Προς το περιεχόμενο

Αυτοί είναι οι επεξεργαστές 6ης γενιάς Core (Skylake-S) που θα κυκλοφορήσει η Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και να εχει και γραφικά όπως της titan και να είναι στα 50 ευρω

 

προφανως οχι αλλα δεν ειναι και πολυ καλο να εχω επεξεργαστη 4ετιας και με το OC του να ειναι στα ισια περιπου  ΚΑΙ με την επομενη γενια με stock  που ΘΑ βγει οποτε βγει με μονη διαφορα το ddr4

 

ενας υποθετικος 6700Κ , 6πυρηνος/ΗΤ  , cache 12+ και συχνοτητα 4-4.5 και OC ανω του 5 με αξιοπρεπη ενσωματωμενα γραφικα και τιμη 300-400 ευρω πιστευω θα ηταν περιπου ΟΚ.... ομοιως για τον 6600Κ και ισως και ενας εξτρα 8πυρηνος πχ 6800Κ 

Χρειάζεσαι τα 20MB cache;

το θεμα δεν ειναι αν πραγματικα τα χρειαζεσαι (μπορει ουτε τους επεξεργαστες 3ετιας να μην ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ)  αλλα αν θες σαν εταιρια να παρακινησεις καποιον να αδειασει την τσεπη σου και να γεμισει την δικια πρεπει να βαζεις περισσοτερα στο καλαθι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Καλά δεν έχει βαρεθεί να βγάζει συνέχεια καινούρια sockets;

 

 

Παλι νεα sockets? Δεν λεω τουμπανα... αλλα οσο με καλυπτει ακομα ο fx 8320 που εχω δεν βρισκω λογο να παω σε intel

κάθε 2 χρόνια...

 

It-is-KNOWN.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως οχι αλλα δεν ειναι και πολυ καλο να εχω επεξεργαστη 4ετιας και με το OC του να ειναι στα ισια περιπου  ΚΑΙ με την επομενη γενια με stock  που ΘΑ βγει οποτε βγει με μονη διαφορα το ddr4

 

ενας υποθετικος 6700Κ , 6πυρηνος/ΗΤ  , cache 12+ και συχνοτητα 4-4.5 και OC ανω του 5 με αξιοπρεπη ενσωματωμενα γραφικα και τιμη 300-400 ευρω πιστευω θα ηταν περιπου ΟΚ.... ομοιως για τον 6600Κ και ισως και ενας εξτρα 8πυρηνος πχ 6800Κ 

το θεμα δεν ειναι αν πραγματικα τα χρειαζεσαι (μπορει ουτε τους επεξεργαστες 3ετιας να μην ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ)  αλλα αν θες σαν εταιρια να παρακινησεις καποιον να αδειασει την τσεπη σου και να γεμισει την δικια πρεπει να βαζεις περισσοτερα στο καλαθι

 

Το θέμα είναι οτι η intel το πάει 2-2,5mb/πυρήνα στους i7 οπότε δεν θα δείς ουτε 4790 με 20mb ούτε 5960 με 8mb

 

Επίσης με έναν υποθετικό 6700Κ , 6πυρηνος/ΗΤ  , cache κ.τ.λ τι θα το κάνουν το lga2011-3 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επίσης με έναν υποθετικό 6700Κ , 6πυρηνος/ΗΤ  , cache κ.τ.λ τι θα το κάνουν το lga2011-3 ;

ότι έκαναν και τους Core i7 920/960/965 όταν βγήκε ο 2500Κ/2600Κ

 

μην ξεχνάς ότι υπάρχει κι ο 8core στο Χ99...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν έχει βαρεθεί να βγάζει συνέχεια καινούρια sockets;

 

Γη.2015.Η ανθ.φυλή έχει επικρατήσει.

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω για εσένα,δε θα έπρεπε να ρωτάς κάτι τέτοιο.

Πιο πολλά σόκετ έχεις για την σειρά i ,παρά επεξεργαστές που αξίζουν να αγοράσεις.

 

Που πρέπει να σκας 80+ για να πάρεις μητρική που κάτι λέει,για να τα κονομάει περαιτέρω από τα δικαιώματα των chipset.

Κάτω από 70 ψάχνεις να βρεις μία με pci ,για 4 dimm ram δε το συζητάω καν.

 

Τέλος πάντων,στο θέμα μας.

i5 χωρίς HT.Κανείς δε το πρόσεξε ή εγώ βλέπω ό,τι να 'ναι;

Mε τις υγείες μας.

 

Η amd παίζει μπάλα με τις κονσόλες,που εκεί έχει ακόμα χρήμα η δουλειά,και τα χώνει στα apu,που θα έχει χρήμα στο άμεσο μέλλον.Ετοιμάζει και το δικό της HT.Είδωμεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Τέλος πάντων,στο θέμα μας.

i5 χωρίς HT.Κανείς δε το πρόσεξε ή εγώ βλέπω ό,τι να 'ναι;

Mε τις υγείες μας.

Μα οι i3 και οι i7 εχουν μονο HT

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

i5 χωρίς HT.Κανείς δε το πρόσεξε ή εγώ βλέπω ό,τι να 'ναι;

Mε τις υγείες μας.

γιατί ποιος i5 είχε HT μέχρι τώρα για να αποκτήσει στους Skylake?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel® Core™ i5-650 Processor
(4M Cache, 3.20 GHz)

# of Cores
2
# of Threads
4

 

Mόνο στην πρώτη διπύρηνη γενιά έπαιζε δηλαδή;

 

200 ευρώ επεξεργαστές,και δεν έχουν φουλ καλούδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel® Core™ i5-650 Processor

(4M Cache, 3.20 GHz)

# of Cores

2

# of Threads

4

 

Mόνο στην πρώτη διπύρηνη γενιά έπαιζε δηλαδή;

 

200 ευρώ επεξεργαστές,και δεν έχουν φουλ καλούδια;

Μόνο στη πρώτη, αλλά πρόσεξε ακόμα κι εκεί υπήρχαν οι τετραπύρηνοι χωρίς ht i5 750 & 760 που στην ουσία ήταν οι i7 920-930 χωρίς 8 threads και οι μόνοι "τίμιοι" από τιμολογιακή άποψη i5 που έκαναν απλά 200€ προ εποχής με 736362838 εκδόσεις και κυρίως χωρίς Κ ή μη Κ που εμφανίστηκε στη συνέχεια και για να κάνεις o/c πρέπει χωρίς λόγο να δώσεις παραπάνω λεφτά.

Υπήρχαν μόνο αυτοί οι δύο (ο ένας αντικατέστησε τον άλλον) και τέλος.

Ήξερες τι ακριβώς πρέπει να γίνει.

 

Από sandy και μετά ht είχαν μόνο οι διπυρηνοι i5 στα λάπτοπ

 

Το ht το βρίσκω ανούσιο και προτιμώ να μη το πληρώνω έξτρα, θέλουμε πολλούς πυρήνες σε i5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα με q9650(3.8GHz hell yeah!!) και περίμενα να δω τι θα βγει για να κάνω αναβάθμιση (νέο build βασικά). Ι7 4790κ με βλέπω. Πολύ λιγότερο κόστος (φαντάζομαι) σε σχέση με την απόδοση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα με q9650(3.8GHz hell yeah!!) και περίμενα να δω τι θα βγει για να κάνω αναβάθμιση (νέο build βασικά). Ι7 4790κ με βλέπω. Πολύ λιγότερο κόστος (φαντάζομαι) σε σχέση με την απόδοση.

φοβερος ο 9650 και γω στα 3,8 τον εχω :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...