Προς το περιεχόμενο

Αξίζει κάποια σχολή ΑΕΙ/ΤΕΙ σήμερα????


Capitano21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για δωσε λεπτομεριες η κοπελα του αδερφου μου εχει τελιωσει το ΤΕΙ Αθηνας, τι επιδοτησεις υπαρχουν ? 

Επιδοτήσεις εννοώ(μάλλον λάθος όρος), ότι καλύπτουν μέρος της αμοιβής του θεραπευτή. Πχ, μου έχουν πει περιπτώσεις που για ένα μόνο παιδί το ταμείο πλήρωνε 800 ευρώ το μήνα. Γενικά, από αυτά που μου λένε πάντα, παίρνουν 20-30 ευρώ επιδότηση την συνεδρία (45λεπτο), ενώ το σύνολο της αμοιβής είναι 30-50 ευρώ, το 45λεπτο πάντα. Go figure...

 

Τα καλά τα φιλαράκια μου όμως είναι λογοθεραπευτές. Έχω γνωρίσει και εργοθεραπευτές μέσω αυτών και ξέρω ότι είναι παρόμοια, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΣΤΕΦ . Σχολή τεχνολογικών εφαρμογών  . Τι δεν καταλαβαίνεις ; Ποιός σου είπε ότι πετάνε απλά ένα ξερό τύπο ; Τί ήθελες δηλαδή να γίνεται σε εφαρμοσμένα επαγγέλματα ; Να αποδεικνύουμε τα θεωρήματα και τους τύπους; 

Τα ΤΕΙ σε γενικές γραμμές μια χαρά σου δίνουν τις βάσεις τουλάχιστον για να ψαχτείς παραπάνω αν θες. 

 

Δεν ξερω τι γινεται στα αλλα τμηματα αλλα στην δικια μου σχολη (ηλεκτρολόγων) οταν επαιρνα μια μετρηση επρεπε να το αποδειξω και θεωρητικα γιατι πολυ απλα το οργανο που μετρουσα μπορει να ηταν χαλασμενο.

Επιδοτήσεις εννοώ(μάλλον λάθος όρος), ότι καλύπτουν μέρος της αμοιβής του θεραπευτή. Πχ, μου έχουν πει περιπτώσεις που για ένα μόνο παιδί το ταμείο πλήρωνε 800 ευρώ το μήνα. Γενικά, από αυτά που μου λένε πάντα, παίρνουν 20-30 ευρώ επιδότηση την συνεδρία (45λεπτο), ενώ το σύνολο της αμοιβής είναι 30-50 ευρώ, το 45λεπτο πάντα. Go figure...

 

Τα καλά τα φιλαράκια μου όμως είναι λογοθεραπευτές. Έχω γνωρίσει και εργοθεραπευτές μέσω αυτών και ξέρω ότι είναι παρόμοια, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

 

Εννοεις οτι το καληπτει το ικα ? Λογοθεραπια ξερω και εγω οτι χεζονται στα λεφτα εχω φιλο και εγω, για εργοθεραπια δεν νομιζω να ειναι τοσο καλα ηθελε η κοπελα του αδερφου μου το 2012 να ανοιξει ιατρειο αλλα μετα απο σχετικη ερευνα ειδε οτι δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις οτι το καληπτει το ικα ? Λογοθεραπια ξερω και εγω οτι χεζονται στα λεφτα εχω φιλο και εγω, για εργοθεραπια δεν νομιζω να ειναι τοσο καλα ηθελε η κοπελα του αδερφου μου το 2012 να ανοιξει ιατρειο αλλα μετα απο σχετικη ερευνα ειδε οτι δεν αξιζει.

Ναι, ΙΚΑ, δημόσιο, ΝΑΤ, κάτι τέτοιο. Τι να σου πω, θα ξέρει καλύτερα η κοπέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ΙΚΑ, δημόσιο, ΝΑΤ, κάτι τέτοιο. Τι να σου πω, θα ξέρει καλύτερα η κοπέλα.

 

καλα μην το λες αυτο πολλοι δεν το ψαχνουν καθολου, θα της μιλησω μπας και το ξανακοιταξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογοθεραπεία όντως τα τελευταία 4-5 χρόνια έχει τρελά λεφτά...άπειροι γνωστοί μου πηγαίνουν τα παιδιά τους..το καλύπτουν ολα τα ταμεία πλέον...είναι και λίγοι οι απόφοιτοι καθώς υπάρχουν μόνο 2 σχολές σε όλη την χώρα. (Πάτρα,Ιωάννινα στα αντίστοιχα ΤΕΙ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι γινεται στα αλλα τμηματα αλλα στην δικια μου σχολη (ηλεκτρολόγων) οταν επαιρνα μια μετρηση επρεπε να το αποδειξω και θεωρητικα γιατι πολυ απλα το οργανο που μετρουσα μπορει να ηταν χαλασμενο.

 

Δεν εννοώ αυτό . Εννοούσα το να κάτσεις να αποδείξεις π.χ γιατί ισχύει ένας τύπος και απο που προκύπτει . Ναι φυσικα στα εργαστήρια έχουμε θεωρητική και πρακτικη επίλυση της άσκησης για να γίνει επαλήθευση του πειράματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μην το λες αυτο πολλοι δεν το ψαχνουν καθολου, θα της μιλησω μπας και το ξανακοιταξει 

Αυτό δεν έχει σχέση με το αν έχεις δικιά σου επιχείρηση ή όχι. Και ως ελεύθερος επαγγελματίας να εργάζεται θα ξέρει αν υπάρχει κάλυψη από ασφαλιστικά ταμεία. Αν δουλεύει σε επιχείρηση τρίτου τότε ο ιδιοκτήτης θα τα παίρνει από τα ασφαλιστικά και θα της δίνει ένα ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοώ αυτό . Εννοούσα το να κάτσεις να αποδείξεις π.χ γιατί ισχύει ένας τύπος και απο που προκύπτει . Ναι φυσικα στα εργαστήρια έχουμε θεωρητική και πρακτικη επίλυση της άσκησης για να γίνει επαλήθευση του πειράματος .

 

Σε μερικα μαθηματα το ειχαμε και αυτο, πχ στα ΤΗΤ επρεπε να αποδειξουμε γιατο U= Uo x Sin(ωt) ή στην Ηλεκτροτεχνια να αποδειξουμε για ισχυει το θεωρημα Norton ή Thevenin.

Αυτό δεν έχει σχέση με το αν έχεις δικιά σου επιχείρηση ή όχι. Και ως ελεύθερος επαγγελματίας να εργάζεται θα ξέρει αν υπάρχει κάλυψη από ασφαλιστικά ταμεία. Αν δουλεύει σε επιχείρηση τρίτου τότε ο ιδιοκτήτης θα τα παίρνει από τα ασφαλιστικά και θα της δίνει ένα ποσό.

 

μπορεις να εισαι λογοθεραπευτης χωρις να εχεις δικο σου ιατρειο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok εγω παντως απο το ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ στο τει Πειραια δεν εμεινα ευχαριστημενος...

αλλα σε καποιους αλλους μπορει να αρεσει..εμενα προσωπικα δεν με παρακινησε ...ειδαα πραγματα που δεν μου αρεσαν-πολυ μεγαλη προχειροτητα

 

η πρακτικη ειναι πολυ χρησιμη οντως και αν την εκμεταλλευτεις σωστα-ξεκινας καλα επαγγελαματικα

στα ΑΕΙ τωρα μαλακια που δεν ειναι και εκει 6 μηνη υποχρεωτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να εισαι λογοθεραπευτης χωρις να εχεις δικο σου ιατρειο ? 

Είναι όπως τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα. Μερικοί πηγαίνουν σε σπίτια ή δέχονται άτομα στο σπίτι τους, ενώ άλλοι έχουν επιχειρήσεις με υπαλλήλους, συνεργάτες ή αντίστοιχα δουλεύουν σε τέτοιες ως υπάλληλοι. Ή απλά άλλοι έχουν ως έδρα το σπίτι τους ενώ άλλοι έχουν κάποιον ειδικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όπως τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα. Μερικοί πηγαίνουν σε σπίτια ή δέχονται άτομα στο σπίτι τους, ενώ άλλοι έχουν επιχειρήσεις με υπαλλήλους, συνεργάτες ή αντίστοιχα δουλεύουν σε τέτοιες ως υπάλληλοι. Ή απλά άλλοι έχουν ως έδρα το σπίτι τους ενώ άλλοι έχουν κάποιον ειδικό χώρο.

 

α οκ, νομιζα οτι αυτα σε ιατρικα-παραιατρικα δεν γινοταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα μην μηδενίζεις τα ΤΕΙ γιατί έχουν ένα πολύ καλό υποβαθρο γνώσεων και κάποια τμήματα συγκεκριμένων ΤΕΙ ανταγων΄ζιονται πολυτεχνικές σχολές και πανεπιστήμια . Εγώ είμαι στο Μηχανικών ενεργειακής τεχνολογίας στο ΤΕΙ Αθήνας και τουλάχιστοον για το επάγγελμα του μηχανολόγου η μεγαλύτερη αποροφφητικότητα στον ιδιωτικό τομέα είναι απο τα ΤΕΙ και συγκεκριμένα στην κορυφή είναι ΑΘΗΝΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΑΤΡΑΣ . Το πολυτεχνείο έχει πρόβλημα απορροφητικότητας και τώρα και πρό κρίσης . Επειδή έχω και γνωστό από ΕΜΠ μηχανολόγων σε αυτό που καταλήξαμε συγκριτικά ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ-ΕΜΠ είναι ότι στο ΕΜΠ έχουν περισσότερες κατα πολύ θεωρητικές γνώσεις αλλα λιγότερες εφαρμοσμένες  (πρακτικες στα εργαστήρια) γνώσεις απο το ΤΕΙ Αθήνας καθώς και σε κάποια εργαστήρια έχουν στο ΕΜΠ ελλειπή εξοπλισμό . Στην τελική όμως για την αγορά εργασίας της Ελλάδας το ΤΕΙ καλύπτει πληρως την αγορά σε εκπαιδευτικό  υποβαθρο και υπερτερει περισσότερο απο ΕΜΠ λόγο καλύτερων πρακτικών γνωσεων . Οπότε έτσι δικαιολογείται η μεγαλύτερη απορροφητικότητα απο ΤΕΙ  . Πρόσθεσε και ότι συμφέρει τον εργοδότη να πάρει απο ΤΕΙ λόγω χρημάτων .
Υπάρχουν άτομα απόφοιτοι απο το τμήμα μου με μεγάλες θέσεις σε εταιρίες  και δεν έχουν καν μεταπτυχιακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα μην μηδενίζεις τα ΤΕΙ γιατί έχουν ένα πολύ καλό υποβαθρο γνώσεων και κάποια τμήματα συγκεκριμένων ΤΕΙ ανταγων΄ζιονται πολυτεχνικές σχολές και πανεπιστήμια .

 

Συμφωνω μερικες σχολες ΤΕΙ ειδικα μηχανικων εχουν μεγαλη δυσκολία, εγω ειμαι ηλεκτρολογος και εκανα φουλ μαθηματικα, φυσικη μεχρι και χημεια.

 

Να μην πω για ΣΑΕ , Μικρο, C++ που ηταν και τα πιο παλουκια στην σχολη μου και ηταν τα τελευταια που περασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A)Δεν φταίνε τα ΤΕΙ per se,φταίνε κάποιες σχολές των ΤΕΙ,όπως και κάποιες σχολές σε ΑΕΙ που είναι το ίδιο χάλια.Όποιος πήγε σε καλή σχολή ΤΕΙ(που είναι τις πάσι γνωστές) και πάλι νομίζει ότι τα ΤΕΙ είναι χάλια φταίει ο ίδιος και όχι το ίδρυμα.

Β)Τα ΑΕΙ δεν είναι de facto καλύτερα.Το είπαμε αυτό ξανά και πολλάκις.Δεν πιάσαμε τον παπά από τα @@ επειδή πήγαμε στα ΑΕΙ.

Γ)Ο καθένας μαθαίνει γιατί το θέλει ο ίδιος,η σχολή απλά διευκολύνει.

Δ)Εφόσον υπάρχουν παρατάξεις στα ΕΛ πανεπιστήμια είναι κατώτερα από τα ξένα/Ευρωπαϊκά.Αυτός είναι ο καρκίνος του ελληνικού πανεπιστημίου και ο λόγος που είναι συνεχώς χαμηλότερη η απόδοση των σε σχέση με τα άλλα ιδρύματα,όχι η ποιότητα των παραδόσεων, τα εργαστήρια και τα συγγράμματα που όλα είναι από μέτρια έως καλά(πολύ καλά σε ορισμένες περιπτώσεις).

Η αναξιοκρατία και η συνεχής εμπλοκή των εμετικών κομμάτων χαλάει τα πάντα.

 

Στο θέμα μας θα έλεγα να δει ο φίλος κάτι σε ξένο πανεπιστήμιο εφόσον το μπορεί.Όχι για την ποιότητα σπουδών,αλλά για το θέμα της συνέχειας-συνοχής με την αγορά εργασίας που είναι πολύ ευκολότερη και ομαλότερη.

Ειδάλλως στρατιωτικές σχολές/αστυνομίες και τα λοιπά ένστολα αν την παλεύει. Όλα τα άλλα είναι μαύρα χάλια για να μείνεις Ελλάδα,όσα τουλάχιστον μπορώ να σκεφτώ τώρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...