Προς το περιεχόμενο

Μπορεί ένας άνθρωπος να τα βάλει με ένα λύκο/σκύλο;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λες o ts να αναφέρεται  στην περίπτωση που θα χρειαστεί να τα βάλουμε με την  Νταιζη μου ? Δεν το είχα σκεφτεί ...

attachicon.gif11223822_1412687905721612_2827384525762397007_o.jpg

Το νου σας ..   Δαγκώνει !

 

συμβουλή , ποτέ μην αφήνεις σκύλο λυτό . Κρίμα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμβουλή , ποτέ μην αφήνεις σκύλο λυτό . Κρίμα είναι

 

    

 

ούτε για αστείο  ,  την προσέχω περισσότερο από τα μάτια μου , φωτοσοπ είναι ! thanks πάντως  ..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα το σκυλο , απο καυκασου που φτανουν 90 κιλα κι πνιγουν λυκους ευκολα δυσκολα θα φυγει ανθρωπος ζωντανος. Μερικα σκυλια κυνηγανε κι βαζουν κατω κι αρκουδες οποτε απο αυτα ο ανθρωπος χωρις καποιο οπλο δεν γλιτωνει διοτι να τα πνιξει οκ , ο λαιμος του σκυλου ειναι γεματος μυς απο τετοια αρκουδοσκυλα οχι (καυκασου , kangal , θιβετιανα μαστιφ , μεγαλοσωμα rott κλπ) για τα υπολοιπα αν ειναι κανα ντουκι ισως το καταφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γυμνα χερια ειναι δυσκολο νομιζω το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το πνιξεις κλεινοντας στομα μυτη.

Τωρα αν σε πετυχει στο δασος να κοβεις δεντρα και εχεις κανενα ηλεκτρικο πριονι αλλαζει το θεμα  :devil:  :devil:  :devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από την περίπτωση. Γενικά αν κρατήσεις την ψυχραιμία σου, κάτι δύσκολο για τον μέσο άνθρωπο σε μία τέτοια περίπτωση, έχεις το πλεονέκτημα λόγο εξυπνάδας, μεγαλύτερου όγκου και περισσότερων τρόπων να επιτεθείς και να αμυνθείς. Όσο για τον πόνο εκείνη την στιγμή από την αδρεναλίνη δεν θα νιώσεις τίποτα. Οπότε η καλύτερη λύση αν δεν βρεις κάποιο βαρύ αντικείμενο είναι να χρησιμοποιήσεις το χέρι σου για να απασχολήσεις το μοναδικό όπλο του και μετά νομίζω ότι ο πιο έυκολος τρόπος να του κάνεις ζημιά ειναι να του χώσεις κανέναν αντίχειρα στο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειμαστε ολοι σιγουροι πως εχουμε δει live σκυλο? Οχι αδεσποτο φοβικο στο κεντρο της Αθηνας.

Ειχα ενα ημιαιμο Μαλινουα, φλωρο εντελως. Που παιζαμε επιθεσεις τυπου μου ορμαγε (για παιχνιδι τονιζω) και τον εσπρωχνα πισω κλπ κλπ. Ο σκυλος ηταν αγαθιαρης και εγω οχι ο πιο λεπτεπιλεπτος του κοσμου και με εσπρωχνε πισω οταν εκανε και καλα αποτομες επιθεσεις και εχανα την ισορροπια μου ενιοτε. Χωρις να θελει να με πειραξει, απλα για να μου γραπωσει το χερι σε χαβαλε φαση.

Επισης αδυνατω να πιστεψω πως θα στειλω νοκ αουτ με ενα απερκατ ενα σκυλο (μιλαω για μεσαιομεγαλο μεγεθος) που ειναι σε berserk mode οταν πχ γνωριζουμε ολοι πως γινονται σε κυνομαχιες. Το παραλληλιζω γιατι προφανως νορμαλ σκυλος δε θα σου επιτεθει τρελα στο ασχετο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε η φαντασια απο την πραγματικοτητα ειναι μιλια μακρυα.Οταν του γυρισει του σκυλου το μυαλο κοπανα το οσο θες ριχτου οσες μπουνιες και κλωτσιες θες το πολυ πολυ να σου αρπαξει εκεινο το ποδι/χερι.Για αγριοσκυλα μιλαμε σαν το απο πανω οχι για σκυλακια.

διαφωνώ κάθετα καθώς έχει τύχει να είμαι μπροστά σε περιστατικό που ένας γερμανικός ποιμενικός  ενός γείτονα λύθηκε και όρμηξε σε έναν περαστικό και του δάγκωσε το πόδι και εκείνος με τη σειρά του τον χτύπησε με μία μπουνιά στο πάνω μέρος του κεφαλιού και απλά το σκυλί τα πεξε έβγαζε αφρούς από το στόμα και μετά από λίγα λεπτά πέθανε μιλάμε για γομάρι 30+ κιλά, αν και ήτανε σκληρό θέαμα τότε κατάλαβα πόσο επικίνδυνα είναι...

 

πάρτε και ένα βιντεάκι

 

 

 

για κάποιο λόγο το βίντεο έχει χάλια εικόνα... αν θέλετε να το δείτε πατήστε watch on youtube 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το χω ξαναδει ουτε ενα συγνωμη δεν ειπε ο αλλος.Δεν ξερω μαλλον ο καθενας εχει βγαλει μια αποψη απο αυτα που χει δει διαβασει βιωσει τι να σου πω εμενα μου φαινετε πολυ δυσκολο αυτο που περιγραφεις δεν σου αμφισβητω οτι εγινε αλλα μου ακουγετε καπως τυχερο χτυπημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το εχω ξαναδει..ο γιδοβοσκος στο βιντεο ειναι πραγματικα για χαστουκια.. ευτυχως που επιασαν οι προπελες του τα γαυγισματα αλλιως ο ποδηλατης δεν θα την εβγαζε καθαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας καποιο βαρυ αντικειμενο (ξυλο, βρεγα, σιδερικο, κτλ) στο χερι μας ειναι ενας καλος τροπος για αμυνα, σαν νοημοντα οντα που ειμαστε, Εχοντας ψυχραιμια βεβαια οπως ειπωθηκε απο πολλους. Οταν βρισκομαστε σε καταστασεις που αμυνομαστε παντα, μαλλον εχουμε πλεονεκτημα αν δεν ειμαστε τραυματισμενοι η ο χωρος στον οποιο βρισκομαστε δεν μας ευννοει (βλεπε ταινια). Επισης οταν βρισκομαστε σε αγελες οκ, ειμαστε χαμενοι.

 

Απλως αναρωτιομουν πριν 7 μηνες που με δαγκωσε πιτμπουλ στην γαμπα, ολα εγιναν τοσο γρηγορα που δεν μπορουσα να σκεφτω, ουτε μολις ειδα το κωλοσκυλο δεν σκεφθηκα να παρω στα χερια μου εστω μια πετρα απο κατω. Νομιζα δεν θα με πειραξει, οσο και αν γρυλιζε απεναντι μου. Ισως σε ενα παραλληλο συμπαν αν ηξερα καρατε πχ, θα του εδινα ενα κλωτσιδι και τελος (μπουνιες το αποκλειω διοτι θα επρεπε να σκυψω κιολας και θα εχανα δευτερολεπτα).

 

Κατι που σκεφτομαι καιρο ειναι οτι αν εβλεπα ενα σκυλι με μεγαλη μουσουδα, τοτε σε φαση επιθεσης θα του την εκλεινα με τις δυο μου παλαμες, και τοτε το σκυλι θα εχει χασει το μεγαλυτερο του πλεονεκτημα, τα σαγονια του. Ετσι δεν ειναι; Σε πολυ ιδανικες συνθηκες βεβαια..

 

Αν βρεθεις αντιπετωπος με ενα σκυλι/λυκο/κτλ (οχι σε στυλ πικατσου δηλαδη) το καλυτερο σου χαρτι ειναι η αμυνα ή η επιθεση?

Μιλωντας παντα για αγρια ζωα που ζουν στα χωρια και οχι στην Αθηνα, και που ετοιμαζονται προς επιθεση προς το μερος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ιδιαιτερα γνωστης μιας και με όσα σκυλιά έχω γνωρίσει στη ζωή μου τα έχω πάει καλά και με συμπαθουν και δεν μου έχει φερθει κανένα επιθετικα, αμφιβάλλω σε πολύ μεγάλο βαθμο ότι θα μπορεσεις με τις παλάμες σου να κλείσεις το στομα ενός μεγαλου σκυλου που έρχεται για να σου επιτεθει (ούτε καν να σου γρυλισει). Χωρια ότι σε τόσο μικρό διάστημα και λογω ταχυτερων αντανακλαστικων του ζωου μπορει οι 2 παλαμες σου να βρεθούν μέσα στο στομα του αντί από έξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας καποιο βαρυ αντικειμενο (ξυλο, βρεγα, σιδερικο, κτλ) στο χερι μας ειναι ενας καλος τροπος για αμυνα, σαν νοημοντα οντα που ειμαστε, Εχοντας ψυχραιμια βεβαια οπως ειπωθηκε απο πολλους. Οταν βρισκομαστε σε καταστασεις που αμυνομαστε παντα, μαλλον εχουμε πλεονεκτημα αν δεν ειμαστε τραυματισμενοι η ο χωρος στον οποιο βρισκομαστε δεν μας ευννοει (βλεπε ταινια). Επισης οταν βρισκομαστε σε αγελες οκ, ειμαστε χαμενοι.

 

Απλως αναρωτιομουν πριν 7 μηνες που με δαγκωσε πιτμπουλ στην γαμπα, ολα εγιναν τοσο γρηγορα που δεν μπορουσα να σκεφτω, ουτε μολις ειδα το κωλοσκυλο δεν σκεφθηκα να παρω στα χερια μου εστω μια πετρα απο κατω. Νομιζα δεν θα με πειραξει, οσο και αν γρυλιζε απεναντι μου. Ισως σε ενα παραλληλο συμπαν αν ηξερα καρατε πχ, θα του εδινα ενα κλωτσιδι και τελος (μπουνιες το αποκλειω διοτι θα επρεπε να σκυψω κιολας και θα εχανα δευτερολεπτα).

 

Κατι που σκεφτομαι καιρο ειναι οτι αν εβλεπα ενα σκυλι με μεγαλη μουσουδα, τοτε σε φαση επιθεσης θα του την εκλεινα με τις δυο μου παλαμες, και τοτε το σκυλι θα εχει χασει το μεγαλυτερο του πλεονεκτημα, τα σαγονια του. Ετσι δεν ειναι; Σε πολυ ιδανικες συνθηκες βεβαια..

 

Αν βρεθεις αντιπετωπος με ενα σκυλι/λυκο/κτλ (οχι σε στυλ πικατσου δηλαδη) το καλυτερο σου χαρτι ειναι η αμυνα ή η επιθεση?

Μιλωντας παντα για αγρια ζωα που ζουν στα χωρια και οχι στην Αθηνα, και που ετοιμαζονται προς επιθεση προς το μερος σου.

Δεν ξέρω πόσοι από σας μένετε σε χωριό αλλά με έχετε κουφάνει με αυτά που λέτε.Τσομπανόσκυλο άγριο του κερατά όχι ιδιαίτερα μεγαλόσωμο έχει βουλιάξει την πόρτα από το αμάξι πέφτοντας πάνω με το κεφάλι όταν πήγαινα στο χωράφι με το όχημα εν κινήσει και λέτε ότι θα νιώσει γροθιά;Δεύτερο περιστατικό πέταξε από το μηχανάκι κάτω πατέρα και γιο επίσης κατά την επιστροφή τους από τα χωράφια πάλι με κουτουλιά στο όχημα και μετά τους έστειλε και τους δύο στο νοσοκομείο από τα δαγκώματα και ο βοσκός ήταν από πάνω και το χτυπούσε με κρανιά(είδος γκλίτσας από πολύ σκληρό ξύλο) στο κεφάλι.Προκάλεσε τόσα περιστατικά που στο τέλος ο ίδιος ο βοσκός το εκτέλεσε με όπλο στο δόξα πατρί!Οπότε πριν να τεστάρετε αν τα νταν που αποκτήσατε στο καράτε έχουν  έχουν εφαρμογή σε ένα άγριο τσομπανόσκυλο προτείνω να το σκεφτείτε αρκετά καλά!Πόσο μάλλον σε πιτμπουλ λυκόσκυλα και τα συναφή, καλά για λύκο αν δείτε κάποιον έστω και στα 300 μέτρα μακριά προτείνω να σπάσετε το ρεκόρ του Γιουσέιν Μπολτ όχι να τον παλέψετε.Just saing..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παιδι που ρωτησα στο τζιμ πριν που εχει ενα πιτ μικρο σε ηλικια μου λεει μια φορα αρπαξε ανθρωπο και ανοιξα το στομα του με λαμα δεν ανοιγε αλλοιως :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσοι από σας μένετε σε χωριό αλλά με έχετε κουφάνει με αυτά που λέτε.Τσομπανόσκυλο άγριο του κερατά όχι ιδιαίτερα μεγαλόσωμο έχει βουλιάξει την πόρτα από το αμάξι πέφτοντας πάνω με το κεφάλι όταν πήγαινα στο χωράφι με το όχημα εν κινήσει και λέτε ότι θα νιώσει γροθιά;Δεύτερο περιστατικό πέταξε από το μηχανάκι κάτω πατέρα και γιο επίσης κατά την επιστροφή τους από τα χωράφια πάλι με κουτουλιά στο όχημα και μετά τους έστειλε και τους δύο στο νοσοκομείο από τα δαγκώματα και ο βοσκός ήταν από πάνω και το χτυπούσε με κρανιά(είδος γκλίτσας από πολύ σκληρό ξύλο) στο κεφάλι.Προκάλεσε τόσα περιστατικά που στο τέλος ο ίδιος ο βοσκός το εκτέλεσε με όπλο στο δόξα πατρί!Οπότε πριν να τεστάρετε αν τα νταν που αποκτήσατε στο καράτε έχουν  έχουν εφαρμογή σε ένα άγριο τσομπανόσκυλο προτείνω να το σκεφτείτε αρκετά καλά!Πόσο μάλλον σε πιτμπουλ λυκόσκυλα και τα συναφή, καλά για λύκο αν δείτε κάποιον έστω και στα 300 μέτρα μακριά προτείνω να σπάσετε το ρεκόρ του Γιουσέιν Μπολτ όχι να τον παλέψετε.Just saing..

1 : και εγώ σε χωριό μένω πλέον 

2 : μάλλον δεν έχεις δει pitbull άγριο του κερατά

3 : δύο φίλοι έχουνε ζώα και έχουνε καμιά 20αριά γομάρια για να τα φιλάνε και κάθε φορά που δαγκώνουν άλλο σκυλί δεν δοκιμάζουν καν να τους ανοίξουν το στόμα γιατί απλά ΔΕΝ ανοίγει μόνο με ένα χτύπημα στο κεφάλι σταματάνε αλλά λογικά θα πρέπει να ξέρεις σε ποιο σημείο να τα χτυπήσεις τεσπα...

 

για λύκο δεν το συζητάμε καν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα το σκυλο , απο καυκασου που φτανουν 90 κιλα κι πνιγουν λυκους ευκολα δυσκολα θα φυγει ανθρωπος ζωντανος. Μερικα σκυλια κυνηγανε κι βαζουν κατω κι αρκουδες

 

???? :blink:

Ποια σκυλια βαζουν κατω αρκουδες?? Αρκουδα κανονικη 300-500 κιλων βεβαια οχι κανα αρκουδακι 100 κιλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...