Προς το περιεχόμενο

Editorial: Μα τι θα γίνει τέλος πάντων μ’ αυτό το επί πληρωμή περιεχόμενο;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως το κακο εχει παραγινει.

Παντως αυτο με τα easy fatalities που λενε ειναι για να περνουν τα λεφτα οι εταιριες ευκολοτερα, διοτι εδω που τα λεμε επειδη εγω εχω το παιχνιδι (ειναι αψογο κατα την γνωμη μου) πλεον τα fatalities τα εχει ο καθε χαρακτηρας στο move list του. Δεν ειναι οπως τις παλιες εποχες οπου δεν εδειχναν τιποτα και επρεπε να κατσεις να τα ψαξεις για να τα πραγματοποιησεις. Πιστευω τρια κουμπια ο καθενας μας μπορει να τα πατησει ή αν οχι να μπει στο training fatality και να προπονηθει σε αυτο, πλεον τα πραγματα εχουν γινει απλα. Τωρα οποιος θελει να πληρωνει για να κανει fatality ας τα λουστει μονος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Είναι απλό. Τα περισσότερα παιχνίδια πριν 20 χρόνια απευθύνονταν σε ένα πολύ περιορισμένο και ειδικό κοινό που έβρισκε και απολάμβανε σε αυτά την διανοητική πρόκληση. Σήμερα, αντιθέτως, τα περισσότερα απευθύνονται στην πλειοψηφία των ανθρώπων οπότε και το επίπεδο της πρόκλησης πρέπει αναγκαστικά να προσαρμοστεί στον ελάχιστο κοινό παρανομαστή ευφυίας, φυγοπονίας κτλ. Δεν είναι τυχαίο το τεράστιο ποσοστό του κλεψίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε έβγαινε παλιά ηταν απο μεράκι.Οτιδήποτε βγαίνει τώρα είναι απλα για το χρημα.Χωρίς μεράκι δεν γίνετε τίποτα.Σαν το mario 64 στο N64 που τερματισα.Κανένα παιχνιδι του ps/xbox δεν συγκρίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε έβγαινε παλιά ηταν απο μεράκι.Οτιδήποτε βγαίνει τώρα είναι απλα για το χρημα.Χωρίς μεράκι δεν γίνετε τίποτα.Σαν το mario 64 στο N64 που τερματισα.Κανένα παιχνιδι του ps/xbox δεν συγκρίνετε.

μη γίνεστε μελλοδραματικοί και τα πιο πρόσφατα χρόνια υπάρχουν πολύ καλά παιχνίδια άσχετα αν υπάρχουν και τα φαινόμενα που θίγει το άρθρο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη γίνεστε μελλοδραματικοί και τα πιο πρόσφατα χρόνια υπάρχουν πολύ καλά παιχνίδια άσχετα αν υπάρχουν και τα φαινόμενα που θίγει το άρθρο 

 

Είναι σαν τους γέρους στο καφενείο: "Που είναι οι παλιοί καλοί καιροί, που στο διάολο πάει ο κόσμος, θυμάσαι τότε που χορεύαμε τσάμικο στην πλατεία;"  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Οι μαλάκες πληρώνουν ότι κάτσει και ότι λάχει. Θα ήταν θαύμα για τους publishers/developers αν είχαν να κάνουν μόνο με ασυνείδητους καταναλωτές που ξοδεύουν άσκοπα χρήματα σε ότι χαζομαρούλα σκέφτεται η εκάστοτε εταιρεία. Ευτυχώς όμως που υπάρχει και ένας μεγάλος αριθμός αγοραστών που σκέφτονται με το μυαλό τους και όχι με το πουλί τους.

 Παιχνίδια με μεράκι και ποιότητα υπάρχουν πολλά και τις μέρες μας. Πρέπει όμως να τα ψάξεις και σίγουρα είναι λίγα αυτά που διαφημίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τι παπαντζα εχω διαβασει εδω μεσα, δεν λεγεται.

 

Αυτο παντως που οτι ειναι παλιο ειναι και καλυτερο απο το τωρινο, με ξεπερναει.

 

@Vasilius

 

Μαλλον ζεις σε καποιον αλλο κοσμο. Το κειμενο σου δεν βγαζει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εύκολα που τα δέχεστε όλα. Το να τους στείλετε στο διάολο και να μην παίξετε τα κωλοπαίχνιδα τους δεν σας περνάει από το μυαλό;

Οχι .

Η βιομηχανια στις κονσολες (οχι στα pc ) σημειωνει ρεκορ κερδων  ειναι προφανες οτι σκοπευουν στο κερδος εταιρειες ειναι και πληρωνουν υπαλληλους  αλλιως πηγαιντε  να καλυψετε εσεις τα εξοδα τους με καλυτερο τροπο φωστηρες μου .

Επι της ουσιας τα dlc  σωζουν χρονο  διοτι ως γνωστο δεν ειμαστε ολοι φοιτητες ,ανεργοι ,αργοσχολοι και το κυριοτερο ειναι προαιρετικο οποιος θελει κανει χρηση .

Ολα τα υπολοιπα ειναι ανευ ουσιας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επι της ουσιας τα dlc  σωζουν χρονο  διοτι ως γνωστο δεν ειμαστε ολοι φοιτητες ,ανεργοι ,αργοσχολοι και το κυριοτερο ειναι προαιρετικο οποιος θελει κανει χρηση .

Ολα τα υπολοιπα ειναι ανευ ουσιας .

αν το βλέπεις έτσι και είσαι τόσο πολυάσχολος ας μην παίζεις παιχνίδια ή ας παίζεις casual παιχνίδια στο κινητό σου

 

για τους υπόλοιπους όμως που το gaming θέλουμε να είναι ποιοτικός χρόνος αυτές οι τακτικές μας χαλάνε τη ποιότητα της διασκέδασής μας

 

δεν αφορίζω γενικά τα dlc, αλλά τέτοια φαινόμενα (pay to win, χαρακτήρες επί πληρωμή) είναι κατακριτέα από τους περισσότερους

 

το mkx συγκεκριμένα εύχομαι να πατώσει σε πωλήσεις, γιατί έκαναν καραγκιοζιές

 

δεν είναι η πρώτη φορά βέβαια, αλλά μετά το ix που ανέβασε πολύ ψηλά το πηχή παρά τα θέματά του, δεν έπρεπε να τα σκατώσουν έτσι 

 

τα νέα επί πληρωμή μοντέλα κρύβουν από πίσω ολόκληρη επιστήμη για τη συμπεριφορά του καταναλωτή και κατά πόσο είναι πρόθυμος να συνεχίσει να τα σκάει, το θέμα είναι ότι αυτές οι πρακτικές εξασκούνται από άτομα που έχουν μικρή ή κακή σχέση με το gaming και απλά πατάνε στις ανθρώπινες αδυναμίες (και μαλακίες για να είμαστε πιο ακριβείς) 

Οχι .

Η βιομηχανια στις κονσολες (οχι στα pc ) σημειωνει ρεκορ κερδων

 

ρεκόρ κερδών πώς σημειώνει; επειδή πουλάει φθηνές σε κόστος κονσόλες; γιατί σε απόλυτα νούμερα οι νέες δεν εντυπωσιάζουν'

 

 

μάλιστα επειδή έκανες σύγκριση με τα pc που δε μπορείς ούτε εσύ ούτε κανένας μας να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα, εκ του αποτελέσματος βλέπουμε ότι έχουμε περισσότερα cross-platform από ποτέ και μάλιστα τίτλους που κάποτε δεν ονειρεύομασταν καν να δούμε σε pc

 

αυτό μάλλον λέει άλλα πράγματα για τη κερδοφορία των κονσολών και τη δυναμική των αγοραστών σε pc που είναι άλλωστε και μεγαλύτερης ηλικίας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι .

Η βιομηχανια στις κονσολες (οχι στα pc ) σημειωνει ρεκορ κερδων  ειναι προφανες οτι σκοπευουν στο κερδος εταιρειες ειναι και πληρωνουν υπαλληλους  αλλιως πηγαιντε  να καλυψετε εσεις τα εξοδα τους με καλυτερο τροπο φωστηρες μου .

Επι της ουσιας τα dlc  σωζουν χρονο  διοτι ως γνωστο δεν ειμαστε ολοι φοιτητες ,ανεργοι ,αργοσχολοι και το κυριοτερο ειναι προαιρετικο οποιος θελει κανει χρηση .

Ολα τα υπολοιπα ειναι ανευ ουσιας .

Τι γράφεις ρε μεγάλε; Πραγματικά τώρα...

 

Οι εταιρείες μια χαρά έβγαζαν χρήματα όταν χρέωναν το content δίχως τις π@#στιες των DLC,απλά το υπερ-κέρδος είναι γλυκό και είναι η μόνη βιομηχανία που παραδίδει τόσο ελαττωματικό προϊόν δίχως να ανοίξει μύτη.

Για αυτό άσε τα λυπητερά για τις καημένους τους μεγαλοκαπιτάλες(στυλ ΕΑ) και τα τσουτσέκια των τους μαρκετιστες που έβαλαν την εμετίλα των DLC στα παιχνίδια.

 

Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που βγάζουν ποιοτικά παιχνίδια με κανένα DLC/τσάμπα DLC που εκεί όμως δεν το αναφέρεις το πως επιβιώνουν...

 

Όποιος θέλει να σώσει χρόνο πάει στα browser/mobile games,που είναι σχεδιασμένα για τέτοιο κοινό και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι.

Εμείς που απαιτούμε ουσία+ποιότητα+διάρκεια για τα λεφτά που πληρώσαμε δεν μας απασχολεί ο έξτρα χρόνος για το χόμπι μας,τουναντίον είναι μέτρο ποιότητας για ένα παιχνίδι το πόσο χρόνο περνάς σε αυτό.

 

Για τα λεφτά είναι απλά γελοίο το να το αναφέρεις κι'όλας για ένα κοινό που κάνει backing σε τόσα indie+συγγενή πρότζεκτ,τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γράφεις ρε μεγάλε; Πραγματικά τώρα...

 

Οι εταιρείες μια χαρά έβγαζαν χρήματα όταν χρέωναν το content δίχως τις π@#στιες των DLC,απλά το υπερ-κέρδος είναι γλυκό και είναι η μόνη βιομηχανία που παραδίδει τόσο ελαττωματικό προϊόν δίχως να ανοίξει μύτη.

Για αυτό άσε τα λυπητερά για τις καημένους τους μεγαλοκαπιτάλες(στυλ ΕΑ) και τα τσουτσέκια των τους μαρκετιστες που έβαλαν την εμετίλα των DLC στα παιχνίδια.

 

Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που βγάζουν ποιοτικά παιχνίδια με κανένα DLC/τσάμπα DLC που εκεί όμως δεν το αναφέρεις το πως επιβιώνουν...

 

Όποιος θέλει να σώσει χρόνο πάει στα browser/mobile games,που είναι σχεδιασμένα για τέτοιο κοινό και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι.

Εμείς που απαιτούμε ουσία+ποιότητα+διάρκεια για τα λεφτά που πληρώσαμε δεν μας απασχολεί ο έξτρα χρόνος για το χόμπι μας,τουναντίον είναι μέτρο ποιότητας για ένα παιχνίδι το πόσο χρόνο περνάς σε αυτό.

 

Για τα λεφτά είναι απλά γελοίο το να το αναφέρεις κι'όλας για ένα κοινό που κάνει backing σε τόσα indie+συγγενή πρότζεκτ,τίποτα άλλο.

Εσυ και οι υπολοιποι καταρχην δεν πληρωνεται η' πληρωνεται πολυ λιγα, ειστε φυρα με λιγα λογια για την βιομηχανια δεν  υπολογιζεστε καν στις μελετες τους  .

Οταν εγω τον χρονο αγοραζω τα παιχνιδια που αγοραζεις εσυ σε μια 5ετια  τι να συζηταμε ...Απο εκει και περα  για αυτο ακριβως οι κονσολες βγαζουν παιχνιδια γιατι υπαρχει  κοινο που τα σκαει  και παραγουν κερδη σε αντιθεση με το pc  kai για αυτο τρωτε στην μαπα  τα κακογραμενα port kai αν εξαιρεσεις τα mmo  σε λιγο δεν θα εχετε τιτλους παρα μονο port  kai crossplatforms.

εν κατακλειδι γιατι γκρινιαζεται δεν ειναι κατι υποχρεωτικο οτι θελει ο καθενας  κανει, αλλα το που  παει η βιομηχανια το καθοριζει αυτος που πληρωνει  τοσο απλα .Τα αλλα για καπιταλιστικες εταιρειες ,μαρκετινιστικα τσουτσεκια και λοιπες γραφικοτητες ουτε σε πρωτοετης φοιτητες αλαφροισκιωτους δεν περνανε πλεον .Τα καπιταλιστικα προιοντα χρησιμοποιεις  χωρις αυτα θα ησουν στις σπηλιες .Αν σταματησουν να βγαζουν κερδη το mono game που θα παιξεις θα ειναι το κρυφτο στην γειτονια σου ...

Τωρα το τι εχω παιξει εγω  ,ποσο εχω παιξει και τι εχω πετυχει αστο καλυτερα γιατι θα σε πιασει καταθλιψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ας μη γίνει και αυτό το θέμα consoles vs pc, o καθένας ας παίζει σε αυτό που αντέχουν τα ματάκια του και η τσέπη του

ας έχουμε μόνο port στο pc χεστήκαμε, στις κονσόλες πλέον δεν υπάρχουν πολλά και αξιόλογα exclusives, οπότε όποιος έχει την επιλογή θα παίξει το port ακόμα και αν είναι κακό, μιας και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο πλην πολύ ελαχίστων εξαιρέσεων 

και φυσικά άλλες οι απαιτήσεις του ενός και άλλες του άλλου

 

 

το θέμα είναι ότι σε κάποια παιχνίδια οι επιπλέον πληρωμές και γενικά οι αρπαχτές δεν περνάνε

 

σε τίποτα χαζοπαιχνιδάκια ναι, αλλά σε πιο σοβαρούς τίτλους που έχουν και κάποια ιστορία και ο κόσμος περιμένει κάποια πράγματα που όταν γίνονται λάθος είτε μιλάμε για pc είτε για console gamers δεν είναι ανεκτά 

 

η αγορά μιλάει από μόνη της και δεν είναι λίγες οι φορές που πρόχειροι τίτλοι έχουν θαφτεί 

 

το mkx στο pc θα πουλήσει όταν πέσει κάτω από 10€ μετά από κάμποσα patch και φυσικά σε komplete edition, προς το παρόν και οι 150 χιλιάδες που βλέπουμε στο steam spy είναι πολλές

 

στις κονσόλες ακόμα και αν υπάρχουν αρκετά σβόλια, δε νομίζω ότι θα είναι δραματικά πολλές με το κράξιμο που πέφτει

 

δύσκολα θα περάσει την επιτυχία του προκατόχου του, οπότε ο καπιταλισμός μπορεί και να αποτύχει σε κάποιες περιπτώσεις :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ και οι υπολοιποι καταρχην δεν πληρωνεται η' πληρωνεται πολυ λιγα, ειστε φυρα με λιγα λογια για την βιομηχανια δεν  υπολογιζεστε καν στις μελετες τους  .

Οταν εγω τον χρονο αγοραζω τα παιχνιδια που αγοραζεις εσυ σε μια 5ετια  τι να συζηταμε ...Απο εκει και περα  για αυτο ακριβως οι κονσολες βγαζουν παιχνιδια γιατι υπαρχει  κοινο που τα σκαει  και παραγουν κερδη σε αντιθεση με το pc  kai για αυτο τρωτε στην μαπα  τα κακογραμενα port kai αν εξαιρεσεις τα mmo  σε λιγο δεν θα εχετε τιτλους παρα μονο port  kai crossplatforms.

εν κατακλειδι γιατι γκρινιαζεται δεν ειναι κατι υποχρεωτικο οτι θελει ο καθενας  κανει, αλλα το που  παει η βιομηχανια το καθοριζει αυτος που πληρωνει  τοσο απλα .Τα αλλα για καπιταλιστικες εταιρειες ,μαρκετινιστικα τσουτσεκια και λοιπες γραφικοτητες ουτε σε πρωτοετης φοιτητες αλαφροισκιωτους δεν περνανε πλεον .Τα καπιταλιστικα προιοντα χρησιμοποιεις  χωρις αυτα θα ησουν στις σπηλιες .

Τωρα το τι εχω παιξει εγω  ,ποσο εχω παιξει και τι εχω πετυχει αστο καλυτερα γιατι θα σε πιασει καταθλιψη .

 

Λοιπόν για δούμε:

 

Είμαστε ζητιάνοι και οι εταιρείες χέστηκαν για εμάς.

 

Ποιος να συγκριθεί μαζί σου;;;

 

Console master gamers που δίνουν ελεημοσύνην στους peasants.

 

"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τρώτε μπαντεσπάνι και δεν πληρώνετε τα γ@μησιάτικα των εταιρειών με ένα χαμόγελο στα χείλη; "

 

Αποφθέγματα απόλυτης γνώσης για τον Άγιο Γκαμπιταλισμό και τους,ανήλικους σίγουρα, αλήτες που δεν τον προσκυνάν.

 

Είσαι και καλό παιδί που σώζει μια φτωχή πσυχή από την κατάθλιψη.

 

Ότι πεις 1337 άρχοντα του γκεμινγκ.

Άντε τώρα να παίξεις τα 10^12 παιχνίδια σου και άσε μας τους τσιπλάκιδες να κλαίμε εδώ. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...