Προς το περιεχόμενο

Αξίζει κάποια σχολή ΑΕΙ/ΤΕΙ σήμερα????


Capitano21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μιας και ξεκινούν οι πανελλήνιες θα ήθελα γνώμες για το τι είναι καλύτερο να ακολουθήσει ενας 18 χρονος  στις μέρες μας. Να πω ότι εγώ σπουδάζω ήδη σε ΤΕΙ και ενδιαφέρομαι για τον ξαδερφό μου που δίνει φέτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Παιδιά μιας και ξεκινούν οι πανελλήνιες θα ήθελα γνώμες για το τι είναι καλύτερο να ακολουθήσει ενας 18 χρονος  στις μέρες μας. Να πω ότι εγώ σπουδάζω ήδη σε ΤΕΙ και ενδιαφέρομαι για τον ξαδερφό μου που δίνει φέτος.

αυτο που γουσταρει και οχι αυτο που θελουν οι γονεις του. Επιτελους ας καταλαβει ο κοσμος οτι δεν ειναι πανελληνιες ή τιποτα

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς τι αξίζει σίγουρα από επαγγελματική άποψη και αποκατάσταση κλπ στρατιωτικές σχολές και σώματα ασφαλείας, όπως πάντα δηλαδή. Αλλά καλύτερα να κάνει αυτό που γουστάρει, κανείς καλός δεν χάνεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω..ανεξαρτητα απο τι ειναι αυτο μου θελεις, καλυτερα καντο σε ΑΕΙ παρα σε ΤΕΙ..

Εχεις πιο ολοκληρωμενες σπουδες και  προγραμμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ΤΕΙ τελείωσα..εξαρταται την σχολη εννοειται

παντως αν δεν εισαι ικανοποιημενος ειναι προτιμοτερο να το σταματησεις ακομα και να χεις κανει 2 χρονια..ταπεινη μου αποψη απο το να παρεις ενα ακομα πτυχιο.

-Σε ΑΕΙ αντιθετα μαθαινεις μερικα πραγματα απο την βαση και ψαχνεσαι λιγο οχι οπως στο ΤΕΙ που σε πετανε τυπους και απλα τους εφαρμοζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TEI Εργοθεραπείας ή Λογοθεραπείας

 

Έχω αρκετούς γνωστούς στον τομέα και πραγματικά αυτήν τη στιγμή το επάγγελμα είναι ευλογημένο απ' το θεό. Υπάρχουν μόνο δύο Λογοθεραπείας και ένα Εργοθεραπείας, παίρνουν μόνο λίγα άτομα το καθένα και έχουν σχεδόν αποκλειστικά επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Οι επιδοτήσεις που πέφτουν από τα Ταμία είναι τρελές και σε συνδυασμό με το ότι ελάχιστοι έχουν το επαγγελματικό δικαίωμα υπάρχει φαΐ για όλους.

 

Γενικά είναι ένας τομέας που συνεχώς αναπτύσσεται (δεν εννοώ επιστημονικά), υπάρχει όλο και περισσότερη ενημέρωση γύρω από το θέμα και φυσικά κανένας γονέας δεν μπορεί να αρνηθεί να πάει το παιδί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό είναι να αποφύγει τα ΤΕΙ, εκτός και αν δεν την παλεύει καθόλου.

 

2015 και ακομα να καταλαβετε οτι δεν φταινε τα ΤΕΙ ουτε τα ΑΕΙ φταινε τα τμηματα , υπαρχουν τμηματα που κανουν παπαδες και αλλα που ειναι για τον λουτσο.

TEI Εργοθεραπείας ή Λογοθεραπείας

 

Έχω αρκετούς γνωστούς στον τομέα και πραγματικά αυτήν τη στιγμή το επάγγελμα είναι ευλογημένο απ' το θεό. Υπάρχουν μόνο δύο Λογοθεραπείας και ένα Εργοθεραπείας, παίρνουν μόνο λίγα άτομα το καθένα και έχουν σχεδόν αποκλειστικά επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Οι επιδοτήσεις που πέφτουν από τα Ταμία είναι τρελές και σε συνδυασμό με το ότι ελάχιστοι έχουν το επαγγελματικό δικαίωμα υπάρχει φαΐ για όλους.

 

Γενικά είναι ένας τομέας που συνεχώς αναπτύσσεται (δεν εννοώ επιστημονικά), υπάρχει όλο και περισσότερη ενημέρωση γύρω από το θέμα και φυσικά κανένας γονέας δεν μπορεί να αρνηθεί να πάει το παιδί του.

 

Για δωσε λεπτομεριες η κοπελα του αδερφου μου εχει τελιωσει το ΤΕΙ Αθηνας, τι επιδοτησεις υπαρχουν ? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον τα ΤΕΙ έχουν στάνταρ πρακτική, άσχετα που οι περισσότεροι δεν την εκμεταλλεύονται. Τα ΑΕΙ τώρα σιγά σιγά αρχίζουν να το κάνουν πράξη, πράγμα απαράδεκτο για εμένα, ειδικά στην Ελλάδα που η είσοδος στον αγορά εργασίας είναι δύσκολη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

-Σε ΑΕΙ αντιθετα μαθαινεις μερικα πραγματα απο την βαση και ψαχνεσαι λιγο οχι οπως στο ΤΕΙ που σε πετανε τυπους και απλα τους εφαρμοζεις

ΣΤΕΦ . Σχολή τεχνολογικών εφαρμογών  . Τι δεν καταλαβαίνεις ; Ποιός σου είπε ότι πετάνε απλά ένα ξερό τύπο ; Τί ήθελες δηλαδή να γίνεται σε εφαρμοσμένα επαγγέλματα ; Να αποδεικνύουμε τα θεωρήματα και τους τύπους; 

Τα ΤΕΙ σε γενικές γραμμές μια χαρά σου δίνουν τις βάσεις τουλάχιστον για να ψαχτείς παραπάνω αν θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όλα τα παραιατρικά ΤΕΙ έχουν αξιοπρεπέστατη επαγγελματική αποκατάσταση...Εργοθεραπείας,Λογοθεραπείας,Νοσηλευτική, Φυσικοθεραπείας.

 

 

Το θέμα στην τελική ειναι να σπουδάζεις αυτό που γουστάρεις. ΤΕΙ ή ΑΕΙ μικρη σημασία έχει...και ΤΕΙ Φωτογραφίας επίσης πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον τα ΤΕΙ έχουν στάνταρ πρακτική, άσχετα που οι περισσότεροι δεν την εκμεταλλεύονται. Τα ΑΕΙ τώρα σιγά σιγά αρχίζουν να το κάνουν πράξη, πράγμα απαράδεκτο για εμένα, ειδικά στην Ελλάδα που η είσοδος στον αγορά εργασίας είναι δύσκολη.

 

Εκτος του οτι εχουμε πρακτικη εχουμε και εργαστηρια , και οταν λεμε εργαστηρια κανονικα οχι χαζες εξομοιώσεις σε πισι.

Εγω εκανα σχεδον 40 εργαστηρια, συνδεσα απο κινητηρες σε αστερο τριγωνο μεχρι προγραμματισμο Assembly σε μικρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό είναι να αποφύγει τα ΤΕΙ, εκτός και αν δεν την παλεύει καθόλου.

Ποιο τμήμα ΤΕΙ έβγαλες και σε ποιό ΤΕΙ αν επιτρέπεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...