Προς το περιεχόμενο

Mε τι πτυχία προσλαμβάνουν οι Τράπεζες;


dritan90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Σταθερότητα, πληρωμή επιδομάτων, πτυχίων, δωρα χριστουγεννων,Πάσχα, συμβαση αορίστου, κανονικές άδειες. Οι τράπεζες ειναι οι τελευταίες ισως εργασίες που διαττηρούν τα προβλεπόμενα που έχουν καταργηθεί από τον ιδιωτικο αλλά και από τον δημοσιο τομέα εδω και χρονια.

Οι τράπεζες προσλαμβάνουν μέσω θυγατρικών τα τελευταία χρόνια με συμβάσεις λίγων μηνών, οι θυγατρικές εννοείται ότι δεν πληρώνουν επιδόματα πτυχίων, μεταπτυχιακών etc ούτε εγγυώνται σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, pontez2 είπε

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά. Με 8 χρονια εργασίας εκτός Ελλάδας, σε πολυεθνικές επιβεβαιώνω την τάση της μη επιβραβευσης του καλού εργαζόμενου. Υπάρχει ισως ένα γενικότερο βόλεμα του τύπου "αυτος βγάζει δουλειά όσο 10, οποτε αστον εκει. Αν γκρινιάξει δως του ένα μπονους είτε απειλησέ τον πως υπάρχει ανεργία."

Για αυτο και εργαζόμενοι που ειναι αφιερωμένοι στη δουλειά τους, συνηθως αλλάζουν εταιρίες σα τα πουκάμια μέχρι να βρουν κάποια που επιβραβεύει τη προσπάθεια.

Επίσης έχω παρατηρήσει την τάση συναδελφων με το που χτυπάνε μια μικρή προαγωγη, να αλλάζουν απευθείας εταιρία. Αυτο συμβαινει διοτι η εταιρία δεν έχει να τους προσφέρει κάτι παραπάνω σε γνωστικο επιπεδο και δεν επιθυμουν να παραμείνουν σε μια σταθερότητα.

Σαφως αναφέρομαι σε ανυπαντρους χωρις υποχρεώσεις εργαζόμενους.

ετσι ειναι. το turn over ειναι αστειο. εισαι πληρως αναλωσιμος για τις μεγαλες εταιριες. βαζουν αγγελια το πρωι και ως το βραδυ εχουν βρει αλλον. οσο περισσοτερο δουλευεις τοσο περισσοτερο σε εκμεταλλευονται. στην τωρινη μου δουλεια μεσα σε 9μηνες εχουν αλλαξει ολοι. και  οι 3 μανατζερς και οι 5 υπαλληλοι. αν ζητησεις κατι σε ειρωνευονται κιολας. ζητησα να αλλαξω θεση σε κανα χρονο και μου ειπαν 'αν σκεφτεσαι να αλλαξεις θεση, δες και εξω απτην εταιρια' λολ. 12 ωρες στο γραφειο χωρις φαι και χωρις να προλαβαινεις να κατουρισεις. και αλλοι φευγουν 2 ωρες για λαντς μπρεικ και τους δινουν και αυξηση. αν ολη αυτη τη τρελα και αδικια εν μερη, μπορεις να την μετριασεις με καλη κοινωνικη ζωη τοτε εισαι καπως οκ. αλλιως...φυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Οι τράπεζες προσλαμβάνουν μέσω θυγατρικών τα τελευταία χρόνια με συμβάσεις λίγων μηνών, οι θυγατρικές εννοείται ότι δεν πληρώνουν επιδόματα πτυχίων, μεταπτυχιακών etc ούτε εγγυώνται σταθερότητα.

Τα τελευταία 4 χρόνια, αυτο ισχύει όντως. Οχι πως δε θα δεις προσλήψεις, αλλά αυτές έχουν περισσότερο δημοσιοσχετιστικο χαρακτήρα.

Πάντως εγω γενικότερα μιλησα για τα υπερ των τραπεζικών Ομίλων. Υπήρξαν αρκετοί ας πουμε που μπηκαν σε τράπεζες το 2012 ή το 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...