Προς το περιεχόμενο

Αξίζει κάποια σχολή ΑΕΙ/ΤΕΙ σήμερα????


Capitano21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 τι είναι καλύτερο να ακολουθήσει ενας 18 χρονος  στις μέρες μας.

Ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, ψυκτικός, τουριστικά, γεωργία, κτηνοτροφία κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, ψυκτικός, τουριστικά, γεωργία, κτηνοτροφία κτλ.

Υπαρχουν ΤΕΙ για ψυκτικους και υδραβλικους?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιας και ξεκινούν οι πανελλήνιες θα ήθελα γνώμες για το τι είναι καλύτερο να ακολουθήσει ενας 18 χρονος  στις μέρες μας. Να πω ότι εγώ σπουδάζω ήδη σε ΤΕΙ και ενδιαφέρομαι για τον ξαδερφό μου που δίνει φέτος.

Είμαι στο 3ο έτος τεχνολογίας τροφίμων του ΤΕΙ Αθήνας...το τμήμα είναι αρκετά απαιτητικό και φυσικά αδικείται για την βάση εισαγωγής που έχει...δεν είναι απο τις σχολές που θα βγεις και θα γίνεις πλούσιος, όλα τα επαγγέλματα είναι σε κρίση σήμερα...απλά πες στον ξαδερφό σου να σπουδάσει κάτι που να του αρέσει και να έχει πολλές διεξόδους μέσα απο αυτό...αν τον ενδιαφέρει  μόνο η αποκατάσταση να πάει αστυνομία αντί για στρατιωτικές σχολές μιας και δεν έχει μεταθέσεις (σε περίπτωση που μένει Αθήνα)!!!

Αυτά από εμένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που βλεπω και με στεναχωρει για την κοινωνια μας ειναι οτι σε καθε ευκαιρια μια "ομαδα" (εργαζομενοι , μαστερατοι , τει βαλε ο,τι θες εκει) μειωνει καποια αλλη χωρις 2η σκεψη, ο ενας λεει "εσυ θα μιλησεις σε εμενα; εγω (εχω μαστερ / ειμαι απο αει / εργαζομαι) "

 

Ελεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τμήμα μηχανικών υπολογιστών στα Γιάννενα λέει τίποτα? Γενικά προσανατολίζομαι σε τέτοιες σχολές, με 15 και κατω

Εχω την εντυπωση οτι ειναι καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εγώ ΤΕΙ τελείωσα και έχω καλύτερη καριέρα από τα πιο τρελά σου όνειρα. στα 28 μου. Αντε γιατί με κουράζει που οι των ΑΕΙ με μεταπτυχιακα της φούτσας το παίζετε μαμάω και δέρνω και μετά τηλεφωνάκι μπας και ο headbanger μας δώσει καμιά θέση για internship, μετά το γεγονός ότι "σιγά μην γίνω ΙΤ εγώ" εν ώρα πρωινού. 

 

Πες μας εσύ που έχεις μεταπτυχιακό σε τι υπερτερείς των ατόμων που είναι στο χώρο χρόνια και κάνουν παπάδες. Όταν υπ'ευθύνη της ομάδας σου (16 άτομα) έχεις  2.2 εκατομύρια τερματικά και μερικές εκαντοντάδες σερβερ  έχεις δικαίωμα και να μιλήσεις. 

 

Πες μας και το σοβαρό πανεπιστήμιο τώρα. 

 η τοποθέτηση σου συνοψίζει το τι πάει λάθος με την γενιά μας στην Ελλάδα. 

 

 

Περιλιπτικά, είμαι σε RND τμήμα μεγάλης εταιρείας τηλεπικοινωνιών πλέον.

 

ΟΠ : ότι γουστάρεις κάνε, μην ακούς τα κόμπλεξ του κάθε μαμάκια. 

 

 

Aν ο αλλος το εχει και η σχολη ειναι καλη κανει παπαδες, σαν και εσενα ειχα εναν γνωστο οποιος δουλευε μια εποχη στην Νοκια απο ΤΕΙ παρακαλω και τωρα ειναι στις ΗΠΑ.

 

Επισης ξερω τειτζη που των εκραζαν και καταφερε με κατατακτηριες να μπει και να τελειωσει κιολας πολυτεχνιο.

 

Υ.γ 

 

Το ΤΕΙ μηχανικων ηλεκτολογων στον καναδα μετραει σαν Bachelor of Electrical Engineering ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το ΤΕΙ μηχανικων ηλεκτολογων στον καναδα μετραει σαν Bachelor of Electrical Engineering ???

 

δεν υπάρχει ΤΕΙ εδώ. όλα τα 4ετή προγράμματα σπουδών είναι Bachelor τα 2ετη Diplomas. 

 

Engineering είναι σίγορα 4ετές και είναι regulated από την APEGA (Association of Professional Engineers and Geo-scientists of Alberta).

 

Για σχολές Μηχανικών υπολογιστών στην Ελλάδα θα είχα επιφυλάξεις ως προς την χρησιμότητα των γνώσεων. Σαν πτυχίο είναι άριστο να το χρησιμοποιήσεις για ένα βήμα παραπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σχολές Μηχανικών υπολογιστών στην Ελλάδα θα είχα επιφυλάξεις ως προς την χρησιμότητα των γνώσεων. Σαν πτυχίο είναι άριστο να το χρησιμοποιήσεις για ένα βήμα παραπέρα

Άρα στη συνέχεια μεταπτυχιακό και κοιτάμε και σε άλλα σχετικά πεδία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομακτικά μεγάλο ποσοστό "επιτυχίας" παίζει ο φοιτητής. Τούμπανο φοιτητής μπορεί να επιτύχει και να κάνει τρελή καριέρα στο τελευταίο ΤΕΙ, τουρίστας φοιτητής μπορεί να πει στο ΕΜΠ και να παραπονιέται γιατί δουλεύει γκαρσόνι με 300 ευρώ.

 

Από κει και πέρα, ΓΕΝΙΚΑ, τα ΑΕΙ ανοίγουν περισσότερες πόρτες. Δεν είναι "καλύτερα", δεν πάνε οι πιο έξυπνοι, απλά ανοίγουν πόρτες, είτε λόγω προκαταλήψεων των επιτροπών που μοιράζουν μεταπτυχιακά/διδακτορικά, είτε γιατί μερικά πανεπιστήμια στο εξωτερικό βάζουν βέτο σε ΤΕΙ, είτε γιατί οι εργοδότες βάζουν αυθαίρετα φίλτρα.

 

Πηγαίντε εκεί που γουστάρετε κι εκεί που σας ενδιαφέρει το αντικείμενο, είτε ΤΕΙ, είτε ΑΕΙ κι όλα τα άλλα θα έρθουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχολή στα ιωαννινα είναι εξαιρετική, όπως και η πόλη. Μην την απορρίψεις χωρίς να την κοιτάξεις καλά.

Την πολη την ξέρω, Γιάννενα μένω :P

Το θέμα είναι η σχολή. Βασικά με προβληματίζει το αν θα έχει τίποτα εξελιγμένα μαθηματικά, γιατί είναι το χειρότερο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφη πόλη τα Ιωάννινα.
δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω σχετικά με το τι θα συναντήσεις στη σχολή, έχω έναν φίλο που πάει εκεί αλλά είναι πρώτο έτος, και από το πρώτο έτος δε βγάζεις συμπερασμα για μια σχολή.

Αν σου άρεσαν πάντως τα μαθηματικά θα μπορούσες να κοιτάξεις για ημμυ  Ξάνθη (άλλη μια πολύ όμορφη πόλη) που δεν έχει μεγάλη βάση.
http://www.cs.uoi.gr/upFiles/uploand_doc/Odhgos_Spoydwn-14-15_web.pdfεδώ μπορείς να βρεις το πρόγραμμα σπουδών για τα γιάννενα, αν έχεις χρόνο ρίξε μια ματιά, σίγουρα θα σου λυθούνε κάποιες απορίες (επιλεκτικά- μη κάτσεις και διαβάσεις όλο αυτό). Δυστυχώς είναι αρκετά μεγάλο, αλλιώς θα προσπαθούσα να σου κάνω μια περίληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...