Προς το περιεχόμενο

Mε τι πτυχία προσλαμβάνουν οι Τράπεζες;


dritan90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mε την εθελουσια δε σε διωχνουν, εσυ αποφασιζεις αν θα φυγεις. Θεωρειται παραιτηση. Ουτε καν στο ταμειο ανεργιας δε μπαινεις.

 

Ο αδελφος μου ηταν τραπεζουπαλληλος και μετα απο 19 χρονια επαιρνε 990€...

Τα πολλα λεφτα τα παιρνουν οσοι εχουν θεση, ή πολλα επιδοματα(οικογενειακα, μεταπτυχιακο κλπ)

 

Αυτο ακριβως  :lol:

 

με την εθελουσια παιρνεις κανονικη αποζημειωση.Ξερω παρα πολλους οι οποιοι την ελαβαν αρκετα προσαυξημενη με την εθελουσια αλλα δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικα αυξημενη η ετυχε λογω ,εταιρειας/νομου η κατι αλλο.

Δεν ειναι ακριβως παραιτηση αλλα σου λενε χρειαζομαστε μειωση προσωπικου για να μην διωχνουμε εμεις οποιος θελει να φυγει ας το πει,οι παλιοι με μεγαλες αποζημειωσεις συνηθως τσακωνοντε για το ποιος θα αποχωρησει(στον ιδιωτικο ,αμα τυχει τετοια περιπτωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την εθελουσια παιρνεις κανονικη αποζημειωση.Ξερω παρα πολλους οι οποιοι την ελαβαν αρκετα προσαυξημενη με την εθελουσια αλλα δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικα αυξημενη η ετυχε λογω ,εταιρειας/νομου η κατι αλλο.

Δεν ειναι ακριβως παραιτηση αλλα σου λενε χρειαζομαστε μειωση προσωπικου για να μην διωχνουμε εμεις οποιος θελει να φυγει ας το πει,οι παλιοι με μεγαλες αποζημειωσεις συνηθως τσακωνοντε για το ποιος θα αποχωρησει(στον ιδιωτικο ,αμα τυχει τετοια περιπτωση)

 

Mε την εθελουσια παιρνουν την οριζομενη απο την τραπεζα αποζημιωση, ασφαλως δε φευγουν τσαμπα. Για την ακριβεια, τους πληρωνουν για να φυγουν. Ο αδελφος μου εφυγε ετσι προσφατα. Αναλογα τα χρονια και τον τελευταιο μισθο που ειχες. Μη νομιζεις τιποτα τρελα λεφτα. Οι μισθοι εναμισυ ετους περιπου...

Ειναι σαν παραιτηση λεω  γιατι δεν ειναι απολυση. Επιδομα απο τον οαεδ δεν δικαουσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Με διαγωνισμό; Για να μπεις πρέπει να εισαι πτυχιούχος. Οι ταμίες έχουν επιδομα αλλά το επιδομα = ευθυνη. Κοινως στο μοναδικο έλειμα που θα βρεθει και δεν καλυφθει εγκαίρος (λάθος ταμεία) το πληρωνει ο υπάλληλος. Δε ξέρω πόσο τρομερό ειναι το ποσό των 100-200 ευρω επιδομα το μηνα αν κάνεις μια φορά λάθος 2-3.000 (όσοι έχουν κάνει ταμείες ξέρουν πως δεν ειναι και δυσκολο, αν έχεις ουρές 500 μέτρα να εξυπηρετήσεις και στοχοθεσία πελατών)

Ναι αν έχεις 15 χρόνια, με μεταπτυχιακά, παιδιά και έναν βαθμό που πληρωνεται ανάλογα μπορει και να τα χτυπάς. Ανηκεις στη μειοψηφία βέβαια. Πρέπει να εισαι τουλάχιστον τμηματάρχης.

Δεν ισχύει πλέον αυτό. Ξέρω άτομο με μεταπτυχιακό και 8 χρόνια προϋπηρεσία που παίρνει 900€. Κάντε ένα update στις ενημερώσεις σας.Οι τράπεζες έχουν πάψει προ πολλού να προσλαμβάνουν απευθείας. Παίρνουν υπαλλήλους μέσω θυγατρικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει πλέον αυτό. Ξέρω άτομο με μεταπτυχιακό και 8 χρόνια προϋπηρεσία που παίρνει 900€. Κάντε ένα update στις ενημερώσεις σας.Οι τράπεζες έχουν πάψει προ πολλού να προσλαμβάνουν απευθείας. Παίρνουν υπαλλήλους μέσω θυγατρικών.

Εχει 1χρονο+ που το εγραψε αυτο,που το βρηκες και το ανεστησες; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλος μου που τον πήρε η Alpha Bank πριν κανά χρόνο για ταμία, του δίνουν 1400 μικτά. Δλδ κοντά στα 1000 καθαρά... Όσο για προσλήψεις δεν έχω δει ποτέ μου αγγελία απο τράπεζα σε kariera, linkedin κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυγε στο εξωτερικο ρε ανθρωπε μου... αν δεν εχεις απο πισω γερη καβαντζα τι νομιζεις θα καταφερεις με το 1000 αντε και 1200 ? Αμαξι να πεις να παρεις θες 5 χρονια οικονομιας σκληρης... Εκτος και αν εισαι καβαντζωμενος ...ειναι κυριλε δουλιτσα. Και συνηθως παιζουν παντρειες μεταξυ τους ...για πολλους λογους  ..πολυς ελευθερος χρονος ...αδειες μαζι κτλ...οπως σε ολες τις μεγαλες εταιριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς που τον προσελαβε τραπεζα μετά το τέλος της πρακτικής ή είναι μύθος?

παλια ναι ηξερα ατομα που ειχαν μεινει στην alpha.τα τελευταια χρονια με τη καμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλος μου που τον πήρε η Alpha Bank πριν κανά χρόνο για ταμία, του δίνουν 1400 μικτά. Δλδ κοντά στα 1000 καθαρά... Όσο για προσλήψεις δεν έχω δει ποτέ μου αγγελία απο τράπεζα σε kariera, linkedin κλπ

 

μονο οι εθνικη βγαζει σε μερικες θεσεις ολοι οι υπολοιποι με βισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο οι εθνικη βγαζει σε μερικες θεσεις ολοι οι υπολοιποι με βισμα.

Η εθνικη βγαζει δημοσιες προκηρυξεις με κανονικες εξετασεις. Σε ορισμενες απο αυτες μετραει κ η εντοπιοτητα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εθνικη βγαζει δημοσιες προκηρυξεις με κανονικες εξετασεις. Σε ορισμενες απο αυτες μετραει κ η εντοπιοτητα.

 

ναι αλλα οχι σε ολες τις θεσεις πχ συντομα θα βγαλει για τεχνικους μεσω εργολαβων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...