Προς το περιεχόμενο

Mε τι πτυχία προσλαμβάνουν οι Τράπεζες;


dritan90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Ξερετε αν οι τραπεζες προσλαμβανουν υπαλληλους με πτυχιο απο Ηλεκτρολογων Μηχανικων και απο Πληροφορικη?

Ή κανουν προσληψεις μονο απο οικονομικες σχολες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι μόνο θέμα πτυχίου, εξαρτάται τι θέση υπάρχει διαθέσιμη, με ποιές απαιτήσεις απο τη πλευρά της τράπεζας. Αν πχ θέλουν μεταφραστή μπορεί να προσλάβουν φιλόλογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως προσλαμβανουν μονο απο οικονομικες σχολες και ολα τα υπολοιπα απο τεχνικου τμηματος κτλ τα αναλαμβανουν αλλες εταιριες με διαγωνισμους η απευθειας αναθεση.Εξαρταται βεβαια και απο την πολιτικη της εταιριας αλλα συνηθως αυτο συμβαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για απλο υπαλληλο στον κισεε με Πτυχιο Ηλεκτρολογου Μηχανικου και Πληροφορικης,που εχουν κανει αρκετα μαθηματικα,

δεν επιλεγουν?

Αλλωστε οποιοδηποτε και να παρουν απο οικονομικη σχολη,παλι τον εκπαιδευουν νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα θα επρεπε να ειναι: προσλαμβανουν γενικα οι τραπεζες;;;

Στη σημερινη εποχη(οκ, τα τελευταια 20 χρονια) εφτασαν και αποφασισαν να βαλουν κριτηρια. Οσοι ειναι σημερα σε τραπεζες ηταν ειτε αποφοιτοι λυκειου ή σεκιουριταδες.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για απλο υπαλληλο στον κισεε με Πτυχιο Ηλεκτρολογου Μηχανικου και Πληροφορικης,που εχουν κανει αρκετα μαθηματικα,

δεν επιλεγουν?

Αλλωστε οποιοδηποτε και να παρουν απο οικονομικη σχολη,παλι τον εκπαιδευουν νομιζω.

 

Όλοι με την κατάλληλοι εκπαίδευση μπορούν να κάνουν όχι απλά αυτό στον κισέ αλλά και πολύ πιο "σοβαρά" πράγματα.

 

Το δικό μου ερώτημα είναι ... αν είσαι ΗΜ για ποιό λόγο θα ήθελες να δουλέψεις σε κισέ τράπεζας ?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πόλη μου ξέρω αρκετές περιπτώσεις που μπήκαν υπάλληλοι άτομα με μηδέν πτυχία.Απλά έκαναν μια κατάθεση.... (μην φανταστείς τρελά ποσά...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "βυσματα" παιζουν παντου ο γενικος κανονας και το λογικο ειναι πτυχιο οικονομικου.Το οτι εκπαιδευεσαι δεν παει να πει κατι οτι πτυχιο και να εχεις μπορουν να σε εκπαιδευσουν να κανεις τα παντα,αλλωστε ειναι γνωστο οτι απο το πανεπιστημιο βγαινεις ασχετος με ελαχιστες εξαιρεσεις (ατομα που διαβαζαν παρα πολυ),αυτο δεν σημαινει οτι θα με προσλαβουν σαν χημικο μηχανικο αν εχω πτυχιο πληροφορικης.Και θεωρητικα ο υπαλληλος του γκισε ξεκιναει απο εκει για να παει καποια στιγμη σε αλλο τμημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα το τμημα ειναι, και συνηθως πανε σε head hunters. Οι αγγελιες που βαζουνε οι ιδιες οι τραπεζες ειναι συνηθως για entry level θεσεις και σε περνουνε μετα απο εξετασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, οι τράπεζες αυτόν τον καιρό και συγκεκριμένα από το 2010 περίπου δεν προσλαμβάνουν άτομα (όσοι λίγοι μπήκαν από εκεί και μετά ήταν ειτε για πρακτική ειτε με βύσμα λογικά). Επίσης τα τελευταία 2 χρόνια,όπου έχουν μείνει και λίγες, αυτό που τις νοιάζει είναι να διώξουν οτι άτομα εχουν περισσέψει/μπαστακωθει απο τις συγχωνεύσεις.

 

Απο εκει και περα εννοείται οτι προσλαμβάνουν και άτομα που δεν έχουν μονο οικονομικά πτυχία. Ειδικα το δικο σου άνετα θα πήγαινε για IT αλλά οπως είπα δύσκολα να υπάρχουν θέσεις. Δεν χάνεις τίποτα παντως να στειλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από γνωστούς μου ξέρω ότι παίρνουν με εξετάσεις. Πριν κάποια χρόνια δηλαδή, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι

 

Τα πτυχία μπορεί να είναι γενικά διοίκησης και οικονομίας, όχι αποκλειστικά οικονομικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "βυσματα" παιζουν παντου ο γενικος κανονας και το λογικο ειναι πτυχιο οικονομικου.Το οτι εκπαιδευεσαι δεν παει να πει κατι οτι πτυχιο και να εχεις μπορουν να σε εκπαιδευσουν να κανεις τα παντα,αλλωστε ειναι γνωστο οτι απο το πανεπιστημιο βγαινεις ασχετος με ελαχιστες εξαιρεσεις (ατομα που διαβαζαν παρα πολυ),αυτο δεν σημαινει οτι θα με προσλαβουν σαν χημικο μηχανικο αν εχω πτυχιο πληροφορικης.Και θεωρητικα ο υπαλληλος του γκισε ξεκιναει απο εκει για να παει καποια στιγμη σε αλλο τμημα.

Τι εννοείς άτομα που διάβαζαν πολύ :P ? επίσης το παράδειγμα χημικού μηχανικού και πληροφορικάριου προφανώς και ισχύει όμως η περίπτωση οικονομικά και μηχανικός είναι διαφορετική. συνήθως στα πολυτεχνεία υπάρχουν και οικονομικά μαθήματα οπότε η μετάβαση είναι πιο εφικτή, δε λεω οτι δεν χρειάζεται εκπαίδευση. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι αρκετοί με πτυχίο μηχανικού έχουν κάνει καριέρα σε τράπεζες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από γνωστούς μου ξέρω ότι παίρνουν με εξετάσεις. Πριν κάποια χρόνια δηλαδή, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι

 

Τα πτυχία μπορεί να είναι γενικά διοίκησης και οικονομίας, όχι αποκλειστικά οικονομικά

Στην Εθνική έτσι προσλαμβάνουν κυρίως, για γκισέ, αν και μπορείς και με υποτροφίες. Ο τελευταίος σοβαρός διαγωνισμός είχε γίνει το 2010 και έγινε και ένας πέρυσι αλλά είχε πολύ αυστηρές προϋποθέσεις συμμετοχής. Ήθελε πτυχίο από οικονομικό πανεπιστήμιο συν κάποιες εξαιρέσεις.

 

Πάντως από γκισέ μην περιμένεις και τεράστια ανέλιξη. Μέσα στο όρια του καταστήματος θα μείνεις μια ζωή. Άσε που πολλοί προτιμούν γκισέ γιατί παίρνουν επίδομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...