Προς το περιεχόμενο

Αυτοί είναι οι επεξεργαστές 6ης γενιάς Core (Skylake-S) που θα κυκλοφορήσει η Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν αλλάξει τιμολογιακή πολιτική δηλαδή,πάλι με 180 ευρώ θα παίρνεις διπύρηνο;

Δε λέω πως είναι κάρβουνο οι i3,τελείως,αλλά επειδή καλύτερα από την Ιντελ σίγουρα δε ξέρω, και καλύτερα,για αυτούς, το έχουν σχεδιάσει,για τα επόμενα δύο χρόνια θα έχουμε ακόμα software που θα τρέχει με λίγους πυρήνες,γιατί αυτό βολεύει την Ιντελ;

Και μετά βλέπουμε;

Το θέμα μου δεν είναι η "κακιά" Ίντελ,μην το πάει εκεί κάποιος,αλλά με τη διείσδυση που έχουν πια τα κατά βάση πολυπύρηνα mobile προϊόντα,θα περιμέναμε μια μεταστροφή σε αυτό το θέμα,ειδικά με την τάση που έχει η ms,θερμό trust της Intel, να ενοποιήσει πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι i3 δεν κάνουν 180€ στα 110€-130€ παίζουν.

2 δυνατοί πυρήνες που μπορούν να τρέξουν από 2 threads ο καθένας μια χαρά επεξεργαστές είναι ακόμα και για gaming με μια mid range gpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,πως..φθάνουν και τα 165..αν αξίζουν ή όχι,άλλο θέμα.

 

Και φυσικά μια χαρά τρέχουν,αυτό λέω και εγώ,έχεις software που αντί να εκμεταλλεύεται πολλούς και φθηνούς πηρύνες,έχoυμε κολλήσει σε δύο ακριβούς,επειδή έτσι τους βγάζει η Ιντελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα επόμενα δύο χρόνια θα έχουμε ακόμα software που θα τρέχει με λίγους πυρήνες,γιατί αυτό βολεύει την Ιντελ;

Και μετά βλέπουμε;

Εδώ και χρόνια δεν υπάρχει ποια πρόγραμμα ή παιχνίδι που να μην είναι φτιαγμένο για πολλούς πυρήνες.

(Με εξαίρεση της εξαιρέσεις,αν δεν κόβεται κάτι δεν θα κοπεί ποτέ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν παει σε καινούρια αρχιτεκτονικη απ την αρχη μην περιμενετε και πολλα !! 

 

οπως καποτε πηγε απο core 2 duo/quardcore σε Ι5/Ι7 

 

καπως ετσι πρεπει να κανει και τωρα.

 

 

παντως καπου ειχα διαβασει οτι αυτη η καινουρια γενια θα εχει διαφορα σε επιδωσεις οπως ειχαν καποτε οι pentium 4 prescott με ΗΤ με τους τοτε core 2 duo !!!

 

εγω που ειχα κανει τοτε την μετάβαση αυτη ειχα μεινει έκπληκτος !!! αλλα με αυτα που βλεπω σημερα δεν ειδα κατι που να αξίζει και να εχει ουσια !!! 

 

με τον fx 8350 που εχω και μαλιστα στοκ με βλεπω για κανα 2 χρονια ακομα.  οποτε το ΑΜ3+ μονο νεκρο δεν ειναι με τις τιμες που εχει.

 

απ οτι βλεπω η ιντελ απ την μια προσπαθει να κανει οικολογία με την χαμηλή κατανάλωση και απ την άλλη προσπαθεί να κανει οικολογική καταστροφή απ την παράγωγη μητρικών σκουπιδιών με ενα σορό sockets !!! 

 

Υ.Γ

α ρε αθάνατο 775 !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και χρόνια δεν υπάρχει ποια πρόγραμμα ή παιχνίδι που να μην είναι φτιαγμένο για πολλούς πυρήνες.

(Με εξαίρεση της εξαιρέσεις,αν δεν κόβεται κάτι δεν θα κοπεί ποτέ)

 

Δε ξέρω τι να σου πρωτοπαραθέσω.Ειλικρινά..

 

 

Δεν είναι smartphone να βάζουμε πυρήνες,όταν τρέχεις σωστό multitasking λειτουργικό δεν χρειάζεσαι παραπάνω από δυο καλούς πυρήνες εκτός και αν θες πολύ εξτρεμ πράγματα.

 

Ο 6300 μπορεί να είναι ποιο δυνατός, δεν κάνει όμως για παιχνίδια αφού δεν πρόκειται κανένα παιχνίδι να τον αξιοποιήσει.

 

Να σημειώσω πως μιλάμε για 4+ πυρήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ με το core 2 duo που έχω ικανοποιημένος είμαι (ΝΟΤ)

Δεν τραβάει πια το 775 οποίος έχει αυτό το σοκετ αξίζει να κάνει μετάβαση σε skylake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι να σου πρωτοπαραθέσω.Ειλικρινά..

Δεν έχουν σχέση αυτά που παραθέτεις,όλα τα παιχνίδια πλέον βγαίνουν με πολλά νήματα,ουσιαστικά βγαίνουν για τους 6 πυρήνες που έχουν στην διάθεσή τους οι νέες κονσόλες,αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι αυτά τα παιχνίδια δεν παίζουν καλά και σε δυο πυρήνες ούτε ότι θα φτάσουν στο 100% (ή 90% ή 80% ) έναν 6 core με πολύ ποιο δυνατούς πυρήνες από των κονσολών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε τα παιχνίδια βγαίνουν optimized για 6 core,αλλά τα νήματά τους τρέχουν καλύτερα σε δύο πυρήνες Pentium,από ότι σε έναν τετραπύρηνο athlon ή έναν εξαπύρηνο fx;

Σωστά;

Επίσης,όλα τα προγράμματα είναι φτιαγμένα για πολλούς πυρήνες,αλλά το desktop δεν είναι smartphone,οπότε με δυο καλούς πυρήνες κάνεις δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι η intel το πάει 2-2,5mb/πυρήνα στους i7 οπότε δεν θα δείς ουτε 4790 με 20mb ούτε 5960 με 8mb

 

Επίσης με έναν υποθετικό 6700Κ , 6πυρηνος/ΗΤ  , cache κ.τ.λ τι θα το κάνουν το lga2011-3 ;

 

στο lga2011 θα πρεπει να βγαζουν ακομη καλυτερους πχ 8-12 πυρηνες κτλ 

 

Ειχα core2quad (Q9550)του 2008 πηγα σε ι7 του 2011 και η διαφορα ηταν 2Χ τουλαχιστον . τωρα απο το 2011 μεχρι σημερα ειναι σκαρτο 25-30% και καλυπτεται με ενα γενναιο OC .

 

Γιατι καποιος που παιρνει τωρα υπολογιστη να μην παρει μεταχειρισμενο i7 + μητρικη στα 230-250 αθροισμα το μαξιμουμ και φτηνοτερες μνημες και να δωσει 600 ευρω ? δεν ειναι οικονομικα ευρωστο  

Οπότε τα παιχνίδια βγαίνουν optimized για 6 core,αλλά τα νήματά τους τρέχουν καλύτερα σε δύο πυρήνες Pentium,από ότι σε έναν τετραπύρηνο athlon ή έναν εξαπύρηνο fx;

Σωστά;

Επίσης,όλα τα προγράμματα είναι φτιαγμένα για πολλούς πυρήνες,αλλά το desktop δεν είναι smartphone,οπότε με δυο καλούς πυρήνες κάνεις δουλειά;

 

στα παιχνιδια οσα νηματα και να εχουν το θεμα ειναι οτι ΕΝΑ μονο "οδηγει" τα γραφικα με αποτελεσμα οι αλλοι να λειτουργουν για περιφερειακες εργασιες.  αρα ναι αν εχεις ενα 2πυρηνο ή 4πυρηνο με γρηγορους πυρηνες θα την παλεψει καλυτερα απο καποιον 8πυρηνο με αργοτερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loop to post 48,δηλαδή..

 

Κατά τα άλλα ,συμφωνώ μαζί σου.Ούτε καν i7.

Θα αργήσουν οι ddr4 να μπούνε στις ζωές μας.

Εκτός και αν το am4/fm3,κάνει την εμφάνισή του σύντομα,που δεν προβλέπεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε τα παιχνίδια βγαίνουν optimized για 6 core,αλλά τα νήματά τους τρέχουν καλύτερα σε δύο πυρήνες Pentium,από ότι σε έναν τετραπύρηνο athlon ή έναν εξαπύρηνο fx;

Σωστά;

Τώρα αυτό που είπα εγώ: «αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι αυτά τα παιχνίδια δεν παίζουν καλά και σε δυο πυρήνες» πως το μετέφρασε ο εγκέφαλός σου σε αυτό που είπες εσύ πραγματικά είναι άξιο απορίας.

Μπορεί ο κάθε ένας να δει bench για το κάθε παιχνίδι και για όποιον επεξεργαστή τον ενδιαφέρει και να δει ποιος το τρέχει καλύτερα.

 

Επίσης,όλα τα προγράμματα είναι φτιαγμένα για πολλούς πυρήνες,αλλά το desktop δεν είναι smartphone,οπότε με δυο καλούς πυρήνες κάνεις δουλειά;

Τα smart έχουν τόσο αδύναμους πυρήνες που πραγματικά χρειάζεσαι έναν πυρήνα για το κάθε τι που κάνεις,στους Η/Υ ακόμα και ένας amd 2core μπορεί να κάνει πάνω από δυο πράγματα ταυτόχρονα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αυτό που είπα εγώ: «αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι αυτά τα παιχνίδια δεν παίζουν καλά και σε δυο πυρήνες» πως το μετέφρασε ο εγκέφαλός σου σε αυτό που είπες εσύ πραγματικά είναι άξιο απορίας.

Μπορεί ο κάθε ένας να δει bench για το κάθε παιχνίδι και για όποιον επεξεργαστή τον ενδιαφέρει και να δει ποιος το τρέχει καλύτερα.

 

Ανέτρεξε σε παλαιότερα μηνύματά σου,και θα σου λυθεί κάθε απορία.

Από bench,περιμένουμε αυτά των skylake.

 

Τα smart έχουν τόσο αδύναμους πυρήνες που πραγματικά χρειάζεσαι έναν πυρήνα για το κάθε τι που κάνεις,στους Η/Υ ακόμα και ένας amd 2core μπορεί να κάνει πάνω από δυο πράγματα ταυτόχρονα.

 

Αν δεν του το πει το software,δε θα κάνει τίποτα.

Back to 48.

 

Επίσης,δεν έχει i3 το 1151;

Να τους περιμένουμε αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...