Προς το περιεχόμενο

Αυτοί είναι οι επεξεργαστές 6ης γενιάς Core (Skylake-S) που θα κυκλοφορήσει η Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από την μεγάλη ποικιλία που υπάρχει νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να δούμε και τις επιδόσεις σε συγκριτικό τέστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά να περιμένουμε να δούμε κανένα συγκριτικό με επιδόσεις και μετά να κρίνουμε. Κάπου αναφέρθηκε για 15-20% μεγαλύτερες επιδόσεις σε σχέση με Devil’s Canyon. Πόσο παραπάνω περιμένατε? Το θέμα είναι και πόσο ψηλά θα κλοκάρουν οι ξεκλείδωτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέτρεξε σε παλαιότερα μηνύματά σου,και θα σου λυθεί κάθε απορία.

Από bench,περιμένουμε αυτά των skylake.

 

 

Αν δεν του το πει το software,δε θα κάνει τίποτα.

Back to 48.

 

Επίσης,δεν έχει i3 το 1151;

Να τους περιμένουμε αργότερα;

Back to #57

 

 

(Ανέτρεξε εσύ σε παλαιότερα μηνύματά μου,έτσι ξεκάρφωτα ποτέ δεν το είπα,αλλά ναι σχεδόν,αν όχι,πάντα ο ποιο γρήγορος πυρήνας θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα στα παιχνίδια)

 

Οι i3/pentium/celeron πάντα βγαίνουν αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

προφανως οχι αλλα δεν ειναι και πολυ καλο να εχω επεξεργαστη 4ετιας και με το OC του να ειναι στα ισια περιπου ΚΑΙ με την επομενη γενια με stock που ΘΑ βγει οποτε βγει με μονη διαφορα το ddr4

 

ενας υποθετικος 6700Κ , 6πυρηνος/ΗΤ , cache 12+ και συχνοτητα 4-4.5 και OC ανω του 5 με αξιοπρεπη ενσωματωμενα γραφικα και τιμη 300-400 ευρω πιστευω θα ηταν περιπου ΟΚ.... ομοιως για τον 6600Κ και ισως και ενας εξτρα 8πυρηνος πχ 6800Κ

 

το θεμα δεν ειναι αν πραγματικα τα χρειαζεσαι (μπορει ουτε τους επεξεργαστες 3ετιας να μην ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ) αλλα αν θες σαν εταιρια να παρακινησεις καποιον να αδειασει την τσεπη σου και να γεμισει την δικια πρεπει να βαζεις περισσοτερα στο καλαθι

 

Το θέμα είναι οτι η intel το πάει 2-2,5mb/πυρήνα στους i7 οπότε δεν θα δείς ουτε 4790 με 20mb ούτε 5960 με 8mb

 

Επίσης με έναν υποθετικό 6700Κ , 6πυρηνος/ΗΤ , cache κ.τ.λ τι θα το κάνουν το lga2011-3 ;

Intel® Core™ i7-5960X Processor Extreme Edition (20M Cache, up to 3.50 GHz)

Βασικά το συγκεκριμένο εχω. Και διαφορά με τον παλιό i7 (δεν θυμάμαι νούμερο αλλα ήταν στα ίδια χαρακτηριστικά σχεδίων με την διαφορά ότι ήταν 8mb) ειναι τεράστια όταν φόρτωσης το pc να τρέχει στο full

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου άρεσε ότι έχουν μικρή μνήμη cache και ότι ο ελεγκτής μνήμης DDR4 είναι στα 2133MHz.

 

Δεδομένου οτι όλοι οι προηγούμενοι αντίστοιχοι ι5/ι7 είχαν ακριβώς την ίδια ποσότητα εδώ και 5 χρόνια;

 

Intel® Core™ i7-5960X Processor Extreme Edition (20M Cache, up to 3.50 GHz)

Βασικά το συγκεκριμένο εχω. Και διαφορά με τον παλιό i7 (δεν θυμάμαι νούμερο αλλα ήταν στα ίδια χαρακτηριστικά σχεδίων με την διαφορά ότι ήταν 8mb) ειναι τεράστια όταν φόρτωσης το pc να τρέχει στο full

Με τι το φορτώνεις στο full δηλαδή; και στα ίδια χαρακτηριστικά δεν ήταν δεδομένου οτι είχε τους μισούς πυρήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω κατέβηκαν απλά σε λιθογραφία, και όχι κανένα άλμα...από τα 22 στα 14, έχουν την ίδια κατανάλωση και καλύτερες επιδόσεις γύρω στο 10%;

Δηλαδή ότι κέρδισαν από χώρο μας το έδωσαν σε επιδόσεις ίσως και λίγο λιγότερο....

Για ποιό λόγο είπαμε με συμφέρει σα χρήστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι core M πάντως κάνουν χρυσή δουλειά απ'ότι βλέπω στα νέα macbook με os ''επιτραπέζιου'' υπολογιστή. Σε αυτό βέβαια βοηθά το mac os αλλά νομίζω πως περνάμε σιγά σιγά στην fanless εποχή μετά τα tablet.Ιδέα μου είναι ή και το νέο surface είναι fanless ?

Οι core m πανε καλυτερα σε windows που εκμεταλλευονται καλυτερα το hardware σε σχεση με το μη-βελτιστοποιημενο mac os x.

Using the Retina MacBook as a Windows PC

 

2015-MacBook-windows.003-640x470.png

 

2015-MacBook-windows.006-640x470.png

 

Y.Γ. Fanless ειναι το surface 3, οπως fanless ειναι και το asus zenbook ux305 και το samsung Ativ Book 9 που ειναι λεπτοτερο απο το macboook και βγηκε τον Δεκεμβρη του 2014. Υστερα απο αυτα τα fanless λαπτοπ ακολουθησε και η apple με το δικο της fanless laptop.

Samsung's fanless 12.2'' notebook pairs Core M with WQXGA display

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο είπαμε με συμφέρει σα χρήστη;

Δεν τους βγάζει η intel για να συμφέρουν εσένα.

Για κάποιον που δεν έχει καθόλου Η/Υ όμως συμφέρει 10% (ή όσο είναι) παραπάνω από ότι η προηγούμενη γενιά,συν τα ενσωματωμένα που σιγά σιγά και με βοήθεια του dx12 θα απαλλάξουν πολλούς από τα έξοδα εξτρά vga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε μου άρεσε ότι έχουν μικρή μνήμη cache και ότι ο ελεγκτής μνήμης DDR4 είναι στα 2133MHz.

Δεδομένου οτι όλοι οι προηγούμενοι αντίστοιχοι ι5/ι7 είχαν ακριβώς την ίδια ποσότητα εδώ και 5 χρόνια;

 

Intel® Core™ i7-5960X Processor Extreme Edition (20M Cache, up to 3.50 GHz)

Βασικά το συγκεκριμένο εχω. Και διαφορά με τον παλιό i7 (δεν θυμάμαι νούμερο αλλα ήταν στα ίδια χαρακτηριστικά σχεδίων με την διαφορά ότι ήταν 8mb) ειναι τεράστια όταν φόρτωσης το pc να τρέχει στο full

Με τι το φορτώνεις στο full δηλαδή; και στα ίδια χαρακτηριστικά δεν ήταν δεδομένου οτι είχε τους μισούς πυρήνες.

After effects rendering. Φυσικά θα μου πεις πως αυτό θέλει ram. Ενημερωτικά εχω 4χ16gb. Λόγο εργασίας.

Όμως όταν μου ζητάει περίπου 90-120 ώρες. Κάνω ταυτόχρονα κι άλλες δουλειές όπως να τρέχω το VMware Mac OS Yosemite να ανοίγω το Xcode. Και πάμε. Η να βλέπω καμία ταινία. Και όταν λέω ταινία ενώω ταινία, οχι αυτά τα ψεύτο 1080 4:2:0. Ενώω ταινία. Και σπάνια καννα απλό παιχνιδάκι. Οχι τιποτα βαρύ.

 

Με τον παλιό i7 τα έκανα ολα αυτά αλλα σερνωτανε. Τωρα ειναι σαν καν να μην κάνει απο πίσω το rendering

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ειναι σαν καν να μην κάνει απο πίσω το rendering

Άμα κάνεις rendering στο παρασκήνιο τότε όποιον επεξεργαστή και να έχεις είναι σαν να μην κάνει τίποτα από πίσω αφού παίρνει μόνο από τον idle χρόνο του επεξεργαστή.

Βίντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι core m πανε καλυτερα σε windows που εκμεταλλευονται καλυτερα το hardware σε σχεση με το μη-βελτιστοποιημενο mac os x.

Using the Retina MacBook as a Windows PC

Μόνο στα gpu tests. Στα cpu tests και σε ένα τεστ αυτονομίας από τα δυο του site, υπερτερεί το mac os.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στα gpu tests. Στα cpu tests και σε ένα τεστ αυτονομίας από τα δυο του site, υπερτερεί το mac os.

Nαι, οπως λες στα gpu tests ειναι εντυπωσιακο ποσο πιο αποδοτικα ειναι τα windows κ εκμεταλλευονται καλυτερα το hardware σε σχεση με το μη-βελτιστοποιημενο mac os x.

 

Στα cpu tests ειναι παρομοιες οι επιδοσεις, σε καποιο ειναι οριακα καλυτερο το mac os x, σε καποιο τα windows:

2015-MacBook-windows.005-640x470.png

 

Και φυσικα μιλαμε για το macbook που δεν ειναι σχεδιασμενο να τρεχει windows ουτε  εχει επισημη υποστηριξη.

 

 

Εντυπωσιακο ειναι επισης οτι windows ultrabook με core m επεξεργαστη οπως το asus zenbook ux305 που ειναι πιο λεπτο, κοστιζει το μισο κ εχει στα χαρτια πιο αργο core m επεξεργαστη (0.8GHz vs 1.1GHz που εχει το new macbook) εχει καλυτερες επιδοσεις:

http://www.anandtech.com/show/9136/the-2015-macbook-review/9

73585.png

73586.png

 

 

 

Εντυπωσιακη δουλεια απο asus που εκμεταλλευεται αριστα τον core m στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...