Προς το περιεχόμενο

Mε τι πτυχία προσλαμβάνουν οι Τράπεζες;


dritan90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Aggeluska είπε

εξαρτατε παρα πολυ απο το που το που θα δουλεψεις. π.χ ενας προγραμματιστης που εχει Bachelor και δουλευει σε μια μικρη επιχειρηση θα παρει λιγοτερα απο καποιον που εχει κανει Ausbildung και δουλευει σε μια πολυ εθνικη εταιρια. Αλλα ναι, αν και οι δυο αποφοιτητοι δουλευανε στην ιδια εταιρια τοτε αυτος με το Ausbildung θα παιρνει παντα λιγοτερα. Επισης εχει να κανει και σε πιο κρατηδιο δουλευεις, αλλα λεφτα παιρνει κανεις στο Ντορτμουντ και αλλα στο Αμβουργο. ( βεβαια εχεις και αλλα ενοικια στο ενα και αλλα στο αλλο)

Τα ενοίκια στη Γερμανία είναι μεγάλη πληγή αλλά ας μην ανοίγω άσχετο θέμα. Ξέρεις αν το ausbildung έχει ηλικιακό όριο; (εδώ υποθέτω ότι θα παίζει ρόλο η ειδικότητα και ο φορέας που παρέχει το ausbildung πχ υποθέτω πάλι ότι σε επαγγέλματα με έλλειψη λόγου χάρη νοσηλευτές θα δέχονται και ηλικίες πάνω των 30 για ausbildung).
 

Επίσης μήπως ξέρεις αν το να έχεις ήδη bachelor λειτουργεί αποτρεπτικά από το να σε δεχτούν για ausbildung ? (επειδή το πρώτο είναι ανώτερο ακαδημαϊκά από το δεύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xoriatisa είπε

με βισμα

θελει κ ρωτημα? δουλευω δεκα χρονια σε επενδυτικη τραπεζα Λονδινο, και οσες φορες γνωρισα Ελληνα μουχε πει με βισμα εφυγε για Ελλαδα. Και οσες φορες εστειλα εγω σιβι ουτε συνεντευξη :) εχω και τρια μεταπτυχιακα απο καλα πανεπιστημια...λολ

α..να προσθεσω...λονδινο..δεν καιγονται για πτυχια. πολλοι ειναι απο τελειως ασχετο κλαδο, με οτι ναναι πτυχια, η και πολλοι ειναι αποφοιτοι λυκειου. δλδ...αν εχουν ενα σιβι με πολλα πτυχια χωρις εμπειρια, και εναν που σταματησε πρωτη λυκειου αλλα εχει τρια χρονια π.χ. στα οπερεσιονς...θα προτιμηθει ο δευτερος. δεν εκτιμουνε τις σπουδες στο μπακ και στο μιντλ οφις. στο φροντ..ουτε εκει, εκτος απτο research. στα κλασσικα τμηματα οπως marketing k hr ειναι καλο ναναι σχετικες οι σπουδες

εξαρταται τη δουλεια. Back μετραει προυπηρεσια οχι πτυχια. Αλλα αντε κανε derivatives χωρις χοντρο μαθηματικο υποβαθρο, η risk management στο middle με απολυτηριο λυκειου.Sales (brokers κλπ) μετραει πιο πολυ ικανοτητα να πουλας, αλλα prop χωρις πτυχια δε παιζει. κλπ. Και ελλαδα το ιδιο ειναι, απλα 90% γινεται απο κυκλο για τις 'καλες' θεσεις  (ερχεται ενας/μια, φερνει τους/τις δικου του/της κλπ) δε βγαινουν για Interview.

 

υγ και για να λεμε ολη την αληθεια, Αγγλια δουλευει εξισου το θεμα κυκλος/βυσμα.  Etonians κλπ. Μη δημιουργειται η εντυπωση οτι μονο Ελλαδα παιζει.

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Xoriatisa θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις πώς είναι το εργασιακό κλίμα για τους υπάλληλους των τραπεζών στη Βρετανία. πχ στην Ελλάδα το αντίστοιχο εργασιακό περιβάλλον έχει κάκιστη φήμη (γλείψιμο, ο ένας σκάβει το λάκο του άλλου, ανήθικες πρακτικές μεταξύ των υπαλλήλων και άλλα τέτοια). Πώς είναι τα πράγματα στο ΗΒ πχ υπάρχει πολλή πίεση;;
Καλά λόγια έχω ακούσει για τη Lloyds.

χμμ δυσκολη ερωτηση...εξαρταται απτον μανατζερ.συνηθως ειναι τα ιδια με ελλαδα. εχω αλλαξει 3-4 και παντου ηταν αρκετα ανταγωνιστικα..με ασχημο τροπο. βεβαια εξαρταται απτο τμημα...δεν ξερω για την πληροφορικη και τα business, εγω ειμαι στο trade support και ειναι δυσκολα..ειναι ηλιθιοι λολ. μουχει τυχει μανατζερ να με κοροιδευει πισω απτη πλατη μου, μουχει τυχει συναδελφος να μου κουτσομπολευει τον καθενα, μουχει τυχει να θελει ο απο πανω μου να απολυσω καποιον και γω να μην θελω..εχω ενα προβλημα υγειας και καμια φορα κολλαει το βλεμμα μου και φαινομαι σαν χαζη ενας μανατζερ μου παλιος νομισε οτι τον κοιτουσα ειρωνικα και αρχισε να ωρυεται...'''how dare you looking at me like that? are you making fun of me?'... οποτε θα ελεγα οτι ειναι ιδια με ελλαδα :P παιζει ρολο το γλυψιμο, οι ανωτεροι ειναι συνηθως ασχετοι με τη διοικηση ομαδας, εχει αδικιες...θα δεις 24 χρονη να παιρνει προαγωγη αντι για τον καλυτερο του τμηματος απλα επειδη την παει ο μανατζερ..................η μονη διαφορα ειναι οτι εχει περισσοτερες θεσεις και ευκαιριες απο κατω. 

ο ανωτερος μου αυτη τη στιγμη ειναι 28, τελειωσε τριτη λυκειου, και δεν θελει να προσλαμβανει κανεναν με πτυχιο. γιατι απλα ειναι κομπλεξικος και μακακας. 

θα μπορουσα για ωρες να σου λεω εμπειριες μου, αλλα ειναι προσωπικη...μπορει καποιος αλλος να εχει τυχει σε καλυτερο τμημα, η με πιο ικανους ανωτερους.

για τη lloyds δεν ξερω, δεν δουλεψα εκει ποτε. ο μισθος τους ειναι πιο μικρος γιατι ειναι retail. εγω ειμαι στις hardcore τραπεζες με τους μακακες

33 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εξαρταται τη δουλεια. Back μετραει προυπηρεσια οχι πτυχια. Αλλα αντε κανε derivatives χωρις χοντρο μαθηματικο υποβαθρο, η risk management στο middle με απολυτηριο λυκειου.Sales (brokers κλπ) μετραει πιο πολυ ικανοτητα να πουλας, αλλα prop χωρις πτυχια δε παιζει. κλπ. Και ελλαδα το ιδιο ειναι, απλα 90% γινεται απο κυκλο για τις 'καλες' θεσεις  (ερχεται ενας/μια, φερνει τους/τις δικου του/της κλπ) δε βγαινουν για Interview.

υγ και για να λεμε ολη την αληθεια, Αγγλια δουλευει εξισου το θεμα κυκλος/βυσμα.  Etonians κλπ. Μη δημιουργειται η εντυπωση οτι μονο Ελλαδα παιζει.

ειμαι middle office. ειμαι η μονη με μαστερ. το 30% ειναι αποφοιτοι λυκειου. etonians θα παιξει σε πιο ελκυστικα τμηματα. εδω λυκειο δεν εχουν βγαλει οι δικοι μου...θες ναναι και ετονιανς :P παντως για μενα απο καλο πανεπιστημιο (τοπ 3) εχοντας δουλεψει πολλα χρονια μπακ και μιντλ...μου αδυνατο να ξεφυγω και να παω σε κατι πιο ενδιαφερον. δεν με ρωτανε ποτε για τις σπουδες μου. ειμαι πλεον ξεγραμμενη δεν θα ξεφυγω απαυτους :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Nikos Chatzoglou said:

Τα ενοίκια στη Γερμανία είναι μεγάλη πληγή αλλά ας μην ανοίγω άσχετο θέμα. Ξέρεις αν το ausbildung έχει ηλικιακό όριο; (εδώ υποθέτω ότι θα παίζει ρόλο η ειδικότητα και ο φορέας που παρέχει το ausbildung πχ υποθέτω πάλι ότι σε επαγγέλματα με έλλειψη λόγου χάρη νοσηλευτές θα δέχονται και ηλικίες πάνω των 30 για ausbildung).
 

Επίσης μήπως ξέρεις αν το να έχεις ήδη bachelor λειτουργεί αποτρεπτικά από το να σε δεχτούν για ausbildung ? (επειδή το πρώτο είναι ανώτερο ακαδημαϊκά από το δεύτερο)

Η αδερφη μ αρχισε τωρα 1 Αυγουστου 2018 και ειναι 29 ετων. Δεν νμζ να εχει οριο αλλα προφανως οσο πιο μικρος τοσο καλυτερα. Επισης οσο κανεις Ausbildung δικαιουσαι επιδομα καθε μηνα απο το κρατος και αυτο εχει ηλικιακο οριο, το οποιο ειναι 39 ετων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να λεμε και του στραβου το δικιο...οταν εφτασα vp (τωρα ξαναπεσα λογω υγειας σε ταπεινη δουλεια) ειχε παιξει ρολο το οτι ο ED ηταν αποφοιτος του ιδιου πανεπιστημιου με μενα. απλα μου τυχε προβλημα υγειας και η συγκεκριμενη τραπεζα δεν ηθελε να μου δωσει αδεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

Η αδερφη μ αρχισε τωρα 1 Αυγουστου 2018 και ειναι 29 ετων. Δεν νμζ να εχει οριο αλλα προφανως οσο πιο μικρος τοσο καλυτερα. Επισης οσο κανεις Ausbildung δικαιουσαι επιδομα καθε μηνα απο το κρατος και αυτο εχει ηλικιακο οριο, το οποιο ειναι 39 ετων.

Εννοείς επίδομα πέρα από το "μισθό" του ausbildung ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Nikos Chatzoglou said:

Εννοείς επίδομα πέρα από το "μισθό" του ausbildung ?

ναι ναι. Γενικα παιρνεις εναν μισθο και μετα μπορεις να αιτηθεις να παρεις ενα επιδομα το οποιο π.χ μπορει να παει εως 650 ευρω τον μηνα. Μπορει να μην παρεις 650 ευρω μπορει να παρεις 400 ευρω ή 200  ευρω , μπορει και το φουλ να παρεις. εξαρτατε ποσο ενοικιο πληρωνεις, ποσα λεφτα παιρνεις στο Ausbildung Κλπ

γενιακ αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε pm γιατι εχουμε βγει off-topic Εδω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Nikos Chatzoglou said:

Ξέρεις αν το ausbildung έχει ηλικιακό όριο;

Δεν έχει, και είναι τυπικά παράνομο να γίνει διάκριση λόγω ηλικίας.

Στην πράξη τώρα, ανάλογα τον τομέα, την εταιρεία, την προσφορά, τι skills έχεις ήδη, κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, xoriatisa είπε

ο ανωτερος μου αυτη τη στιγμη ειναι 28, τελειωσε τριτη λυκειου, και δεν θελει να προσλαμβανει κανεναν με πτυχιο. γιατι απλα ειναι κομπλεξικος και μακακας. 

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά. Με 8 χρονια εργασίας εκτός Ελλάδας, σε πολυεθνικές επιβεβαιώνω την τάση της μη επιβραβευσης του καλού εργαζόμενου. Υπάρχει ισως ένα γενικότερο βόλεμα του τύπου "αυτος βγάζει δουλειά όσο 10, οποτε αστον εκει. Αν γκρινιάξει δως του ένα μπονους είτε απειλησέ τον πως υπάρχει ανεργία."

Για αυτο και εργαζόμενοι που ειναι αφιερωμένοι στη δουλειά τους, συνηθως αλλάζουν εταιρίες σα τα πουκάμια μέχρι να βρουν κάποια που επιβραβεύει τη προσπάθεια.

Επίσης έχω παρατηρήσει την τάση συναδελφων με το που χτυπάνε μια μικρή προαγωγη, να αλλάζουν απευθείας εταιρία. Αυτο συμβαινει διοτι η εταιρία δεν έχει να τους προσφέρει κάτι παραπάνω σε γνωστικο επιπεδο και δεν επιθυμουν να παραμείνουν σε μια σταθερότητα.

Σαφως αναφέρομαι σε ανυπαντρους χωρις υποχρεώσεις εργαζόμενους.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kleo1 είπε

κάτσε να μαντρωθούν όλοι και να συνηθίσουν τις e-συναλλαγές (έχει γίνει ήδη) και να δεις μετά χρεώσεις.

θα σε χρεώνουν κάθε φορά που μπαίνεις στο ebanking. και το κακό είναι ότι δε θα μπορείς να το αποφύγεις.

πριν χρόνια, κάνανε δώρα για να χρησιμοποιείς τις χρεωστικές. το θυμάστε;

τώρα η Πειραιώς έβγαλε ανακοίνωση για χρέωση σε κάθε ανανέωση κάρτας (5 έτη).

δε φτάνει που με το ζόρι μας αναγκάζουν να περνάμε τα χρήματα μας μέσω των τραπεζών, μας τα παίρνουν κιόλας με προμήθειες

Για αυτό βγάζεις μια Ν26.... και αστους να κουρευονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

22 ώρες πριν, kleo1 είπε

δε φτάνει που με το ζόρι μας αναγκάζουν να περνάμε τα χρήματα μας μέσω των τραπεζών, μας τα παίρνουν κιόλας με προμήθειες

 

A, σειρά, άμα δε σάρεσει να πας στην Αφρική :P :P . Υγιής καπιταλισμός ονομάζεται το συστημα με τα θετικά και τα αρνητικά του. Πληρωνεις τα πάντα. Και η Ν26 θα έχει συντομα χρεωσεις. Δε τα κάνουν για τη ψυχη της μάνας τους. Ακομα και αν δεν έχει, το κράτος μας θα φροντισει τα ατμ να κρατάνε χρέωση οταν πας να χρησιμοποιήσεις mastercard. 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

A, σειρά, άμα δε σάρεσει να πας στην Αφρική :P :P . Υγιής καπιταλισμός ονομάζεται το συστημα με τα θετικά και τα αρνητικά του. Πληρωνεις τα πάντα. Και η Ν26 θα έχει συντομα χρεωσεις. Δε τα κάνουν για τη ψυχη της μάνας τους. Ακομα και αν δεν έχει, το κράτος μας θα φροντισει τα ατμ να κρατάνε χρέωση οταν πας να χρησιμοποιήσεις mastercard. 

Απαντησες σε σχολιο που δεν εγραψα εγω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NTC Labs είπε

Απαντησες σε σχολιο που δεν εγραψα εγω

Οντως. Αυτο που κάνεις παράθεση σε παράθεση και σου βγάζει οτι το σχολιο το έγραψε αυτός που ειχε απαντησει στη παράθεση, ειναι ψιλοbug. Θα το διορθωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2015 στις 2:19 ΜΜ, dritan90 είπε

 με Πτυχιο Ηλεκτρολογου Μηχανικου και Πληροφορικης,

Το σωστό ερώτημα είναι: γιατί κάποιος με αυτό το πτυχίο να θέλει να δουλέψει γκισέ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pptsmps είπε

Το σωστό ερώτημα είναι: γιατί κάποιος με αυτό το πτυχίο να θέλει να δουλέψει γκισέ?

Σταθερότητα, πληρωμή επιδομάτων, πτυχίων, δωρα χριστουγεννων,Πάσχα, συμβαση αορίστου, κανονικές άδειες. Οι τράπεζες ειναι οι τελευταίες ισως εργασίες που διαττηρούν τα προβλεπόμενα που έχουν καταργηθεί από τον ιδιωτικο αλλά και από τον δημοσιο τομέα εδω και χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...