Προς το περιεχόμενο

Ντεμπούτο του Apple Watch με 3.000 διαθέσιμες εφαρμογές από την πρώτη ημέρα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικά θεωρώ την αγορα των smartwatch 'απάτη' με τον ίδιο τρόπο που και τα tablet ετρεχε πολυς κοσμος να τα αγορασει νομιζοντας πως ειναι σαν τον υπολογιστη του σπιτιου τους με οθονη αφης ενω ουσιαστικα ηταν κινητα με μεγαλυτερη οθονη αφου ειχαν τα ιδια ακριβως λειτουργικα (εξαιρεση οταν 'φορεσαν' Windows)

 

θεωρω πως για να εχει νοημα ενα τετοιο ρολόι, θα πρέπει να βασιζεται σε καρτα SIM για την συνδεση του ωστε να λειτουργουν αυτονομα ολες οι λειτουργιες του χωρις να απαιτουν ενα κινητο στην τσεπη. ετσι οπως ειναι τωρα ειναι αχρηστα για τις περισσοτερες λειτουργιες (το να δωσεις 500 ευρω για να κοιτας το ρολόι αν εχεις νεο μηνυμα (που ετσι και αλλιως θα παρεις το κινητο για να απαντησεις) ειναι λιγο -εως πάρα πολύ- αστειο).

 

όσο για τις 3.000 εφαρμογες νομιζω πως περισσοτερο νοημα εχουν σε ενα ρολόι αυτές του τυπου 'runtastic'. και πάλι όμως θα θες ένα κινητό στην τσέπη οπότε πάρε απο την αρχη το κινητο στο χερι και τρεχα. θα σου παρει 5 λεπτα να συνηθισεις αλλα θα βλεπεις τις ενδειξεις στην 5'' οθονη αρκετα καλυτερα. και θα γλυτωσεις και 500 ευρώ.

 

όταν η υποδοχη για sim σε αυτα τα ρολογια γινει standard παντως, το πιθανοτερο ειναι πως δεν θα τα αποφυγω. προς το παρόν μια χαρα δουλεια κανει και το pc suite στο να με ειδοποιει αν εχω μηνυμα. (απανταω και απο τον υπολογιστη, δεν χρειαζεται να παρω το κινητο!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η πρόοδος της τεχνολογίας δε γινετε σε μια μέρα. Χαλαρώστε λίγο.

Σε σύγκριση με τους άλλους κατασκευαστές, αυτά που έκανε η apple πρέπει να ευγνώμονειτε.

Μόνο το δικό του μάρκετινγκ και στυλ μπορει να προώθηση ένα προϊόν και ας ειναι αχρείαστο

.

Και μην ξεχνάμε πως smartphone και tablets όπως και το απότυμα και πολλά αλλα υπήρχαν πριν πολύ καιρό απο την αππλε

 

Όμως ο κοςμος τα γνωριςε μόνο και μόνο επειδή τα έβγαλε η αππλ.

 

Ειναι γεγονός όσο και να χτυπιέστε οι haters.

.

Απλά κάνει κάποια πράγματα ευκολότερα. Δεν σας υποχρεώνει κανείς να τα αγοράσετε.

 

Πηγενε σκάστε μερικές χιλιάδες ευρώ να πάρετε ρολόι.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απατο κλπ??? Apple είναι, και κωλοχαρτο να βγάλει, παλι θα πουλάει.

 

Η συσκευή ως συσκευή είναι άχρηστη όπως αλλες τόσες και τόσες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ένα εντελώς off forum

Δουλεύω μια δεκαπενταετία στα μπουζούκια κλπ φωτιστης.

Μετα το "σήκω χόρεψε κουκλί μου", πρώτη φορά άκουω το sole mio σε κανονικότατη έκδοση.

Όπερα λεμε.

Σε μπουζούκια δεν εχει ξαναγινει

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pan7266 τι είπες ρε μαν; κλαίω απο τα γελια αχαχαχαχαχχα

 

On topic ειμαι κάτοχος Motorola 360 εδώ και περίπου τρεις μήνες και αποφανθηκα για τα smartwatches.

 

Στην αρχή παίζεις μαζί του και μετά γίνεται αδιάφορο. Προσωπικά είμαι hardwired στο να κοιτάω ώρα και ημερομηνία στο κινητό Παρά στο ρολόι.

 

Τι να πω είναι μια αρχή πάντως ας δούμε την εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντύπωση που συγκεκριμένα άτομα υπέρ της Apple ειναι πάντα σε θέματα που αφορούν την εταιρεία, αλλά στα αλλά θεματα δεν υπάρχουν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@telas. Ναι ρε συ φιλε τράβηξα και βιντεάκι. Απίστευτο.

 

Όσο για το smart watch δεν είχα για πάνω απο μια μέρα κανένα. Αν και πολλά πέρασαν απο τα χέρια μου.

Αλλα σε αυτό το θέμα μπορεί να έχεις δίκιο.

Δεν έχω γνώμη.

Απλά προστο παρών τα θεωρώ σαν έξτρα τεχνολογικό κόσμημα.

 

Και φυσικά απο θέμα εμφανίσεις το Moto 360 ειναι ότι καλύτερο.

 

Κι ας υποστηρίζω την αππλ.

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδη ζεσταίνομαι για να συζητήσουμε τον επόμενο καιρό τη φούσκα των tablet

τα tablet δεν ειναι απαραίτητα φούσκα, αναλογα την χρήση που κάνεις. Εγω πχ ήμουν αντίθετος με την χρήση tablet, δεν εβλεπα την χρησιμοτητα μέχρι που πήρα ενα απλό toshiba με Win8.1 (οχι RT). Απο την μέρα που του πήρα θήκη με πληκτρολόγιο, microUSB to USB και microusb LAN adapter, δεν εχω ξανα ανοιξει το φορητό μου! προγραμματιζω access points, routers, switches, εχω το ODB για το αμαξι, κραταει μέρες η μπαταρία του, το εχω πάντα στο τσαντάκι, ολα κομπλε! Πρόσφατα εκανα μια μελέτη για WiFi σε ξενοδοχείο την οποια υλοπόιησα με το tablet (heatmap για τοποθέτηση κεραιών). Που να περπατάς αγκαλια με το φορητό για 2 ώρες μέσα στους χώρους του ξενοδοχείου...

 

εργαλείο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος παρει το εν λογω gadgetaki και με την αυτονομια που εχει δεν το προωθησει σε συντομο χρονικο διαστημα προς τις Αγγελιες...χαρας την υπομονη του!!!

Εγω προσωπικα ημουν απο αυτους που πηραν το gear 1ης γενιας και μετα απο 3 μηνες το εδωσε γιατι μου φανηκε πολυ μικρη η αυτονομια των 2 2,5 ημερων....

Επισης ειναι σημαντικο στοιχειο το οτι και το apple watch και τα gear πχ σε δεσμευουν σε apple και samsung αντιστοιχα... ενω με ενα android watch παιζεις ανετα με οτι τηλεφωνο θες...

Παντως αν δεν εχει χρησιμοποιησει καποιος για μερες κατι αντιστοιχο ...δεν μπορει να βγαλει ασφαλες συμπερασμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@bildanos

 

Εγώ θέλω να συζητησουμε μετά από μερικά χρόνια που θα σκάσει και αυτή η φούσκα.

 

Είδη ζεσταίνομαι για να συζητήσουμε τον επόμενο καιρό τη φούσκα των tablet

 

Φούσκα τα tablets ?

Από που προκύπτει αυτό? Πρέπει να εξαφανιστούν από προσώππυ γης οι desktop για να θεωρηθεί επιτυχία το tablet ?

Στο μέσο σπίτι έχει αντικαταστησει κατα 80% τις λειτουργίες ενός σταθερού. Αυτό από μονο του είναι τεράστιο επίτευγμα...

Δεν καταλαβαίνω πώς ορίζεις το "φούσκα" ...

 

 

 

 

Γεμάτο εφαρμογές ειναι το tizen store, (εσυ κατεβαζεις απο αλλού), αλλα στην πράξη τι εχουμε;;; ρολόγια, activities trackers, alarms, calculators, μετρητες καθε ειδους, ακομα και χαζοπαιχνιδια. Τι να τα κανεις ομως ολα αυτα;;; Σοβαρά ποσα apps θα χρειαστεις στο ρολόι;; Προσωπικά το χρησιμοποιω 95% για notifications πασης φυσεως και για κλησεις καμια φορά.

 

Το Tizen store περιμένεις να προσελκύσει κανέναν σοβαρό developer (μιλάω για μεγαλες εταιρίες, με mainstream εφαρμογές). Κάτι πιτσιρικάδες ή φοιτητές έγραψαν εφαρμογες, γιατί δεν έχουν γκόμενες και δεν ξέρουν τι να κανουν τα βράδια.... Γι αυτό βρίσκεις αυτές τις χαζοεφαρμογες, όπως όταν ξεκίνησε και το Android Market.

 

Το δυνατό σημείο της Apple ήταν πάντα το App Store. Και αυτή θα είναι η ειδοποιός διαφορά και εδώ.

 

 

 

Για την ιστορια, δεν ειναι "προνομιο" μονο του Apple Watch.

Απτην αλλη, κανεις το προφανες και πατας ενα Cancel και φανταζομαι εισαι οκ.

 

Η τεράστια διαφορά iOS & Android είναι ότι το iOS σε ρωτάει. Δεν τα δίνει όλα φόρα παρτίδα στον developer.

Στο Android, θα υπήρχε ένα permission στην αρχή της εγκαταστασης, δεν θα μπορούσες να αρνηθείς αυτο το συγκεκριμένο μόνο permission, οπότε το facebook θα μάθαινε και τους σφυγμους σου ... Σε λίγο θα σου κάνει και ανάλυση ούρων, και δεν θα μπορείς να αρνηθείς την αποστολή τους στον server του developer. Στο iPhone μου, το Facebook (και πολλές άλλες άλλες εφαρμογές που το ζητησαν), δεν εχει πρόσβαση σε επαφές, τοποθεσία, μηνύματα, κλπ.

Άσχετη κουβέντα, αλλά επειδή το έθιξες...

 

 

 

 

 

 

Κλείνω λέγοντας το εξής:

Σε ένα τεχνολογικό forum όπως το insomnia, θα περίμενα να δω τα πιο "ανοιχτά" μυαλά της κοινωνίας, λόγω ηλικίας, και λόγω ενδιαφέροντος. Θα περίμενα κάποιον που θα δει ένα προϊόν με 10 δυνατότητες, να αρχίσει να λέει "σκεφτείτε σε 3 χρόνια που θα έχει και τη δυνατότητα Χ, Υ, Ζ". Θα περίμενα να πέσουν ιδέες για εφαρμογές που θα κάνουν το ρολόι ακόμη πιο χρήσιμο.

Αν δεν το κάνετε εσείς, θα το κάνουν κάποιοι άλλοι και θα γίνουν πλούσιοι. Το ρολόι ήρθε και θα μείνει.

Αντ' αυτού βλέπω συνέχεια θάψιμο. Σαν κάτι 80χρονους που έλεγαν ότι μια χαρα δουλεύει και το βιβλιάριο της τράπεζας, και ότι η η κάρτα ανάληψης είναι μια περιττή μοντερνιά...

 

Και να πεις ότι η -πρόσφατη- ιστορία δεν μας διδάσκει; Όταν βγήκε το 2007 το iPhone, όλοι γελούσαν. Και τώρα κάνει παπαδες (όπως και κάθε smartphone) και όλοι το θεωρούν δεδομένο. Το ίδιο και με το iPad/tablet.

 

 

Παίδες, μην είστε συνέχεια αρνητικοί. Μην ψάχνετε να βρείτε γιατί θα αποτύχει (κατα τη γνώμη σας) ένα προϊόν. Ψάξτε τι πρέπει να γίνει για να επιτύχει. Η νοοτροπία της "καταστροφής" δεν βγάζει πουθενά. Πρέπει να αλλάξει σε νοοτροπία της δημιουργίας. Ειδικά εδώ στην Ελλάδα...

 

 

Τέλος το κήρυγμα...

Επεξ/σία από nikosgalis
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά βλέπω άλλη μια αρπαχτή και όχι κάτι που θα αλλάξει δραστικά τις ζωές μας

 

Το μόνο προϊόν το οποίο «άλλαξε δραστικά τις ζωές μας» (τα τελευταία χρόνια και σε αυτό τον τομέα) είναι το iPhone. Αλλά είναι πολύ βαρύ κριτήριο αυτό για το αν θα πάει καλά ή όχι ένα προϊόν, δε νομίζεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...