. Εμείς προσπαθούμε να σας μεταφέρουμε τις εντυπώσεις από προϊόντα που δοκιμάζουμε έτσι ώστε να σας προστατεύσουμε από άτυχες αγορές. Νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση το κάνω παραπάνω από εμφανές αυτό στον επίλογο και στην ενότητα των εντυπώσεων. Τώρα αν μερικοί θέλουν να γράφουμε έκθεση ιδεών και να προσέχουμε που βάζουμε και το κόμμα ας πάνε να διαβάσουν κάνα μυθιστόρημα καλύτερα.

Συμφωνώ με όσα λες.ΜΙας και το μέλος που αναφέρεσαι στην αρχή της δεύτερης παραγράφου είμαι εγώ,θα πω πως προς θεού δεν ήθελα να είμαι αγενής.Την γνώμη μου είπα και γω,για κάποιους η διαφορά μπορεί να είναι τεράστια,για μένα όχι τόσο.Εαν έτσι όπως το είπα όμως φάνηκε πως κάνω προσωπική επίθεση συγνώμη δεν είχα τέτοιο σκοπό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

cmaris να σε ρωτήσω τώρα κάτι επί του review γιατί σαν κάτοχος του k70 με ανησύχησες λίγο..

 

ποια είναι η μητρική σου που καμιά φορά δε σου αναγνωρίζει το πληκτρολόγιο; 

 

επίσης μου κάνει εντύπωση και η διαφορά στην απόσταση που θέλουν τα πλήκτρα να τερματίσουν σε σχέση με το das που έχει επίσης cherry

 

και κάτι τελευταίο, αν έχεις πιο σύγχρονη μητρική από τη δική μου με native usb 3.0 , έχεις δοκιμάσει να βάλεις μόνο το ένα usb του πληκτρολογίου; νομίζω ότι σε 3.0 μπορεί να πάρει όσο ρεύμα χρειάζεται χωρίς να θέλει και το 2ο 

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτήν εδώ έχω.

 

http://www.asus.com/ROG_ROG/MAXIMUS_V_GENE/

 

Προχτές ξήλωσα drivers κτλ και έδειξε αρχικά να έχει βελτιωθεί το πρόβλημα μετά από αλλεπάλληλες επανεκκινήσεις, αλλά σήμερα το πρωί μου το ξανάκανε δυστυχώς.. 

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν το αναφέρει ΚΑΝΕΝΑ ξένο review, κυρίως γιατί για να το διαπιστώσεις πρέπει να το έχεις το πληκτρολόγιο για καιρό. Και εμένα άλλωστε μου ξέφυγε αρχικά στο K70. 

 

Παίζει και με ένα USB μόνο το πληκτρολόγιο αλλά καλό είναι να έχεις και τα δύο, γιατί μπορεί να έχεις πτώσεις τάσεων με το ένα σε φορτίο και να υπάρχει αστάθεια στο πληκτρολόγιο (να μην τροφοδοτείται καλά ο controller του). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μεγάλη βδομάδα είναι και συγνώμη από μέρους μου αν υπήρξα κάπως επιθετικός στις απαντήσεις μου. Απλά το τελευταίο εξάμηνο μας έχει φύγει ο πάτος στη δουλειά για να φτάσουμε εδώ που είμαστε (αν δε σας αρέσει το συγκεκριμένο review δείτε αυτό της MSI 970, της Dell 32" κτλ.) και μας στεναχωρεί όταν μας επιτίθεται κάποιος/οι χωρίς να έχουν διαβάσει πρώτα το ΣΥΝΟΛΟ του review.

 

 

Καλό Πάσχα να έχουμε και ας πέσουν οι τόνοι γιατί δεν έχει νόημα πιστεύω. Δεν είναι ποδόσφαιρο, review είναι άλλωστε :D  Ούτως ή άλλος όλοι βγάλαμε τα συμπεράσματα μας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το das (θα μου πεις ότι αυτό δεν έχει φωτισμό, αλλά έχει usb passthrough) με ένα 3.0 υποτίθεται ότι δε θέλει επιπλέον τροφοδοσία και το ίδιο είχα ακούσει ότι ισχύει και για τα corsair, τα οποία μπορεί να μην υποστηρίζουν ταχύτητες μεταφοράς usb  3.0, αλλά μπορούν τουλάχιστον να ωφεληθούν από το επιπλέον ρεύμα που δίνει το 3.0

 

τέσπα.. 

 

εγώ το δικό μου το έχω δε το έχω μήνα, οπότε θα το έχω στο νου μου το πρόβλημα που αναφέρεις

αλλά σκέφτομαι μήπως είναι ασύμβατο με κάποιες μητρικές και μήπως ο διακόπτης του polling rate από πίσω έκανε τη διαφορά σε κάποιες μητρικές.. η δική σου βέβαια είναι αρκετά καινούρια (σε σχέση ειδικά με τη δική μου που είναι του '09), λογικά θα έπρεπε να δουλεύει σωστά πάντα 

 

πάντως θα ήταν πιο ενδιαφέρον να σας έστελναν να κάνετε και κάνα review με blue ή brown, αντί τους κλασικούς για τη corsair red switches 

 

εγώ αποφάσισα να δοκιμάσω brown και ειλικρινά δε με έχουν απογοητεύσει καθόλου

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη Παρασκευή, αλλά γέλασα αρκετά με τα κείμενα του Trollonel , δεν διάβασε πέρα από την δεύτερη παράγραφο αλλά έχει κάτι wall of text που σε παίρνει ο ύπνος με προτάσεις πως γίνεται το καλό review..

Πάντα τέτοια. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρουσιαση παρα πολυ καλη και φαινεται οτι εχεις αφιερωσει πολυ χρονο σε αυτη οποτε μην ασχολεισαι καν με τα διαφορα trolls που ευδοκιμουν δυστυχως εδω μεσα...

 

Παντως που μας εχει φτασει ο υπερκαταναλωτισμος....227 για ενα πληκτρολογιο!Και τελειο να ηταν δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να δωσω τοσα λεφτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αλήθεια είναι ότι το κ95 το βαράνε πολύ στην ελλάδα σε σχέση με το k70 που τελοσπάντων ακολουθεί τη γνωστή "ισοτιμία" 1€=1$

 

και εδώ που τα λέμε όποιος δεν είναι τρελαμένος με τα macro (που ακόμα και πολλοί gamers ψιλοχέστηκαν) δεν υπάρχει λόγος να το κοιτάζει μιας και περισσότερο πρόβλημα θα του δημιουργήσει ο έξτρα χώρος που καταλαμβάνει παρά θα του λύσει 

 

το k95 το βλέπω να φεύγει σε sales καταστάσεις όπου θα το διώχνουν σε χρήματα πιο κάτω από το κ70, άλλωστε στο site της corsair αν δείτε η διαφορά στη τιμή δεν είναι ανάλογη των ελληνικών καταστημάτων 

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα που διαβασα στο review σιγουρα χαρηκα που τελικα δεν πηρα το συγκεκριμενο πληκτρολογιο. Ειδικα αυτο με τα Restarts θα μου ειχε οντως σπασει τα νευρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το das (θα μου πεις ότι αυτό δεν έχει φωτισμό, αλλά έχει usb passthrough) με ένα 3.0 υποτίθεται ότι δε θέλει επιπλέον τροφοδοσία και το ίδιο είχα ακούσει ότι ισχύει και για τα corsair, τα οποία μπορεί να μην υποστηρίζουν ταχύτητες μεταφοράς usb  3.0, αλλά μπορούν τουλάχιστον να ωφεληθούν από το επιπλέον ρεύμα που δίνει το 3.0

 

τέσπα.. 

 

εγώ το δικό μου το έχω δε το έχω μήνα, οπότε θα το έχω στο νου μου το πρόβλημα που αναφέρεις

αλλά σκέφτομαι μήπως είναι ασύμβατο με κάποιες μητρικές και μήπως ο διακόπτης του polling rate από πίσω έκανε τη διαφορά σε κάποιες μητρικές.. η δική σου βέβαια είναι αρκετά καινούρια (σε σχέση ειδικά με τη δική μου που είναι του '09), λογικά θα έπρεπε να δουλεύει σωστά πάντα 

 

πάντως θα ήταν πιο ενδιαφέρον να σας έστελναν να κάνετε και κάνα review με blue ή brown, αντί τους κλασικούς για τη corsair red switches 

 

εγώ αποφάσισα να δοκιμάσω brown και ειλικρινά δε με έχουν απογοητεύσει καθόλου

 

 

Ζήτησα Brown αλλά μου στείλαν πάλι Red :(

 

Επίσης τα μπλε είπανε ότι θα τα σταματήσουν πια (η Corsair) γιατί δεν είχαν μεγάλη ζήτηση. Κρίμα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζήτησα Brown αλλά μου στείλαν πάλι Red :(

 

Επίσης τα μπλε είπανε ότι θα τα σταματήσουν πια (η Corsair) γιατί δεν είχαν μεγάλη ζήτηση. Κρίμα!! 

τα blue και brown υπάρχουν μόνο για k70 αν δεις και στο site της corsair

 

το k95 βγαίνει μόνο με κόκκινους διακόπτες , δεν υπήρχε και άλλη παραλλαγή και να ήθελαν να σου στείλουν

 

και το k70 rgb στην ελλάδα πωλείται μόνο με κόκκινους, οπότε δε ξέρω και τι διαθεσιμότητα υπάρχει για κάτι διαφορετικό ακόμα και σε αυτά

 

μου κάνει πάντως εντύπωση που θα σταματήσουν τους blue γιατί σε άλλες περιπτώσεις έχουν ζήτηση, αλλά εδώ που τα λέμε μπορούν να είναι και πολύ σπαστικοί για αυτό και αρκετοί θα τους απέφευγαν 

 

πολλοί από το κοινό της corsair άλλωστε έχουν πειστεί ότι οι κόκκινοι διακόπτες είναι οι πιο κατάλληλοι για gaming, και η ίδια η corsair αν δεις και στο site της δίνει τους περισσότερους δυνατούς συνδυασμούς με κόκκινους (ειδικά για μη αμερικάνικα layout)

 

αν τουλάχιστον κρατήσουν τους brown θα είναι θετικό μιας και για all around χρήση είναι καλοί για όλους, κανείς δε θα έχει τα παράπονα με αυτούς που θα είχε με τους μπλε ή τους μαύρους ή ακόμα και τους κόκκινους 

 

για κάποιον που θα ήθελε να δακτυλογραφεί πολύ πάντως (και να παίζει λιγότερο ή και καθόλου) και του αρέσουν οι μπλε ο τρόπος που είναι στημένα τα πλήκτρα στα corsair είναι αρκετά βολικός και για αυτή τη δουλειά

 

αλλά η corsair έχει αποφασίσει να τα πλασάρει περισσότερο ως gaming πληκτρολόγια, ενώ μπορούν να μην είναι μόνο αυτό

 

τουλάχιστον σε σχέση με τα cm storm που μου κάθονται πιο καλά στο gaming από ότι στο κείμενο , τα corsair μου κάθονται καλά παντού.. βέβαια αυτό είναι και θέμα γούστου και με τους brown στο κάτω κάτω της γραφής καλύπτεσαι και σε αυτό το κομμάτι 

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cmaris να σε ρωτήσω τώρα κάτι επί του review γιατί σαν κάτοχος του k70 με ανησύχησες λίγο..

 

ποια είναι η μητρική σου που καμιά φορά δε σου αναγνωρίζει το πληκτρολόγιο; 

 

επίσης μου κάνει εντύπωση και η διαφορά στην απόσταση που θέλουν τα πλήκτρα να τερματίσουν σε σχέση με το das που έχει επίσης cherry

 

και κάτι τελευταίο, αν έχεις πιο σύγχρονη μητρική από τη δική μου με native usb 3.0 , έχεις δοκιμάσει να βάλεις μόνο το ένα usb του πληκτρολογίου; νομίζω ότι σε 3.0 μπορεί να πάρει όσο ρεύμα χρειάζεται χωρίς να θέλει και το 2ο 

 

Corsair K70 Red Led Εδώ με Red Switch και motherboard την

 

http://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS_VII_HERO/

 

με συνδεμένο το 1 usb μόνο μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα μετά απο 3 μήνες.

Κατά την εγκατάσταση του πληκτρολογίου έγινε και update του Firmware του .

Όπως και επιπλέον περάστηκε πρίν ενα μήνα καινούργιο Update τής motherboard που περιλαμβάνει firmware και για τα Usb Port υποστήριξης 3,1 και motherboard Bios.

όλα καλά μέχρι στιγμής :)

Παρεπιπτώντως η σύνδεση του πληκτρολογίου έχει γίνει στην συγκεκριμένη θύρα Usb 2.0 που έχει για πληκτρολόγια  και όχι σε 3.0 (3.1 μετά το update υποστήριξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...