Προς το περιεχόμενο

Την πρωτιά στην αγορά SSDs απολαμβάνει η Samsung. 2η έρχεται η Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου κάνει εντύπωση η Intel που είναι στην δεύτερη θέση στις πωλήσεις... μάλλον στους παραπάνω αριθμούς συμπεριλαμβάνονται και οι αγορές για επαγγελματικές χρήσεις...

Γιατι ο απλός καταναλωτής σιγά μην πάρει Intel (εκτός αν έχει κλέψει καμιά τράπεζα ή μάζευε πολύ καιρό λεφτά για να κάνει μια κορυφαία ολική αναβάθμιση στο 3χρονια+ παλιό PC του)

Βέβαια ό,τι δίνει παίρνεις δεν αντιλέγω στο ότι ειναι κορυφαίοι... αλλά ειναι πάρα πολύ ακριβοί σε σύγκρουση με τους αντίστοιχης χωρητικότητας δίσκους άλλων εταιριών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ας περιμενουμε λοιπον το νεο firmware, τωρα αν θα ειναι NSA free ειναι αλλο ερωτημα!

γιατί ξέρεις αν τα τωρινά είναι free και σε νοιάζει το νέο? :P

Βέβαια ό,τι δίνει παίρνεις δεν αντιλέγω στο ότι ειναι κορυφαίοι... αλλά ειναι πάρα πολύ ακριβοί σε σύγκρουση με τους αντίστοιχης χωρητικότητας δίσκους άλλων εταιριών...

για ποιους λες? συγκεκριμένα ofc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

intel mx25 των 80 gb απο το 2010 και δεν έχει πάθει τίποτα,ακόμα έχει τις επιδόσεις του και είναι μια χαρά με πολύ χρήση,άξιζε αν και ακριβός.....είχε 5 χρόνια εγγύηση ενώ κάτι άλλοι 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

intel mx25 των 80 gb απο το 2010 και δεν έχει πάθει τίποτα,ακόμα έχει τις επιδόσεις του και είναι μια χαρά με πολύ χρήση,άξιζε αν και ακριβός.....είχε 5 χρόνια εγγύηση ενώ κάτι άλλοι 2.

Εχω κι εγω εναν τετοιο, απο τους πρωτους ssd που καναν επακριβως οτι υποσχονταν χωρις το παραμρικο προβλημα και κρατανε εως σημερα.

Βεβαια νταξει, πλεον δεν ειναι για πολλα πολλα, αλλα εκεινο το συστημα στο οποιο μπηκε το κραταει μια χαρα.

 

Κατα τ'αλλα πελατης της samsung σταθερα, εχουν περασει κατα καιρους απο τα χερια μου 2x840 evo, 2x840 pro και τωρα παιζω πλεον με εναν 850 pro. Ειδικα τον ενα 840pro του εχω πιει το αιμα , εχω ξεπερασει κατα πολυ το μεγιστο των εγγραφων που δινει ο κατασκευαστης, αλλα δεν εχει θεμα.

Ομως μετα το φιασκο με τους evo ισως ξανασκεφτω πιο σοβαρα την επομενη αγορα μου (παροτι με τους pro ειμαι οκ).  

 

Α οκ γιατι στο πρωτο ποστ δεν ειδα crucial κι απορησα. Ειναι η micron τελικα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plextor, intel, crucial εφάμιλες δεν είναι στην ταχύτητα αλλά όπως είπα επιλέγεις.

Τι θες ένα ssd που να έχει υψηλές ταχύτητες και να αντέχει για λίγο χρονικό διάστημα ή ένα ssd που να έχει λίγο χαμηλότερες επιδόσεις αλλά να ξέρεις ότι θα σου κρατήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Εγώ επιλέγω το 2ο :-D

 

''οι απλοι 840 έχουν μνήμες στα 21nm αντι για 19 του evo οποτε το προβλημα σε αυτούς εμφανίζεται αρκετά αργότερα. Αντί για μερικούς μήνες σε αυτούς χρειάζεται σχεδόν ένα χρόνο. Επιπλέον τα άτομα που δεν μετακινούν τα data για 1 χρόνο ειναι πολύ λιγότερα , ο 840 δεν ειχε πουλήσει τόσο όσο ο evo και  ειναι παλιοτερο προιον

 

μπα και plextor να έπαιρνες τα ίδια έλεγες. Data corruption είχαν οι m6 pro και τους πωλούσαν μέχρι να το πάρουν χαμπάρι και ανακαλέσουν όσους ήταν ακομη στο ράφι. Μετά απο 6 μήνες που βρήκαν το πρόβλημα τους ξανακυκλοφόρησαν με το σωστό firmware. Eντωμεταξύ αυτους τους 6 μήνες όσοι τους ειχαν πάρει, πήρανε το π0υλ0 καθώς ο δίσκος δεν ήταν καν αξιοπιστος για να τον χρησιμοποιήσουνε. Απλώς επειδή το συγκεκριμένο μοντέλο δεν ήταν τοσο δημοφιλές (αν και ναυαρχιδα της plextor) δεν πήρε έκταση το θέμα.

 

ολες οι εταιρειες (jmicron ,sandforce, intel , crucial, ocz, plextor, samsung, kingston) ολα αυτα τα χρόνια εχουν βγάλει προιοντα που ειχαν διαφορα προβλήματα ή δεν αναποκρινονταν στις επιδοσεις που υποσχοταν η εταιρεια. Aν καθε φορά απεκλειες και μία, πλέον δεν θα σου μένανε εταιρείες για να αγοράσεις ssd. E, φέτος ήταν η σειρα της samsung, τι να κάνουμε''

 

Aπό εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/542344-προσοχή-bug-στους-samsung-ssd-840-και-840-evo/?p=53938002

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειδικα τον ενα 840pro του εχω πιει το αιμα , εχω ξεπερασει κατα πολυ το μεγιστο των εγγραφων που δινει ο κατασκευαστης, αλλα δεν εχει θεμα.

το οποίο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...