Προς το περιεχόμενο

Ντεμπούτο του Apple Watch με 3.000 διαθέσιμες εφαρμογές από την πρώτη ημέρα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δε το κάνει αυτό δε θα έχει διάρκεια τότε, θα είναι απλά μια μόδα

 

Ο,τι δε χρειάζεται παύει να υπάρχει ( προλάβαινω αυτούς που πρόκειται να μιλήσουν για καπιταλισμό, αυτούς που έχουν λεφτά και δικαιούνται να μιλάνε κτλ)

 

Το iPhone αν και ακριβό άλλαξε τη ζωή αρκετών για αυτό και συνεχίζει και έχει επιτυχία, παρόλο που έχει σταματήσει να καινοτομεί

 

Αν με το apple watch δεν καινοτομήσουν και απλά βγάλουν ένα ακριβό αξεσουάρ δε θα έχουμε κάτι να πούμε σε μερικά χρόνια.

 

Ναι κάνει πολλές προπαραγγελίες επειδή έχει το μήλο, αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα συνεχίσουν να το αγοράζουν αν διαπιστώσουν οτι είναι άχρηστο και τελικά είναι ακόμα μια συσκευή που πρέπει να φορτίζουν διαρκώς και στην ουσία γίνεται βάρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δε το κάνει αυτό δε θα έχει διάρκεια τότε, θα είναι απλά μια μόδα

Δεν μπορεί να το κάνει γιατι οπως περιέγραψες και ΕΣΥ κάποιος που εχει ένα κινητό εχει καλύψει σε μεγάλο βαθμό την ανάγκη αυτή.

Τα ρολόγια τα φοράνε σαν αξεσουάρ τωρα πια, που έχουν σχέση με την μόδα και δεν ειναι κυρίως ο σκοπός τους, να αλλάξουν τις ζωές μας μετρώντας το χρόνο οπως αρχικά κατσκευαστηκαν.....

Τωρα αν περιμένεις απο ένα ρολόι ή ένα αξεσουάρ να σου φτιάξει την διάθεση, δίνοντας σου την ψευδαίσθηση οτι σου αλλάζει και τη ζωή, συγνώμη αλλά δεν αλλάζει στην πραγματικότητα η ζωή, αλλά ο τρόπος που την βλέπεις.

Βάσικα το θεωρώ κατάντια και μου θυμίζει σαν κάτι ιθαγενείς που παίζουν με τα καθρεφτάκια των κατακτητών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για προϊόντα τεχνολογίας, αν είναι να μιλήσουμε για μόδα να πάμε στο φόρουμ του cosmo ή κάτι πιο σχετικό ξερωγω..

 

Αν περιμενετε εσείς από την apple να σας υπογράψει την εξωτερική σας εμφάνιση μάλλον είστε πολύ χειρότεροι από τους ιθαγενείς με τα καθρεφτάκια :lol:

 

Αισθητικά άλλωστε το ρολόι δεν είναι και ο,τι πιο καλόγουστο οπότε δε σκέφτηκα καν οτι μερικοί το βλέπουν σα fashion statement,νόμιζα ότι απλά μιλάμε για gadget που έχει αυτή την άθλια κάσα για καλύτερη και πιο λειτουργική οθόνη :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.18 ωρες επισημη αυτονομια . Αρα 10 ωρες αυτονομια (μετα απο τον πρωτο μηνα) . Καθε 10 ωρες πρεπει να το φορτιζεις. Καθε 10 ωρες πρεπει να το φορτιζεις και ειναι ρολοι. Τι σ.. δε καταλαβατε;

2.οτι φρουφρου κανει θελει το iphone στην τσεπη. Που ναι εχει και ρολοι το iphone, εκτος αν το εβγαλε πλεον κ αυτο η apple, εχω χασει την μπαλα με το τι ΔΕΝ εχει το iphone σε σχεση με το android. Αφου θα εχεις το κινητο στην τσεπη τι το θες το smartwatch?

 

1+2= πρεπει να βλακας να θες να επενδυσεις μαζι του. παρε ενα ρολογακι αν θες να φορας , τσαντουλα λουι βιτον αν θες να εισαι ψωνιο κ αστο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για προϊόντα τεχνολογίας, αν είναι να μιλήσουμε για μόδα να πάμε στο φόρουμ του cosmo ή κάτι πιο σχετικό ξερωγω..

Αν περιμενετε εσείς από την apple να σας υπογράψει την εξωτερική σας εμφάνιση μάλλον είστε πολύ χειρότεροι από τους ιθαγενείς με τα καθρεφτάκια :lol:

Αισθητικά άλλωστε το ρολόι δεν είναι και ο,τι πιο καλόγουστο οπότε δε σκέφτηκα καν οτι μερικοί το βλέπουν σα fashion statement,νόμιζα ότι απλά μιλάμε για gadget που έχει αυτή την άθλια κάσα για καλύτερη και πιο λειτουργική οθόνη :lol:

ΕΣΥ ανέφερες την λέξη μόδα και μάλιστα λες οτι θα περάσει ή οτι ειναι φούσκα....οι όροι σου δεν ειναι και τοσο τεχνολογικοί...

Μάλιστα συνεχίζεις λέγοντας οτι το ρολόι δεν ειναι τοσο καλόγουστο αισθητικά, με άθλια καςα...παρόλο που φοράς και ο ίδιος ρολόι σαν fashion statement.....

Αν μιλήσουμε μονο για την τεχνολογία που κουβαλάει αυτό το ρολόι πέρα απο αυτα που εσένα δεν σαν αρέσουν λόγο μόδας .....θα δεις οτι πρόκειται μια απο τις καλύτερες δημιουργίες της τεχνολογικής συνεργασίας Apple - Samsung και οι εφαρμογές ντροπιάζουν αρκετά απο τα μη fashion statement smart watches...

Αν θες να μιλήσουμε τεχνολογικά καλό ειναι να βγάλεις το ρολόι σου....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bildanos

 

Εγώ θέλω να συζητησουμε μετά από μερικά χρόνια που θα σκάσει και αυτή η φούσκα.

 

Είδη ζεσταίνομαι για να συζητήσουμε τον επόμενο καιρό τη φούσκα των tablet

 

ίσως να μην είναι φούσκα.

 

Συμφωνώ, ποτέ το ταμπλετ δεν αντικατέστησε τον υπολογιστή, όπως και δεν πρόκειται και το smartwatch να αντικαταστήσει το ρολόι. Γιατί δεν κάνουν την ίδια δουλειά. Τα pc,ρολόι διευκολύνουν τη ζωή μας, ενώ τα άλλα είναι για ψυχαγωγία. Περισσότερο ταα βλέπω σαν μα κάκιστη απομίμηση playstation/psp/gameboy/whateva :P

 

όμως είναι πολύ κερδοφόρο να δημιουργούνται ανάγκες που δεν υπάρχουν, έτσι?

 

Προβλέπω μία συζήτηση σαν αυτή. Επίσης περιμένω τις αγγελίες με ρολόγια με σπασμένη οθόνη, bricked κτλ χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως είναι πολύ κερδοφόρο να δημιουργούνται ανάγκες που δεν υπάρχουν, έτσι?</p>

 

Νομίζω ότι αυτή η φράση του φίλου παραπάνω, είναι η καλύτερη περιγραφή της σύγχρονης σχέσης καταναλωτή/παραγωγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα smartwatch δεν είναι στην κατηγορία των προϊόντων που θα αλλάξουν δραστικά τις ζωές μας...

φιλε αυτο λεγανε πριν χρονια με το κινιτο, που το θεωρουσαν περιτο αφου ειχες σταθερο στο σπιτι, ta smartwach  καποια στιγμη θα ειναι απαρετιτα οσο τα κινιτα, και για οσους λενε καθε 24 ωρες φορτιση ειναι φυσιολογικο μιας και τα προιοντα apple  εχουν τις μικροτερες καταναλωσεις λογο χαμιλων χρονισμων, γιατι και εγω περναω ελα λουρι στο 5.5 ιντσες κινιτο μου και λεω το δικο μου κραταει 5 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει αυτο με το μικυ, ολα τα λεφτά!! φανταστειε ρε σεις να το βλέπετε καθε φορα π θα θέλατε ν βλέπατε την ώρα. Θα σας έφτιαγνε τη διάθεση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Για την ιστορια, δεν ειναι "προνομιο" μονο του Apple Watch.

Απτην αλλη, κανεις το προφανες και πατας ενα Cancel και φανταζομαι εισαι οκ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αυτο λεγανε πριν χρονια με το κινιτο, που το θεωρουσαν περιτο αφου ειχες σταθερο στο σπιτι, ta smartwach  καποια στιγμη θα ειναι απαρετιτα οσο τα κινιτα, και για οσους λενε καθε 24 ωρες φορτιση ειναι φυσιολογικο μιας και τα προιοντα apple  εχουν τις μικροτερες καταναλωσεις λογο χαμιλων χρονισμων, γιατι και εγω περναω ελα λουρι στο 5.5 ιντσες κινιτο μου και λεω το δικο μου κραταει 5 μερες

και ποιός είπε ότι το κινητό τηλέφωνο είναι σε όλους απαραίτητο ? :) θεωρείς ότι παιδιά 13-15 χρονών έχουν ανάγκη κινητό?και πάει λέγοντας...

 

Αναμφισβήτητα είναι χρήσιμο ως εφεύρεση,  επειδή το κινητό εξυπηρετεί μία βασική ανάγκη, την επικοινωνία (=εξέλιξη).

Οπότε αφού είναι κάτι που έχεις συνέχεια μαζί, χώσαν και ένα σωρό εφαρμογές. Καλώς. -οκ, κάπου εδώ μπαίνει η εκμετάλλευση του καταναλωτή, αλλά ας πάει στην ευχή-

 

Το ρολόι πάλι δεν είναι πλέον κάτι απαραίτητο μιας και έχει αντικατασταθεί απο μεγάλη μερίδα ανθρώπων και σε μεγάλο βαθμό απ το κινητό, εκτός περιπτώσεων που φοβάσαι μη χαλάσει το κινητό και πας στο κλασσικό ρολογάκι χειρός που δεν καταλαβαίνει τίποτα!

 

Πολύ δύσκολο να γίνει απαραίτητο λοιπόν το smartwatch χωρίς ανθεκτικότηα/αυτονομία (αφού για πολλούς δεν εξυπηρετεί το μοναδικό σκοπό που θα φορούσαν ρολόι,πέραν του στυλ). Μάλλον θα πάει στον κουβά με τα ταμπλετ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα της άποψης του καθενός, η οποία μάλιστα αλλάζει, τα smartwatches δεν έχουν το κοινό των smartphones, αλλά έχουν κοινό, όπως απέδειξε με άνεση η apple. Μια χαρά θα τα πάει.

Ο ανταγωνισμός θα ακολουθήσει, όπως γίνεται συνήθως, η χρήσιμη έκδοση του apple watch θα είναι η 2η, όπως επίσης γίνεται συνήθως, θα υπάρχουν αυτοί που θα το θεωρούν άχρηστο, όπως πάλι γίνεται συνήθως, οι περισσότεροι από τους οποίους θα κυκλοφορουν με ένα τέτοιο φθηνό android σε 2 χρόνια, όπως παλι γίνεται συνήθως, και θα απορούν ποιοι θα αγοράσουν το επόμενο γκάτζετ που θα κυκλοφορήσει κάποια καινοτομική εταιρία, όπως... συνήθως!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λογικό αφού "3-4" είναι όλες του οι εφαρμογές... :P Το ίδιο δράμα ζω και με το smartwatch3.

 

Γεμάτο εφαρμογές ειναι το tizen store, (εσυ κατεβαζεις απο αλλού), αλλα στην πράξη τι εχουμε;;; ρολόγια, activities trackers, alarms, calculators, μετρητες καθε ειδους, ακομα και χαζοπαιχνιδια.

 

Τι να τα κανεις ομως ολα αυτα;;; Σοβαρά ποσα apps θα χρειαστεις στο ρολόι;;

 

Προσωπικά το χρησιμοποιω 95% για notifications πασης φυσεως και για κλησεις καμια φορά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα smartwatch ειναι τρομερα αλλα οταν βγουν ανθεκτικά και αδιαβροχα τοτε ναι θα το παρω.

ειχα στην κατοχη μου της samsung αλλα το πουλησα πριν το διαλυσω εντελως.

Προσωπικα οσο για το ρολοι της apple με αφηνει αδιάφορα πρωτον γιατι δεν γουστάρω καθολου την εταιρεια λογο της πολιτικης της και δευτερον απευθύνεται σε πολυ μοδατο και δηθεν κοινο που επισης δεν παω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ρολόι είναι απαίσιο και ασχημο.Είναι υποκειμενικό αυτό αλλα μονο ενα smartwatch μου άρεσε για την ωρα.

Η χρησιμότητα τους είναι για notifications και για ατομα που αθλούνται ώστε να μην κουβαλαμε το κινητό μαζι μας την ωρα που κάνουμε γυμναστική.Για κατι άλλο δεν βλέπω να χρησιμεύει και ας έχει 100000 εφαρμογές.Είναι σίγουρα απο τα πιο άχρηστα gadgets που έχουν βγει.Υπερτιμημένα είναι όλα τα smartwatch που έχουν πάνω από 100 ευρώ οτι και αν έχουν πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...