Προς το περιεχόμενο

Αξίζει κάποια σχολή ΑΕΙ/ΤΕΙ σήμερα????


Capitano21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΓ: οι πιο πολλοί ακαδημαικοί είναι του κιλού. Συνδυαστική σκέψη δεν επικρατεί αλλά για να είμαι δίκαιος, αυτό συμβαίνει παντού και όχι μόνο στους τοπ ακαδημαικούς. 

 

Όχι,απλά όχι.

Αυτό δεν ισχύει με την καμία,τουλάχιστον στον χώρο που κινούμαι και έτσι είναι καλό να προσέχεις και εσύ τι γράφεις γιατί το πας στο τσουβάλιασμα.Εκτός και εάν μιλάς για κάτι βολεμένους κομματόσκυλους σε ΑΕΙ/ΤΕΙ που είναι εκεί για τον εύκολο και ξεκούραστο μισθό.

Ανάλογα τι είσαι,που είσαι και με ποιους δουλεύεις.

Εάν δεν μπορείς να βρεις καλούς,δεν γίνεται να βρεις καλούς ή απλά ο χώρος δεν προσφέρεται για καλούς δεν σημαίνει ότι ισχύει καθολικά.

 

Προσωπική εμπειρία έδειξε ότι οι ακαδημαϊκοί μόνο του κιλού δεν είναι,τουλάχιστον στο μάστερ που ήμουν και οι συναναστροφές που είχα/έχω στον τομέα της ακαδημαϊκής συνεργασίας με την βιομηχανία/αγορά εργασίας.

Κακοί υπάρχουν,κλέφτες ιδεών υπάρχουν,τεμπέληδες το ίδιο,όπως κάθε χώρος φυσικά,αλλά δεν είναι ούτε λίγο έτσι που τα γράφεις φίλε.

 

Τέλος το μεταπτυχιακό είναι προτιμότερο,το έγραψα πολλές φορές,με βάση σε τι χώρο κινείσαι,ποιος είσαι και τι θέλεις να κάμεις μετά.

Δεν μπορείς να αποκτήσεις στην βιομηχανία-αγορά εργασίας αυτό που θα σου δώσουν κάποια μεταπτυχιακά(εκτός και εάν είσαι η διάνοια και τα καταφέρεις μόνος σου,που πάλι ψιλοαδύνατο είναι),αυτό το υπογράφω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι,απλά όχι....

 

.... ),αυτό το υπογράφω.

το να ειναι ενας ανθρωπος της προκοπης σε ολοκληρο ΑΕΙ δεν λεει τιποτα.. γενικα οι ακαδημαικοι ειναι κατοτατου επιπεδου στην ελλαδα σε ποσοστο 99,99% για να μην λες για τσουβαλιασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να ειναι ενας ανθρωπος της προκοπης σε ολοκληρο ΑΕΙ δεν λεει τιποτα.. γενικα οι ακαδημαικοι ειναι κατοτατου επιπεδου στην ελλαδα σε ποσοστο 99,99% για να μην λες για τσουβαλιασμα.

A)Έγραφα για το μεταπτυχιακό που έκανα στο εξωτερικό.

Β)Προσωπικά,επειδή πέρασα και από ΤΕΙ(για λίγο) κι από ΑΕΙ είδα αρκετούς,έως πολλούς αξιόλογους που ήταν εκεί γιατί το γούσταραν ενώ είχαν προτάσεις από εξωτερικό/ιδιωτικό τομέα.

Τώρα μπορεί να ήμουν και τυχερός δεν ξέρω,αλλά σίγουρα δεν το βλέπω έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ΑΕΙ είδα αρκετούς,έως πολλούς αξιόλογους που ήταν εκεί γιατί το γούσταραν ενώ είχαν προτάσεις από εξωτερικό/ιδιωτικό τομέα.

Τώρα μπορεί να ήμουν και τυχερός δεν ξέρω,αλλά σίγουρα δεν το βλέπω έτσι.

Υπαρχουν καθηγηταρες που θα μπορουσαν να σταθουν (ή μερικοι εχουν περασει κιολας) στα καλυτερα πανεπιστημια του εξωτερικου.

 

Επειδη εχω ασχοληθει εκτενως με το θεμα, οποιος κατσει να δει βιογραφικα ελληνων καθηγητων σε μεγαλα ελληνικα πανεπιστημια (απο ΤΕΙ δεν εχω εμπειρια, ειμαι σιγουρος οτι κι εκει υπαρχουν διαμαντια) θα του πεσει το σαγονι, μιλαμε εκτος απο ακαδημαικα κριτηρια, ειναι και προσωπικοτητες με πολυ ορεξη, ευχαριστο μαθημα και πολυ καλοι mentors.

 

Κι ας ειχαν να παλευουν τους καθυστερημενους της σχολης που την ωρα που παλευαν οι καθηγητες να κανουν μαθημα, εβαζαν στα μεγαφωνα "πηραν την πολη οι οχτροι" εξω απο την πορτα.

 

Τωρα κατι 99,99% ποσοστα, εε Παρασκευη βραδυ/Σαββατο ξημερωματα, καπως πρεπει να αναψουμε τα αιματα να βγει το ΣΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο εμπ πάντως έχουμε μερικους απίστευτα καλούς καθηγητές.
πχ http://en.wikipedia.org/wiki/Themistocles_M._Rassiasπου αν κάνεις ένα μικρό research θα δεις ότι έχει κάνει πάρα πολλά στον χώρο του. Και πολλούς άλλους που δεν έχει νόημα να αναφέρω έναν έναν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ αυτον τον ξερεις? ενας εξωτερικος αξιολογητης ειναι.. ημεδαπος που του δοθηκε η εδρα λογο βιογραφικου και μονο..  

πιστευω οτι δεν εχει διδαξει καν στην ελλαδα.. και λογικο.. ο ανθρωπος ειναι κορυφη..

εδω κατι ρεμαλια εχουμε κυριως και οποιος σωστος υπαρχει ψαχνει τροπους να φυγει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για αυτό το νήμα, για αυτό το χάλι, στάλθηκε από τη στιγμή που άνοιξε μία (1) αναφορά. 

 

Ας θυμηθούμε λοιπόν ορισμένα πράγματα, που είτε τα έχετε ξεχάσει, είτε απλά αδιαφορείτε:

 

1. Οι συντονιστές είναι εθελοντές, εργαζόμενοι, ούτε μπορούν ούτε, πολύ περισσότερο, έχουν κάποια διάθεση να σας κάνουν το χωροφύλακα. Έγινε το νήμα όπως έγινε, και δε φιλοτιμήθηκε κανείς σας  τόσες μέρες να στείλει μια αναφορά. Φωτογραφιούλες, εξυπνάδες, σελίδες ολόκληρες με "αστεία", και να προστατέψετε το νήμα που κάποιοι μπήκαν στον κόπο να γράψουν χρήσιμα πράγματα; Μα, τι λέτε αγαπητέ μου, δεν ευκαιρούμε.

 

2. Εφόσον σταμπάρετε έναν που τρολάρει, μην τον ακολουθείτε. Αναφορά και καμία άλλη απάντηση. Ούτε πάτερ ημών, ούτε κηδείες, ούτε φωτογραφίες. Αν υποτεθεί ότι σας ενδιαφέρει να διαφυλάξετε το νήμα, απλά αναλογιστείτε ότι τον βοηθάτε να το διαλύσει και τα μέλη που θέλουν να ενημερωθούν τα δυσκολεύετε.

 

3. Τα προσωπικά μηνύματα, δεν δημοσιοποιούνται χωρίς την πρότερη και ρητή σύμφωνη γνώμη όλων των εμπλεκομένων για απολύτως κανένα λόγο (και οπωσδήποτε όχι για να "την πείτε" στον άλλο, όσο λάθος κι αν είναι η στάση του).

 

4. Ο δημόσιος σχολιασμός συντονιστικών αποφάσεων απαγορεύεται ρητά από τους όρους χρήσης. Δε συμφωνείτε; Προσωπικό μήνυμα στον αρμόδιο συντονιστή ή απευθείας στο διαχειριστή τις όποιες διαφωνίες σας (ειδικά όταν επί μέρες, επαναλαμβάνω, έχει δημιουργηθεί πρόβλημα και δεν έχει ενημερώσει κανείς σας).

 

Παρακαλώ για τη συνεργασία όλων. Κι αν δε θέλετε να βοηθήσετε, τουλάχιστον μη χειροτερεύετε την κατάσταση.

 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να παει κάπου που να του αρέσει και να το αγαπάει, σαν πρόταση θα έλεγα κάτι που να έχει σχέση με υπολογιστές και προγραμματισμό, δεν εννοώ το πληροφορικής αλλά κάτι σαν τα εφαρμοσμένα... η Πληροφοριακά συστήματα κτλπ. Αυτά έχουν ζήτηση και θα έχουν. Αυτά με τις ειδικές αγωγές ώσπου να βγει θα μπουκωσουν φούσκα είναι όπως τα παιδαγωγικά πριν 4-5 χρόνια που κατέληξαν όλοι με πτυχια του κ... Που δεν βοηθάνε πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας μπορει να τελειωσει μια σχολη ειτε αει ειτε τει ειναι αυτο αρκει να κατσει να διαβασει. Το θεμα ειναι να του αρεσει αυτο που κανει και επισης να μην επαναπαυεται μονο σε αυτα που του διδασκει η σχολη αλλα να ψαχνεται και να μαθαινει συνεχως πανω στην ειδικοτητα,διοτι πολυ απλα αν τελειωσει μια σχολη μονο και μονο για να λεει οτι πηρε το πτυχιο σε μερικα χρονια θα εχει ξεχασει τα παντα.Εχω πολλους συναδελφους απο το τει ηλεκτρονικης που τελειωσαμε μαζι την σχολη και με καλυτερο βαθμο απο εμενα οι οποιοι δεν ξερουν να πιασουν ουτε κατσαβιδι και δεν γνωριζουν ουτε τα βασικα θεωρητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Θελω να περασω τει αθηνας στο τμημα γραφιστικης, πιστευω αξιζει σαν επαγγελμα αν ασχολεισαι...Εχω 5 χρονια που σκιτσαρω και πιανει το χερι μου. Ομως εχω τις εξης ερωτησεις:

1) Πανελληνιες πρεπει να δωσω σχεδιο;

2) Αν ναι, σε βαθμο δυσκολιας ειναι ανω του μετριου;

Επισης, αν υπαρχει καποιος που εχει περασει στη συγκεκριμενη σχολη ,μπορει να μου στειλει prive, γιατι εχω λιγες ερωτησεις πιο συγκεκριμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...