Προς το περιεχόμενο

[tablet]MLS Atlas IPS 8 GB 34€+3.99€αποστολή @kotsovolos [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


dobro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναβάθμιση δεν έκανα ούτε κι εγώ από την 1.2. Περισσότερο γιατί μετά από πολύ κόπο, ρίσκο και ψάξιμο απέκτησα μόνιμο root στη συσκευή, την έχω φέρει στα μέτρα μου και φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να το επαναλάβω στην 1.3 :unsure:

 

Προβλήματα και μυστήρια κολλήματα δεν έχω, αλλά παρατηρώ ότι όταν η μπαταρία πέσει κάτω από περίπου 10-15% κυριολεκτικά μετράει δευτερόλεπτα! Κάθε 2-3" πέφτει και 1%. Είναι σχεδόν κωμικό!

 

Πάνω από το 10-15% καταφέρνω με Xposed+deepsleep+greenify να κρατάω την κατανάλωση κάτω από 1% την ώρα σε standby (wifi κλπ κλειστά), ό,τι πρέπει για περιστασιακή χρήση στο αυτοκίνητο χωρίς συχνό startup-shutdown.

 

Το wifi είναι και σε εμένα πολύ καλό. Στο μπαλκόνι βρίσκει περισσότερα ασύρματα δίκτυα από οποιαδήποτε άλλη συσκευή έχω χρησιμοποιήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναβάθμιση δεν έκανα ούτε κι εγώ από την 1.2. Περισσότερο γιατί μετά από πολύ κόπο, ρίσκο και ψάξιμο απέκτησα μόνιμο root στη συσκευή, την έχω φέρει στα μέτρα μου και φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να το επαναλάβω στην 1.3 :unsure:

 

Προβλήματα και μυστήρια κολλήματα δεν έχω, αλλά παρατηρώ ότι όταν η μπαταρία πέσει κάτω από περίπου 10-15% κυριολεκτικά μετράει δευτερόλεπτα! Κάθε 2-3" πέφτει και 1%. Είναι σχεδόν κωμικό!

 

Πάνω από το 10-15% καταφέρνω με Xposed+deepsleep+greenify να κρατάω την κατανάλωση κάτω από 1% την ώρα σε standby (wifi κλπ κλειστά), ό,τι πρέπει για περιστασιακή χρήση στο αυτοκίνητο χωρίς συχνό startup-shutdown.

 

Το wifi είναι και σε εμένα πολύ καλό. Στο μπαλκόνι βρίσκει περισσότερα ασύρματα δίκτυα από οποιαδήποτε άλλη συσκευή έχω χρησιμοποιήσει.

Πού βρήκες το root αν επιτρέπεται ; Θα ήθελα κι Εγώ να περάσω xposed!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια με το wifi δεν εχω κανενα θεμα. Μαλιστα μου κανει εντυπωση που πιανει με τοσους τοιχους αναμεσα. Ασε που πιανει και 3 οροφους κατω αλλα σηματα. Μπορει να παιζει ρολο και το router. Εχω ενα 585 v7. Για την αναβαθμιση το σκεφτομαι να την κανω η οχι. υπαρχει καπου να δουμε τι διορθωνει?

Χωρίς λόγια...

post-188222-0-99584700-1432652368_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς λόγια...

 

Μηπως εχεις απο τα router που ρυθμιζεις σε τι ενταση θα εκπεμπουν το wifi και ειναι ρυθμισμενο στην χαμηλοτερη τιμη; Γιατι μου κανει εντυπωση αυτο που βλεπω. Δεν το θεωρω κορυφη το wifi του, ειναι απλα καλο, αλλα σε καμια περιπτωση αυτο το χαλι που βλεπω στη φωτο σου (εφοσον το router σου ειναι ακριβως απο πισω). Ή κατι φταiει στο router σου ή εχεις πεσει σε ελαττωματικο tablet. Πηγα σε αλλο δωματιο (6-7 m μακρια), οπου παρεμβαλονται 2 τοιχοι και εχω στανταρ 2 απο τις 4 γραμμες (για λιγο και 3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δοκιμασε να του αλλαξεις καναλι. Παντως οντως ειναι παραξενο που δεν ειναι full απο τοσο κοντα.

Τα μαυρα συμβολακια τι σημαινουν μεσα στο "ρανταρ"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και μενα σχεδόν σαν του Μανου είναι.

 

Το ρουτερ μου το δουλευω μονο σε "n". Μανο δοκιμασε να το βαλεις σε g, μηπως οι αλλοι το εχουν εκει και παιζει καλυτερα. Φοβάμαι ότι και να αλλαξουμε συσκευη δεν θα βελτιωθεί κατι, ψιλοαναμενομενο είναι να μην αποδιδει το ιδιο με πιο επωνυμα/ακριβα  προιοντα γι αυτό και εγω δεν το δοκιμασα ακομα σε g ή δεν σκεφτηκα doa κλπ.

 

Προσθετω "μετρήσεις": Σε 4 μετρα με έναν τοιχο εχω 2/4 γραμμες στου θεματος, 5/5 στο ενκορ. Στα 6 μετρα με ένα τοιχο, εχω καμια ως μια γραμμη από τις 4 στου θεματος, 3/5 στο ενκορ. Στα 7 μετρα με ένα τοιχο χανει το σημα του θεματος, 2/5 γραμμες το ενκορ. Αν είναι και λιγο πιο αδυναμο το ρουτερ του Μανου δεν μου κανει εντυπωση αυτό που βλεπω στην φωτο.

Το encore μαλιστα είναι πιο αδυναμο και "προβληματικο" στην ληψη  σε σχεση με το ακριβοτερο excite pro. Μικροτερη η διαφορα από ότι του θεματος με εκεινο βεβαια, αλλα υπαρχει.

 

add: Σε συγκεκριμενο σημειο στα 2 μετρα από το ρουτερ χωρις εμποδιο, εχω και εγω 2 γραμμες όπως η φωτο. Αν μετακινηθω λιγο (όχι πλησίασμα ή απομακρυνση) παει 3-4 στις 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα σχεδόν σαν του Μανου είναι.

 

Το ρουτερ μου το δουλευω μονο σε "n". Μανο δοκιμασε να το βαλεις σε g, μηπως οι αλλοι το εχουν εκει και παιζει καλυτερα. Φοβάμαι ότι και να αλλαξουμε συσκευη δεν θα βελτιωθεί κατι, ψιλοαναμενομενο είναι να μην αποδιδει το ιδιο με πιο επωνυμα/ακριβα  προιοντα γι αυτό και εγω δεν το δοκιμασα ακομα σε g ή δεν σκεφτηκα doa κλπ.

 

Ναι εγω οντως σε "g" το εχω το wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινέζικο των 20 που πήραμε πριν από 2 χρόνια (icoo) πιάνει άψογα. Δεν παίζει να είναι χωρίς ελάττωμα αυτή η απόδοση. Στα 5 μέτρα οπτικής επαφής το χάνει τελείως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πού βρήκες το root αν επιτρέπεται ; Θα ήθελα κι Εγώ να περάσω xposed!

 

 

 

Για οποιοδήποτε root, δοκίμασε το root genius. Στο δικό μου εγκαταλείπει μετά το 80% περίπου της προσπάθειας (30-40 λεπτά) λέγοντας ότι δε μπορεί να το κάνει, αλλά το root γίνεται κανονικά. Η συμπεριφορά δεν άλλαξε όσες φορές το έκανα.

 

Το KingUser που εγκαθίσταται είναι το αντίστοιχο, αλλά πιο κακογραμμένο, με το SuperSu. Επίσης προσπαθεί συνεχώς να συνδεθεί σε δικές του IPs όταν το wifi είναι ενεργό.

 

Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη λοιπόν στο κινέζικο software και θέλεις να περάσεις supersu, πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία με τη σειρά:

1. root genius (από PC)

2. kingo root (διπλό root! επίσης από PC)

3. supersu και "update binary" στο tablet

 

από το (1) δε βρήκα τρόπο να πάω απευθείας στο (3), πάντοτε έχανα το root access. Ευτυχώς βρήκα σε αναζήτηση το εξής σχόλιο:

https://disqus.com/home/discussion/w0lfdroid/how_to_removereplace_chinese_vroot_superuser_with_supersu_w0lfdroid/#comment-1958065657

 

από χρήστη που έκανε το πείραμα και βγήκε. Μετά μπορείς να αφαιρέσεις με titanium ή άλλο πρόγραμμα τα υπολείμματα των κινέζικων.

 

Το πρόβλημα με το root genius είναι κυρίως ότι δεν ανταπεξέρχεται σωστά όταν υπάρχουν πολλαπλές αιτήσεις για su. Έτσι πολλές φορές π.χ. το afwall+ αποτύγχανε να φορτώσει τους κανόνες του στα iptables σε σύνδεση/αποσύνδεση wifi.

 

Όλα τα παραπάνω σε έκδοση 1.2. Δεν έχω ενημερώσει σε 1.3 και δεν ξέρω αν έχει κάτι επιπλέον να προσφέρει, ούτε και αν μπορώ να επαναλάβω τη διαδικασία.

 

Παρεμπιπτόντως, με deep sleep battery saver στο xposed η κατανάλωση standby που μέτρησα είναι περίπου 1% ανά 10 ώρες! Δηλαδή θα βγάζει standby στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου κανένα μήνα ελπίζω.

 

Συγγνώμη για το εκτενές μήνυμα, θα μπορούσε να γίνει spoiler γιατί αφορά βελτιστοποίηση και όχι έλεγχο προβλημάτων.

 

 

Επεξ/σία από matrixxx
spoiler
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πατάω να μπει η 1,3 αλλά κάνει restart και δεν μπαίνει. Μήπως φταίει που δεν έχω περάσει google account? Γιατί αλλιώς δεν εξηγείται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το κινέζικο των 20 που πήραμε πριν από 2 χρόνια (icoo) πιάνει άψογα. Δεν παίζει να είναι χωρίς ελάττωμα αυτή η απόδοση. Στα 5 μέτρα οπτικής επαφής το χάνει τελείως!!!

Ένα φτηνιαρικο "arko" είναι ακομα χειροτερο από του θεματος. Χανει το σημα 1 μετρο πριν από ότι το μλς. Μια αλλαγη βεβαια θα σου δειξει τελικα αν είναι το κομματι ή όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δικό μου ήρθε ελαφρώς γρατζουνισμένο και σαν ποιότητα μου φαίνεται μάπα αλλά το wifi είναι μια χαρά... Έκανα όλες τις αναβαθμίζεις χωρίς πρόβλημα. Βέβαια το πήρα για μεγάλο gps και εκεί μου φαίνεται χάλια γιατί 2 φορές που πήγα σε δρόμο που δεν είχε στο χάρτη μέσα κόλλησε... Για 38 € με τα ταχυδρομικά είναι οκ στα 90 μην πω και στα 60€ είναι κλέψιμο. Το σήμα που έχει ο φίλος  manosfp το εχω στη βεράντα στα 3 μέτρα και ανάμεσα υπάρχει τοίχος και πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...