Προς το περιεχόμενο

Την πρωτιά στην αγορά SSDs απολαμβάνει η Samsung. 2η έρχεται η Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το πίνακα βλέπω να λείπουν μεγάλες εταιρίες όπως OCZ,Corsair και η Kingston που παίζει στο 3%,γιατί τόσο χάλια αυτές;

Θυμάμαι παλιά πήγαιναν καλά αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις γράψει πάνω από 73TB ρε γίγαντα? :D

Mε καμια 25ρια virtual machines πανω του να τρεχουν 24/7, τα οποια κανανε δουλεια που εχει να κανει με writes πανω στο δισκο , ειναι πολυ πιο ευκολο και γρηγορο απ'οσο φανταζεσαι ;)

Actually πριν τον πουλησω ηταν γυρω στα 140ΤΒW αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Mε καμια 25ρια virtual machines πανω του να τρεχουν 24/7, τα οποια κανανε δουλεια που εχει να κανει με writes πανω στο δισκο , ειναι πολυ πιο ευκολο και γρηγορο απ'οσο φανταζεσαι ;)

Actually πριν τον πουλησω ηταν γυρω στα 140ΤΒW αν θυμαμαι καλα.

θεωρητικά έχεις ψωμί ακόμα

 

http://techreport.com/review/27062/the-ssd-endurance-experiment-only-two-remain-after-1-5pb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει SSDs σε όλους τους υπολογιστές που δουλεύω ή επιβλέπω. Έχω δουλέψει Intel, Corsair και Samsung. Οι καλύτεροι με διαφορά είναι οι Intel. Έχω 2 80άρηδες x25-Μ που τους πήρα μόλις πρωτοκυκλοφόρησαν τέλη του 2008 αρχές του 9. Ακόμα δουλεύουν με την ίδια ταχύτητα όπως όταν τους πρωτοαγόρασα! Και μάλιστα τα 2 πρώτα χρόνια δουλεύανε και XP χωρίς trim. Έχω άλλους 2 στα 160gb που τους πήρα το 2011, το ίδιο, πάνε σφαίρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Παρουσίαζαν κάποια καθυστέρηση στα μεγάλα αρχεία στις αρχές αλλά το πρόβλημα λύθηκε γρήγορα με ένα firmware update και έκτοτε δεν ξαναεμφανίστηκε. Ο Corsair που έβαλα στο 14άρι laptop μου παρουσίασε μια μικρή κάμψη στην απόδοση μετά από 2 χρόνια αλλά τίποτα ιδιαίτερο. O Samsung με απογοήτευσε. Στην αρχή πήγαινε ποιο γρήγορα από όλους αλλά σταδιακά έχασε πολύ σε απόδοση μπορώ να πω σχεδόν 50% στην ταχύτητα εγγραφής. 

Έχω καταλήξει πάντως πως οι Intel τελικά είναι οι καλύτεροι από όλους.  

Πάντως το θέμα είναι ότι με τους SSD αλλάζει εντελώς το τοπίο των κυρίαρχων στον τομέα των δίσκων. Αν WD και Seagate δεν αλλάξουν ρώτα σε 2-3 χρόνια θα είναι παρελθόν. Επιστροφή δεν υπάρχει. Οι SSDs σε τρία χρόνια από τώρα θα έχουν επικρατήσει πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν WD και Seagate δεν αλλάξουν ρώτα σε 2-3 χρόνια θα είναι παρελθόν. Επιστροφή δεν υπάρχει. Οι SSDs σε τρία χρόνια από τώρα θα έχουν επικρατήσει πλήρως.

για storage? ούτε για αστείο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον kingston hyperx fury 3-k Εχω

με i7 4790k

8gb ram hyperx fury 1600 mhz

asus z97-k motherboard

Δεν καταλαβαινει τιποτα ας πατωσει οσο θελει η Kingston ας μην πουλαει τπτ

Δεν την αλλαζω για τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει λυθεί καθόλου οριστικά, εκτός αν αυτό (δικό μου) το θεωρείς οριστική λύση

 

dhrhrsh_zpshg7nfllu.png

 

 

Περνά μία από το σχετικό θέμα στο φόρουμ να δεις ότι το πρόβλημα γενικά εμφανίζεται ξανά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν λυσει το προβλημα η δεν κανει αντικατασταση στους 840 evo την βλεπω να πατωνει.

αμα εχεις θεματα αλαξε καλωδιοα s-ata εμενα μ εφτεγε το καλωδιο και ειχα χαμηλες επιδωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Λογικό είναι όταν προμοτάρει τους ssd αλλά και γενικά όλα τα προϊόντα της ως low cost και όταν οι μισθοί έχουν πάει στον πάτο, τι θα κάνει ο κόσμος θα προτιμήσει προϊόντα εταιρειών σε χαμηλή τιμή.</p>

<p> </p>

<p>Το ότι είναι Νο 1 σε πωλήσεις δεν σημαίνει ότι το προϊόν της είναι κορυφαίο, υπάρχουν άλλες εταιρείες πολύ καλύτερες.</p>

<p>Συν το ότι ο κόσμος δεν έχει αυτό που λέμε καταναλωτική συνείδηση, αλλά προτιμάει να αγοράζει κατευθείαν το φθηνό, σαν ένα κοπάδι απο πρόβατα.</p>

<p> </p>

<p>Αυτό που μετράει για μένα σε ένα προϊόν είναι η αντοχή στο χρόνο και όχι οι επιδόσεις του :-D</p>

 

Γιατί οι άλλοι είναι καλοί και σκέφτονται τον εργαζόμενο? Μονοπωλιακοι όμιλοι είναι και όλα υπόκεινται στο νόμο της αξίας δηλαδή η mushkin η ogc έχουν μισθούς στα ύψη?Απλά η Samsung χρησιμοποιεί τη διαφήμιση από τα smarthone κλπ και μπορεί να μην ξοδεύει για διαφήμιση των ssd άρα καλύτερες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...